
Zapojení rozvaděče
Zrdavím, jsem čerstvý majitel 50/78sb. a jako přivýdělek zapojuji rozvaděče v novostavbách. Zrovna dneska se mi stalo, že z elektroměru byl do domu zaveden pouze jeden čtyřžilový kabel (3 fáze a něco v zelenožluté barvě). Mám čtvrtý drát považovat za PE nebo N? Zatím jsem to provizorně pro stavební účely zapojil jako PEN ikdyž už se to nesmí. Co mám v takovéto situaci dělat? Nechat to nebo jim říct ať znova rozkopou celou zahradu.
A co Vám brání k rozdělení vodiče PEN ("něco zelenožlutého") na N a PE v tomto podružném rozvaděči? Proč by měl být od elektroměru kabel již 5x ??? Jediná podmínka je že musí být min. Cu průřez 6 mm2.
Ja sem na to ani nechtel reagovat, pac mi to prijde fakt moc, ale co se tyce tyhle rady: Prurez je danej mimojine proudovym zatizenim - 6mm^2.
No a co se bodu rozdeleni tyce - nezapomenout na jeho prizemneni, ku kteremuz duvodu tam musi vedst drat nebo pasek.
Dle normy je minimální průřez vodiče mezi elektroměrem a bytovým rozvaděčem 6mm2. A to že je plánovaný odběr bude nula nula nic nehraje roli
Vím, že je toto téma už staršího data a tazatel už jistě tento problém vyřešil.
Měl bych ale dotaz na přizemnění rozdělovacího bodu.
Také mám v rozvaděči rozdělený PEN vodič na PE a N. Nemám ho ale už dále přizemněný, jak se píše výše. Je to problém? Instalaci dělal před hodně roky elektrikář a v té době prošla i revizí. Proto se ptám, jestli přizemnění rozdělovacího bodu je jen doporučení, nebo to musí být.
Tak by to mělo být, přívod min 6mm drát z hromosvodu.
Ahoj, dotaz: co když nemáme na domě hromosvod? V okolí ho nemá nikdo - je tu jeden kovový hangár a půl kilometru od nás ještě na kopci kostel s věží (asi se na to všichni spolehájí, že blesk půjde tam)...Když není hromosvod, tak mám drát píchnout jen tak do země?
v takovém případě se doporučuje zapalovat za bouřky svíčku "hromničku". Alespoň moje babička to tak dělávala
No tak jednou nedejbože se zhroutíte až vám na ten bezhromosvodový barák ten blesk zabrousí.
No novou elektriku bez hromosvodu vám nikdo neorazítkuje... jo vlastně jo říká se jim blázni, protože když to tam praští a nedejbože se někomu něco stane tak může zahodit razítko a jít hačat.
V těchto případech se používá přídavný zemnič/ tyč hromosvodová je to takový skoro dvoumetrový hřebík profilu L se svorkou na konci, který se doslova zamlátí do země.
Nehrajte si sice se říká, že blesk jde na nejvyžší bod/ nejkradší cestou, ale ne vždy je tomu tak.
hmm, také se mi to nezdálo...barák tu je od roku 1922 a prý nikdy hromosvod neměl, ale také se mi tento stav moc nezamlouvá... kolik může stát oficiální nový hromosvod?díky...
Stavby do ruku 2009 bleskosvod nevyžadovaly. Podle ČSN EN 62305-2 se musí u novostavby provést výpočet, zcela takže automaticky tato povinnost není.
Bleskosvod ze svého principu blesky "stahuje", takže po jeho montáži je podstatně větší šance, že do vás blesk udeří. A opět, pokud se časem vlastnosti zemniče zhorší, (což se musí kontrolovat), situace oproti stavu bez bleskosvodu zhorší.
Před téměř 40ti lety nám na 50tce přednášel z EZÚ spolutvůrce normy na hromosvody. Ptali jsme se, proč praští do dřevěný boudy s vidlemi, když o kilometr dál stojí obrovský silo, které se jen ježí hromosvody. Řekl (volně cituji): "Uvědomte si rozměry bouřky, blesku, Země a vašeho baráku. V zemi jsou ložiska rud kovů obrovských rozměrů, které blesky přitahují. A pokud v cestě stojí ta bouda s hráběmi, tak lehne, když se cesta blesku do Zeměkoule neodkloní pomocnou konstrukcí, kterou je hromosvod...". Nezabývám se tím a tak nesleduji aktuální předpisy, ale dřív se dotazem na místně příslušný Obecní ouřad zjišťovalo, jestli v místě budoucí stavby je znám úder blesku, případně se předprojektovým místním šetřením hledalo, zda nejsou v místě patrné vypálené fleky na loukách, nebo bleskem rozštíplé stromy. Zdá se mi to jako rozumný kompromis mezi cenou opatření a reálným rizikem škody. Pojišťovna a ouúúúředníci budou ale jiného názoru...
Před časem, nám říkal školitel padesátky, že nějací statistici
vypočítali, že pokud by se hromosvody vůbec nestavěly a ušetřené
peníze za výstavbu, údržbu a revize se dávaly na hromadu, z které by se platiy škody způsobené bleskem, tak by se ušetřilo 80% peněz.
Možná, na druhou stranu ten pocit, že jsem udělal, co jsem mohl, aby mi blesk nezapálil barák, je k nezaplacení.
Nechtěl bych se každou bouřku třepat, jestli náhodou neudeřila má poslední hodinka.
Jako cena je dosti pohyblivá. Je tu hodně proměnných materiál (FE, AL, CU), V/Š/D baráku, počet svodů, střešní kameny, svorky, sváděcí tyče, revize.. Jelikož hromosvod nikdy nebyl tak i zemnící desky + možná tyče + výkopové práce. Toto vám vykalkulujou firmy podle dodaného projektu není možné to odhadnout od oka aspoň já nemám představu, ale rozhodně je to levnější jak nové rozvody v interiéru.
MInimální průřez PEN vodiče CU 10mm a AL 16mm pak rozdělít na PE a N průřez 6mm Bod rozdělení by se měl uzemnit Stavební rozvaděč by taky měl být přizeměný
Volba půřezu samozřejmě podle zatížení
a mě nikdo s mým jednoduchým shématem poradit nechtěl