Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Mandarinkový kompot

Hezký den přeji všem!
Mám poněkud netradiční dotaz. Mandarinkové kompoty, které se prodávají, mají dužinu se slupičkami, ale i bez. Marně se snažím zjistit, jak můžou tak drobné kousky odslupkovat ve velkovýrobě, v tak velkém množství, u nepravidelných velikostí plodů s různými „měsíčky“ a přitom se jim dužina bez slupiček nerozpadne.

Zamýšlím zkusit zavařit mandarinkový kompot do sklenic. Pokud máte někdo dobré nápady a osvědčený recept, prosím, sem s ním. Zavařovat budu v papiňáku, do menších sklenic pod nalisovaná Omnia víčka.
Předpokládám nálev: převařená voda s cukrem dle chuti, do toho přiměřeně dle chuti potravinářskou kyselinu citronovou, která je sama o sobě konzervačním prostředkem. Snad to nebude nutné nakonzervovat jinou nezdravou chemií, které se rád vyhnu velkým obloukem.
Předem děkuji za případné rady. ;-)

OT: proč do papiňáku? Tam to rozvaříš (teplota bude 120-130°C) na sr*čku. Na zavařování měkkého ovoce stačí 80°, 20 minut.

Zavařovat se dá i v troubě, na vysokém plechu s vodou. Nebo v klasické pračce. My zavařujeme v typických zavařovacích hrncích (z pozink. plechu) s teploměrem.

---
Nálev: na litr vody 40-50 deka cukru (manželka říká, že 40 stačí, pokud to nechceš mít moc sladké), žádná kyselka, žádná chemie. Nálev převařit.

Děkuju za rady, motivaci a hlavně za ty teploty. Asi to bude metodou pokus - omyl. Nikde se to pořádně nepíše. Našel jsem jediný recept (klinček = hřebíček) http://www.dobrenapady.info/mandarinkovy-kompot-rc 382.htm
Myslím, že kyselina citronová zachová přírodní barvu ovoce. Má protioxidační účinky, aby ovoce nehnědlo. Na fotce v odkazu jsou mandarinky takové vybledlé, ale možná klame "kvalita fotky". Snad se nemýlím, ale cukr je konzervant.

Proč chci zavařovat v papiňáku?
- je to energeticky minimálně náročné
- pomalu na sporo na plynu přivedu k varu, jakmile začne unikat pára, ponechám v mírném varu 10 minut, odstavím, nechám dojít a zchladnout
- sklenice se do papiňáku vejdou akorát "na doraz"
- budu zkušebně dělat pár skleniček, 1-2 várky a to na velký zavařovací hrnec nedá

:i: Ještě úvaha k teplotám, když se v papiňáku nahromadí pára a pojistka ji již propouští, nemyslím si, že by to nutně znamenalo, že se během těch 10 minut mandarinky rozvaří. Ovoce ve sklenici vystoupá nahoru k víčku a nálev pod ním se nestihne za tak krátkou dobu dostat do bodu varu. Je otázkou, zda ovoce zalít horkým převařeným nálevem ...

Sem s jakýmikoliv připomínkami ... Díky.

Jsem zvědav, zda někdo objasní, jak ve velkovýrobě odslupkovávají jednotlivé měsíčky. Začínám to hádat na nějakou chemii.

Nie si daleko od pravdy, v cine to naozaj "odblanuju" chemicky v spanielsku nejakym strojom, ci aj s pomocou chemikalii neviem, tu je nejake video o celom procese, porovnanie fabriky na mandarinkove kompoty v spanielsku a v cine - Mandarin Oranges

How they go from tree to can in China and Spain.

Plus how they remove the inner membrane... the secret is something similar to drain cleaner.

The Spanish won't let you see that process - but the Chinese are happy to show you all 5 kilometers of their 'medical water'.

Mírný var je pořád var, tedy 100° (dobrá, 99). Podle mě je to moc.
Každopádně výsledky pokusů sem pak napiš.

S tou kyselkou máš možná pravdu (proti hnědnutí), doma to ale vrchní zavařovač (manželka) nepraktikuje (a já se do toho moc nepletu, funguji jen jako výpomocná síla v kuchyni, tzv. podej-podrž).

veckoo, než začne unikat tlak z papiňáku tak se tam musí vytvořit "tlak", který přemůže váhu na ventilku. Zvýšením tlaku tedy dojde k tomu, že je posunut bod varu k vyšší hranici než je 100 stupňů při atmosférickém tlaku. Proto je jídlo v papiňáku dříve vařeno. Osobně bych to tímto postupem nedělal, ale držel se ověřených zkušeností.

Flašky na doraz za studena je chyba, můžou prasknout.
Teplota v hrnci není teplota ve sklenici, tlak pomůže s vytvořením většího podtlaku ve skle po vychlazení. Dole musí být podložka, aby flašky nebyly přímo na kovovém dně.
Horký nálev zrychluje dobu ohřevu v hrnci, lépe se rozdělí cukr, my nálev taky vaříme.

Hezký den,
jsem dlužníkem a tak se podělím o zkušenost.

Díky paní L-Coreové ...
Na litr vody jsem dal cca 300 g cukru. Přislazoval jsem to přiměřeně podle mé chuti. Voda se musí převařit. Kyselinu citronovou jsem nakonec nedal. Kdyby ovoce měnilo barvu, tak se těch pár skleniček rychle sní. Zatím to barvu brží, nic se nekazí.

Sklenice jsem naplnil do 3/4 ovocem. Zalil horkým nálevem. Dal do papiňáku a do necelé poloviny výše sklenic zalil vodou. Sklenice jsem postavil přímo na dno hrnce, neměl jsem podložku. Zavařováno na plynu, úplně na sporo. Jakmile papiňák začal syčet, od té doby zavařováno velmi pozvolna cca 30 minut.

Chuťově to ujde, ale kupované od Číňana jsou lepší. Příště raději zavařím meruňky a broskve. ;-)