Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jsou zmrzlé brambory toxiské?

Zmrzly nám brambory. Nedají se konzumovat standardním způsobem, tak je uvaříme a děláme z nich taštičky, noky, koblížky.... Ty jsou velmi chutné. Ale známý nás zastrašil, že namrzlé brambory jsou toxické, respoekive mají v sobě nějaký zádrhel. Je to pravda???

nejsou, jen jsou hnusný ;-), dobrej trik je dát je odležet do studený vody a pak je hodit rovnou do vroucí. Toxin se vyskytuje v "nebezpečné" míře co se hlíz týká jen v klíčcích a pak zelených bramborách. Jinak při vaření brambor se přidává kmín právě kvůli snížení toxicity (solanin), takže vařit s kmínem, ale to mají asi všichni navyklé a ani neví, proč tak činní :-).

Kmín obsah solaninu nesníží, je to pověra. Solanin se z brambor dostává dosti špatně. Nakrájet na kousky a namočit přes noc do vody. Do vody by mělo difundovat asi 30% solaninu. Je to ale kontraproduktivní, protože nejsou tak dobré a vyluhují se všechny vitamíny :-( Navíc někdy je třeba mít brambory vcelku.

Píšu někde, že kmín sníží obsah solaninu? Funguje to jen tak, že silice kmínu dokáží velkou měrou potlačit účinky solaninu (i jiných toxinů) v organismu. To je velkej rozdíl. Tak jako tak, pokud si člověk nevaří zelený hlízy, klíčky či nadzemní část, tak vůbec nic nehrozí a nemá smysl to řešit.

Pochybuju, že by kmín měl nejaké úžasné schopnosti. Zabýval jsem se některými toxiny (a tedy i alkaloidy) rostlin, ale po přečtení xy materiálu, jsem nikde nezaznamenal, že by se tímto způsobem dalo snížit množství či omezit účinky solaninu. Konzumace brambor a dlouhodobé následky jsou docela zajímavým tématem. Je plno studií, kde jsou účinky rozebírány. Z jejich poznatků vycházejí i některé diety. Studoval jsem obor, který se výživou zabírá. Možná bude k dohledání práce "Účinky solaninu" nebo tak nějak v systému is.muni.cz Bohužel přesně neznám název, ale asi by se to dalo najít :-) Je to literární rešerše, s odkazy asi na 100 studií a projektů, takže čtení na týden.

Každopádně pokud je k dispozici nějaký solidní odkaz, případně studie, moc rád bych si ho přečetl. Rád bych věděl víc..

zmrznutím sa toxicita nijako neovplyvní,len ich chuť a skladovatelnosť-po rozmrznutí ako každé narušené tkanivo rýchlo podliehajú skaze a druhotne na nich vo zvýšenej miere vzniká hniloba a plesne a tie môžu druhotne vyvolať zdravotné problémy,samotné zemiaky ani po zmrznutí svoju toxicitu nezvýšia,solanín sa drží hlavne v zhruba polcentimetrovej vrstve pod šupkou a za normálnych okolností sa správnou prípravou na konzumáciu varom zlikviduje...

Namrznutím brambor dochází k přeměně škrobu na jednoduchý cukr a proto jsou nasládlé a ani sůl to nepřebije. Aby se cukr vrátil zpětně na škrob už se nestane ani při návratu do skladovací teploty. Tato reakce už není možná.