Porsche cayenne hybrid failure
Zdravím,
Mám potíže se svým miláčkem Porsche cayenne hybrid 2012. Průser je v tom, že mi absolutně odmítá spínat elektro motor a to již poměrně dlouho dobu cca 3 týdny. Co se týče elektriky tak jsem se zatím u něj setkal s následujícím jel jsem s rodinou do Němec do zábavního parku a tam jsme následovně i 3 noci přenocovali, bylo to na zimu a v den odjezdu mi auto hodilo informaci, že se hodilo do battery protection modu, tedy snahy co možná nejvíce zachovat baterii. Po zapnutí elektriky na klíč dokáže auto rsp. klima, rádio a vše ostatní jet cca. 1-2 minuty což mi příjde docela dost málo, dokud to nehodí hlášku, že pro úsporu energie se elektrika vypne. Na motor to jede bezvadně. Autobaterka mě nijak jinak nezlobí, např. že by spouštěla alarm, snížená svítivost u světel atd. Problém s naskočením hybridního motoru mám již delší dobu jak jsem deklaroval a projevuje se to následovně. Jel jsem do obchodu cca 15 minut od svého bydliště venku vysoká teplota začátek tropického počasí v ČR. Do obchodu auto dojelo krásně spínalo a elektrika pomáhala. Nakoupil jsem a chtěl odjet, když tu vyskočila právě ta zpráva "hybrid function failure". Celkový výkon elektro motoru je asi 34Kw takže žádná sláva, ale opatrně jsem dojel domů s tím, že se pravděpodobně elektrika v tom horku přehřála a potřebuje klid si odpočinout. Ráno ale zpráva nezmizela a tak tomu bylo i následující týden každý den, každé nastartování. Následně jsem odjížděl na dovolenou s tím, že si vůz nechám zaparkovaný na nadzemním parkovišti poblíž letiště. Na začátku cesty opět mě známé varování, ale v moment, kdy jsem si na parkovišti najel na výjezd do patra zničehonic elektro motor sepnul a já si po parkovišti jezdil čistě na elektriku, fungovalo to naprosto bezvadně. Po návratu z dovolené (7 dní) jsem byl zvědavý jak to bude fungovat a ejhle po nastartování opět sepl a fungoval jak má. Dojel jsem domu a následující den vyskočila znovu ta zatracená hláška. Tak přemýšlím co teď s tím dál. V případě, že bych tuto práci žádal u originálního dealera porsche platil bych prakticky za celý nový hybridní pohon a to by vyšlo skoro jako nové auto. Ještě před návštěvou nějakého fachmana bych se rád na to podíval sám, i jen pro případ, aby mi na nos nedával bulíky. Nevím, ale kde začít. Zkušenosti s údržbou mám spíše začátečnické, tedy výměna oleje, filtrů, gum atd. Diagnostiku nevlastním. Spíše bych rád diagnostikoval na základě projevů a chování. Mimo jiné je asi vhodné dodat, že i přes nesepnutí elektromotru se hybridní baterie samovolně vybíjí, což ukazuje palubní počítač, avšak nikde to není znát např. na spotřebě, kterou jsem měl v hybridním režimu okolo 9l/100 místo 12.
Kde bych měl začít ? Vzhledem k tomu, že mi to na parkovišti sepnulo, tak to nejspíš pojistky nebudou nebo ano ?
Na kutilské poradně vlastní toto vozidlo jistě každý druhý přispěvovatel a tak se jistě někdo najde. Pokud by si potřeboval poradit s opravou Trabanta tak to mohu sloužit 29 let jsem je užíval a opravoval.
a čo na servis nezostalo?
Orig. Porsche servis nabídne vždy výměnu celého komponentu, což by znamenalo opravu v hodnotě celého auta 😐. Dávat to k elektrikářovi je na velmi dlouhou dobu. Auto je normálně pojízdné krom toho blikajícího světýlka mě opticky nic nevadí. Budu rád když mi ten hybridní systém bude fungovat, ale ne za půl mega. Až tak moc si ho nevážím 😊. Uvažte sám, dal by jste takovou sumu za elektromotor o výkonu 34kw s tím, že víte, že baterie se chová docela ne tak dle Vaší představy. Asi když mi přeteče pohár trpělivosti, by se návštěva neorig. Servisu nabízela, ale snažím se k tomu postavit jako k možnosti se něco o autu naučit, svým způsobem se dovzdělat a samozřejmě lépe pochopit samotnou funkci, už jen pro pocit z řízení. Zajímá mě i složení materiálu, které budou na ruzne díly použity, aby odpovídali chování i mým osobním potřebám. Už tolikrát se mě “technik” v servisu snažil odradit od brzd brembo, které podle něho strašně pískají, zatímco bosch dělal naprosto to samé a pocitově byla brzda méně citlivější.
to je pristup podla mna, iba v inej cenovej.
Začni tou lithiovou trakční baterií, po 10 letech nastal její čas. Je vysoce nepravděpodobné, že by byl vadný elektromotor, nebo elektronika okolo. Cena tě nejspíše nepotěší.
https://www.aliexpress.com/item/1005001995276026.html
edit: popisované symptomy nasvědčují právě mrtvé baterii.
Myslel jsem si to, a skrytě jsem se toho bál. Každopádně moc děkuji za radu. Myslíte, že by pokus o rekondici baterie dával vzhledem k symptomům smysl ? Dle NABÍDKY, na internetu by byl možný pokus o opravu . Máte s tím zkušenost ?
Rekondice lze (pokud vím) provádět u starých niklových a olověných článků, pokusy se zmražováním těch lithiových IMHO moc úspěšné nejsou. S ohledem na to, že životnost je podle Porsche 5 let, tak i tak docela přesluhuje.
Pokud to čas od času funguje, je velmi pravděpodobné, že některé články budou OK, a pak bude mít smysl nechat tu baterii odborně repasovat a vyvážit (pokud to technicky lze). Pozor však, že takový repas nebude mít ani takovou životnost, ani kapacitu původní nové baterie. Tak či onak ale doporučuju parkovat daleko od baráku, aby případný požár nenadělal větší škody.
edit: ona je tu i možnost "nulového" řešení - tedy baterku nechat jak je, nebo ji (odborně) celou vyjmout nebo odpojit...
U auta takhle nabitého elektronikou už se bez diagnostiky takřka nehneš (ty elektrické věci se diagnostikují podstatně hůř, než mechanické), ale, jak už bylo řečeno, vypadá to na mrtvou baterku hybridního systému (s klasickým 12V akumulátorem, který se stará o palubní elektroniku a startování, to nemá nic společného)…
A ta diagnostika by mohla i umět naprášit stav té trakční baterie…
Tak rozdíl mezi hybridní baterií a autobaterií ještě poznám, tak špatně na tom ještě nejsem . Přemýšlel jsem nad možnostmi provedení, napadlo mě vyměnit staré články uvnitř baterie podle návodu a detailního obecného návodu za použití nových článků čím by bylo možné ušetřit pár desítek tisíc. Je zde velká šance elektrického úrazu ? Na různých internetových fórech jsem vyčetl, že při práci s vysokonapěťovým zařízením si mnoho lidí popálilo ruce, ale když koukám na všechny návody, jedinou ochranou co vždy vidím, jsou jen rukavice. Jednotlivé kroky chápu, a uvědomuji si, že první video je vzatu spíše hbitě, a chybí tam pořádný záběr na kladné a záporné póly, které jsou vidět jen na mapce v pozadí, ale myslím, že bych toho byl technicky schopný i když by se jednalo o celkově první pokus, proto se ptám jestli je něco na co si dát extra pozor. I přes to, že alternativa se kterou si hraji je levnější stále se jedná o docela dost desítek tisíc a tak bych se prozatím rád zbavil vyskakující informace o "Hybrid system failure" na palubc, abych tím neděsil spolucestující. Stačilo by vyndat pojistku, aby se to již nezobrazovalo ?
skus kontaktovat Amperaka, venuje sa fotovoltaike,aj el.mobilom, je celkom šikovny.
Dobrý den,podle popisu chování sytému to vypadá,že baterie má nízkou kapacitu,proto je po krátké době elektronikou odstavena.Začal bych změřením kapacity baterie,pokud bude OK,tak hledat dále.Překontrolovat všechny spoje kabeláže a konektorů čidel,která posílají do řídící jednotky informaci o stavu baterie,zoxydované kontakty dělají své.
Jinak s repasem by určitě poradili chlapi na solárním fóru,jsem tam jako solárník často a tyto věci se tam hodně řeší.
www.mypower.cz
Ano, šance na úraz je poměrně vysoká. Na výstupu baterie (i na jednotlivých větvích) bude téměř jistě přes 100V, a to je už nebezpečné napětí i v prostorech normálních (bezpečných.)
http://www.wikina.cz/a/Vyhl%C3%A1%C5%A1ka_50/1878_Sb. Ona ta ochrana rukavicemi bude i stačit, pokud nebudou mokré od potu nebo vody. A pozor, stejnosměrné napětí je nebezpečnější než střídavé.
Vytažením pojistky nebo odpojením baterie se výstrahy téměř jistě nezbavíš. Pro případné pokusy doporučuju si zaobstarat nějakého zkušenějšího elektrikáře (tím nemyslím tahače kabelů, ale člověka, co o elektřině ví víc, než že kope). V prvním kroku by sis měl zjistit, jaké přesné články (chemie/typ + rozměry) jsou v té baterce použity, a zda se dají koupit.
Stejnosmerne napeti neni obecne nebezpecnejsi nez stridavy - spise naopak. Stejnosmerny nezpusobuje fibrilaci sini, byt je to castecne vyvazeny elektrochemickyma ucinkama stejnosmerneho proudu.
Nevyhoda baterky je, ze nejde vypnout. Vyhoda je, ze je to izolovany zdroj. Takze prakticky - izolovany naradi aby clovek nic nezkratoval. To je nejdulezitejsi, pri zkratu se v lepsim pripade roztavi to naradi, v horsim zacne horet ta baterka a to je neuhasitelny. Druha vec je "pracovat jednou rukou". Jednou rukou muzes sahnout kamkoliv a nic se nedeje, ale nesmis nikde nicim jinym sahnout na jiny potencial, jinak ji koupis.
Neni to tak hrozny, na baterkach jsem toho udelal docela dost a da se to v pohode, ale chce to vedet, co clovek dela a byt na tu praci soustredeny. Nejhorsi je neco na tom montovat v deset vecer po 14h prace, to clovek udela kdejakou blbost(au. ale prezil jsem beze vseho)
SS napětí je nebezpečnější v tom, že právě nemá okamžitý účinek, ale jeho rozkladný elektrochemický účinek má zpoždění (a řešení je prakticky jen transfuze krve). Byl jsem u jednoho případu úrazu SS napětím (velký baterkový balík od UPSky), a bylo to dost děsivé (a to jsem věděl co přijde - problém je právě v tom, že "uražený" většinou netuší, co se děje a pomoc odmítá -přece mu nic není!- a až když se po chvíli vyvrátí sedě/odpočívaje někde v koutě, tak je už skoro pozdě). Naopak úrazy běžným střídavým napětím jsou poměrně bezpečné, a pokud máš v baráku "nahazovátko" (AED), tak to sice stále není laláček, ale šance na přežití je poměrně vysoká i v případě fibrilace, zejména pokud je někdo, kdo je schopen poskytnout kvalitní první pomoc..
Jinak s izolací, prací jednou rukou a ve stavu bdělém naprostý souhlas. Před elektřinou je třeba mít velký respekt.
Menit jednotlivy clanky na baterii na konci zivotnosti nedava zadny smysl. Ty ostatni umrou velmi rychle. Neni to tak, ze nejaky vydrzi 4000 cyklu a jiny 8000, je to spis jeden 3900 a druhej 4100, takze menit ten s 3900 nema vyznam.
Dobrý den,
Moc děkuji všem za tipy, beru si je všechny k srdci, bezpečnost je to hlavní a ve svém okolí nemám nikoho kdo by mi jinak poradil, takže ještě jednou moc díky ! Co se týče článků na baterii, tak by se vlastně jednalo o celkovou výměnu všech článku v baterii, žádný ze starých bych se ani neopovážil použít, byla by to zbytečná práce.
U výměny všech článků to bude ale asi pěkná darda. Vem si, že kvalitní "obecný" článek 18650 bude stát jeden okolo 200Kč (o těch za 80Kč ani neuvažuj) a bude jich třeba několik set. Pokud to bude nějaká divočina, ceny budou ještě vyšší.
ještě mě napadá jestli má smysl používat šroubovák se zkoušečkou (žárovkou) co u drobnější elektriky používám, běžně se jedná o střídavý proud, takže nevím jestli by to vůbec reagovalo u stejnosměrného.
Zkoušečka nemá žárovku, ale doutnavku a je ti k ničemu. To nejmenší co dává smysl je multimetr. Existují i zkoušečky akumulátorů, ale ty jsou už poměrně drahé a na základní diagnostiku ti bude stačit i ten multimetr za cca 500 Kč.
edit: v tom videu jsou vidět i šikulové jak měří celou baterku, ty ale můžeš změřit i jednotlivé moduly, když se sundají ty bočnice na akupacku, tak je přístup k propojkám, na nichž bys mohl měřit. Jeden nabitý článek Ni-MH má 1,4V naprázdno (tj. bez odběru, tj. např. při měření multimetrem), modul ze 4 článků by měl mít 5,6V. Standardní napětí je 1,2V (z toho se odvíjí oněch 4,8V). Vybitý článek má 1V, tedy pokud naměříš na modulu méně než cca 4,4V, je to zcela jistě na výměnu.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Nikl-metal_hydridov%C3%BD_akumul%C3%A1tor
Osobně bych ti doporučil tu rozborku a měření. Je docela možné, že budeš mít štěstí a vadné budou jen některé moduly (tomu by nasvědčovalo i to náhodné chování). Pak by se ti cena opravy docela snížila - i v takovém případě ale platí, že je vhodné nemilosrdně vyřadit vše, co vykazuje byť jen menší pokles.
jo a multimetr: bude ti stačit tento (není to žádná raketová věda, tenhle má napájení pomocí 2xAAA baterií, vyhni se modelům s 9V baterkou): https://www.gme.cz/digitalni-multimetr-mt-1233d
edit2: jo a testovací proceduru bych navrhoval následující:
1. ověřit si způsob demontáže a odpojení baterie
2. auto projet a pokusit se nechat baterii nabít
3. po dojetí ihned baterii odpojit a co nejdříve změřit jak celou baterii, tak všechny moduly, výsledky zapsat (moduly měřit vždy ve stejném pořadí)
4. nechat baterii "odstát" odpojenou minimálně 12 hodin, ideálně 24
5. opět změřit a zapsat baterii i všechny moduly. Tím by se měly odhalit moduly s vyšším samovybíjením (tedy vadné - tam bude vidět pokles napětí na modulu i baterii)
6. zkontrolovat funkčnost chlazení baterií, u Ni-MH je to docela důležité.
edit3: a když už jsme u toho měření, tak by taky nebylo od věci změřit nabíjecí napětí - to ale budeš potřebovat někoho, kdo za jízdy (na místě se bojím, že dobíjení nemusí fungovat) bude měřit napětí na vstupních svorkách baterie. Pozor, je to opravdu nebezpečné, risk je úraz elektrickým proudem i riziko zkratu! Ověří se tím, že funguje i palubní nabíječka. Procedurálně bych to viděl na vyvedení nějakého pobočného kablíku (nemusí být tlustý, nepoteče v něm žádný proud, ale izolace musí být perfektní), na kterém se bude měřit. Pozor, napětí na něm bude přes 300V, tak bacha! Žádné držení oholených konců v ruce, spíše (přinejmenším) našroubovat do čokolády, řádně zaizolovat (ne hned vedle sebe) a měřit na ní (sondy multimetru můžeš upevnit také do čokolády)!
Dobrý den,nesouhlasím s pouhým měřením voltáže,na správnou nabiji jakoukoli baterii s nízkou kapacitou.Múžete se klidně stavit,mám zde ze solární elektrárny několik vyřazených 12v mají již rok odpojené 12.6 V ,dále 18650 na 4,1V,ale nemají kapacitu.Stejné je to třeba u 18650 ,ty těžím z vyřazených akupaků nabiji a měřím kapacitu.Zabývám se tímto nějakých deset let,ale jako kutil,který si pomáhá za levno pomoci.Multimetrem nedojdete ke zdárnému výsledku.Proto jsem doporučil výše mypower forum,tam jsou profíci na tuto problematiku.
Nebo koupit měřák kapacity,jsou rúzné,některé měří okamžitě,není to tak přesné,další mnoho hodin pod zátěží zpracovávají mnoho hodin stav jednoho článku.U takto velké baterie na dva měsíce měření.
V první řadě, nejde o lithiové, ale o niklové akumulátory, dále se jedná o prvotní diagnostiku, která ale velmi často jednoduše stačí, protože ty články tam jsou už několik let a jejich stav bude IMHO velmi jednoduše viditelný prostým okem (multimetrem). Měřením vnitřního odporu, kapacity atd. bych se nezabýval, už proto, že moduly nejdou rozebrat (a tudíž např. nahradit jeden vadný článek ze 4). Za těch 20 let, co se akumulátory zabývám, jsem toho už viděl docela dost a myslím si, že navržená metoda měření celkem spolehlivě určí vadné moduly (dokonce si myslím, že by stačilo i jen prosté proměření bez dobíjení).
Měřit dva měsíce 60 modulů a mít nepojízdné auto, to je opravdu nesmysl. To už dává smysl raději objednat rovnou 60 nových. Ty chyby, které se projevují, ukazují na to, že některé z těch modulů nemají žádný náboj, a tedy bude velmi pravděpodobně jednoduché odlišit zcela vadné od těch pouze opotřebovaných.
edit: a jinak zcela záměrně jsem napsal konkrétní postup, jak bych postupoval já. A tam není jen měření modulů po nabití, nicméně se to dá ještě vylepšit třetím měřením, které se uskuteční po "vyjetí" baterie, pokud by první a druhé měření neukázalo žádné signifikantní výsledky.
Rozumím,prostě to změřit prvotně multimetrem,dělám to také tak,potom bádám dále.Ale pro nezasvěcené to není tak jednoduché,malá chyba a je průšvih.Mám to sám za sebou před pěti lety,nové aku,špatný den,osm serio paralelně osm kilowat jsem dal jednu klemu špatně všechny odešly jedenáct tisíc pryč.Troška se vrátí za olovo,ale je to neblahá zkušenost do budoucna.
Nedavno zážitek s 18650 vytěžená z kontejnerové baterie do notebooku.Asi před měsícem, ač se to nemá,mám chytrou pájecí vodičku,napajoval jsem na nějakých dvacet baterek na kontakty kuličku cínu,hned to drží bez velkého nahřívání.Když jsem je sbíral ze země,že je uložím,tak jedna hřála,okamžitě jsem jí vyhodil balkonovými dveřmi ven do trávy,seběhli se k ní psi,hned jsem je vyhnal.Hadici a chladil,trošku zchladla a začala se ohřívat znovu,skončila ve kbelíku s vodou,ještě to chvíli bublalo a konečně byl klid.I to malé teplo vyvolalo reakci.Jinak jsem velice opatrný člověk ve všech směrech,ale stane se.To jen pro ostatní zážitek pokustóna,pak se člověk nediví,že shoří celé auto,nebo dům.
Jinak jsem pogooglil trochu více, vypadá to, že v modelu 2012 jsou ještě Ni-MH články.
Tady jsem našel výrobce kompletního modulu:
https://ennopro.en.made-in-china.com/product/DZdAnOJHHEre/China-Ennocar-Ni-MH-288V-6-5ah-Cylindrical-Hybrid-Car-Battery-for-Porsche-Cayenne-S-Hybrid-2010-2011-2012-2014.html
Je třeba zjistit, kolik jich tam je, tipoval bych (podle videa níže i podle napětí baterie 288V), že 60 kusů.
https://www.youtube.com/watch?v=STvUZv8fkCs
edit: 50 USD x 60ks = 3000USD (i s dopravou, clem, DPH atd. to bude přes 100 tisíc)
edit2: v první řadě bych to ale rozebral a proměřil celou baterii a pak postupně i všechny moduly.