Zapojení rozvaděče
Zrdavím, jsem čerstvý majitel 50/78sb. a jako přivýdělek zapojuji rozvaděče v novostavbách. Zrovna dneska se mi stalo, že z elektroměru byl do domu zaveden pouze jeden čtyřžilový kabel (3 fáze a něco v zelenožluté barvě). Mám čtvrtý drát považovat za PE nebo N? Zatím jsem to provizorně pro stavební účely zapojil jako PEN ikdyž už se to nesmí. Co mám v takovéto situaci dělat? Nechat to nebo jim říct ať znova rozkopou celou zahradu.
"a něco v zelenožluté barvě"
Ty že si udělal vyhlášku 50?? xD
pokud je to měď tak to bude nové vedení takže N by tam měl někde bejt
Děkuji za odpověď. Výraz "něco v zelenožluté barvě" jsem použil proto že mi tam prostě chybí drát a nevím k čemu soudruzi z čezu zapojili druhý konec. Měď to je, nicméně vaše rada "někde by tam měl bejt" mi k ničemu není. Ze země opravdu víc než ten čtyřžilák nevede.
Tak zavolej odborníkům v ČEZu a přeptej se.
No nazdar! Myslím, že v první řadě by jsi měl vrátit to osvědčení. Kdyby takovýto dotaz položil čerstvý absolvent čehokoliv, tak bych se snad nedivil. Ale čerstvý majitel 5O/78, to je nářez.
Řekni jim, ať rozkopou zahradu. Oni ti pak rozkopou pr-el.
Psát radu nebudu, jedině snad dělej něco jinýho.
Pane kolego, protože máš odborné předpoklady pro tuto práci, jistě si snadno vyhledáš potřebné technické prameny k bezchybnému provedení, jak Tě učili ve škole. Nikdo neví všechno - elektrotechnika je široký obor, ale vyhledat dokumentaci a umět ji použít, to je základ. Potom tady ze sebe i z nás - lidí, kteří se různými oblastmi elektrotechniky také profesně zabývají, nemusíš veřejně dělat úplné pitomce.
A co Vám brání k rozdělení vodiče PEN ("něco zelenožlutého") na N a PE v tomto podružném rozvaděči? Proč by měl být od elektroměru kabel již 5x ??? Jediná podmínka je že musí být min. Cu průřez 6 mm2.
Ja sem na to ani nechtel reagovat, pac mi to prijde fakt moc, ale co se tyce tyhle rady: Prurez je danej mimojine proudovym zatizenim - 6mm^2.
No a co se bodu rozdeleni tyce - nezapomenout na jeho prizemneni, ku kteremuz duvodu tam musi vedst drat nebo pasek.
Nebo vyhledat připojení zemniče a ten drát si k němu natáhnout.
Dle normy je minimální průřez vodiče mezi elektroměrem a bytovým rozvaděčem 6mm2. A to že je plánovaný odběr bude nula nula nic nehraje roli
Jsem student 2. Rocniku sosag na bojisti obor elektrikar a i ja vim ze zlutozelena pe
V tomto pripade ovsem PEN (zapojeni ve ctyrzilovem provedeni, nikoli petizilove s oddelenymi PE a N).
Soustava TN-C: L1-3 Hnědá, černá, šedá,, PEN žlutozelená
Soustava TN-S: L1-3 Hnědá, černá, šedá,, PE žlutozelená,, N modrá.
Žlutozelená je PEN v soustavě TN-C (přívod z hodin) my v našem rozvaděči musíme samozřejmě rozdělit PEN na PE a N a vytvoříme si soustavu TN-S, kdy přívod PEN musíme připojit na šínku PE a ztoho udělat propoj na šínku N, na šínce PE máme jako první přívod PEN potom propoj na N, přívod z hromosvodu a pak už jen PE vodiče do bytu.
To ti řekl kdo?
Vodič PEN se dodnes používá na to pozor.
no, chlapci, myslím, že dotyčný už má ten rozvaděč dááávno zapojenej od někoho, kdo to umí a při "padesátce" nechrápal, tak nevím, komu tady vlastně radíte
Jej teď koukám na datum...
Že jsem se vůbec obtěžoval
"Majitel" 50/78sb. MUSÍ BÝT i noční vrátný nebo třeba mzdová účetní. Jde o to, jaký má paragraf, podle toho se pak smí nebo nesmí dotýkat drátů i na zem spadlých. A na rozvaděče jsou extra předpisy. Ten šmudla má asi hodně nízký paragraf, je otázka, jestli vůbec si s ním smí zapnout světlo v kadibudce.
Jen doufám, že za ten půlrok, kdy tady dotaz položil, už toho nechal sám, nebo mu přišel rozbít hubu jeho zkoušející z 50ky a papíry mu roztrhal
jo jo
Nicméně sem shrnu správnou odpověď, kdyby to v budoucnu někdo hledal....
Aby se ze sítě TN-C stala síť TN-S, stačí pouze zapojit PEN na jednu z lišt v rozváděči a obě lišty vzájemně spojit vodičem. No a po té už vést N a PE tak je značeno na lištách. Po té se ovšem tyto dva vodiče NESMÍ spojit!
Krute veci tu riesite :D Nehnevajte sa, ale niektorym tu chybaju elementarne znalosti a riesia elektriku ? Ved to je o uraz.
A jak je to na Slovensku s uzemněním místa rozdělení PEN na PE+N ? Jen podotýkám, že dobře udělaný PEN tady bezpečně fungoval desítky let (doplněný o pospojení a další zvýšené a doplňkové ochrany), dokud nebyly proudový chrániče technicky dotažený do podoby běžné použitelnosti. Tedy, dokud nebylo nic lepšího, bylo to to nejlepší řešení...
A kdo byl v Rusku,kde se běžně dělá dvoužilově skoro všecho, mávne nad TN-S klidně rukou .
To ale neznamená, že se nemají normy dodržovat - fakt zvyšují bezpečnost a komfort, už dost rozšířené elektrifikace...
Tím chci říct, že původní doporučení ESČ už dneska nevystačí, ikdyž dál fungují. Dneska taky stará TATRA 57 jezdí, svítí, zastavuje a je hezká, ale AUDIna to umí líp.
Na Slovensku je to stejné, nakonec norma která zavedla TN-C a TN-S začala platit někdy v roce 1985.
Matfeji tobě také evidentně chybějí znalosti a přes to si zde napsal zcela bezúčelný komentář.
Ale třeba jsme zde všichni hloupý a ty si ten chytrý, tak nám pověz jak postupovat při rozdělování vodiče PEN v rozváděči.....
Joj ale nie, nechcel som sa nikoho dotknut. Ale tak mat opravnenie 58/27 a polozit tymto sposobom otazku ? Ved rozdelovanie TN-C na TN-S je bezna vec, to sa uci hned v zakladoch. Teda aspon u nas na SR ked chceme par. 21. Rovnako ako dalsi nekonecny problem, zapajanie RCD. No a o typoch sustav TN-C a TN-S resp. TN-C-S ani nevravim. To ze niekto nevie povedzme zapojenie IT sustavy, tak OK to beriem, alebo nejake presne hodnoty odporov, prierezov, uzemneni. To je OK, to nie su uplne elementarne veci (niekto povie ze su). Ale toto uz nie :). Polozit otazky typu ze od RE ide nejaky, kto vie aky, zelenozlty kabel, no neviem. Ja to berem ako zaklad , ak ma niekto paragraf na pracu s elektrikou.
Opat dodam ze nie som odbornik, nemam ani 21tku, ale popravde velmi by som vahal ci zverit instalaciu niekomu, kto nevie vlastne ani co robi. Dufam ze sa chapeme, ja sa na to pozeram skor z pohladu zakaznika. A ta poznamka o rozkopavani zahrady, no neviem ci to bolo myslene ako sranda, ale ak nie, tak zakaznik by bol hotovy keby mu nejaky iny elektrikar vysvetlil, ze PEN sa da rozdelit aj v podruznom rozvadzaci.
Ako a kde rozdelovat PEN na PE + N uz pisu hore, nebudem sa predsa opakovat. Na slovensku plati to iste co v CR. Ale neni dolezite ci to viem ja, ja nesom elektrikar. Vediet by to maly osoby znale. :)
Vím, že je toto téma už staršího data a tazatel už jistě tento problém vyřešil.
Měl bych ale dotaz na přizemnění rozdělovacího bodu.
Také mám v rozvaděči rozdělený PEN vodič na PE a N. Nemám ho ale už dále přizemněný, jak se píše výše. Je to problém? Instalaci dělal před hodně roky elektrikář a v té době prošla i revizí. Proto se ptám, jestli přizemnění rozdělovacího bodu je jen doporučení, nebo to musí být.
Ten "rozdělovací bod" je přeci uzemněn pomocí PEN vodiče. Důvod rozdělení PE a N je kvůly bezpečnosti tedy aby bylo možné zapojit například proudový chránič. PEN se dnes používá především kvůli jednodužší distribuci elektřiny.
Jen mi bylo divné, že se zde uvádí, ještě další přizemnění toho rozdělovacího bodu do země.
Takto,
Ono argument ze je to prizemnene cez PEN je nedostacujuci. vodic PEN moze byt dost daleko od najblizsieho uzemnovaca. Proto vzdy ked sa prechadza na inu sustavu sa to uzemnuje ako ochranne opatrenie pre pripad napriklad porusenia vodica PEN pred rozdelenim. V takom priapde, ak by bol vodic PEN pred rozdelenim preruseny a rozdelenie nebude uzemnene, hrozi velmi velke riziko urazu (napatie na kovovych castiach spotrebicov). Ak sa ale miesto rozdelenia uzemni, taky stav nehrozi, aj ked je takisto neziaduci. To je len jeden taky prikald co ma narychlo napadol. Proste, meni sa sustava - uzemnuje sa. Pokial sa to technicky neda a vodic PEN je uzemneny niekde nedaleko, tak mozno to prejde reviziou (revizak to v sprave alem urcite vytkne) Ide o to, ze PEN vodic je namahany pracovnym prudom, ktory negativne vplyva na svorky, zvlast hlinikove. PE je uz z definicia spojenie so zemou (prakticky je to HUS v dome) , nie s nejakym PEN vodicom, chapeme sa snad. Sustava TN-S ma velky vyznam proste. Nehovoriac o povinnosti montovat RCD.
Tak se již můžete podívat na můj článek, ve kterém vše popisuji
http://kutilska.poradna.net/a/view/85530-site-tn-c -a-tn-s
Tak by to mělo být, přívod min 6mm drát z hromosvodu.
Díky za vysvětlení. Jen ještě se chci zeptat, zda přizemnění na hromosvod musí být z plného drátu, nebo může být použit lankový drát také o průměru min 6mm?
Může být i lanko to se požívá pořád s drátem je moc práce.
Na hromozvod ? TO ako myslite na hromozvod prizemnovat ? Na zvod co ide zo strechy ?? Alebo na zemnic co je v zemi ?
Samozřejmě na odvod pasovinu/kulatinu ze země pokud není Potenciální svorkovnice v domě tak přivést co nejblíže to jde kulatinu a pak svorka a šup lanko.
Ahoj, dotaz: co když nemáme na domě hromosvod? V okolí ho nemá nikdo - je tu jeden kovový hangár a půl kilometru od nás ještě na kopci kostel s věží (asi se na to všichni spolehájí, že blesk půjde tam)...Když není hromosvod, tak mám drát píchnout jen tak do země?
v takovém případě se doporučuje zapalovat za bouřky svíčku "hromničku". Alespoň moje babička to tak dělávala
No tak jednou nedejbože se zhroutíte až vám na ten bezhromosvodový barák ten blesk zabrousí.
No novou elektriku bez hromosvodu vám nikdo neorazítkuje... jo vlastně jo říká se jim blázni, protože když to tam praští a nedejbože se někomu něco stane tak může zahodit razítko a jít hačat.
V těchto případech se používá přídavný zemnič/ tyč hromosvodová je to takový skoro dvoumetrový hřebík profilu L se svorkou na konci, který se doslova zamlátí do země.
Nehrajte si sice se říká, že blesk jde na nejvyžší bod/ nejkradší cestou, ale ne vždy je tomu tak.
hmm, také se mi to nezdálo...barák tu je od roku 1922 a prý nikdy hromosvod neměl, ale také se mi tento stav moc nezamlouvá... kolik může stát oficiální nový hromosvod?díky...
Stavby do ruku 2009 bleskosvod nevyžadovaly. Podle ČSN EN 62305-2 se musí u novostavby provést výpočet, zcela takže automaticky tato povinnost není.
Bleskosvod ze svého principu blesky "stahuje", takže po jeho montáži je podstatně větší šance, že do vás blesk udeří. A opět, pokud se časem vlastnosti zemniče zhorší, (což se musí kontrolovat), situace oproti stavu bez bleskosvodu zhorší.
Před téměř 40ti lety nám na 50tce přednášel z EZÚ spolutvůrce normy na hromosvody. Ptali jsme se, proč praští do dřevěný boudy s vidlemi, když o kilometr dál stojí obrovský silo, které se jen ježí hromosvody. Řekl (volně cituji): "Uvědomte si rozměry bouřky, blesku, Země a vašeho baráku. V zemi jsou ložiska rud kovů obrovských rozměrů, které blesky přitahují. A pokud v cestě stojí ta bouda s hráběmi, tak lehne, když se cesta blesku do Zeměkoule neodkloní pomocnou konstrukcí, kterou je hromosvod...". Nezabývám se tím a tak nesleduji aktuální předpisy, ale dřív se dotazem na místně příslušný Obecní ouřad zjišťovalo, jestli v místě budoucí stavby je znám úder blesku, případně se předprojektovým místním šetřením hledalo, zda nejsou v místě patrné vypálené fleky na loukách, nebo bleskem rozštíplé stromy. Zdá se mi to jako rozumný kompromis mezi cenou opatření a reálným rizikem škody. Pojišťovna a ouúúúředníci budou ale jiného názoru...
Před časem, nám říkal školitel padesátky, že nějací statistici
vypočítali, že pokud by se hromosvody vůbec nestavěly a ušetřené
peníze za výstavbu, údržbu a revize se dávaly na hromadu, z které by se platiy škody způsobené bleskem, tak by se ušetřilo 80% peněz.
Možná, na druhou stranu ten pocit, že jsem udělal, co jsem mohl, aby mi blesk nezapálil barák, je k nezaplacení.
Nechtěl bych se každou bouřku třepat, jestli náhodou neudeřila má poslední hodinka.
Jako cena je dosti pohyblivá. Je tu hodně proměnných materiál (FE, AL, CU), V/Š/D baráku, počet svodů, střešní kameny, svorky, sváděcí tyče, revize.. Jelikož hromosvod nikdy nebyl tak i zemnící desky + možná tyče + výkopové práce. Toto vám vykalkulujou firmy podle dodaného projektu není možné to odhadnout od oka aspoň já nemám představu, ale rozhodně je to levnější jak nové rozvody v interiéru.
MInimální průřez PEN vodiče CU 10mm a AL 16mm pak rozdělít na PE a N průřez 6mm Bod rozdělení by se měl uzemnit Stavební rozvaděč by taky měl být přizeměný
Volba půřezu samozřejmě podle zatížení
a mě nikdo s mým jednoduchým shématem poradit nechtěl