

Vývody alternátoru, správný výběr regulátoru
Zdravím, jelikož jsem přes elektriku analfabet ve stádiu učeň, není náhodou, že přicházím z otázkou delikátního formátu. Věřím, že pro ostatní to bude spíš základní blbost, nad kterou netřeba zvášť přemýšlet. Jedná se o alternátor zahradního traktoru.
Motor se osazoval dvěma typy altíku podle ceny. Prostě silnější a slabší. Já mám slabší variantu. Regulace napětí je vyřešena pouze diodovým usměrňovačem. Z tohoto altíku jde pouze jeden vodič.
Dražší varianta měla silnější alt a zněj šly dva vodiče do klasického regulátoru napětí.
Vzhledem k tomu, že z nějakého důvodu mi ty usměrňovače hoří, napadlo mě osadit místo něj ten jednofázový regulátor. Kde mám ale vzít ten druhý vodič, co má přijít do regulátoru? Alt je v obou případech jednofáze, regul také. Znamená to tedy, že do regulu přijde výstup z altíku a druhý vodič můžu natáhnout jakoukoliv kostru?
Další věc. Nemůže mi ten usměrňovač hořet kvůli tomu, že tam mám gelovou baterku z motorky? Stroj je z roku 1987. Nevím, jestli se může dát např. fo Simsona gelovka. Čemu to případně vadí?
Díky a ještě jednou díky. Když bude třeba fotek, dodám. Jenom se mi to teď nechtělo uploadovat. Nejsem moc na signálu a trvá to půl roku.
V prvom rade si nakresli schému zapojenia jednotlivých dielov (na to ti stačí jednoduchý ohmmeter), napr. stator má vinutie a to má dva konce. Je jeden z nich pripojený na kostru? Ktorý? Podľa toho vieš porovnať zapojenia originálu s náhradou a zapojiť ten náhradný diel dobre. Vyhneš sa tak omylom pri zapájaní.
Alternátor: Toto zariadenie sa vyznačuje tým, že dodáva striedavý prúd obmedzený už samotným alternátorom (indukčnosťou vinutia). Pri vyšších otáčkach síce vyššie napätie, ale zároveň aj vyššia impedancia v dôsledku vyššej frekvencie. Výsledok je pomerne stabilný prúd v celom rozsahu otáčok. Ak je ten prúd hodne menší ako menovitý nabíjací prúd akumulátora, tak sa dá usmerniť a priamo použiť pre trvalé nabíjanie akumulátora. To je pravdepodobne tvoj prípad, kde sú použité len usmerňovacie diódy.
Gélové aku: Gélové aku sa nesmú prebíjať! Elektrolyt v podobe gélu pri prebíjaní vyšším napätím pení, bublinky vodíka a kyslíka z elektród nevybublajú na povrch, vytvárajú penu. Tá zvyšuje vnútorný odpor aku, napätie ďalej stúpne a efekt prebíjania sa zhoršuje.
Záver:
1. Ak používaš ten menej výkonný alternátor bez regulácie, tak musíš použiť aj originál aku, alebo jeho ekvivalentnú náhradu. Gélový len vtedy, keby si použil dodatočný regulátor.
2. Ak použiješ regulátor, tak môžeš použiť ľubovoľný, rozumne vybraný aku (prispôsobený regulátoru).
Poznámka k usmerňovaču: Skontroluj si zapojenie, či aj po tých divokých náhradách jednotlivých dielov zostalo také, aké má byť. Z technického hľadiska by totiž diódy mali byť dimenzované na maximálny (t.j. skratový) prúd alternátora a napäťovo by mali vydržať niekoľkonásobok max. napätia, čo je schopný dodať alternátor. Je tam však ešte aj aku, ktorý je schopný dodať dostatočný prúd na ich odpálenie (ale len v prípade zlého zapojenia).
Furt nechápu, proč z jednoho alternátoru jdou vodiče dva a z toho slabšího jeden. Jinak chápu. Zatím jsem nic neměnil. Čekám na díly, tak vyměním usměrňovač a aku za normální zalitou. Vyloženě originál není. Servisní manuál doslova uvádí doporučenou aku 12 V - 200 CCA. Tomuhle udáji nerozumím, co znamená "až 200 cca". Startér je 12 V, 600 W. Teď jsem tam měl 12 Ah aku, viděl jsem, jak tam někdo má z auta 44 Ah a tak. Osobně si jejich informaci 200 CCA překládám jako 20 Ah.
CCA je max. štartovací prúd pri nejakej nižšej teplote podľa normy SAE (ak si dobre pamätám, tak je to pri 0°F). Tento parameter sa používa v USA, Kanade..., u nás je štartovací prúd definovaný normou DIN. Aj keď sa jedná o to isté, vzhľadom na podmienky merania sú udávané hodnoty rôzne, napr. 250 DIN môže byť asi 400 SAE.
Aha. Ok. Takže nahradím gelovku obyčejnou kapalinovou, vyměním usměrňovač a uvidím, co se bude dít. Snad to povalí.
Mám trochu dojem, že ten usměrňovač se možná odpálil, když mi zůstala viset startovací cívka. Než jsem sundal kabel z aku, tak třeba těch 40 sekund se točil. Taže ještě cívka a snad bude hotovo
Tak jsem kuchnul ten starý usměrňovač a uvnitř je opravdu jenom jedna dioda, nic víc. Mohlo by to mít tak 1/10 velikost. Regulace žádná, čili to přebíjení bjde dělat něco jiného, ale jak s tím něco provedu, to netuším, protože je jenom altík - usměrňovač - baterka. Že by se zbláznil ten alternátor a stoupl mu výkon nebo byla regulace přímo v něm nějak? Na těch fotkách nahoře to nevypadá, že by tam něco navíc bylo.
Tak jsem motor doskládal s novou cívkou, zapal. modulem, seřídil katburátor. Maká krásně, ale přebíjí v otáčkách. Na volnoběh dává cca 13,7 V. Na plný plyn dokáže ládovat i přes 20 V, takže zničím baterku.
Netušíte, jestli můžu za usměrňovač dát nějaký regulátor? Našel jsem vždy jen AC - DC. Já potřebuji jen usměrnit DC z nesmyslu max na těch 14 V. Byl jsem v moto obchodě a nic. Neporadili. Měli jenom dvou a třífáz regul s usměrňovačem, takže vstup AC.
Dobrý den , podobný problém je i na některých babetách 210, mají společný staror s bezkontaktním zapalováním a třeba ta moje dávala do světel 7V teď cca po 20 letech dává 13V takže jsem 6V žárovky vyměnil za 12V a svítí nádherně ( a nepraskají) mám kolegu co tam dal dokonce 24V protože je na 16V , taky jsem nepřišel proč . Naopak stadion svítil jak bludička tak jsem nechával "nabít" magnet a taky super . na babetě nikdo nic neposiloval , nepřevíjel a prostě provozem se napětí zvyšuje. Prodává se tzv odpor do světla na snížení ,ale ten neměl valný učinek. snad mám někdo objasní proč se tak děje . dle mě by napětí mělo spíš klesat. zkoušel jsem dát i zenerovu diodu na 8V ( nevydržela proudově) .Zkuste zatížit alternátor nějakou silnou žárovkou (např halogenkou 45W) a uvidíte zda neklesne napětí. Uvidím co kdo poradí , já budu hledat zenerku na co nejvyšší proud (zenerova dioda je v normálním stavu uzavřená a propouští až po dosažení jmenovitého napětí )
Tak můžu mi dodělat světlo, no. Ale nechce se mi
Zajímavé je, že to napětí šplhá pomalu. Když nastartuji studený motor, tak se to motá kolem 13 V. Po práci (teď po necelé hodině 15). Doufám jen, že to nebude tak, že po 3 hodinách tam bude těch 22 zase.
Pochopil som to tak, že za každú cenu tam chceš mať tú gélovú batériu a chceš regulovať nabíjacie napätie. Aj keby si stokrát usmernil jednosmerný prúd, aj tak bude stále len jednosmerný. Takže regulátor s usmerňovačom tam fungovať bude. A iste, ten pôvodný usmerňovač tam je zbytočný môžeš/nemusíš ho tam ponechať. Ale zároveň budú ohrozené spotrebiče (napr. osvetlenie) pokiaľ zostanú pripojené pred regulátorom - tie budeš musieť zapojiť tak, aby boli napájané z batérie.
A ešte poznámka: Ak ten pôvodný usmerňovač má len jednu diódu (tzn. nie je to usmerňovací mostík), tak by si ho tam naozaj nemal ponechávať a alternátor pripojiť priamo na nový regulátor AC - DC. Ten by totiž pri vstupnom jednocestne usmernenom napätí nepracovaj na plný výkon a mohol by blbnúť.
Pochopil jsi to špatně. Mně je úplně jedno, jaká tam bude baterka. Gelovku mi doporučil maník v kšeftě, že snese větší nabíjecí proud. Jestli je lepší nor.álbí zaplavená nebo jakákoliv jiná, sem s poznatky prosím.
Poznatky som napísal v mojom príspevku vyššie: ok, 04.05.2025 07:30. Je tam vysvetlené, prečo sa gélovka nesmie prebíjať. Čo sa týka nabíjacieho prúdu, tak ten sa u oboch typov doporučuje zvyčajne 10% z kapacity v Ah. V olovenej baterke s tekutým elektrolytom bublinky vzniknuté pri prebíjaní vyšumia, v gélovej spôsobia spenenie gélu, ktoré ti spôsobuje tie tvoje ťažkosti.
Takže když bych dal klasickou zalitou aku, tak tam bude napětí v toleranci? Já na ní netrvám. Můžu ji přehodit.
Bude to v použiteľnom stave, takom stave ako keď si si to kúpil nové. Tzn., bude sa to prebíjať, ale plyny z elektród (vodík a kyslík) vyšumia. Ak máš tzv. bezúdržbový, hermeticky uzavretý olovený aku, tak sa v hornej časti aku opäť zlúčia na vodu (je tam na to katalyzátor) a voda sa vráti späť do elektrolytu. V časoch klasických otvorených aku sa musela občas doliať destilovaná voda. A aké bude napätie? Kým bude aku ešte nenabitý, napätie sa bude držať v norme (do 14,4V), potom počas prebíjania vystúpi nad 14,4V (čo je rozkladné napätie vody v 12V aku). Asi do 14,7V je nabíjací (prebíjací?) prúd malý, zanedbateľný. Nad týmto napätím začína búrlivý rozklad, preto sa napätie regulátora nastavuje mierne pod túto hodnotu. Tvoj alternátor bez regulácie by nemal dodať dostatočný prúd potrebný na takýto búrlivý rozklad, preto by si doň nemal montovať výkonnejšie cievky.
Jasně, už chápu. No a to přebíjení tedy není takový problém, protože sice je tam napětí, ale není tam moc velký proud a je to tedy ok? Malý proud je myšleno třeba do 1 A nebo treba jen do 500 mA? V ignitechu v Přelouči mi doporučili zkratový regulátor, ovšem stojí 3k, tak se mi tedy do toho opravdu nechtělo vzjledem ke stavu zbydku stroje.
Usměrňovač jsem vyhodil a dal místo toho regul. O
Je to asi 2v1. Respektive určitě. Jenom furt nechápu, proč přebíjí. Možná existuje víc druhů regulátorů. Měl bych tam údajně dát zkratový. Jestli ho seženu, tak ho zkusím.
DC-DC samozřejmě existuje, ale tam je několik parametrů, které musíš dodržet, zejm. maximální proud.
např. https://www.gme.cz/v/1508405/modul-dc-dc-menic-step-down-125-32v-5a?srsltid=AfmBOooF4G77x3vMnEvUa_Eo3QAC-hHzivxaFUHLEXFZ9hoF8b3uN9MeFJc&gQT=0
Dám to takhle pod sebe souhtnně. Sehnal jsem regulátor s usměrňovačem z Briggs a Straton. Nahradil jsem jím usměrňovač Kawasaki a pomohlo to. Teď když motor jede v provozních otáčkách, čili ne úplně fullgas, tak se drží do 15 V. Když dám plný plyn, tak jde přes 15 V. Takže se to motá kolem těch 15, ale víc ne. Víc už s tím asi neudělám.
Takže za regulátor s usměrňovačem z B&S přišel ještě diodový můstek KBPC3510, který to srazil ještě o cca 1,4 V. Takže teď dobíjí 13,3 V a jezdím v pohidě s gelovkou