Může mít vliv na četnost praskání žárovky zem?
Ahoj, mám na stropě keramickou objímku a v ní jen 2 dráty a třetí, zem, není zapojen. V tom se snažím provozovat mýma očima milované 200 W klasické žárovky (vždy jen jednu). Ale dost brzo se mi uškvaří nebo prasknou. Elektřina je "nová" po rekonstrukci bytu, prý, když jsem kupoval bylo mi řečeno.
Čím to může být? Může mít vliv i to, že tam není zapojená ta zem? Pomáhal mi s tím elektikář z bývalé práce a říkal, i přes mé protesty, že to je zbytečný zapojovat a prostě to nezapojil. Nebo lze nějak jinak docílit toho, aby to fungovalo trochu stabilněji?
Dost často řeším i problém s vyhozenými pojistkami a i když mám krabici uvnitř bytu, skoro vždy to vyhodí na chodbě a jednou to sejmulo dokonce celý panelák.
Za veškeré rady předem děkuji.
Jedine čarodejnica, slepá, urodzená, slušná, madam Vanga, by poradila.
Pche, 200W.
Hľadaj zakliatu baňu v bani, halogen E27
https://www.narva.sk/?cls=stoitem&stiid=25078
1./Máš prepätie, nestabilné napätie v sieti 230V.
2./Vlhko, ako v saune, hnijú nekvalitné, hliníkové pätice E27.
3./Lúza žltých fejkistov zámerne przní vákuum, použije nekvalitný metal wolfamových vlákien utkaných z echt čínskeho blata v bankách žiaroviek. (moje objektívne presvedčenie).
Dnes pravú prvovýrobu CZ v podobe E27/E14 nedostaneš, jedine ak komunistické ležiaky, zásoby určené pre basy, pre komunistické kriminále, kde sa bacharmi (kukučkármi) svietilo obžalovaným muklom 24hodín v celách smerom do papúľ, či sa radostne, od šťastia v zločineckom zriadení socialistických istôt vo výkone väzby nevešajú.
3./Používaj halogénky prípadne lineárne trubice namiesto E27 z vykuchaných držiakov reflektorov (osobne mám tieto lineárne halogénky RS ukotvené v držiakoch (360°) z vykuchaých reflektorov osadené o výkone 1000W/230V situované tesne pri strope vo vínnej pivnici, ktoré žiaria jasne, ako Slnko. Nevadím im vlhko, okolitá teplota, reagujú bleskom po šťuknutí vykľučáteľom.
https://www.svetziaroviek.sk/svetziaroviek-sk/eshop/39-1-Halogenove-ziarovky/439-2-R7s-Linearne
konkrétne: https://www.svetziaroviek.sk/svetziaroviek-sk/eshop/39-1-Halogenove-ziarovky/439-2-R7s-Linearne/5/1036249-Ziarovka-230V-1000W-RS7-192mm
no na tu horší kvalitu zpracování mám také podezření..
někde ve sklepě u kamaráda mám ještě 2 kartóny staré klasiky (200 W) ale nevím už u kterého a kde, ale pokusím se to najít, ty co teď používám mám nově koupené
chladit 200w žárovku není sranda. není to doufám v uzavřeném skleněném krytu?
tím šíleným ztrátovým teplem musí být upečený a zkřehlý původně pružný kontakt v objímce, pak doléhá jen slabou silou s postupně rostoucím přechodovým odporem. jiskření a přerušování proudu tomu rozžhavenému vláknu neprospívá.
další možnost je přepětí v síti, které taky podstatně zkracuje životnost žárovek.
hledal bych cestu, jak to nahradit led svítidly.
Normální pokoj v panelákovém bytě, bez lustru, prostě jen keramická objímka a žárovka
Na drôte priamo zo štuku stropnej omietky zavesený kábel s klasickou keramickou objímkou, tiež milujem chudobinec, retro, vintage klasiku, ČB kinematografiu s pred 1938 roku, ktorú by J.Frič nezrežíroval.
Brtník má pravdu, nahrad ty žravé potvory led žárovkama a hned je po problému.
Ale asi on tie 200W žiarovky okrem svietenia používa i na vykurovanie
Pokud tam nemáš 2 fáze z 3fázového vedení (ale to by praskalo furt, nejen občas, protože by tam bylo řádově tak 400V), tak ta nezapojená "zem" by mít vliv neměla.
Napětí v síti má nejen nějakou toleranci, ale i různě kolísá (třeba když to němcům začne foukat a zrovna tam nikdo elektřinu navíc nepotřebuje, protože už jedou na uhelné elektrárny, nebo někdo v okolí najednou vypne nějaký výkonný spotřebič) - dřív bývalo nominální 220, teď je 230 +/- 10% - čili ti tam můžou posílat podle nálady 207V - 253V a furt je to "v normě" - no a žárovky jsou taky na různé napětí (a dřív se dělaly na o fous nižší než teď)
Navíc výkon žárovky (jak moc hřeje) roste s druhou mocninou připojeného napětí a pro tu samou žárovku větší výkon zkracuje životnost (a menší svítivost), takže nejlepší je ji provozovat na napětí, kdy už dost svítí, ale ještě se moc nehuntuje (což navíc může být i různé kus od kusu a nezařizuje se to tak snadno - to stabilní a stálé napětí).
K tomu s teplem roste odpor (čili studená žárovka má odpor nižší a vezme si teda s radostí i výrazně větší proud, než na jaký je trvale stavěná - takže by postupné (třeba náběh 1s) rozsvícení taky životnost prodloužilo) a navíc je často vlákno vlastně volně visící cívka, takže plný proud z ničho tam má i mechanické účinky. Proto taky žárovky nejčastěji praskají při zapojení.
Ufff, tak to je pěkná věda. Tak to asi budu muset vzdát, teď zkouším 150, jestli vydrží dýl. :( Jo, nejčastěji to bouchne na startu a vlhkost tam asi taky dělá svoje, když jsem měl otevřeno z koupelny při sprchování tak to bouchlo pak taky.
S největší pravděpodobností je to kvalitou žárovek, konstrukčním napětím (měly by mít napsáno do 240V a případně napětím v síti. Mělo by být 230V, s malou tolerancí. Pokud bydlíte blízko transformátoru a síť není zokruhovaná, mohlo by tam být i přepětí. Pak by pomohl stabilizátor napětí.
Ta "malá tolerance" je podle normy +/- 10 % čili 23 V
Tak děkuji všem za podnětné reakce. Vidím, že moc šancí nemám.
Tak jak tak by stálo za to vzít nedřív nějaký střídavý voltmetr (klasický multimetr za pár stovek nastavený na ~ rozsah (střídavý) do 500V nebo tak nějak) a to napětí tam fakt změřit a taký se podívat, co je na těch žárovkách napsané za nominální hodnoty a případně sem výsledky z tohoto řádku poslat, než začneš něco vůbec zkoušet.
Nebo ještě líp to nechat změřit toho kamaráda elektrikáře, ať tě to nezabije, pokud tomu sám moc nerozumíš - ono tyhle hrátky s elektřinou zabíjet klidně můžou, stačí okamžik nepozornosti, sáhnout o pár čísel vedle, nebo udělat chybu v úsudku a je to raz dva.
(A podle otazky a reakcí tomu moc nerozumíš a pokud něčemu nerozumíš, tak věřit, že to zvládneš podle návodu z internetu, který může být chybný, neúplný a z pochybného zdroje fakt není dobré - když už brát něco z internetu, tak si to přepočítat a doučit se to, než to zkusíš naživo)
----
No, 200W to je asi 1A a stahnout to o takovych 10V je odpor 10 OHM v serii - ale samozřejmě výkonový, aspoň 10W - bude to pak míň svítit, míň praskat a víc topit.
Případně i víc nějakých podobných, čím víc, tím víc Adiddas. (V nějakém okolí se to dá brát, že 1 OHM je 1W výhřevnosti a 1V napětí dolů.)
Pokud to máš někde ve vlhku, tak si uvědom, že sklo se působením tepla taky rozpíná a skupeńské teplo vody je dost vysoké, takže jak se ta baňka začne zahřívat, tak pokud je mokrá, tak se zahřívá dost nepravidelně a pak praská to sklo - nikoli vlákno. Čili je lepší mít rozsvíceno, než na to pustíš tu páru zkoupelny, aby nestihla zkondenzovat.
(Varianta B, dát místo odporů do série nějaké žárovky tak 24W 24V (to je taky 1A) - propočítat to jako odporovou síť (nebo dělič) - s tím, že si můřeš vybrat, které budou praskat nejčastěji - ty relativně nejzatíženější - a působit jako pojistky pro zbytek soustavy - a získáš tím jen takových 5% protopeného výkonu - to ti ovšem samozřejmě žádný příčetný revizák neschválí )
A samozřejmě varianta C dát tam místo toho nějaké moderní LEDky na 240V, vedle sebe, třeba i několika barev (teplá bílá, studená bílá, ...) a poskládat z toho něco, co bude svítit stejně dobře, ale výrazně levněji a na větší proše, takže rovnoměrnější světlo.
Protože píšeš "2 kartóny staré klasiky", tak soudím, že aktuálně ti praskají nové žárovky.
Všechny nové žárovky z Polska či Ukrajiny jsou šmejd s výdrží 1 hodinu.
Zkus staré. Zem s tím nemá co dělat. Keramická objímka je OK.
Tak si tam místo objímky na drátě pověs nějaký lustr s více slabšími žárovkami, ta 200W tu objímku už asi skoro upekla. Ale LED žárovky mají 10x nižší spotřebu, životnost třeba 30 000 hodin a netopí, takže i dost ušetříš.
1. Zkontroluj objímku pro žárovku, nesmí tam být žádné opaly.
Vlivem tepla může docházet k přechodovému odporu a i to žárovku ničí.
2. Dotáhni všechny spoje od žárovky kolem vypínače až k jističi. Rada ne moje, ale dlouholetého údržbáře elektro.
Že tam není zem, ani vlhkost a podobné žárovce nevadí. Vlhkost rychle vyschne, jak se žárovka ohřeje a k ohřátí dojde postupně, tak ani prasknutí skla nehrozí.
Žárovky odchází hlavně kvůli tomu, že se v unii v podstatě už nesmí vyrábět a asi všechny pocházejí z Číny a kvalita je pochybná. A i v případě, že je na ní logo evropského výrobce.
Žárovky už se dávno nedělají vakuované, ale plněné zředěným plynem. Ale před plněním plynem se musí nejprve vzduch vysát a to se děje nedostatečně. Potom je životnost nedostatečná.
Pokud se vlákno přeruší, dojde na koncích vlákna k malému oblouku. Ale často stačí k ionizaci plynu, který se tak stane vodivým a natáhne se silný oblouk mezi přívodními dráty k vláknu. To často končí k doslovnému výbuchu a destrukci baňky nebo vypadnutí jističe. Proti tomu by měl teoreticky sloužit malý trubičkový zátav mezi baňkou a paticí u některých žárovek, sloužící jako pojistka. Ale většinou zapůsobí právě opačně. Dojde k prasknutí zátavu a oblouku přímo tam. Pak dojde někdy k ustřelení baňky od patice a někdy baňka zůstane i celá, pokud se nerozbije třeba pádem.
Samozřejmě, pokud je v síti přepětí, dochází k praskání žárovek ještě častěji. Většinou k prasknutí dojde při zapnutí, protože vlákno má nelineární odpor a startovací proud je mnohonásobně větší než při svícení.
Žárovky mají většinou hliníkový závit a ten se rád v místě dotyku s kontaktem objímky oprská. Pokud pak žárovka poblikává, startovací proud se opakuje a žárovka odejde brzy. Někdy to způsobuje i špatné připájení vnitřního vývodu žárovky k hliníku. Potřeba zkontrolovat i objímku, jestli nemá kontakty oprskané. Pokud jednou došlo k jiskření mezi kontaktem objímky a hliníkové patice, je nejlepší objímku vyměnit. Nejde to řádně očistit.
Existují způsoby, jak životnost žárovky podstatně prodloužit. Například, pokud se použije stmívač, tak světlo startovat postupným rozsvícením stmívačem. To lze provést i velmi rychlým otočením ovládání, stále je to mnohem pomalejší, než přímé zapnutí. Nedojde tak k nárazu proudu. Také je možné mírně snížit max. jas. Některé stmívače to umí samy, naběhnout plynule na nastavený jas.
Pokud je trvalé přepětí, tak je li to kam umístit a za předpokladu trochu odbornosti, předřadit svítidlu malý transformátorek, se sekundárem o napětí požadovaného snížení a proudu použité žárovky.
Například 10V, 1A. To se zapojí jako autotransformátor a napětí se odečte od síťového.
To je tak asi všechno, co vím o žárovkách, dnes tepelných koulích. Což je v dnešní době trochu už mimo.
Tak doplním ještě třetí možnost, jak se častému praskání žárovek vyhnout.
Vyhodit tepelné koule a za ušetřený peníz za elektriku koupit LED, dnes už mají světlo celkem snesitelné. I když je pravdou, že plnospektrální světlo (včetně tepelného), klasického horkého vlákna, podobného přírodnímu slunečnímu a ohně, asi nikdy nenahradí.
Sám, i když je nepoužívám, mám zásobu tepelných koulí, třeba pro případ, až se jednou (jako často), ukáže, že je světlo LEDek škodlivé.
Teda, tak jsem to teď zkouknul a je neuvěřitelné, co dokážu napsat za cancy okolo blbé žárovky. To bude asi tím Silvestrem a startovacím nátiskem s bráchou pomocí Jagermeistera.
Tak veselého Silvestra a hodně zdraví a pohody do nastávajícího roku!!!
žárovky mají tipuju mosaznou patici. ale vadné (zkřehné, nepružné, opálené) jsou ty kontakty v keramické objímce.
může. jenže ten výrobce zůstane kvůli výrobním nákladům a zdejším mzdám naprosto nekonkurenceschopný, bude 2-3x dražší než ta čína a neprodá ani kus.
kdyby tazatel přes všechny nevýhody trval na tepelných koulích, zvažoval bych do série klidně napevno zapojit malý odpor pro úbytek napětí tak 5% (nebo dokonce tlumivku).
jen pro omezení nárazového proudu, když se to zapne zrovna ve špičce.
odpor mi cvičně vychází ~10ohm, dimenzovaný zhruba na 20w ať se povrch nerozpálí na topnou teplotu.
tak taky všem myslivcům a jelenům: ať se daří.
"Tvýma očima milované žárovky 200W" vyhoď do popelnice (tříděné). Ty se hodí spíš jako topidla, než jako zdroj světla. Svítidlo vybav dvěma LEDkami 12W, (cca 10000 lm, 3000 K). Dá to stejné "světlo", pokud jsou dobré tak vydrží i těch 25 tis.hodin, vezme to skoro 10 x míň elektriky (což se zejména nyní, po jejím zdražování, vyplatí) a patice i pojistky budou OK. Cena je, v současné době, již "za pakatel".
Přeji rovněž všem, šťastný a veselý Nový rok (a že se asi opravdu nasmějeme).
"Ty se hodí spíš jako topidla, než jako zdroj světla" to bude ono🙂. Mám pocit, že všichni rádci s ledkama doma nikdy nic nepěstovali😉
Pokud je myšlena "mařena" tak pro tento účel to není asi taky moc ideální.
No nevim, sehnat pořádnou LED neni zase tak jednoduché. 100, 50 nebo 25 tisíc hodin (první slibovaly snad dokonce půl milionu, no ono obhájit 1700 za jednu žárovku by ani jinak nešlo, ale to je dávná minulost) jsou spíš pohádkou. Ty kvalitní slibujou většinou 10 nebo 15 tisíc hodin (ale třeba jen 1500 power-on cyklů). Ty normální (emos a spol.) to slibujou taky, ale těm se to věřit nedá.
Ale jinak souhlasím, používat v dnešní době žárovku je trochu archaizmus. Ale je to jednoduché, ve srovnání s ledkama se při nákupu žárovky nedá skoro nic pokazit, na nákup zářivky nebo ledky aby měl člověk vysokoškolský diplom nebo aspoň maturitu.
V současné době už to není takový problém jak před pár lety. Jak co se týká kvality, tak i ceny. Pokud stačí ekvivalent 60- 70W klasické, tak nyní kupuji v K+B elektro pack 5 ks x 9 W (cca 800 lm, 3000K) za 170,-, pod názvem BestLed, se zárukou na 5 let. A i ty 12W (ekvivalent 100W klasické) se dají sehnat na netu kolem 50 Kč za kus a rovněž se zdají že drží. A rovněž v Lídlu teď mají poměrně velký výběr ledek od 3W do 9W různých typů, se závity E14 i E27, za cenu od 25 do 50 Kč. U těch zatím kvalitu, co se týká "výdrže", odzkoušenu nemám, ale už jsem jich několik instaloval a tak se uvidí. Když se to vezme v přepočtu k inflaci (1:10), tak jsou dnes skoro za cenu klasické pře rokem 89. Takže, i kdyby vydržela jenom 1500 hodin (jako mají definované klasické), tak je to, s ohledem na spotřebu, furt výhodnější. Používat v současné době, pro svícení, obyčejné žárovky, je vyložený nesmysl.
tak řešit se to dá, ale to by muselo být odborně uděláno což u drátů ze stropu a objímky jaksi nevidím
Zem na to nemá žádný vliv, to je ochrana kdyby svítidlo probíjelo (pokud má kovový kryt). Na samotné objímce to není kam připojit.
Žárovky už nejsou to, co bývaly. Je normální, že vydrží o dost méně. Taky stojí za to srovnat, jak vypadá dvoustovka dnes a jak vypadala před 20 lety. Ten rozdíl v rozměrech je očividný. A ty ceny, po tom zákazu, co nebyl zákazem (bohužel jsem na tom Euroskopu nevyčetl, co to teda bylo), vyletěly do nadoblačných výšin. Přitom kvalita je mizerná a jediné co dokážou kvalitně, je vyhodit elektriku v celém bytě (a nemusí to být dvoustovka, dělají to i 15W, ono je tomu oblouku asi jedno, jaký drát tam byl, předtím než se vypařil a nahradila ho vodivá plazma, která je prakticky zkrat). Jo kdo nevyužil Klausovu metodu (tj. nakoupit si zásobu žárovek ještě od renomovaných výrobců na zbytek života) má prostě smůlu, co se dneska prodává je na nic (nepochybně je to úmysl za účelem vytlačení tohoto typu světelného zdroje ze života).
Co by mohlo mít vliv je chlazení, žárovka je nejspokojenější, když svítí paticí dolu (tehdy je rozložení teplot nejpříznivější). Teda žárovce je to jedno, to spíš zajímá svítidlo, které musí ty teploty snášet.
LED náhrada za dvoustovku neni taková legrace. I za stopadesátku je to na hranici toho, co se prodává (a ještě když člověk chce teplou bílou (vůbec nemluvim o činiteli podání barev) a aby svítila všesměrově jako žárovka a ne jen do boku, kde je její světlo k ničemu), běžně se prodává do 1500lm, což je za stovku.
Klasická žárovka má opodstatnění tam, kde se svítí krátce a je potřeba hodně světla a hned (LED jsou pro takový účel drahé (ani neni jednoduché najít něco co má 3000 lm) a "ekologické" rtuťovké úsporky se moc dlouho rozsvěcejí kromě toho pro takový výkon také nejsou úplně běžné).
no a k tomu je třeba dodat, že blikající zdroje se nesmí používat u točivých strojů, kde by se díky stroboskopickému efektu mohlo zdát že rorující šást je v kidu a je úraz. Proto žárovky nezmizely ale je na nich to kouzelné /pro průmyslové použití"
Není to věc blikajících zdrojů obecně, ale stroboskopické přerušování světla je typické pro zářivková svítidla, která jsou (stejně jako žárovky) napájena proudem o frekvenci 50Hz. Ovšem tepelná (tím pádem i světelná) setrvačnost žárovkového vlákna způsobuje, že žárovky „nemrkají“. Toto se netýká zářivek, jejichž světelná emise je založena na jiném principu. Před rozvojem řídící elektroniky bylo běžné, že se výrobní haly osvětlovaly zářivkami nejméně dvou fázových okruhů (což vede ke střídavému a častějšímu osvětlování prostoru) – touto kombinací se předcházelo případným úrazům, kdy by se rotující části strojů mohly zdát být nehybné. Při použití elektronických předřadníků, které napájejí zářivku proudem o frekvenci 30 kHz, není připojování zářivek do více fází nutné.
Ledky nejsou žádné "blikající zdroje", to byly pouze původní zářivky s tlumivkou. Pokud je Ledka s "barvou" teplá bílá, tedy zhruba 3000 K, tak i podání barev je srovnatelné s původní žárovkou. A pokud je studená bílá kolem 4000 K, tak zase s klasickou bílou zářivkou. A stroboskopický jev u nich není.
Někteří lidé to vidí, někteří se na to kouknou mobilním telefonem. Myslím, že to blikání zraku neprospívá.
Žárovka 200 W v bytu dává světlo jako sluníčko a bez krytu je to nezvyklý bodový zdroj světla. Dají se koupit za skoro desetinu ceny (asi 50 Kč) než stejně svítící LED (asi za 450 Kč):
200 W otřesuvzdorná do průmyslového prostředí, cca 2 000 hodin životnost - viz https://www.kvelektro.cz/zarovka-cira-tes-lamp-otresuvzdorna-200w-a55-240v-e27-p1201716
24 W LED žárovka Osram PARATHOM CLASSIC A 200 svítí jako 200 W teplá bílá (2700K) - 15 000 hodin - viz https://www.kvelektro.cz/led-zarovka-osram-parathom-classic-a-200-24w-200w-tepla-bila-2700k-e27-p1759007?tabs=description#desc
Tyto LED žárovky se prodávají ve dvou variantách - teplá bílá s barevnou teplotou 2700 K a druhá jasná bílá 4000 K. Ale nehřejí tak pěkně, jako žárovka. Tou byste mohl vyhřívat líheň pro kachničky, ale na svícení to je hodně.
Nebylo by lepší, když už chcete mít hodně světla, koupit si lustr a dát do něj 4 x 60 W? V celku to hřeje stejně, ale každá zvlášť méně a netrpí tolik přehřátím. A samozřejmě se tak nehřeje ani patice.