výměna autobaterie za chodu
Dnes jsem na parkovišti viděl jak jednomu nechtělo nastartovat auto,baterie vybitá ve felicii,tak ten chlapík vyndal baterii,dal tam baterku z jiného auta a nastartoval,pak ji za startu odpojil a dal baterii tu vybitou,když jsem to viděl,řekl jsem jen,že se to tak nemá asi dělat,on mě skoro neseřval,že prý dělá s auty 20 let a je to v pohodě,tak se ptám jestli je to v pohodě,nebo hrozí nějaké poškození auta,podotýkám,byl to rom, který není automechanik,ale možná že se nic nestane a já jsem byl za blbce.
Změna předmětu, původně: startování
Změna kategorie, původně: Elektro (Kurt)
Noo.. jestli se to smí, nebo nesmí, už jsem to u firemního pickupu taky několikrát dělal. Teď už spolu máme najeto necelých 230 tis. a v pohodě.
Ono to je asi tak - jeden člověk pije vodu z potoka celej život a nic se mu nestalo. Ale jinej se napil pouze jednou a posral se z toho. Jak vidno, tak to jde, jen nevím, co by to udělalo v novým autě, ve kterým je hlídáno všechno řídící jednotkou.
isto vieš ako sa pomenúva rom politicky nekorektne, "cigán" , pôvodný význam tohto slova je klamár, luhár, ten ktorý nehovorí pravdu
k predmetu otázky : na voľnobehu ešte snaď to nie také riziko, isté je že "regler" funguje v úplne neštandardnom režime a čím menší odber má elektrická sústava tým väčšie riziko prepätia, v dnešných automobiloch nabitých elektronikou je to určite vysoko riziková manipulácia
Pžedpokladem takévé operace, je zatížit alternátor všemy světly, aby pži odpojení baterie nevyskočilo napětí příliž nahoru. Ale při dnešních regulátorech to myslím ani nehrozí, takže bych to viděl docela v pohodě...
Mno asi máte chlapi pravdu. Je to stařičká felina diesel. Té to asi nevadí. Je pravda že u nového citrónu (např.) bych to nedělal.
diesel muze bezet bez elektriky po natoceni klikou Teda pokud to neni dnesni auto s elektronikou, zhavenim a podobnejma zhuverilostma.
Řekl bych že mojemu žigulíku by taková manipulace byla naprostej šumák. Navíc pokud motor je nastartovanej tak jede i při odpojené baterii takže bych u toho nemusel ani tak moc cvičit
Rotor alternátoru je buzen přes regulátor proudem ze sítě auta.Konkrétně je připojen na baterii přímým kabelem.Pokud baterii odpojíme,nastává samobuzení,kdy proud ze statoru jde přímo bez zátěže,kterou za normálních okolností činí akumulátor,do buzení.Může to znamenat při kolísání napětí v síti i mnohem větší budicí proud a tak dokola,až to nevydrží dioda v budicím obvodu.Takže pokud výměna proběhne dostatečně rychle,nemusí se nic stát.Pokud to trvá déle,poškodí se alternátor.
JABRAKA
....řekla jaroušek a dodám, samozřejmě na nízkých otáčkách, přesněji volnoběh. Plný plyn by zahubil regulátor.
No já bych to zase tak černě neviděl. Přímo do buzení napětí z alternátoru nejde protože je tam regulátor. Něco "sežere" připojená elektronika /zapalování,dveřní světlo,připojené rádio/, případně "vychytá" napěťové špičky. Didody v alternátoru budou určitě na 150v i u nejstarších "škodovkových".
Spíš se mi zdá že ten popis "proč to shoří" odpovídá spíš popisu dynama /to sem měl u staré Š1000/. Pochopitelně bych při odpojeném akumulátoru nestál na plynu...
Konkrétně tady třeba měří nějaký automobilový alternátor naprázdno a výstupní napětí je malé
http://www.dedalebeda.wz.cz/skola/upload/14EVA/aut omobilovy_alt.pdf
pozorne pozri na na tu laboratórnu prácu ešte raz, konkrétne bod 3: Schéma zapojení.
Je to štandardné zapojenie a je pripojený akumulátor /"baterka"/ aj odporová záťaž.
Aké napätie sa na výstupe alternátora môže objaviť sa dá odhadnúť úvahou. Otáčky motora sa pohybujú bežne 800-5500/min, pomer 1:7, pridať si kúsok ako rezervu, tak by to bolo 1:10. Regulácia budenia musí zvládať udržanie požadovaného výstupneho napátia pri takto akoby sa meniacom "vstupnom napätí", totiž pri konštantnom budení by výstupné napätie bez regulačných mechanizmov bolo priamo úmerné otáčkam.
Z toho plynie: ak na voľnobehu je akumulátor už dobíjaný - napätie z alternátora je vyššie ako cca 14,8V a sústava je zaťažená, alternátor určite je schopný dodať napätie vyššie ako 20 V, s ohľadom na rezervu s akou je celý systém navrhnutý, aj pri voľnobehu.
Čo sa udeje závisí len a len od toho ako zvláda regulátor tento de facto poruchový stav sústavy.
Pánové,pletete si napětí sítě,na něž je regulátor napojen,a výstupní napětí z usměrňovacích diod.je to asi tak,že připojená baterie je stabilizátor a kapacita v obvodu.A již malý vzrůst budicího napětí vyvolá velký vzrůst napětí na výstupu,tedy i v síti.Regulátor nereguluje napětí,ale proud do buzení.
Jabraka
téma je sice staré, ale když už to někdo exhumoval... ona jedna věc je napětí měřené voltmetrem a druhá věc jsou napěťové špičky, které při odpojeném akumulátoru uvidíte na osciloskopu. Takže ono tam klidně může voltmetr ukazovat 14,5V a při tom tam lítají stovoltové špičky (to je to, co vám pak odpálí řidící jednotku).
Taky už jsem viděl na felicie výměnu baterie při nastartovaném motoru, Felicia 1,3 MPi.
Výsledek? Vypalená řídící jednotka motoru.Docela drahá sranda.
Pokud se zapnou světla a třeba pro sichr i vyhřívání zadního okna, nic se nestane. Je to stejné, jako pravidlo že při obloukovém svařování na autě se musí odpojit alternátor, jinak se poškodí diody. Nikdo to nedělá a žádné diody se nikdy nikomu nepoškodily.
Třeba my to děláme, pro jistotu. On alternátor do nákladního auta není levná sranda.
Z vašeho nekompromisního vyjádření "Nikdo to nedělá a žádné diody se nikdy nikomu nepoškodily" soudím, že v tématu jste pouze teoretik. Pak ale nerozumím tomu, proč jiným radíte.
Mohu vás z profesionální praxe ujistit, že i s poškozenými alternátory v důsledku svařování se občas setkávám, i když většinou se neodpálí usměrňovací diody, ale regulátor. Samozřejmě vše může proběhnout v pořádku a alternátor přežije svařování bez újmy, ale vždy to nese určité riziko. Zásadní vliv má umístění kostřicích kleští a místo svařování. Pokud tok proudu nekřižuje alternátor, riziko je poměrně malé. I tak ale narůstá hlavně u starších aut, kde už je pokročilá koroze a v jejímž důsledku může být v některých okamžicích i při svařování na opačném konci vozu nejmenší odpor svařovacího proudu právě přes obvod alternátoru, který mívá i na starších autech kvalitní napojení na el. obvody i kostru.
Ani vyměňovat akumulátor za chodu motoru bych nikomu nedoporučoval. Zase to není bez rizika a navíc to ani neušetří práci, tak proč to dělat. Pár vodičů se snad najde všude.
J-K [46.167.204.xxx], 25.03.2016 07:31
Naprosto přesné
Četl a souhlasí