Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kde měří trouba teplotu?

Zdar. Mám starší sporák Mora 2218 Eco. Podle návodu jsem chtěl upéct chleba, jenže po 10-ti inutách byl spálený a to se měl péct ještě asi půl hodiny.
Tak mě napadlo změřit teplotu tímhle: p100249481
Na bokách a zadní stěně jsem naměřil rozdíl až 50 stupňů. Nahoře a dole kde jsou spirály to bylo o dost vyšší. Takže jak to reguluje?
Termostat spíná a vypíná, jenže relativně při vyšší teplotě.
Díky za info. :-)

Máš totálne nefunkčné čidlo na elektrickej trúbe, hrejú špirály nonstop.

Zavolaj na výmenu tepelného čidla opravára, lebo mohol odísť aj termostat prípadne sa odpálili kontakty na predných vypínačoch. Nie je to také jednoduché, ako si predstavuješ.

Chleba znesie 300°C po vložení do takto rozpálenej trúby, cca po 15 minútach sa dopeká postupným znížením teploty. Zatiaľ peč chleba manuálnym dozorom, postupným vypnínaním gombíka na trúbe až chytí kôrku na povrchu do okrova.

Tieto lacné šporhelty majú maximum trúby nastavené na 250°C, čo je v prípade pečenia originál chleba málo, ale na domáce podmienky stačí v prípade, ak ihneď po vybratí chleba pomašluješ slaným roztokom husími brkami, dostaneš jakštakš povrchový lesk.

Tímhle teploměrem musíš měřit asi při otevřených dvířkách trouby a takové měření není relevantní. Různé části jsou vyhřáty zejména přenosem tepla od těles. Čidlo termostatu snímá teplotu v různých místech, podle konstrukce trouby, ale udržuje teplotu v prostoru, v rámci nastavení. A prostor trouby je při uzavřených dvířkách vyhřát rovnoměrněji, než když měříš teplotu na plášti zevnitř, při dvířkách otevřených.
Relevantnější měření by bylo spíše za pomoci měření termočlánkem, přemísťovaným v různých částech trouby a při jejích zavřených dvířkách. Toto měření je možné s některými digitálními multimetry, které toto měření umožňují a termočlánek je jejich příslušenstvím (já jej, v případě potřeby používám a je to docela přesné) .
A pro to, aby teplota v troubě byla rovnoměrnější se dnes už používají i horkovzdušné trouby, které v prostoru trouby ohřátý vzduch promíchávají ventilátorem.
A v obyčejné troubě, pokud peču třeba vánočku, tak ji z počátku kryji pečícím papírem, nebo alobalem, a peču cca půl hodiny při teplotě (u naší trouby) vyšší (cca 230 st.C) a pak teplotu snížím a dopékám rovněž cca půl hodiny při teplotě nižší (cca 180-200 st.C). A ze spodní strany dávám plech výš nad dno. Ale to nastavení se musí u jednotlivé trouby vždy odzkoušet. Teplota se může i podstatně lišit od stupnice.
V současné době ale už, jak "imitaci" vánočky (nepletené), tak i chleba, peču v domácí chlebové pekárně. Je to jednoduché, jenom vše nasypu do ní a za cca 3,5 hodiny je upečeno. Bez míchání, hnětení, kynutí a rovněž hlídání pečení. Není to sice tvar vánočky, ani bochníku, ale hranatý "komisárek". Ale co se týče chuti, zatím všem chutná. :))Práce minimální a výsledek vždy dobrý. ;-)

? Kdo tu mluví o tlakáči? :-/Ten na pečení nepoužívám, na to mám pekárnu. Ale uhnětení těsta a nakynutí možno snadno realizovat bezpracně v pekárně a upečení případně i v el.troubě s nastavením teploty a času, rovněž možná i bez velkého hlídání.;-) Proto dotaz na recept i způsob pečení.:-p
A do automatického tlakáče se "neobouvej", na ten nedám dopustit.:-D:-D:-D Kdo nevyzkoušel, neuvěří.;-)

Zdar.Omlouvám se, nějak jsem vypadl z tohodle tématu.

Peču jen obyčejný z pšeničné mouky, jednu dobu jsem se pokoušel vést kvásek, ale výsledky nebyly uspokojivé.
Tenhle obyčejný chleba peču třikrát týdně a doma spokojenost.

Půl kila hladké mouky, jedno droždí, sůl, kmín, cca 200 ml piva a 200 ml vody.Dle chuti do těsta přidal medvědí česnek, smaženou cibulku, mletý škvarky, mletý koriandr....prostě jak kdo co má rád.
Rozmíchám kvasnice s trochou vlažné vody, přidám lžičku cukru.Nechám vzejít.

Do mísy robota naleju pivo, deci vody.Nasypu mouku, sůl, kmín a ostatní ingredience.Poté i kvasnice, co vyběhly v hrnečku s tou vodou a cukrem.Hlavně jde o to vychytat, aby těsto bylo tuhší.Pokud se v míse rozlévá a neleze po háku, je v něm hodně vody.Tohle je skutečně potřeba vychytat, protože pokud je těsto řídké a je v něm hodně vody, v hrnci nevyběhne.To ale záleží na kvalitě mouky a můžu potvrdit, že se každá chová jinak.Hnětu v robotu asi 15 minut, pak přemístím do mísy vymaštěné olejem, vsunu těsto, zvrchu trochu potřu olejem aby se nelepilo k potravinářské fólii, kterou následně mísu zakryju.
Nechám kynout hodinu, pak si těsto přemístím na linku, kterou také trochu potřu olejem, aby se mi to nelepilo. Zapnu troubu s litinovým hrncem bez poklice na 230.
Těsto si na lince dvakrát přeložím, ze strany na stranu, zvrchu dolů a naopak.Stočím do bochánku a položím na pečicí papír.Nechám dokynout do doby, kdy se mi vyhřeje trouba i s hrncem.Ten pak vytáhnu ven, vložím těsto na papíru, naříznu zvrchu žiletkou, zakreju poklicí a dám do trouby na půl hodiny.
Po půl hodině pečení odeberu z hrnce poklici, stáhnu teplotu na 190 a dopékám 15 minut. pozor na popáleniny, hrnec je opravdu dost horký.

Nakonec vyklepnu chleba z hrnce, sejmu pečící papír a dám chleba vychladit na rošt nebo mřížku ke grilování z mikrovlnky.K bochníku musí jít vzduch i ze spoda, aby se nezapařil.Až chlebík trochu vychladne, přikryju utěrkou a nechám chladnout až do rána, protože pokud zakrojíš teplý chleba, střídka se ti srazí.

Recept si jinak každý upraví podle sebe, někdo má jinou troubu, jiný hrnec, jinou mouku a i na kvasnicích záleží.Někdo přidává pár kapek octa, aby byl chleba kyselejší, někdo přidá trochu jiný mouky.Je to pokus/omyl.Tři se povedou, čtvrtý ne, i když postupuješ stejně.

Tak snad jsem trochu pomohl a poradil :-)

Za recept, aspoň za mně, díky. A navazuji.
Já peču v podstatě ze shodných ingrediencí. Mouku používám "mouka hladká pšeničná na domácí chléb" Penam, kterou dokonce měli nedávno v Penny, v akci za 10,- Kč. Tak jsem si ji nakoupil 10 kg. Jinak rovněž peču z 0,5 kg mouky, ale tekutiny pouze 300 ml, 400 ml je podle mně moc. A dávám 200 ml piva + 100 ml vody (nebo mléka), případně i 300 ml podmáslí a různě kombinuji. Půl kostky droždí (Linco 47 g), malou lžičku cukru, 1,5 lžičky soli, 3-4 lžičky kmínu, 10 ml octa, 1 lžíce oleje. Jinak možno rovněž přidávat různá semínka, jemně nakrájenou cibuli a podobně, tak jak píšeš.
Do odměrné nádoby naleji kombinaci "tekutiny" (300 ml) do ní rozmíchám sůl, ocet a olej. Naleji tuto směs na do nádoby pekárny, odvážím 0,5 kg mouky z pytlíku a vsypu. Pak navrch nasypu lžičku cukru a rozdrobím půl kostky droždí. Pak zapnu na pekárně míchání (u mne program 6-"sušenky"). Promíchávám cca 2-3 minuty a případně dosypu trochu mouky, případně přileji trochu tekutiny, tak aby se těsto "válelo" v nádobě a na hácích a nelepilo se na nádobu. V případě lepení odškrábnu za chodu z nádoby silikonovou stěrkou. To vše mi trvá cca 10 minut. A pak už pouze zapnu základní program 1 (standart), nastavím váhu 0,5 kg (menší), tmavou kůrku a zapnu start. A za 3 hod 20 minut je chleba upečený. Pokud peču přes noc, tak vložím v 22.00 hod., nastavím odložení o 2 hodiny a ráno v 07.00 mohu z pekárny vyjmout hotový chleba ke snídani.
Pokud peču běžně přes den, před zahájením pečení jej shora potřu pírkem vlažnou vodou ( v noci vynechávám) a po upečení jej vyklepu teplý (ne úplně horký) na podložku a nechám na mřížce vychládnout. Dá se krájet už i když není úplně studený a zatím se mi nikdy nesrazil. Zatím byl výsledek skoro vždy shodný a vypadá tak jak jsem uvedl foto již dřív.
Tak jestli máš tu pekárnu (jak jsi psal), zkus to. Řekl bych, že je to podstatně méně práce a hlídání žádné. Pochopitelně to ale chce vyzkoušet a případně "doladit", nejsou všechny pekárny stejné. Zejména nastavení velikosti chleba (podle množství mouky) a tmavosti kůrky, což má vliv na upečení a propečení. Jinak v míchání, hnětení a kynutí velký rozdíl nebude.
A peču v ní i z vánočkového (mazancového) těsta (ingredienece na vánočku+nadrobno nasekané mandle+oříšky+rozinky) rovněž "komisárek" a je to zkrátka vánočka, pouze nepletená, ale chuťově bezvadná. Vše vložím a nasypu do pekárny současně, promíchám a peču stejně jako chleba a před zahájením pečení natřu shora rozšlehaným žloutkem. A pracnost cca 15 minut.

Běžný produkt. Vzhledově to s Vašim výtvory zřejmě soutěžit nemůže. Klasický pekárnový "komisárek".
Ale pracnost 10 minut-vložení surovin. TTD: kvasnicový, váha 850g, cena vč.energie 15,- Kč. Večer vloženo do pekárny, ráno ke snídani čerstvý chleba. Chuť nelze definovat, různá podle zvoleného receptu. Ale zatím vždy všem chutnalo.:-D

Zatím u dvou sporáků jsem se setkal s tím, že byl termostat připlácnutý na zadní stěně. U starého Končaru vypadal stejně jako u starých žehliček (myšleno z podobné doby). Navíc měl přitápění odporem. U toho druhého mi značka vypadla z hlavy, ten přitápění odporem neměl. U toho končaru speciálně jsem si toho dost užil, protože tam to bylo s knoflíkem spojené přes řetěz, který čas od času spadnul a trouba pak běžela naplno ať se nastavilo cokoliv.
Třetí sporák jsem nerozebíral, protože to k připojení nebylo potřeba.
Údaje na termostatu jsou orientační, pro přesnější práci je potřeba si to nějak zkalibrovat. Což s infrateploměrem nebude problém. A je logické, že největší teplota je v místě zdroje tepla. No a protože se upřednostňuje výkon a rychlost, tak to vede právě k té nerovnoměrnosti a regulačním překmitům. To trochu kompenzuje větrák, který teplo rozfouká.
Měření infrateploměrem je výborné, ale má jednu systematickou vadu a to že musíte znát emisivitu povrchu, který měříte. Naštěstí většina rozumných materiálů (vyjma hliníku) má 0.95 nebo tak nějak bývá to výchozí nastavení.

Podle mě to chce vyzkoušet, a když vidím, že to připaluje, tak zmírnit "oheň" včas. Navíc, když máte k dispozici teploměr tak vychytání správného nastavení musí být hračkou (abych pravdu řek, nikdy mě nenapadlo měřit IR teploměrem troubu a to jsem měřil ledacos včetně trávníku pod okny), teda pouze s tím, že vše kolem tepla má dlouhé časové konstanty. Podle mě rozdíl 50 stupňů je normální a ničemu nevadí. Spíš může vadit a vadí jestli to topí víc, než je na stupnici.