Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaký antenní zesilovač doporučujete

Dobrý den!
Mohl by jste mi někdo, kdo tomu rozumí a má zkušenosti, doporučit, který antenní zesilovač vybrat?
https://www.exasoft.cz/gosat-gs410lte-antenni-zesilovac_d243718.html , nebo https://www.exasoft.cz/zesilovac-angular-auv2515-vhf-uhf-15-25db-2-vystupy_d201637.html .
Případně pokud máte nějakou jinou volbu.
Jde mi o to, že když anténu na stožáru propojím přímo s TV 20m koaxu, chytám všechny 3 MUXy, když ji zapojím přes svůj domácí antenní rozvod, který je přibližně stejné dlouhý, tak na TV je pouze pár procent signálu (asi vlivem útlumu na účastnických zásuvkách). Takže bych to potřeboval nějak vykompenzovat. Předzesilovač na anténě asi nic moc nevyřeší, protože anténa má asi dobrý zisk, jelikož, když na ní dám předzesilovač EMOS 30dB, tak mi po přímem spojení s TV přes koax (mimo domácí kabelový rozvod) signál podstatně spadne a jedou mi pouze 2 MUXy. Myslím, že se to přehltí. Proto bych to zkusil zesílit jedním z těch zesilovačů.
Anténu mám směrovou 16,5db s LTE filtrem, typ už bohužel nenajdu, foto posílám v příloze

Nebo máte nějakou radu?

děkuji

Tyhle ne, protože ty jsou určeny na celý barák. Mají výkon 108/112 db a to je hrozně moc. Hledej anténí zesilovač s maximem tak cca 60 db.
Já mám doma nevyužité zesilovače (domovní zesilovač DMDF-32 105 db) a sním jsem krmil 8 poschodový panelák.

A nebo ber ten první, má regulaci zisku, takže se dá zregulovat.

Já se bavím o tom, že ty domovní zesilovače jsou určeny pro celý barák, a ne pro 20m koaxiálu.
Mě nemusíš učit, já už jsem sestavoval 3x zesilovač pro celý barák (72 bytu).
Z antén to krmili 3x DMDF-32 a fungovalo to v pohodě.

A sorry nějak mě ty parametry zesilovaču moc neříkají viz (zisk 30-34 db, šum 4-6 db, výstup max 105 dbuV)

Děkuji všem za rychlé reakce, ale asi si moc nerozumíme. Tak trošku podrobněji.
Měnil jsem anténu, klasické "sito" za výše zmíněnou antenu, protože jsem nechytal jeden MUX, který jak připojím anténu bez předzesilovače, přímo k TV 20m koaxu, tak jej chytám ( TV ukazuje 60% signálu). Takže anténa je OK, nasměrování OK. Pokud tu anténu zapojím na svůj rozvod, tak ani ty 2 silné MUXy nechytám (síla signálu tak do 20%, asi vlivem ztrát na účastnických zásuvkách. Koupil jsem tedy předzesilovač EMOS 30dB a ty 2 silné MUXy jsou celkem OK (TV ukazuje kolem 70% signálu a obraz nevypadává). Stále ale nemám ten třetí mux přes svůj antenní rozvod. Takže silnější předzesilovač snad nemá smysl kupovat, ale potřebuji něco, co mi vykompenzuje ty ztráty v rozvodech. Proto jsem nadhodil ty dva typy zesilovačů, které si dám na půdu asi 4m od stožáru Tam kde TV přijímá všechny 3 MUXy zcela bez problému).
To že jsem zapojil ten předzesilovač EMOS 30dB i na těch 20m koaxu, jsem jen chtěl otestovat, jestli není moc silný. Silný asi je, protože na tom koaxu s předzesilovačem, je příjem horší, než bez něj. Takže si myslím, jak koupím ten zesilovač, tak třeba ten předzesilovač ani nebudu potřebovat, protože anténa a příjem je výborný.
1.Bez mých rozvodů přímo kabelem ze stejného místa signál super (dva MUX kolem 100%, ten třetí nejslabší asi 60%).
2.Po zapojení na mé rozvody, bez předzesilovače téměř nic, s předzesilovačem se to zlepší, Ty dva silné kolem 20%, ten třetí ani ťuk
3.Pokud použiji moje rozvody a předzesilovač, tak ty dva silné MUXy kolem 70%.
Tak doufám, že nebudu muset měnit kabely ve stěně, ale to snad né, to by mi, přece nejely teď ty dva silné MUXy s předzesilovačem na 60%. Jestli dobře uvažuji, tak já nepotřebuji zlepšit příjem, ten je u antény super. Já musím nějak vykompenzovat ztráty v rozvodech. Nebo se pletu?

děkuji

No tomu laborování jsem se právě chtěl vyhnout, ať něco nekupuji zbytečně. Spíše jsem chtěl radu, jestli to vůbec má smysl, nebo alespoň radu, který zesilovač vybrat, když už něco koupím, ať vím, že to má dobré parametry. Takže rada kup a laboruj, ve vší slušnosti mi je na nic. Kdyby jsi mi napsal "Koupil jsem ten první a je na houby, pak jsem koupil ten druhý a je to super", tak to už by byla rada, která by stála za 600kč! Nebo možná je tu nějaký prodejce a napíše "ten první nekupuj, je to šunt, do roka odchází", to by taky byla přínosná rada.

Jak ti mám poradit, když nestojím vedle tebe? Rozuměj na dálku to řešíme, a to ti nikdo neřekne co koupit. Já ho doporučuji jen kvuli tomu, že jde regulovat zisk 0-15 db. A to je jeho výhoda. Mimochodem ty mé zesilovače se dají regulovat také.

Ad smysl: smysl to má, protože máš dost dlouhé koaxiály a ty mají utlum, to znamená jedině signál zesílit.

Děkuji, toto už je dobrá rada, která mi pomůže se rozhodnout. Já jsem totiž ani netušil, že ani silnější zesilovač není dobré instalovat. Vím, že na předimenzované předzesilovače si je třeba dávat pozor. Jinak byl to zatím i můj favorit z toho důvodu, že má 2x vstup UHF DAB a FM. Kdybych chtěl experimentovat a využít i tu starou anténu na jiný směr.

Obávam sa že laborovaniu sa asi nevyhneš tak ako som sa nevyhol ani ja :). Alebo si zavolaj nejakého tv technika čo má potrebné meráky a skúsenosti a nebudeš musieť laborovať. Ale aj tak si myslím že kameňom úrazu bude samotný koaxialny rozvod a to že účastnícke zásuvky sú radené sériovo. Dnes sa už od tohoto spôsobu rozvodu upúšťa lebo sú s tým len problémy, čo môžem len potvrdiť z vlastnej skúsenosti. Mám barák postavený ešte pred revolúciou a rozvod TV tu bol práve taký, zelený koaxiál a účastnícke zásuvky v sérii 5ks TESLA. Ako domový zosilovač TESA mini. Na DVBT som si zaobstaral sito Vaten. Výsledok nebol bohviečo (ale napriamo zo sita to išlo parádne - v site len symetrizačný člen, žiadny predzosilovač). Tak som dokúpil vo výpredaji zosilovač Correct Ze4.4 dá sa regulovať 10-25dB a kvalitný LTE filter od Fte so strmým prechodom, zlepšilo sa to ale stále to nebolo ono. Kdesi na nete som sa dočítal že TESA mini neni na dnešné DVBT vysielanie vhodný domový zosilovač a má horšie parametre práve v pásme kde DVBT vysiela, takže som ho vymenil za zosilovač EVERCON AM-777 (dnes už je novší model AM-838). Neskôr som zistil že ten EVERCON je tam vlastne úplne nanič a že mi to utiahne aj keď zapojím koaxiál s účastnickými zásuvkami priamo zo zosilovača Correct. No, zlepšilo sa to zase kúsok, ale stále to malo nejaké muchy a problémy. Nakoniec som skončil tak, že tam mám len sito so symetrizačným členom, LTE filter, zosilovač Correct, napájaciu výhybku, rozbočovač Triax a z neho vediem separátne koaxiál ku každému účastníckemu miestu, pretože ako som už vravel, ukázalo sa že ten rozvod po jednom koaxiáli so sériovo radenými účastnickými zásuvkami je naprd a kameňom úrazu celého snaženia sa o kvalitný signál. A to teda nehovorím, že ešte predtým som vymenil aj samotné účastnické zásuvky za nové, a nepomohlo to vôbec ničomu, akurát som zas len vyhodil peniaze za nové zásuvky ,než som nakoniec skončil práve pri tom že som chtiac-nechtiac natiahol na každé účastnické miesto samostatný koaxiál z rozbočovača. Koaxiál pre každé účastnické miesto mám cca 15-18m dlhý a zosilnenie na tom zosilovači Correct mám nastavený skoro na minime, takže povedal by som tak 12dB, a takto mi to zatial funguje najlepšie.

Účastnické zásuvky jsou 3 jsou zapojeny za sebou (2 průchozí, 1 zakončovací) kabelů tam je dohromady asi 30m, ale síla signálu se na zásuvkách nemění. Je téměř jedno, do které TV zapojím, jestli do té první, nebo té poslední. Jinak to jde asi tak - anténa, na ní předzesilovač AMOS 30dB, napájecí výhybka pro předzesilovač ještě na půdě, zesilovač není žáden (proto se na něj ptám) a pak ty 3 zásuvky za sebou.

děkuji

Odbočovací útlum úč.zásuvky je kolem 15 dB, průchozí k další zásuvce asi 1-2 dB, útlum kabelu na vyšších kmitočtech několik dB při téhle délce. Proto se ten signál u jednotlivých zásuvek moc neliší. Vy prostě potřebujete dokrýt tím zesilovačem tyhle hodnoty. Takže vám stačí cca 20-25 dB zisk. Předzesilovač v anténě by bylo ale dobré nechat, protože má zásadní vliv na odstup signál/šum. Co získáte v anténě a ant. předzesilovači přímo na svorkách antény, už pak v rozvodu ničím nenahradíte, zejména právě parametr odstup signál/šum.

HEUREKA!!!!
Zjistil jsem, že soused má navíc ten zesilovač "Angular" a dal mi jej na vyzkoušení a super. Ten předzesilovač EMOS jsme musel vyhodit a teď mám zapojenou antenu, zesilovač, můj domovní rozvod s3 seriově zapojenými účastnickými zásuvkami a signály mám u těch dvou silných MUXu Síla signálu/Kvalita signálu u obou 100% / 100%, u toho třetího slabého signálu Síla signálu/Kvalita signálu 30% / 70%. Teď to testuji ten slabší MUX asi hodinu a zatím ta kvalita asi dostačuje, protože jede bez výpadku. Naskočili mi tam i nějací Poláci a vůbec v přehledu kanálu mi to našlo strašně moc vysílačů, které mají použitelný signál (samozřejmě je nepotřebuji, protože programy se opakují). Takže mi ho prodal a za mně problém můžu ukončit. Děkuji všem za názory.
Jinak ten třetí MUX je jiný vysílač, přibližně stejný směr, ale hlavně vysílá na nižším výkonu.

Dobrý den!
Znova bych otevřel toto téma. S příjmem po vaších radách jsem spokojen, můj zesilovač Angular má 2 výstupy, takže jsem natáhl jeden výstup na jedno patro, druhý na druhé patro, kde ještě signál rozděluji obyčejným rozbočovačem (asi za 100kč), protože tam jsou 2 TV. Takže jsem se vyhnul starému společnému rozvodu, který mi dělal tu neplechu.
Teď ale rekonstruuji a při jednom bordelu bych si natáhl koaxy ke každé TV zvlášť, jak jste radili, protože to je asi to nejlepší řešení. Jaký použit TV rozdělovač (pasívní, aktívní, použili by jste jeden vícekanalový rozdělovač u antény a jeli ke každé TV zvlášť, nebo by jste to natáhli do každého patra jeden koax a rozdělili až tam pro každé patro zvlášť)? Mě by se líbilo toto https://www.exasoft.cz/antenni-rozbocovac-fv6_d188689.html?gclid=CjwKCAjw74b7BRA_EiwAF8yHFKfPTtVEFqsjIlP69hQ8_zjDpauQv6bvD4zKdFLVrTK2d8VXXX1URhoCjPgQAvD_BwE Myslíte, že by to mohlo fungovat. Jak jsem psal v posledním příspěvku (výše), se sílou a kvalitou signálu už nemám žáden problém, teď jen rozdělit ke 4 TV (na každém patře2), ale spíše bych chtěl, aby to bylo připraveno na každém patře ve 3 místnostech, proto ten 6-ti kanálový rozbočovač!

opět děkuji moc za rady

Kdysi jsem toto také řešil. Po konzultaci s antéňákem, který mi tvrdil, že když zesilovač tak jen na začátek vedení, ale jestli mám blbé kabely, že to nepomůže jsem to nakonec vyřešil jinak.
Předtím jsem zkoušel něco takového https://www.ges.cz/cz/teroz-t406-GES08101975.html (asi to není on, ale nějak tak vypadal) tehdy stál kolem stovky a signál opravdu zlepšil, ale pak mi přišlo, že to jde i bez něj (nějak jsem to přeuspořádával a přístroj, který se staral o jeho napájení jsem potřeboval jinde). Daleko víc pomohlo zařadit na začátek toho monstrózního rozvodu video nebo settopbox, který signál taky zesílil. Prostě je to duchařina a nutný systém postupu pokus omyl, alespoň pro mě s minimálním vybavením (a znalostmi) na tuto kmitočtovou oblast (prakticky se musím spoléhat jen na stav jde/nejde případně procenta síly a kvality signálu).
Dost pomohlo, když jsem stromeček jednoduchých rozbočovaců nahradil jedním šestinásobným, slibovaný útlum 10 dB mě sice vyděsil, ale když jsem si spočítal, kolika to prošlo jednoduchými (ty slibovyly obvykle 3-5 dB) tak jsem byl klidný.
Co mě překvapilo víc bylo to, že CRC člen na oddělení 50 Hz (kvůli zemním smyčkám mezi pokoji) se sílou signálu vůbec nehnul (vyráběl jsem jich několik jeden jsem kupoval hotový, teda já bych je koupil i předtím, kdyby byly dostupné jinde než v hi-tech prodejnách za čtyřmístné ceny).

Tady si asi trošku nerozumíme! Mě (alespoň teď) nejde o zesilovač, protože signál mám velice silný. Spíše mi jde, o ten rozbovač. Jestli můžu koupit ten 6-ti násobný a dát ho k zesilovači na půdu a táhnout už z půdy ke každé TV zvlášť koax, nebo to rozdělovat 3-násobnými rozbočovači až na patrech. Jestli třeba není lepší nějaký třeba dražší aktívní rozbočovač. Protože celý problém, který jsem řešil minule, byl v těch nešťastných účastnických zásuvkách. Já jsem kupoval anténu, zesilovače, předzesilovače na antenu a pořad nanic. Pak jsem na radu zdejších vše vyhodil, nechal jen jeden zesilovač na půdě a jelikož má 2 výstupy tak do pater jsem natáhl zvlášť dva koaxy. Teď bych chtěl využít že mám rozkopaný barák, tak bych chtěl nějak sofistikovaně přivést signál do 6 pokojů (tři na každém patře).
Nejvíc by mi vyhovoval ten 6-ti násobný na půdě u antény (pro druhý výstup ze zesilovače bych měl totiž jiné využití), jen abych si zase nenadělal nějaké problémy.

Díky za odkazy! Něco takového bych si představoval, ale anténu i zesilovač už mám a asi dobrý komplet, mám to vyladěné signál je OK. Teď mi už jde opravdu jen o to rozdělění mezi 6 účastnických míst, abych si příjem nějak "nezmršil".
Hlavně bych uvítal pokud možno osobní zkušenost, jestli nebudou mít velký útlum ty 6-ti násobné odbočovače (nebo podle jakého parametru vybírat), všude je tam používají, asi půjdu do toho, každopádně budu rád za osobní zkušenost. Hlavně osobní zkušenost přímo s nějakým typem rozbočovače (jen bych dodal, že bych preferoval na rozbočovači "F konektory"

Ještě bych se alespoň rád zeptal, jak moc je důležité, dávat rozbočovač těsně za antenní zesilovač. Nejde mi o to, abych ušetřil peníze za koaxiál, ale z půdu k první TV to mám asi 7m (takže bych ušetřil 50m), ale kdybych mohl do tohoto místa vést pouze jeden koax a až tam to rozdělit, nemusel bych zasekávat 6 koaxů. Na druhou stranu je fakt, že nevzhledný rozbočovač se 7 připojenými koaxy bude už v obytné místnosti. To bych pak ještě probral podle vaších názorů (výhod / nevýhod).

No dost mi to spěchá a vlákno nežije, tak jsem to risknul. Radu už snad ani nečekám, vybral jsem toto https://www.exasoft.cz/ivo-i133-aktivni-rozbocovac-8x-vystup-f-10db-zisk-zdroj-12v_d214851.html . Jen třeba jaký na to máte názor. Teď jsem to našel na internetu a objednal, takže teoreticky to převzít nemusím, nebo mám možnost do 15 dnů to vrátit. Jsem laik, cena je asi 4x vyšší, jak pasivní rozbočovače, ale mě o peníze opravdu nejde a snad do budoucna to má vyšší variabilitu.

Děkuji moc , ale vaše názory budu ještě chvíli sledovat

Myslím, že by to mohlo fungovat. Psal jsi myslím o šesti TV, mají i obdobný pro šest TV, ale možná uvažuješ rezervu.
To, že je aktivní, nahrazuje ztráty samotným rozbočením a může sloužit zároveň jako předzesilovač. Takže by možná stačil i bez anténního předzesilovače. Ale to je nutno vyzkoušet podle síly signálu. Má regulaci zisku, tedy by nemělo dojít k přebuzení.
Pokud by byl robočovač použit samostatně, bez předřazeného předzesilovače, je vhodné aby byl co nejblíž k anténě. Ale pokud to není vhodné, nějakých několik metrů nehraje zas tak velkou roli.
Pokud je na anténě předzesilovač, tak ten je rozhodující z hlediska šumu a zpracování nejlepšího signálu. Zpravidla poskytne dostatečný signál i na pokrytí nějakých ztrát na kabelu, tedy už v podstatě je jedno, kam se umístí rozbočovač. Může být i hned u předzesilovače, nebo někde o kus dál, třeba někde v podkroví a podobně. Několik metrů mezi tím, nehraje podstatnou roli.
Tedy asi bych na anténě nechal ten předzesilovač co máš, pokud to s ním chodí dobře a rozbočovač umístil tam, co to bude vhodné.
Tím, že má regulaci zisku, neměl by být problém s případným přebuzením.
Pokud je třetí MUX slabší a z trochu jiného směru, tak je vhodné, jak už tu někdo psal, nasměrovat anténu na slabší signál. Tím se trochu zeslabí signál ze silnějších a signály se vyrovnají. Samozřejmě pokud úhel mezi signály není moc velký. Ale pokud to již jinak funguje, mělo by to být v pohodě.

Děkuji za povzbuzujicí příspěvek. Čekám tedy až se mi z Exasoftu ozvou a jedu pro to. A máš pravdu, rozbočovač je i se 6 výstupy, je o 100kč levnější, ale tady si říkám, když je aktívní, ztráty by měly být kompenzovány, takže každý výstup navíc se v budoucnu může hodit a ta stokoruna nehraje roli!

díky všem

klidně rozbočení dej dál od zesilovače, jak se ti to bude hodit, hlavně to nezmrš nějakým levným kabelem, když už budeš dělat rozvody, ony se dělají kabely z poměďěného hliníku tak to nebrat, průměr vnější alespoň 7mm , kup si třeba 1/2 metru rozeber ho , oškarb střední vodič stejně jako folii aby to nebyl ten hliník a najdi si ke kabelu datasheet jak kvalitně stíní to je dost důležité, a nepodceň montáž F konektorů..jestli budeš dávat zásuvky a bude jen jedna, pak by měla být koncová, pokud by byly dvě a více tak první průběžná a poslední koncová.
Pomohlo ti nasměrování na slabší vysílač?

Mohlo by to být něco takového? https://www.tipa.eu/cz/koaxialni-kabel-rg6u-gosat-pvc100m/d-197020/?gclid=Cj0KCQjwtZH7BRDzARIsAGjbK2YYL8KPlNvqc0WPvXGoVFHyenaKWcp7dB6GpPyS_RFlNsn71EQYIKcaAixmEALw_wcB vnitřní vodič průměr 1mm CCS (že by nějaké "cuprum" - měď). Stínění je hliník, vadí to moc? Dole na té stránce jsou i nějaké data, ale nic moc mi to neříká, odborník by snad něco vyčetl. Píšou značkový kábel.

Ty údaje dole jsou parametry kabelu a vyjadřují útlum signálu v dB, na délku 100m a v závislosti na kmitočtu.
Co se týče kvality kabelu, tak například, pokud se nepoužije anténní předzesilovač a signál nemá dostatčnou rezervu, tak je kvalita kabelu dost důležitá, aby nevznikaly přílišné ztráty.
Pokud se ale použije anténní předzesilivač, tak ten v podstatě bere na sebe požadavky na citlivost a míru šumu. Tedy v podstatě nahrazuje kvalitu vstupního dílu TV. A i předzesilovač cca 10dB, zpravidla stačí ke kompenzaci ztrát v kabelu, pokud se nejedná o extrémní délky.
Tedy, pokud je signál dostatečný a s rezervou, což při použití předzesilovače zpravidla je, (případně v tomto případě lze ještě využít zisk rozbočovače), Tak kvalita kabelu nehraje až takovou roli. Ten kabel z odkazu plně vyhoví. Konstrukce bývá zpravidla že vnitřní drát je měď, dielektrikum pěnová hmota a stínění laminovaným hliníkem, plus doplňkové opředení drátky.
Stínění hliníkovou folií, je téměř dokonalé, ještě lepší, než jen opředení , je to jako plechová trubička bez pórů mezi drátky. Přídavné opředení zajišťuje dobré spojení po celé délce a snižuje odpor stínění.
Ani materiál vnitřního vodiče nehraje velkou roli, pokud se zajistí dobré spojení v konektorech (zabránění koroze a vlhkosti). Rozdíl ve vodivosti je nepodstatný, protože vysokofrekvenční signál se po vodiči šíří jen po povrchu (snad proto pomědění) a ve vyšších frekvencích dokonce jen okolo vodiče. Přesto bych se raději kabelu s hliníkovým jádrem pro jistotu vyhnul, je to takové šetření výrobcem za každou cenu. Plně vyhovující kabel s měděným jádrem stojí v obchodě asi něco přes deset korun, což je v pohodě. Takový mám u satelitu a v pohodě.
Jen ještě jedno. Tyto kabely jsou jednoplášťové a nejsou plně vhodné pro venkovní prostředí, slunce kabel degraduje.
Je proto vhodné, například od antény k rozbočovači umístěnému už uvnitř vést lepší kabel s ochranou proti sl. záření a pov.vlivům. Pak už dál běžným. Nebo venkovní část chránit třeba vsunutím do nějaké hadičky. Ale pravdou je, že já jsem tohle zanedbal při montáži satelitu a běžný kabel vede až k anténě. A je tam už asi 12 let a funguje to. Hlavně je potřeba zajistit aby se u antény do kabelu nedostala voda. Pokud dielektrikum navlhne kabel se prudce zhorší. :puff::beer:

Děkuji moc, zase další dobrá zpráva (co dobrá, výborná). Ale né, asi jsem lakomec, ale je to cena 4x nišší a pokud to za 12 let třeba budu muset vyměnit, nebude problém a jsem zase na polovině ceny (no jsem asi lakomec). Kabely totiž povedu v trubkách. Jde ale taky o to, že teď mám ty samé kabely a jedou dobře (ale pravda je to necelý rok). Pak ale zase mám aktivní předzesilovač, kde si třeba budu moct něco přidat, jak se signál zhorší
Tímto nechci shazovat vaší snahu mi pomoct, ale ta cena je propastná a třeba se "Paul" omluvím, že jsem nedal na jeho radu. Zase ale mám 57 let, tam už na nějaký rok nekoukám.

Né děkuji vám všem, jste super, no a ten kábel jsem už včera stejně objednal, tak ho rušit aspoň nemusím, i když při objednávce přes internet by to neměl být problém