Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Stukovani v panelaku

Jsem stahnul tapety, napenetroval a zakoupil primastuk, ze to ostukuju.

Vcera jsem zacal, ale moc se nedarilo.

Me znama rikala, ze to chce natahovat tim velkym hladitkem do takoveho krouziveho pohybu, ale moc to neslo, tak jsem to zkousel tak, ze jsem nabral na hladitku vrstvu stuku a jel tim odspoda smerem nahoru po stene, ale nevim jestli to nespadne.

Jak se to ma delat spravne?

Vybírejte kousky do Vašeho bytu a inspirujte se na Favi.cz (inzerce) (reklama)

Tak tohle mě teprve čeká. :-/
Co vím, problém je zejména v tom, že panel hodně chlastá a štuk padá proto, že vyschne dřív, než přilne. Takže určitě napenetrovat - Sokratem. A co se týká nanášení štuku, provádí se pevným hladítkem (plast/plech) tak, jak to děláte vy - filcovým se vyrovnává.

No dam vedet, jestli to nespadlo.

Takze teoreticky by to mohlo spadnout nejpozdejc po 24 hodinach, pokud to teda vydrzi dyl, tak uz to nepada? (Ja ze mi rikali, ze mam pockat mesic nez to vytvrdnea a z pak malovat, tak jestli to nemuze zacit padat treba po 14 dnech.)

No ono to může spadnout zejména po další úpravě - tedy při malování. Vlhkost se dostane pod spodní vrstvu (štuk) a ten se začne loupat - to právě jen v případě, že není spojen s podkladem. Případně se vám to podaří strhnout již válečkem.
(Mám tomu rozumět tak, že jste nepoužil penetraci?)

Koukám tady asi nikdo panel neštukoval. Štukovat na panel je hloupost. Co třeba perlinka+ lepidlo noo.A pak štukovat. Nebo sádrové stěrky.
jasně upravit praskliny na stěnách to jo. Ale sádrové stěrky jiš vlákno v sobě mají. Perlinka není potřeba.kdo umí umí že.

Před 6 lety jsem se stěhoval do paneláku 4+1. Protože zdi ve všech místnostech byly hrbolaté nechal jsem od místní firmy vyhladit všechny místnosti. Žádný z pracovníků firmy neměl problém s vyhlazením stěn. Když tuto práci dělá odborná firma nejsou žádné problémy. Karel Mariánské Lázně

Ahoj všem štukování paneláků provádíme již 15let (zatím bez jediné reklamace) panel nepenetrujem ani nemáčíme zůstane vlhký po sundání tapet pouze stěny ze syporexu jsou potřeba napenetrovat, použít se dá v pohodě sokrat. Co se ale použít nedá je pytlovaný štuk panel je hladký a málo co na něm drží proto se musí použít Primaštuk nebo Keraštuk v těchto štukách je obsaženo dost disperze a drží na panelu bez problému (osobně doporučuji Kraštuk lépe se s ním pracuje). Postup je tu už popsán jen mám výhradu k příspěvku co nabádá nepoužívat ke stáčení molitan, při stáčení je nejlépe použít filc který na hrubo srovná vzniklé plocny a prohlubně ale potom je dobré použít molitan na dokonalé vyhlazení. Povrch je potom úplně hladoučký a pokud druhý den ještě před malováním ometete stěny koštětem máte povrch skoro jako stěrku. Pokud si nevíte rady neváhejte mě kontaktovat 602314033 www.abury.cz Bureš

Je dost riskantní bez určité zkušenosti provádět v paneláku tyto opravy. Je to řemeslo které chce určitou praxi protože poprvé se to asi nikomu nepodaří provést kvalitně. Řešení je pozvat si na tyto práce kvalitního zedníka a provádět věškeré práce společně.

Asistoval jsem jedné kamarádce při štukování paneláku. I povolala svého bratra, vyučeného zedníka aby jí pomohl servat tapety, natáhnout štuk a vymalovat. Bratr dorazil do Prahy, z kufru automobilu vytáhl kyblíček, zpola naplněný štukem, že musí vystačit na celý obývák, neb se natahuje v tenké vrstvě. Já, ostřílený Pražák jsem však na rozdíl od něj věděl, co nás pod tapetama čeká a tak jsem se hromádce štuku srdečně vysmál a pravil, že měl těch kýblů přinést aspoň pět a vrchovatejch. "Pchchchee!" odvětil sebevědomě. Ovšem po prvních stržených kusech tapet mu jeho "pche" tvrdlo na tváři rychlejc než sádra a sebevědomí začal vláčet někde u podrážek. Panel nebyl krásně hladký, ale snažil se spíš více než méně vypadat, jak pohraniční řopíky po testu nepřátelských kulometů.

Me znama rikala, ze to chce natahovat tim velkym hladitkem do takoveho krouziveho pohybu, ale moc to neslo, tak jsem to zkousel tak, ze jsem nabral na hladitku vrstvu stuku a jel tim odspoda smerem nahoru po stene, ale nevim jestli to nespadne.

Prvně si připrav podklad-penetruj pokud je to takový drolivý.Pak vezmeš to velký ocelový hladítko a odzdola nahoru slabou vrstvu natáhneš,pokud tam máš velký ďoury tak to předtím vysprav-štukuj pokud možno rovný(bez děr)povrch.

Pak se půjdeš nadlábnout,cigárko,kafíčko,zase cigárko a čekáš až to hodně zavadne (v pokojové teplotě několik hodin)po zatvrdnutí(ne ztvrdnutí)vezmeš buď filc nebo polystyrenové hladítko a krouživými pohyby plochu srovnáš(filc namoč vodou)

Pak se půjdeš nadlábnout,cigárko,kafíčko,zase cigárko a čekáš až to hodně zavadne (v pokojové teplotě několik hodin)

Bacha na to aby to nepřeschlo, pak na tom při hlazení necháš ruce.Je dobré si to vyzkoušet na menším kousku a kontrolovat jak to zasychá.Hodně záleží na savosti podkladu, teplotě a vlhkosti vzduchu. Obyčejně u podlahy to vysychá pomaleji, na to bacha.Ale když je hodně savý podklad a vyšší teplota, může to být otázka minut, tak pozor. Na hlazení je nejlepší bílý filc. Nepouští chlupy a když, tak nejsou černý. A podklad je dobré trochu zdrsnit nebo alespoň omýt saponátem, potom samozřejmě napenetrovat.

oh boze to je snuska hlouposti. urcite neposlouchat zname a kmochna se neurazi, ale toho taky ne.
omitani/stukovani v panelacich po sundani tapet je docela zabavna disciplina. osobne ji ve svem mam jiz nekolik let za sebou a protoze stavarinu vykonavam jiz prez 20 let, neskromne se citim byt k rade "povolan" ;-)

1) Panel musí být řádně očištěn a zbaven veškerých zbytku po tapetě.

2) Kontaktní nátěr - penetrace slouží k zalepení prachových částic a sjednocení savosti podkladů se na panel vždy doporučuje, ale nedoporučuje se použití Sokratu, Duvelaxu a pod. V každém specializovaném obchodě se koupí přípravek k tomu určeny. Doporučuji koupit penetraci od stejného výrobce jako štuku, tedy současně v jedné prodejně.

3) Pokud nepožiješ penetraci je třeba panel pořádně namočit kropením. To je jednoduchá operace; děsně bavila moje děcka a byla u toho senza psina zakončena vzájemným poléváním. Takže panel máčet dokud nepřestane sát. Štětku do kýble a cáknout, do kýble a cáknout... Upozorňuji že kropení je nouzové řešení při absenci penetrace.

4) Postup natažení jsi zvolil víceméně správný. Lžící si naložit štuk na nejlépe ocelové nerez hladítko 500x140mm a plynulým pohybem odspodu nahoru natáhnout stejnoměrnou vrstvičku cca 2-3mm silnou. Po lehoučkém zavadnutí je možné srazit a srovnat nerovnosti plastovým hladítkem 400x200. Toto není vždy nutné, pokud máte pěkně nataženo. Při natahování je třeba stále kontrolovat, aby plocha od začátku nepřesychala, a že panely neschnou přímo pod rukama. Pak je nutné natahování ihned ukončit do vytracena a od začátku začít filcovat - hladit. Není nic horšího než přeschlé spoje které malba ještě "vytáhne" a zvýrazní, což zcela degraduje vynaložené úsilí. Obecně platí, že suché směsi připravené z pytle zasychají svižněji, pastovité z kýble ne tak rychle a podle výrobce se doba schnutí liší někdy až výrazně.

5) Vyhlazení - filcováni. Jak již bylo napovězeno, provádí se filcovým/plstěným hladítkem, raději většího formátu. Čím větší plocha, tím lepší finální rovinnost. Zásadně nepoužívat molitan. Maximálně oranžové houbové hladítko. Kdo mi v práci přijde s molitanem na štuky, toho vyhodím že stavby. Filcák namočit do vody, přebytečnou vodu otřepnout a filcovat krouživými tahy se stejnoměrným přítlakem na stěnu až se zrno začne "vytahovat" na povrchu a vytvoří se notoricky známá štuková struktura. Při filcování se štuk nesmí tahat za filcákem, je to známka nezavadlého štuku a s filováním je třeba ještě počkat. Pravidelně namáčet a důsledně dbát na stejnoměrný přítlak ať se nikde nevytváří hladká "zrcátka" profilcovaná až na panel. Výsledná degradace je stejná jako u zmršených spojů. Nový filcák opálit ale zapalovač rozhodně nestačí. Někde venku na novinami, nebo plynovým hořákem opálit a na nějakém rovném povrchu opálenou vrstvu obrousit. Pokud se houlí cucky, opakovat dvakrát až třikrát.

5) Malovat lze vcelku bez obav druhý den. Klidně se budu hádat kdo bude tvrdit že ne. Jeden dětský pokoj jsem ráno začal stěhovat, dopoledne byly tapety dole, odpoledne vyštukováno a v půl třetí v noci dvakrát vybíleno. Čekal jsem pár kocourů, k mému překvapení se nedostavily. 15 let to drží jak přišité. Loni jsem tam už potřetí maloval a žádné padání po namočení se nekonalo.
CINK

úprava 20.1.2011

dobrý den,když jste od fochu mám na vás dotaz.nastěhovala jsem se do paneláku a lidé co tu bydleli přede mnou řešili nerovost stěn přidáním takovách těch hrudek do malby a tím to zaplácali.nevím jak se to odborně jmenuje ale výsledkem je prostě hodně hrubá omítka.při představě škrábání této hrůzy mně jímá strach ale slyšela jsem že existuje nějaký nátěr nebo něco na bázi lepidla co se dá na zed nanést a na to pak štuk a dá se tedy škrábání vyhnout....slyšel jste o něčem takovém?prosím o radu děkuji
gabriela

vazeny pane, klobouk dolu, to co jste napsal nema chybu.ja stuk nanasim ve dvou vrstvach. jednu slabou - cca 1 mm a po zaschnuti druhou, ktera je tale asi 1 mm silna. tu pak zatacim hladitkem s bilym filcem. dve vrstvy proto, aby se mi nedelala zrcatka (abych se tocenim nedostal az na panel. nanasim nerez hladitkem na vycisteny, vyspraveny a penetrovany povrch.to jen pro doplnenivaseho prikladneho popisu.

to nemá cenu jim to vysvětlovat,protože co je tady za příspěvky to žasnu.snad jen ty víš co a jak.sice nejsem zedník,ale jako rady typu natři panel sokratem to moc nechapu.jak píšeš nahoře sokrat se používá na zpevnění prašných zdí,které se mohou sypat.panel asi neni zrovna moc drolivej :-)Si říkam jestli tu nejsou jen gympláci a VŠ chytráci :-)

Dobry den.
Prosím o radu. Máme přístavbu - obvodové zdivo porotherm : vnitřní jádrové omítky házené, vnitřní příčky ytong: hloubková penetrace + lepidlo weber L700 s perlinkou vertex. A teď řeším jaký štuk, aby byl vhodný na oboje zdivo??? Jaký zvolit postup?? Měl jsem v plánu Vnitřní štuk Hasit 160 2 vrstvy, ale teď jsem někde četl, že se na lepidlo vápenný štuk nedává, že to nemusí držet...? Co vím, když jsem si najímal před 10 lety firmu, tak štukovali u nás doma na lepidlo s perlinkou a drží to ok.Jak tedy postupovat? Případně jaký jiný štuk? Sádrovou omítku nechci, chci klasický štuk. Prosím o radu. Děkuji moc.

Kolik lidí, tolik názorů... Já osobně pracuji rád s Keraštukem. Pěkně se s ním pracuje.

Nanášim jej nerez hladítkem ve dvou vrstvách. Druhou, po zaschnutí té první. To abych při filcování povrchu nedělal "zrcátka" (nedostal se někde až na panel).

Před malováním ještě jemně přejedu suchým molitanovým hladítkem pro uvolnění částeček písku s povrchu stěny, pro nejhladší povrch.

Uvědomuji si, že volba štuku je dána i požadavkem na hladkost povrchu.

Někdo místo štuku nanáší i na vnitřní stěny vnější fasádní omítku. Ta dává hrubší povrch. Nevypadá to špatně.

Stavební chemie umí zázraky...

Tak tohle jsem taky absolvoval a dávám sHpy00n za pravdu, akorát už nesouhlasím, že je chyba použít duvelax. Sám jsem jej použil všude a dokonce i v kuchyni, kde je vždy největší problém, vzhledem k mastnotě za ty roky z vaření. Každopádně řádně očistit panel od tapet je nutnost, jinak je to špatně. Kdo zkusil někdy sundávat tapety z panelu, když to lepil nějakej pocťa, zvlášť stropy, ví své. Trochu pomůže odstraňovač tapet. Stěny jsem strhal, ale strop v obýváku jsem vzdal a připevnil sádroš a pohoda. Představa, že bych trhal 16m2 po centimetru mě přešla velmi rychle :-) Jinak já dával ještě penetraci kromě stěn i přímo do štuku a řádně zamíchal. Pak jsem asi po 14 dnech ještě v kuchyni jej přetřel 1x hodně ředěným hašeným vápnem kvůli desinfekci a asi po měsíci přetřel primalexem plus a pohoda. Ale s tím vápnem nepřehánět jinak to udělá na povrchové barvě fleky. Pokud se mi někde před nátěrem stěn objevila náhodou prasklinka, paradoxně v jiné místnosti než jsem čekal právě v kuchyni, jsem lehce zadělal Uniflotem, což je dle mě úplně super hmota a všechno ostatní se může jít schovat, co se práce s ní týče. Jo a používal jsem suchou směs.

Craft

Sokrat fakt ne, hrozně miluju zedníky co řeknou "to spraví sokrat" a pak štuk končí na válečku při malování, v lepšim případě se po ledech loupe po velkých kusech. Jak může na sokratu držet štuk když je po zaschnutí jako igelit a zed nesaje.

Ja to robil tak ze som normlane velkym hladitkom (cca 40x15cm) nanasal na VODOU NAVLHCENY PANEL. Na suchy to ide ak nie je zapraseny coz pochybujem :-) Potom nechat trocha zascnut (zalezi od vrstvy) a nasledne to vyhladit hladidlom Su kadejake v obchodoch - penove filcove atd. A hlavne spociatku nanasat co najrovnomernejsie aby pri hladeni cloveka neslo porazit :-)

Tak je hotovo, vymalovano a nespadlo to. Takze pohoda.

Penetraci jsem nakonec pouzil H-Grund.
Vystukoval primastukem - levnejsi nez kerastuk.
Hladitko plastove.
A na finale levne molitanove hladitko - to byla jedina, za to zasadni chyba, ktere jsem se dopustil. Vubec to neslo vyhladit kdyz jsem to delal lehce takto nehladilo, jakmile jsem trochu prehnal namoceni, tak se to zacalo rozpytvavat, kdyz jsem trochu zabral, tak jsem si to strhaval, ale nakonec to nejak dopadlo a nevypada to az tak hrozne, ale ponauceni pro dalsi "stukery" fakt na finalnim filcovem hladitku nesetrit a ne molitanu.

Já bych k tomu tématu měl ještě dotaz, potřeboval bych vyspravit strop, dá se štuk nanášet i válečkem? nějak? nechce se mi moc lítat se štaflema po celým pokoji s hladítkem, případně co do toho štuku přidat aby válečkem šel (keraštuk), nebo jaký nějaký štuk na strop?

Někdo si pěstuje kytičky a někdo si chce oštukovat zeď. Co je na tom špatnýho? Pokud se amatér nevrhá na stavbu nosných zdí, nebezpečí nehrozí. Maximálně to dopadne bídně, ale nikomu to neublíží. Lepší než se válet v kanapi a koukat na zedníka, jak maká.

Pokud chceš mít jistotu, že ti štuk neopadá, tak musíš na panel použít perlinku ideálně - očistit panel->napenetrovat->nalepit perlinku->vyštukovat
Ale podlě mě je lepší na panel udělat stěrku sice v několika vrstvách a bude z toho spousta prachu, ale výsledek stojí za to a stěrka ti určo neopadá ;)

Jen ten prach a bordel to je velký mínus ... protože stěrka se musí přebrousit :(

Zdravím, potřeboval bych pomoct ohledně štukování.

Nejdřív příběh ve zkratce: Celý byt mi štukoval zedník, domluvili jsme se na ceně za práci a on makal jak šroub. Když už měl skoro všechno hotové (až na jednu zeď), řekl mi ať mu zaplatím a on to dodělá dokonce. Dal jsem mu smluvenou cenu, abych věděl že přijde, ale on mi potom už jen psal smsky, že když mu nezaplatím navíc takže nepřijde. Takže teď si to musím dodělat sám a hlavně mě štve, že mi zdi popraskaly a já potřebuju pomoct jak to opravit

Původně to bylo tak jak je vidět na foto1, takhle mi popraskala zeď v rohu. Pod prasklinou (v rohu) je perlinka a na tom je štuk. Udělal jsem to, že jsem sundal štuk špachtlí, používám na štukování Jemná vápenná omítka (štuk) 160 a ředím to vodou. Tam kam nedosahuje perlinka jsem na panel použil penetraci. Rozdělal jsem si štuk v kbelíku a nanesl na stěnu plastovým hladítkem (zespoda nahoru). Nechal uschnout a pak jsem namočil filcové hladítko a krouživými pohyby jsem rozmazával štuk. A bohužel mi vzniklo tohle (vydřelo se to až na panel, ale jen nahoře, dole je to OK) viz foto2.
Dál se chci zeptat jak řešit malinkaté prasklinky přesně v rozích viz foto3
A dál drobné praslinky na stěně a vydřená místa až na panel (to není moje práce) viz foto 4
Jak vyřešit to, že od vyštukované stěny k parketám mám díru cca 2,5cm viz foto5, všude bude dole na podlaze lišta, ale ta není 2,5cm tlustá.
Potom čím malovat štětkou nebo válečkem.
Když chci barevné stěny je lepší koupit přímo hotovou barvu, nebo si nechat přímo namíchat odstín nebo koupit bílou barvu a pak fialovou a udělat si odstín sám doma.

fotky zde: http://www.edisk.cz/stahni/85851/foto.zip_3.69MB.ht ml

Mooooooooc vám děkuju za rady. Už chci konečně pořádně bydlet.

Na rady počkej na Špiona, ten ti poradí nejlíp.

Já se však podivuju, co vlastně ten podvodník chtěl zaplatit? Vždyť akorát všechno udělal blbě. Co takhle nějaká záruka za odvedenou práci? Protože to je lumpárna. Pak už nepřišel, protože se oprávněně obával, že mu někdo za to nabije. Jak dodělat sám. Přeci tomu lumpovi nenecháš peníze za to, co neudělal? I kdybys měl na něj jít s několika silnými kamarády a natlouct mu. Zde je třeba důrazně upozornit i všechny ostatní. Nikdy nedávat doplatek, dokud není práce hotová a dobře hotová. Ty peníze si nechat jako takzvané "zádržné" (dělají to tak i stavební firmy mezi sebou). Pak tato částka slouží k větší ochotě opravit reklamace nebo případně slouží jako sleva z fušersky odvedeného díla.

Já vám rozumím, samozřejmě máte pravdu.
Ale zkuste mě pochopit. Byt jsem koupil skoro před rokem, hned jsem si sehnal elektrikáře který mi udělal novou elektřinu v mědi, řezal tady do panelů jak blázen (toho prachu a bordelu). Potom jsem si sehnal zedníka, který odvedl práci tak jak odvedl a všechno tohle trvalo nějakou dobu.
Pak jsem se do svého bytu nastěhoval, ať už vypadá a je udělaný jaký je a se zedníkem jsem to řešil dlouhý měsíce přes telefonáty, smsky jak to jen šlo. Prosil jsem ho, aspoň ať opraví ty praskliny, na tu nedodělanou stěnu ať se vykašle (je to jediná zeď a ještě k tomu na chodbě, na tu momentálně kašlu). Z fotek je možná trošku vidět v čem a jak asi bydlím, ale takhle už to opravdu nejde.
Když zavolám jinému zedníkovi, vždy mi řeknou: Vyštukovat celý byt to není problém, zajdu se k vám podívat, kouknu jak to vypadá, seženu materiál (jestli nemáte vlastní) a za 14dní na to vlítnu. Ale když mu řeknu, že jsou to jen drobnosti, opravit praskliny, vyštukovat záhyby kolem oken a futer dveří, tak mi všichni řeknou že to dělat nebudou a já jim rozumím.
Takže tudy cesta taky nevede. Já vím, že nejsem žádný zedník, ale doufám, že nějak zvládnu opravit praskliny, vymalovat a navrtat podlahové lišty.
Víte jak to je, takhle se bydlet nedá, blíží se Vánoce (což mi přítelkyně neustále připomíná) a pro mě je momentálně nejlepším řešením udělat to sám. Zkusím to, kdyžtak si omlátím hlavu o ty zkažený zdi :-)
Jen Vás prosím o odborné rady a samozřejmě že vás poslechnu.

Já ti taky rozumím a vím, že když člověk chce (a potřebuje) bydlet, je to potřeba dodělat za každou cenu. Takže nejprve pro pozdější dokazování bych to celé za přítomností nezávislých svědků (nečlenů rodiny) pořádně zdokumentoval, sepsal a nafotil. Pak se pusť do práce. Přečti si všechny rady v tomto vlákně od sHpy00na, hlavně tady. Tam je vše řečeno, jak to udělat. Nic na tom není, chce to jen trochu cviku.

A pak se pusť do toho parchanta. On toho sprostě zneužil, že ví, že chceš bydlet a nemáš čas se s ním dohadovat na dlouhé lokte.

Přesně tak, tudy opravdu pořádně cesta nevede. Kolikrát se ve mě vařila krev, když jsem se vztekal s tím, co někdo za draho odbyl. Udědomte si, že vám na provedené dílo běží záruka. Jakmile do toho viditelně hrábnete, máte jednou pro vždy smůlu a stěžovat si pak můžete sám sobě na sebe, že jste se tak špatně rozhodl. Dále je dobré si uvědomit, že postupem času se můžou objevit další vady, které jsou nyní skryté.
Jste vyučený zedník? Máte praxi? ... Proč jste to celé neoštukoval sám?

Pokud se člověk nenechá odbýt, skutečně je nejrychlejší uplatnit reklamaci písemně. Pokud to holomkovi strpíte, příště to zkusí znovu a buďte si jist, dařit se mu bude líp než vám.

SMS a telefonáty jsou dobrý k tomu, aby vám mazal med okolo huby. To co jste nejspíš provolal a protextovkoval by vás nestál ani ten doporučený dopis.
Pokud má borec živnost, je možná konzultace na živnostenském úřadu.
Chápu, že když člověk nemá zkušenost s potaháním hajzlíka, že to vidí jako nepřekonatelnou bariéru. Pokud se přes to ve svém vlastním zájmu přenesete, jedině dobře pro vás, protože je otázkou času, než vás oškube další borec a vy budete vědět jak na něj.

Ale každému co jeho jest, kdo s čím jak zachází tím také schází ...
;-)

Je tu zásadní nedostatek - vy jste s ním uzavřel smlouvu pouze ústní cestou.
Nic však není ztraceno. Pokud víte jméno, příjmení, sídlo firmy nebo živnosti (www.justice.cz, www.rzp.cz), není nic snazšího, než ho obeslat doporučeným dopisem s dodejkou do vlastních rukou, kde ho upozorníte, jak se zachoval a co nesplnil a nedodělal, případně pokazil. Zároveň bych tam reklamoval provedené práce s poukázáním na fakt, že máte k dispozici fotodokumentaci. Pokud bude rozumný, srovná se a začne plnit to, za co vzal peníze.
Pokud rozumný nebude, jistě vám rádi lidé z vašeho okolí, kteří toho borce viděli v akci, dosvědčí v jakém období a co u vás dělal a na čem jste se předtím ústně domluvili, protože rodinní příslušníci byli u uzavírání ústní smlouvy o provedení díla a sousedé ho často vídali na chodně v domě.
Vůbec se nebojte, tohle není vůbec ztracené, jen si musíte udělat jasno, zda nad tím hloupě mávnete rukou a vytrpíte si to sám za cenu dalších finančních vydání a nebo se šprajcnete a borce potaháte a za své peníze získáte to, na co máte právo.
V extrému to může skončit vydáním platebního rozkazu a pokud ani to borce nesrovná, tak exekutoři dnes fungují velmi svižně.
Řešení tedy je - nezoufat a fakticky a tvrdě jednat.
Tudy skutečně cesta vede. Opakovaně prakticky prověřeno.

Velice hezky napsáno, naprostý souhlas. Já musím za vydělané peníze odvézt perfektní práci, nebo můžu firmu zabalit. Proč by tedy měli přežívat lumpové, co akorát seberou peníze a nic neudělají? Já vím, pro méně průbojného člověka je to někdy moc těžké ale nemůžeme přeci odevzdávat darebákům svoje poctivě vydělané peníze prakticky za nic. Mě se v takovémto případě přímo vaří krev a s tím darebákem bych velice tvrdě zatočil. Zákon připouští i ústní smlouvu a důkazy za mizerně odvedenou práci se vždycky dají obstarat (fotodokumentace, svědecký výpověď).

Možná že svým názorem tady naštvu řadu lidí.Dělal jsem rekonstrukcí bytů několik.A zásadně nepoužívám štuk,pokládám to jako pasivní a zastaralou technologii,v době,kdy jsou stále zdokonalovány stavební a interiérové materiály.Proč pracně strhávat tapety? Vždyť mohu použít nové!Proč nezkusíte to,co je lidmi vymyšleno k usnadnění práce a zlepšení vzhledu?
Patřím k dlouholetým praktikům v interiérových úpravách.V paneláku srovnám zeď flexibilním stavebním lepidlem,lehce přebrousím a vyhladím fiální stěrkou,pak nalepím tapetu Pestrukta-Rauhaser a po zaschnutí vymaluji.Žádný ze zedníků neudělá tak perfektní povrch stěny![]

A co když jsou stěny se zbytkama nějakýho štuku nebo lepidla nebo co to je. Vypadá to jako by tím původně zadělali praskliny a křivotu a na to dali tapety. Ty jsem sundal a teď nevim jestli to mám dřít až na panel nebo štuk dát na tu stěrku. Na čistý panel jsem kdysi dával keraštuk a držel parádně, ale teď právě čistý panel nemám a navíc je v rozích popraskaný. Mimochodem proč někdo dává všude lepidlo a perlinku a pak až štuk a někdo hned štuk na panel?

Místo štukování zkuste sádrovou stěrku. Má lepší přídržnost k podkladu a i práce je snazší. Určitě Vám to nebude padat ani při 3. malování. Nutná je penetrace, to usnadní práci. Finta zpracování je v tom, nesnažit se udělat výslednou rovinu v první vrstvě. Po zatuhnutí (cca 1 hod), ale ne zaschnutí, malým množstvím čerstvé stěrky plocu dorovnáte. Info třeba na www.sadroveomitky.estranky.cz . Ideální je např. Rimano PLUS od Rigipsu. Pokud by někomu vadil hladký povrch, vyřeší to malba. Váleček s telším chlupem udělá "pomeranč", který vyjde jako štuk po 2. malování.

Různá hladítka:
páni rádcové, vracím se ke staršímu tématu s dotazem:

a) jaké hladítko nejlépe použít na keraštuk (na normální štuk používám filcové)
b) na co jsou různé další druhy hladítek: polystyrenové, molitanové, plastové a jiné?

Do molitanového hladítka se do každé bublinky dostane zrnko písku a po uschnutí se z něho vysype celá hrst. K čemu je tedy dobré?

Na co je dobré polystyrenové hladítko, když nemá chloupky a je zcela hladké?

Díky za rady.

Nerovná zeď se musí nejprve srovnat. Jde jen o to jak moc a v jakém měřítku je podklad nerovný. V případě lokálních nerovností opravit lokálně, do vytracena, pokud celá stěna, přetáhnout celou stěnu. Použije se tenkovrstvá omítka, např. Otavit 651 a ekvivalent ostatních výrobců. Drobnější nerovnosti lze rovnat i samotným štukem. Dál je pak možné pokračovat dle postupu od bodu 4.

Zdravím, chci se zeptat, zda-li je opravdu nutná penetrace po nanesení štuku? Před dvěma roky jsem nechala vyštukovat Knaufem dva pokoje v paneláku. Poté následovala penetrace. A malování. Barva nechtěla držet, viditelné kocoury. Museli jsme dát 2x bílou a 2x kvalitní barevnou. I tak to není zcela dokonalé. Nyní budeme štukovat Keraštukem předsíň a nerada bych, aby se mi stalo to samé. Předem děkuji.

Penetrace - disperze, se používá před nanesením štuku - aby přilnul k panelu, nebo aby podklad příliš rychle nevsákl vodu ve štuku . Penetrace po štuku je penetrace před první malbou - to se dělá více naředěnou vrchní barvou, aby vsákla do pórů nového štuku a vyplnila je.

Panel napřed natřít disperzí (např. Sokrat - ředí se 1:10, třeba malířským válečkem), pak velkým plechovým nebo novodurovým hladítkem, nabrat štuk, a od spodu směrem nahoru lehkým vlnivým pohybem (vlevo/vpravo) natahovat. Po zavadnutí - zesvětlení jakoby už suché - lehce navlhčeným filcákem a krouživými pohyby srovnat, udělat povrch. Podle potřeby vlhčit, ne moc, aby se štuk nezačal trhat. Ta disperze na panel předem je nutná !!, jinak bude štuk tak různě časem opadávat. Zda je štuk provedený dobře, poznáte když už po suché stěně budete přejíždět rukou a po sluchu - kde štuk nepřilnul, je zvuk "dutý".