Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Může mít vliv na četnost praskání žárovky zem?

Ahoj, mám na stropě keramickou objímku a v ní jen 2 dráty a třetí, zem, není zapojen. V tom se snažím provozovat mýma očima milované 200 W klasické žárovky (vždy jen jednu). Ale dost brzo se mi uškvaří nebo prasknou. Elektřina je "nová" po rekonstrukci bytu, prý, když jsem kupoval bylo mi řečeno.

Čím to může být? Může mít vliv i to, že tam není zapojená ta zem? Pomáhal mi s tím elektikář z bývalé práce a říkal, i přes mé protesty, že to je zbytečný zapojovat a prostě to nezapojil. Nebo lze nějak jinak docílit toho, aby to fungovalo trochu stabilněji?

Dost často řeším i problém s vyhozenými pojistkami a i když mám krabici uvnitř bytu, skoro vždy to vyhodí na chodbě a jednou to sejmulo dokonce celý panelák.

Za veškeré rady předem děkuji.

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Zem na to nemá žádný vliv, to je ochrana kdyby svítidlo probíjelo (pokud má kovový kryt). Na samotné…
ml1 03.01.2022 15:24
ml1
no a k tomu je třeba dodat, že blikající zdroje se nesmí používat u točivých strojů, kde by se díky…
paul 03.01.2022 16:20
paul
Ledky nejsou žádné "blikající zdroje", to byly pouze původní zářivky s tlumivkou. Pokud je Ledka s "…
George63 04.01.2022 07:57
George63
Někteří lidé to vidí, někteří se na to kouknou mobilním telefonem. Myslím, že to blikání zraku nepro… poslední
kejki 04.01.2022 17:38
kejki

Zem na to nemá žádný vliv, to je ochrana kdyby svítidlo probíjelo (pokud má kovový kryt). Na samotné objímce to není kam připojit.

Žárovky už nejsou to, co bývaly. Je normální, že vydrží o dost méně. Taky stojí za to srovnat, jak vypadá dvoustovka dnes a jak vypadala před 20 lety. Ten rozdíl v rozměrech je očividný. A ty ceny, po tom zákazu, co nebyl zákazem (bohužel jsem na tom Euroskopu nevyčetl, co to teda bylo), vyletěly do nadoblačných výšin. Přitom kvalita je mizerná a jediné co dokážou kvalitně, je vyhodit elektriku v celém bytě (a nemusí to být dvoustovka, dělají to i 15W, ono je tomu oblouku asi jedno, jaký drát tam byl, předtím než se vypařil a nahradila ho vodivá plazma, která je prakticky zkrat). Jo kdo nevyužil Klausovu metodu (tj. nakoupit si zásobu žárovek ještě od renomovaných výrobců na zbytek života) má prostě smůlu, co se dneska prodává je na nic (nepochybně je to úmysl za účelem vytlačení tohoto typu světelného zdroje ze života).

Co by mohlo mít vliv je chlazení, žárovka je nejspokojenější, když svítí paticí dolu (tehdy je rozložení teplot nejpříznivější). Teda žárovce je to jedno, to spíš zajímá svítidlo, které musí ty teploty snášet.

LED náhrada za dvoustovku neni taková legrace. I za stopadesátku je to na hranici toho, co se prodává (a ještě když člověk chce teplou bílou (vůbec nemluvim o činiteli podání barev) a aby svítila všesměrově jako žárovka a ne jen do boku, kde je její světlo k ničemu), běžně se prodává do 1500lm, což je za stovku.

Klasická žárovka má opodstatnění tam, kde se svítí krátce a je potřeba hodně světla a hned (LED jsou pro takový účel drahé (ani neni jednoduché najít něco co má 3000 lm) a "ekologické" rtuťovké úsporky se moc dlouho rozsvěcejí kromě toho pro takový výkon také nejsou úplně běžné).

no a k tomu je třeba dodat, že blikající zdroje se nesmí používat u točivých strojů, kde by se díky stroboskopickému efektu mohlo zdát že rorující šást je v kidu a je úraz. Proto žárovky nezmizely ale je na nich to kouzelné /pro průmyslové použití"

Ledky nejsou žádné "blikající zdroje", to byly pouze původní zářivky s tlumivkou. Pokud je Ledka s "barvou" teplá bílá, tedy zhruba 3000 K, tak i podání barev je srovnatelné s původní žárovkou. A pokud je studená bílá kolem 4000 K, tak zase s klasickou bílou zářivkou. A stroboskopický jev u nich není.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru