Z firmy mi volali niekokoľkrát. Podotýkam jednali veľmi slušne, na rozdiel od pripadu z minulých rokov, kde mi v telefóne nadávali a vyhrážali sa súdmi (šlo o 2 firmy, ktoré boli v spore), empaticky az s nádychom veď pomožte, vidíte, že nám ubližujú. Že či by sme nezmazali vlákno, lebo ich silne poškodzuje. No možno by sme aj zmazali, keby sa neudiali nasledovné veci. Šlo hlavne o provokáciu usera BlankaH, ktorý ma vo vlákne viacero príspevkov a podprahovo sa pokúša ovplyňovať nespokojných zákazníkov. Čoho je moc to je moc....a tak vznikol tento článok.
Přejít na článek
přidávám ještě foto diagramu zapojení
Zapojení je přímo na schematu, které jste připojil. Přívod k motoru např. fáze na sv.A, nulák na sv. B, ochr.vodič PEN na zemnicí šroubek na plášti motoru, kondenzátor mezi sv.B a C. Protože není přesně uvedeno, k čemu bude motor sloužit a jestli se bude rozbíhat naprázdno nebo do zátěže, zkusil bych např. hodnotu kondenzátoru 20uF (cca 15uF na 1A jmen.proudu motoru). Musíte koupit rozběhový kondenzátor, vypadá např. takto
https://www.tme.eu/cz/details/4.16.10.25.64/motorove-kondenzatory/ducati-energia/416102564/?brutto=1&gclid=EAIaIQobChMI2uaD46HL5gIVxOR3Ch00BAxYEAQYASABEgJWbPD_BwE
Řemenice motoru je pomocí dalších řemenic zpřevodována na výsledné otáčky 60ot/min, motor pak bude otáčet bubnem o hmotnosti cca 3-5kg (tak asi rozběh do záteže?), tak doufám, že výkon motoru bude stačit.
Teď se tedy omlouvám ale nechápu. Uvádíte, že je třeba rozběhový kondenzátor a v linku odkazujete na pracovní kondenzátor. Chci se tedy zeptat jaký typ kondenzátoru mám použít, pracovní nebo rozběhový? Pokud se nepletu tak rozběhový po nějaké době vypíná že?
Rozběhový kondenzátor funguje jen po krátkou dobu a po rozběhu se odpojí, třeba odstředivým vypínačem.
Z hlediska krátké doby je možné použít i elektrolytický kondenzátor (speciální, pro střídavý proud).
Pracovní kondenzátor je připojen trvale. Proto nemůže být elektrolytický, dlouhodobý provoz by nevydržel. Používají se svitkové kondenzátory, musí být pro 230V motor, alespoň na 400V, raději 450 i víc, má potom delší životnost.
Firma kde se to vyrábělo pořád existuje, akorát se přejmenovala:
https://www.atas.cz/
Pokud ten elektromotor není v jejich současné nabídce, třeba by poradili co s ním.
Ve firmě kde jsem pracoval se jejich jednofázové motory používají. Pokud je potřeba, aby měly při rozběhu větší moment, někdy je potřeba s kapacitou běhového kondenzátoru experimentovat.
Vzhledem k tomu, že je na štítku uvedeno přímo,která fáze je pomocná, asi to není běžný třífázový motor, ale je přímo určen na jednofázové použití. Může být tedy trochu jinak navinutý. Teď jsem se byl podívat na motor 120W, taky s určenou pomocnou fází a je tam originální kondenzátor 6,3 mikroF. Tedy bych pro ten motor zkusil tak 10mikroF.
Většinou, pokud není kondenzátor známý, je potřeba trochu experimentovat. Koupit třeba několik kondenzátorů s menší kapacitou a dávat je paralelně. Tak aby při dané zátěži co nejméně hučel. Pokud je kapacita příliš velká, hrozí spálení pomocné fáze. Raději trochu míň, než víc. Motor asi nebude příliš zatížený, je dost zpřevodovaný.
-- Přeji všem pohodové, veselé a šťastné Vánoce. Do Nového roku hodně štestí, zdraví a úspěchů!!
Zdravím vás, měl bych prosím ještě dotaz. Přikládám schéma zapojení kondenzátoru k jednofázovému motoru, je tato úvaha správná ? A ještě k čemu prosím slouží svorka s matkou z druhé strany kondenzátoru ? Předem děkuji za rady :)
Zapojenie je správne. Až na hodnotu rozbehového kondíka, ktorú si sem nedal.
Snáď si vybral správnu kapacitu podľa odberu a výkonu motora:
https://lnk.sk/fDV9
Zlatá stredná cesta by bola v hodnote: 12,0uF 450V/50Hz
Matka so skrutkou neslúži k uzemneniu, ale je zaliata v dvojitom plaste kondenzátora a je určená výhradne iba k jeho uchyteniu na pevné teleso k motoru, skrini prístroja, aby sa kondík nevixloval, nevibroval.
Rozběhový kondenzátor je takový co slouží jen pro rozběh a pak se odpojí - třeba odstředivým vypínačem. Podle schématu je tohle kondenzátor "běhový" (nebo jak se mu správně říká) a je zapojený trvale.
Malé jednofázové motory mívají dvě stejná vinutí a směr otáčení se řídí podle toho, na které vinutí je připojena fáze a na které vinutí kondenzátor.
Ale podle schematu na fotce je možné, že v tomto případě to může být jinak, směr otáčení je daný a nelze ho měnit.
K čemu ten motor potřebuješ?
Kondenzátory jsem kupoval ze stránky kterou mi doporučil Leo (II. příspěvěk nahoře) ze stránky tme.eu. Koupil jsem celkem čtyři pracovní (běhové ?) kondenzátory s kapacitami: 5, 8, 10 a 12 uF, budu je postupně zkoušet, prý bych měl postupovat tak aby motor se zapojeným kondenzátorem měl proudový odběr co nejbližš hodnotě uváděné na výrobním štítku motoru a taky aby motor co nejméně hučel, je to tak ?
Spíš co nejmenší kondenzátor co ještě roztočí to zařízení které má ten motor pohánět. Jednofázové asynchronní motory mají při rozběhu malý točivý moment (úplně bez kondenzátoru se ani nemusí roztočit). Kolegové tohle kdysi zkoušeli, zjistili, že zvyšováním kapacity kondenzátoru se do určité kapacity zvyšuje točivý moment při rozběhu a dalším zvyšováním kapacity se zase rozběhový moment snižuje. A do výroby pustili motor s kondenzátorem co měl několikrát vyšší kapacitu než jakou doporučoval výrobce motoru.
Otázka je, co tomu řekne elektromotor, jestli se nebude přehřívat při trvalém běhu.
Tady jsem našel graf průběhu točivého momentu jednofázového asynchronního motoru v závislosti na otáčkách:
https://slideplayer.cz/slide/1966864/7/images/22/Zapojen%C3%AD+jednof%C3%A1z.+as.+motoru.jpg
Motor polož na stůl, nebo nějakou desku, zesílí to zvuk, který vydává. Připoj pouze malý kondenzátor, aby se motor rozběhl.
Při běhu kondík odpoj. Motor bude nějak vrčet. Pak přidávej za chodu různé kondenzátory a poslouchej změnu. Po připojení
kondenzátoru motor zklidní chod. Když bude chod nejklidnější a bude nejmíň vrčet, je kapacita vhodná.
Je to při chodu naprázdno, při zatížení je to mírně jinak, ale většinou to vyhoví. Je možné, že pro plné zatížení by to chtělo trochu
větší kapacitu, ale zpravidla to není potřeba. Příliš velká kapacita by mohla přetížit pomocnou fázi.
vyzkoušel jsem kondenzátor 12 uF a po cca 15min se rozehřál na 35 °C (odhadem) a připadalo mi, že ohřev nebyl stejnoměrný, jakoby jen z jedné strany. Přitom hřídel se otáčí volně bez problému a bez jakéhokoliv drhnutí. Myslíte, že se přehřívá tak pomocná fáze z důvodu velké kapacity ?
35°C není u motoru nijak kritická teplota, ale klidně bych zkusil ještě menší kondenzátor, který máš, třeba těch 10 nebo 8 mikrofarad
Našel jsem ještě jeden jiný 1 fázový elektromotor, dle schématu zapojení usuzuji, že není potřeba kondenzátor, je to možné ?
Je to možné. Prepínaním (reverz) jedného z dvoch symetrických vinutí so vzájomným pootočením o 90° sa dá dosiahnuť fáza magnetického poľa v statore ±45° (elektrických). Ak konštruktér motora umiestnil pevne do fázy s uhlom 0° tretie, pomocné vinutie (závit nakrátko, vinutie nakrátko prípadne odpínané odstredivým spínačom, alebo vinutie pripojené na kondenzátor - ten kondenzátor je súčasťou motora a nemusí byť nutne na svorkovnici), tak motor podľa zapojenia hlavných vinutí sa bude točiť doľava, alebo doprava.
A ešte doplním: Ak ten motor budeš chcieť aj zapojiť, tak na dolné dve svorky M a N pripoj fázu a nulák a horné M a N prepoj s dolnými buď priamo, alebo prekrížene, podľa požadovaného smeru otáčania.
Propojit spodní M a N s horními takhle ?
Tak, alebo pre zmenu smeru otáčania do kríža.
ďakujem, vyzkoušim a dám vědět
Dobrý večer,takto to nezapojujte.Pod matku svorky M dejte jeden přívod ke kondenzátoru,druhý nad emko pod matku,kde je již připojen opředený vodič,je to vodič pomocného vinutí.Kontakt N proklemujte s kontaktem nad ním,tam co je připojen druhý opředený vodič pomocného vinutí.On to již někdo pokoušel,je tam zbytek přepáleného drátku,pokud nedal kondenzátor,tak to většinou přehoří,musela by to být náhoda ,že by se roztočil ,kondik vytváří fázový posun.Potom připojte fázi na M a nulák na N.Jen nevíme,jestli odpojit,nebo neodpojit pomocnou fázi po rozběhu.jestli je tam spínač,tak klema z N na ten nad ním by byla zbytečná.Celé by to chtělo proměřit co kam vede,hlavně ty horní vodiče k pomocné fázi ,zjistit jak je to řešeno.Nejlépe motor rozebrat,nejprve sundat víko kde není odstředivý spínač,pak vyklepnout rotor současně s druhým víkem a potom tam již vidíte a opatrně sundat druhé víko z rotoru,jinak hrozí rozlomení odstředivého systému spínače pomocného vinutí,je na hřídeli pod víkem,pracujte velice opatrně,je to křehké.Odzkoušet funkci spínače a očistit jeho kontakty.
Osobně bych nejdříve motor odzkoušel megmetem,aby nebyl proražený na kostru a změřil každé vinutí zvlášť.Po uznání.že je vše OK, potom teprve do sítě.
Na výrobním štítku je naznačeno zapojení buď na 220, nebo 110V a změna směru. Je zajímavé, že tam není naznačen i kondenzátor.
Z toho usuzuji, že tam není potřeba.
Pravděpodobně se jedná o dnes už snad nepoužívaný způsob, vinutí s pomocnou odporovou fází. To se dělalo tak, že část vinutí pomocné fáze bylo navinuto bifilárně a tím se magneticky neaktivně zvýšil odpor vinutí, nebo častěji tak, že se vinutí pomocné fáze udělalo z mosazného drátu.
Vinutí pomocné fáze, bylo (jestli si dobře pamatuju) posunuto o 90st. proti hlavnímu.
Lze realizovat i tak, že se měděnému vinutí předřadí odpor, ale nepamatuji, že bych to v praxi viděl.
Odpor vřazený do vinutí, nebo odpor vlastního vinutí způsobí fázový posun. (jak to po fyzické stránce funguje už si nějak nepamatuju ).
Tahle motorky mívaly myslím dost velký záběrový moment, téměř se rovnající momentu běžícího motoru.
Pomocná fáze se odstředivým spínačem vždy musela po rozběhu odpojit.
Kdysi v době,když se počítače skládali z drátů a kuliček, jsem nějakou dobu pracoval v navijárně, tak o tom něco trochu vím, ale ne už moc.
Ale jestli je ten motorek opravdu toho provedení z toho nepoznám, takže bez záruky, jedině vyzkoušet.
přikládám ještě foto svorkovnice
No těžko říct. Ze symbolů zapojení nejsem zcela moudrý. Ale řekl bych že je to motor s pomocnou odporovou fází.
Je možné, že má vnitřní odstředivý odpojovač.
Na symbolech je zapojení pro 220, nebo 110V a změna směru. Vypadá to, že je zapojen na 220V a chod v pravo.
Přívod proudu asi na dvě svorky dole na krajích. Nevím ale, jestli není potřeba propojit svorky na obou stranách dolní se spodní.
Je možné, že krajní svorky dole je přívod hlavní fáze a krajní nahoře přívod pomocné fáze. Pak by to chtělo asi propojit.
Bez záruky.
Zdravím vás, chci se ještě prosím zeptat máte zkušenosti se zapojením tepelné ochrany k elektromotoru? A kam se i umisťuje ? Typ motoru a jeho parametry viz obrázek. Mohl bych například pro tento motor použít tuto ochranu https://www.elektro-motory.cz/tepelna-ochrana-vratna-so01-100c.-300mm-250v25a ?
IMHO tepelná ochrana je ve vinutí. Buď v motoru je nebo tam není, dodatečně se tam asi dát nedá. Leda motor rozmontovat a převinout. Co mám zkušenost, třeba v elektromotorech z Mohelnice (dřív MEZ, nyní Siemens) je spíš provedení "na přání" a ve svorkovnici je vyvedená jako dodatečná lustrsvorka. V elektromotorech z Náchoda (Zkusil ses na ně obrátit? Když jsem před lety nějaké rozumy potřeboval já, byli celkem vstřícní. Ale pochybuji, že by byli ochotni se hrabat v dokumentaci ještě z dob Masaryka.), pokud se ještě pamatuji, když tepelná ochrana v motoru byla, tak byla do vinutí obvykle zapojena uvnitř a ven vyvedená nebyla.
Co s těmi elektromotory vlastně kutíš? To jsi po předkovi zdědil nějaký sklad ještě z předplyšákového období?
tak jestli to je takhle složitý, tak to nechám bejt, jinak do Náchoda jsem volal a psal mejly a žádná odpověď, proto se radim kde se dá:)
Je to už pár let co jsem se kolem toho motal, už jsem v důchodu a ten ochotný pán z Náchoda možná taky. Asi taky mělo vliv, že jsem tam volal jménem firmy co od nich odebírala stovky, možná i tisíce elektromotorů.
Napadá mne, že oni obrážejí odborné výstavy, například měli být na letošním Amperu v Brně. Na strojírenském veletrhu v Brně by měli vystavovat v pavilonu Z. Tak si je někde vyčíhat a zkusit se tam zakecat s někým ochotným?
měli, měli, leč nebudou. Zrušeno.
Poznamka na okraj: Ackoliv tepelna ochrana ve vinuti je nejcastejsi a nejsmysluplnejsi reseni, uz jsem videl i ochrany umistneny jinde - na tele motoru, dokonce pod uhlikem.
No, prvý apríl si s týmto dotazom tesne nestihol. Ale ak to tam chceš nasilu mať, tak ešte zisti tepelnú triedu izolácie. Je totiž potrebné vybrať tepelnú ochranu podľa izolácie a to na štítku nie je. Pri tomto motore zo 60-tych rokov minulého storočia je totiž možné, že izolácia je v triede A a ako si môžeš všimnúť, ochrany v tvojom odkaze sú len pre vyššie tepelné triedy - B, F a H.
Pomôcka pre určenie triedy: Praotec Noe mal na svojom plavidle podobný motor na zdvíhanie nástupnej rampy pre zvieratá a na izoláciu vinutia použil triedu A (papyrus, bavlnené, či hodvábne vlákna, šelak a bitúmeny). Ak je v tvojom motore, tiež z dávnej minulosti, podobný materiál, tak ochrany v odkaze nebudú chrániť. Sú len pre vyššie tepelné triedy.
Ak máš šťastie (ja by som radšej povedal smolu) a izolácia je v triede B, tak tepelnú poistku prilep teplovzdorným lepidlom na vinutie v takom mieste, kde ventilátor fúka čo najmenej a ešte ju zvonka tepelne zaizoluj. Predpokladám totiž, k vôli tomu nebudeš prevíjať motor a ukladať ochranu do vnútra vinutia, kde aj patrí.
Pozor, ak sa kvôli takto upravenému motoru stane úraz, alebo väčšia škoda, tak je zodpovednosť na tebe. Pretože motor bol kedysi pradávno schválený pre používanie bez tejto úpravy a súdny znalec si nenechá ujsť príležitosť na vypátranie (jasného?) vinníka.
Inak, motor vydržal bez tejto ochrany vyše 60 rokov, myslíš že teraz je vhodný čas ho začať chrániť?