
výměna autobaterie za chodu
Dnes jsem na parkovišti viděl jak jednomu nechtělo nastartovat auto,baterie vybitá ve felicii,tak ten chlapík vyndal baterii,dal tam baterku z jiného auta a nastartoval,pak ji za startu odpojil a dal baterii tu vybitou,když jsem to viděl,řekl jsem jen,že se to tak nemá asi dělat,on mě skoro neseřval,že prý dělá s auty 20 let a je to v pohodě,tak se ptám jestli je to v pohodě,nebo hrozí nějaké poškození auta,podotýkám,byl to rom, který není automechanik,ale možná že se nic nestane a já jsem byl za blbce.
Změna předmětu, původně: startování
Změna kategorie, původně: Elektro (Kurt)
Pánové,pletete si napětí sítě,na něž je regulátor napojen,a výstupní napětí z usměrňovacích diod.je to asi tak,že připojená baterie je stabilizátor a kapacita v obvodu.A již malý vzrůst budicího napětí vyvolá velký vzrůst napětí na výstupu,tedy i v síti.Regulátor nereguluje napětí,ale proud do buzení.
Jabraka
téma je sice staré, ale když už to někdo exhumoval... ona jedna věc je napětí měřené voltmetrem a druhá věc jsou napěťové špičky, které při odpojeném akumulátoru uvidíte na osciloskopu. Takže ono tam klidně může voltmetr ukazovat 14,5V a při tom tam lítají stovoltové špičky (to je to, co vám pak odpálí řidící jednotku).
Taky už jsem viděl na felicie výměnu baterie při nastartovaném motoru, Felicia 1,3 MPi.
Výsledek? Vypalená řídící jednotka motoru.Docela drahá sranda.
Pokud se zapnou světla a třeba pro sichr i vyhřívání zadního okna, nic se nestane. Je to stejné, jako pravidlo že při obloukovém svařování na autě se musí odpojit alternátor, jinak se poškodí diody. Nikdo to nedělá a žádné diody se nikdy nikomu nepoškodily.
Třeba my to děláme, pro jistotu. On alternátor do nákladního auta není levná sranda.
Z vašeho nekompromisního vyjádření "Nikdo to nedělá a žádné diody se nikdy nikomu nepoškodily" soudím, že v tématu jste pouze teoretik. Pak ale nerozumím tomu, proč jiným radíte.
Mohu vás z profesionální praxe ujistit, že i s poškozenými alternátory v důsledku svařování se občas setkávám, i když většinou se neodpálí usměrňovací diody, ale regulátor. Samozřejmě vše může proběhnout v pořádku a alternátor přežije svařování bez újmy, ale vždy to nese určité riziko. Zásadní vliv má umístění kostřicích kleští a místo svařování. Pokud tok proudu nekřižuje alternátor, riziko je poměrně malé. I tak ale narůstá hlavně u starších aut, kde už je pokročilá koroze a v jejímž důsledku může být v některých okamžicích i při svařování na opačném konci vozu nejmenší odpor svařovacího proudu právě přes obvod alternátoru, který mívá i na starších autech kvalitní napojení na el. obvody i kostru.
Ani vyměňovat akumulátor za chodu motoru bych nikomu nedoporučoval. Zase to není bez rizika a navíc to ani neušetří práci, tak proč to dělat. Pár vodičů se snad najde všude.
J-K [46.167.204.xxx], 25.03.2016 07:31
Naprosto přesné 
Četl a souhlasí
