Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zapojení rozvaděče

Zrdavím, jsem čerstvý majitel 50/78sb. a jako přivýdělek zapojuji rozvaděče v novostavbách. Zrovna dneska se mi stalo, že z elektroměru byl do domu zaveden pouze jeden čtyřžilový kabel (3 fáze a něco v zelenožluté barvě). Mám čtvrtý drát považovat za PE nebo N? Zatím jsem to provizorně pro stavební účely zapojil jako PEN ikdyž už se to nesmí. Co mám v takovéto situaci dělat? Nechat to nebo jim říct ať znova rozkopou celou zahradu.

Ja sem na to ani nechtel reagovat, pac mi to prijde fakt moc, ale co se tyce tyhle rady: Prurez je danej mimojine proudovym zatizenim - 6mm^2.
No a co se bodu rozdeleni tyce - nezapomenout na jeho prizemneni, ku kteremuz duvodu tam musi vedst drat nebo pasek.

Žlutozelená je PEN v soustavě TN-C (přívod z hodin) my v našem rozvaděči musíme samozřejmě rozdělit PEN na PE a N a vytvoříme si soustavu TN-S, kdy přívod PEN musíme připojit na šínku PE a ztoho udělat propoj na šínku N, na šínce PE máme jako první přívod PEN potom propoj na N, přívod z hromosvodu a pak už jen PE vodiče do bytu.

zapojil jako PEN ikdyž už se to nesmí.

To ti řekl kdo?
Vodič PEN se dodnes používá na to pozor.

Zrdavím, jsem čerstvý majitel 50/78sb.

"Majitel" 50/78sb. MUSÍ BÝT i noční vrátný nebo třeba mzdová účetní. Jde o to, jaký má paragraf, podle toho se pak smí nebo nesmí dotýkat drátů i na zem spadlých. A na rozvaděče jsou extra předpisy. Ten šmudla má asi hodně nízký paragraf, je otázka, jestli vůbec si s ním smí zapnout světlo v kadibudce.

:-D jo jo

Nicméně sem shrnu správnou odpověď, kdyby to v budoucnu někdo hledal....

Aby se ze sítě TN-C stala síť TN-S, stačí pouze zapojit PEN na jednu z lišt v rozváděči a obě lišty vzájemně spojit vodičem. No a po té už vést N a PE tak je značeno na lištách. Po té se ovšem tyto dva vodiče NESMÍ spojit!

A jak je to na Slovensku s uzemněním místa rozdělení PEN na PE+N ? Jen podotýkám, že dobře udělaný PEN tady bezpečně fungoval desítky let (doplněný o pospojení a další zvýšené a doplňkové ochrany), dokud nebyly proudový chrániče technicky dotažený do podoby běžné použitelnosti. Tedy, dokud nebylo nic lepšího, bylo to to nejlepší řešení...
A kdo byl v Rusku,kde se běžně dělá dvoužilově skoro všecho, mávne nad TN-S klidně rukou :-).
To ale neznamená, že se nemají normy dodržovat - fakt zvyšují bezpečnost a komfort, už dost rozšířené elektrifikace...
Tím chci říct, že původní doporučení ESČ už dneska nevystačí, ikdyž dál fungují. Dneska taky stará TATRA 57 jezdí, svítí, zastavuje a je hezká, ale AUDIna to umí líp.

Joj ale nie, nechcel som sa nikoho dotknut. Ale tak mat opravnenie 58/27 a polozit tymto sposobom otazku ? Ved rozdelovanie TN-C na TN-S je bezna vec, to sa uci hned v zakladoch. Teda aspon u nas na SR ked chceme par. 21. Rovnako ako dalsi nekonecny problem, zapajanie RCD. No a o typoch sustav TN-C a TN-S resp. TN-C-S ani nevravim. To ze niekto nevie povedzme zapojenie IT sustavy, tak OK to beriem, alebo nejake presne hodnoty odporov, prierezov, uzemneni. To je OK, to nie su uplne elementarne veci (niekto povie ze su). Ale toto uz nie :). Polozit otazky typu ze od RE ide nejaky, kto vie aky, zelenozlty kabel, no neviem. Ja to berem ako zaklad , ak ma niekto paragraf na pracu s elektrikou.
Opat dodam ze nie som odbornik, nemam ani 21tku, ale popravde velmi by som vahal ci zverit instalaciu niekomu, kto nevie vlastne ani co robi. Dufam ze sa chapeme, ja sa na to pozeram skor z pohladu zakaznika. A ta poznamka o rozkopavani zahrady, no neviem ci to bolo myslene ako sranda, ale ak nie, tak zakaznik by bol hotovy keby mu nejaky iny elektrikar vysvetlil, ze PEN sa da rozdelit aj v podruznom rozvadzaci.
Ako a kde rozdelovat PEN na PE + N uz pisu hore, nebudem sa predsa opakovat. Na slovensku plati to iste co v CR. Ale neni dolezite ci to viem ja, ja nesom elektrikar. Vediet by to maly osoby znale. :)

Vím, že je toto téma už staršího data a tazatel už jistě tento problém vyřešil.
Měl bych ale dotaz na přizemnění rozdělovacího bodu.

bahno jinde [149.238.193.xxx], 19.07.2013 12:24

Ja sem na to ani nechtel reagovat, pac mi to prijde fakt moc, ale co se tyce tyhle rady: Prurez je danej mimojine proudovym zatizenim - 6mm^2.
No a co se bodu rozdeleni tyce - nezapomenout na jeho prizemneni, ku kteremuz duvodu tam musi vedst drat nebo pasek.

Také mám v rozvaděči rozdělený PEN vodič na PE a N. Nemám ho ale už dále přizemněný, jak se píše výše. Je to problém? Instalaci dělal před hodně roky elektrikář a v té době prošla i revizí. Proto se ptám, jestli přizemnění rozdělovacího bodu je jen doporučení, nebo to musí být.

Takto,
Ono argument ze je to prizemnene cez PEN je nedostacujuci. vodic PEN moze byt dost daleko od najblizsieho uzemnovaca. Proto vzdy ked sa prechadza na inu sustavu sa to uzemnuje ako ochranne opatrenie pre pripad napriklad porusenia vodica PEN pred rozdelenim. V takom priapde, ak by bol vodic PEN pred rozdelenim preruseny a rozdelenie nebude uzemnene, hrozi velmi velke riziko urazu (napatie na kovovych castiach spotrebicov). Ak sa ale miesto rozdelenia uzemni, taky stav nehrozi, aj ked je takisto neziaduci. To je len jeden taky prikald co ma narychlo napadol. Proste, meni sa sustava - uzemnuje sa. Pokial sa to technicky neda a vodic PEN je uzemneny niekde nedaleko, tak mozno to prejde reviziou (revizak to v sprave alem urcite vytkne) Ide o to, ze PEN vodic je namahany pracovnym prudom, ktory negativne vplyva na svorky, zvlast hlinikove. PE je uz z definicia spojenie so zemou (prakticky je to HUS v dome) , nie s nejakym PEN vodicom, chapeme sa snad. Sustava TN-S ma velky vyznam proste. Nehovoriac o povinnosti montovat RCD.

No tak jednou nedejbože se zhroutíte až vám na ten bezhromosvodový barák ten blesk zabrousí.
No novou elektriku bez hromosvodu vám nikdo neorazítkuje... jo vlastně jo říká se jim blázni, protože když to tam praští a nedejbože se někomu něco stane tak může zahodit razítko a jít hačat.

V těchto případech se používá přídavný zemnič/ tyč hromosvodová je to takový skoro dvoumetrový hřebík profilu L se svorkou na konci, který se doslova zamlátí do země.

Nehrajte si sice se říká, že blesk jde na nejvyžší bod/ nejkradší cestou, ale ne vždy je tomu tak.

Stavby do ruku 2009 bleskosvod nevyžadovaly. Podle ČSN EN 62305-2 se musí u novostavby provést výpočet, zcela takže automaticky tato povinnost není.
Bleskosvod ze svého principu blesky "stahuje", takže po jeho montáži je podstatně větší šance, že do vás blesk udeří. A opět, pokud se časem vlastnosti zemniče zhorší, (což se musí kontrolovat), situace oproti stavu bez bleskosvodu zhorší.

Před téměř 40ti lety nám na 50tce přednášel z EZÚ spolutvůrce normy na hromosvody. Ptali jsme se, proč praští do dřevěný boudy s vidlemi, když o kilometr dál stojí obrovský silo, které se jen ježí hromosvody. Řekl (volně cituji): "Uvědomte si rozměry bouřky, blesku, Země a vašeho baráku. V zemi jsou ložiska rud kovů obrovských rozměrů, které blesky přitahují. A pokud v cestě stojí ta bouda s hráběmi, tak lehne, když se cesta blesku do Zeměkoule neodkloní pomocnou konstrukcí, kterou je hromosvod...". Nezabývám se tím a tak nesleduji aktuální předpisy, ale dřív se dotazem na místně příslušný Obecní ouřad zjišťovalo, jestli v místě budoucí stavby je znám úder blesku, případně se předprojektovým místním šetřením hledalo, zda nejsou v místě patrné vypálené fleky na loukách, nebo bleskem rozštíplé stromy. Zdá se mi to jako rozumný kompromis mezi cenou opatření a reálným rizikem škody. Pojišťovna a ouúúúředníci budou ale jiného názoru... :puff:

Jako cena je dosti pohyblivá. Je tu hodně proměnných materiál (FE, AL, CU), V/Š/D baráku, počet svodů, střešní kameny, svorky, sváděcí tyče, revize.. Jelikož hromosvod nikdy nebyl tak i zemnící desky + možná tyče + výkopové práce. Toto vám vykalkulujou firmy podle dodaného projektu není možné to odhadnout od oka aspoň já nemám představu, ale rozhodně je to levnější jak nové rozvody v interiéru.

MInimální průřez PEN vodiče CU 10mm a AL 16mm pak rozdělít na PE a N průřez 6mm Bod rozdělení by se měl uzemnit Stavební rozvaděč by taky měl být přizeměný
Volba půřezu samozřejmě podle zatížení