Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem jízda po sněhu

zdravim,
chtěl bych znát Váš názor na situaci kdy malebné horské cestičky slušně řečeno silnice nedovolují autu s předním náhonem pokračovat dále v cestě díky jejich pokrytí mokrým sněhem.

Pokud už k situaci kdy po této cestě musíte jet, není povinná zimní výbava a defakto s se stavem vozovky nepočítáte, je lepší pokud se snažim vyjet kopec a nejde to odpustit pneumatiky a couvnout zkusit se rozjet pomalu nebo na to šlápnout a doufat?

Dnes jsme se právě přeli v práci jak v takové podobné situaci se zachovat,nebo jiný nápad?

Zdravím, nelze jednoznačně odpovědět. Záleží na konzistenci sněhu a podmínkách (provoz, konkrétní vozidlo, ...).
Pokud je sníh spíše mokrý a nenamrzá, tak na to šlápnout (rozumně) a pneu, pokud za něco stojí, by se měla po chvíli chytit. Pokud jste v kopci a nic nejede, tak pomáhá natáčet kola sem a tam- zimní obdoba rady jak vyjet prudký kopec se slabším vozem cik-cak.
Pokud to ale namrzá, tak v žádném případě nepřidávat, ale snažit se rozjet na místě ideálně na dvojku (3), pokud to nejde, tak si couvnout trochu dále. Jakmile začnete na místě šudlit, tak si navíc situaci zkomplikujte dokonale ledovým povrchem.

P.S.: Pokud to situace nevyžaduje, tak hlavně nezastavovat a vozit pytlík písku (nasypat si pod kola a alespoň pruh v přímém směru v délce 2-3 metrů.:-)S pískem šetřit, je možné, že bude potřeba ještě jinde.:-)

Jednou jsem udivil davy bezradných lidí s předními náhony, kteří marně hrabali pod kopce. Měl jsem tenkrát Wartburga, též hrabal a nejelo to. Tak jsem se otočil a kopec nádherně vyjel na zpátečku. Ostatním se udělala díra do hlavy, jak jim povisly údivem čelisti. Ihned naskákali do svých korábů mně úspěšně napodobovat.

Souhlas, moje auto s těžkým motorem vepředu a náhonem na zadní kola se zahrabávalo na sebemenším kopečku.Jednou jsem potřeboval vyjet táhlý kopeček ke vchodu nemocnice, popředu to nešlo, tak jsem otočil a pozadu auto vyběhlo kopec samo. Lidi čuměli s otevřenýma hubama ale metoda spolehlivá, potom ještě několikrát odzkoušená.

Proto někteří na zimu vozí v kufru např. dva pytle cementu, mají-li zadní náhon. V Dillí jezdil údajně taxikář, kterému se zasekla rychlost na zpátečku několik měsíců.:-D Tam se tomu ale člověk nediví. Auta se zadním pohonem alze zase "lépe" rozhýbat, pokud kola prokluzují-použijete ruční brzdu a primitivní uzávěrka je na světě.

Zdravím, zapomněl jsem uvést, že toto je pro situaci na rovině. Je pravda, že se to spíše používá mimo zimní období. Například malá traktůrky pomocích konstrukcí jejich kontruktéři mnohdy vybavovali dokonce dvojitou ruční brzdou, právě z tohoto důvodu. Tak jsem to snad uvedl na pravou míru, vůbec netvrdím, že je to pravdidlo co zabere vždy a všude, vždy jsou důležité okolnosti.

Rce, co říkáte na oponenturu, radou:

" Auta přední náhon, motor vpředu jezdí čumákem dopředu. Auta s motorem vzadu a zadním náhonem , typicky Škoda 100 a Porsche do kopců couvaly"

Já se domnívám, že si to rádce popletl. Do kopce je vždy třeba, aby kola které zabírají, byly co nejvíce zatížené. A to bude vždy dole, tedy vzadu do svahu.
Proto věřím Vám a svojí zkušeností.

kamzl,

to fakt záleží na situaci na místě. Prokluzování pneumatik je třeba zabránit snížením rychlosti, ubrání plynu. Kola, když kloužou, nemají přilnavost.
Pokud to nejde popředu, někdy to jde i pozadu, ale není to na dlouhou cestu.
Jindy je lepší couvnout, na okraj silnice a počkat.

Já jsem pneumatiky odpouštěl v poušti, aby se zplacatily a nezahrabaly se do písku. Na Sibiři jsem naopak pneumatiky nafukoval, aby prořízly sníh až na pevnou vrstvu. Auta přední náhon, motor vpředu jezdí čumákem dopředu. Auta s motorem vzadu a zadním náhonem , typicky Škoda 100 a Porsche do kopců couvaly. Auta s motorem vpředu a zadním náhonem používaly traverzu v kufru, nebo pytle s pískem, či cementem. Rovněž výhodný byl obrubník nebo lépe betonové dlaždice, protože bylo i místo na kufr. Za totáče jezdily posypové vozy, které sypaly kopce pískem, nebo škvárou.Pak se jezdilo při kraji, protože tam bylo škváry nejvíce. Dnes se preferují sdělovací prostředky, které upozorní na to, že v zimě je zima, může padat sníh a může to i klouzat. Věta - Doporučujeme řidičům, aby pokud nemusí nevyjížděli s auty, je geniální. Jistí to pak zákon - že musíte předvídat a přizpůsobit jízdu stavu a povaze vozovky. Jako geniální řešení se pak jeví elektrický naviják a dostatečně dlouhé lano. Ukotvit na kopci a jedéém. Měl li by známý vyřazený motor z tryskáče, udělal by rovněž dobrou službu . Mohl by jet před tebou a cestu vysušovat.

Osobně jezdím na tlaku 2.2 atm. na každém kole (Ford Mondeo MK1). Řekl, bych že je to lepší než když jsou podhuštěné. A taky nesmíš zastavit, či zbytečně přidávat plyn a mít prokluz, kde potom ztrácíš rychlost. Jenže to vše se zase odvíjí od typu pneu (šířky, vzorku atd). Čili tam kde jeden vyjede, nemusí druhý vyjet a pokud to nejde doporučuji zvolit objízdnou trasu, pokud je k mání.