Domácí rybízák
Dobrý večer,
Dostal jsem úkol zbavit se cca deseti kg mraženého odstopkovaného rybízu - směs bílá, černá, červená.
Ne marmelády ani sirupy. Těch je už plná komora a nikdo to nežere.
Takže bych z toho možná nechal vykvasit rybízák.
Kardinální otázky jsou, jestli vůbec ze zmrzlého - po rozmrazení - to půjde. IMHO ano, šťáva je z něj dobrá.
Druhá otázka je, jestli se do toho pouštět teď, když nemám sklep. Nejchladněji mám v dílně ale i tam je teď 27 stupňů. Mám pocit, že optimálně by mělo být tak kolem dvaceti, jinak víno octovatí a to i při použití ušlechtilých kvasinek.
Třetí otázka - bude to z takové směsky rybízů vůbec dobré víno?
Ještě mě napadlo udělat prostě mač a nechat vydestilovat, ale to jsem nějak nikdy. Předpokládám, že je spousta pastí, do kterých se dá spadnout.
Za jakákoliv doporučení velice děkuji.
Nemaj obavy, vznikne po šistich týždňoch v teple, (nemalo by na demižón pražiť Slnko) chutný ríbezalák.
Len ťa vopred upozorňujem na jedno:
Kompóty, džemy a ostatný sajrajt zrieď vodou, cca tri litre na jedno kilo + rafinovaný kryštál cukor, pridaj do kvasu s vodou:
- na desať litrov rozrobenej kvapaliny pridaj štyri malé kávové lyžičky kyseliny vínnej (alebo citrónovej), aby sa upravilo pH tekutiny na 3.5, kvôli zdravému kvaseniu.
(Alebo ako bonus v prípade tisícročných, plesnivých džemov na 50l tekutiny pridaj jednu kávovú lyžičku pyrosiričitanu draselného).
- kup si živnú soľ pre kvasenie vína.
- kup si zdravé, sušené, granulované vinné kvasinky - teplomilné, je leto do 30°C.
Pomiešaj, vystav na teple do 35°C. Za 5-6 týždňov stoč, o dva mesiace znovu stoč od kalu zo sedimentu.
Pyrosiričitan vyprchá, kyselinu zožerú svojimi telíčkami baktérie, mok bude lahodný, neprekyslený.
Kdysi velice dávno jsme dělali ovocné víno ze směsi červený/černý rybíz, kvasinky se tehdá prodávaly v mnoha druzích (jestli se v něčem lišily ovšem netuším ), my používali "Burgundské perlivé" a nápoj z toho byl dost šmakózní. Jestli tomu ovšem lze říkat víno nevím , alkohol v tom byl... A ze zmraženého ovoce klidně víno udělej, půjde to a budeš mít ledové, to je extra drahé
Alkoholove kvaseni je anearobni - kvasinky vyrabej alkohol jenom tehdy, kdyz jsou odrizly od kysliku. Ale oni se pri pouziti kvasny zatky odriznou samy.
Octove kvaseni je aerobni - je potreba alkohol a kyslik. Dokud kyslik nebude, nebude kyselina octova.
Teplotu to chce hlidat, kvaseni je navic exotermni, takze se to samo o sobe zahriva a umi se to prehrat, az kvasinky pochcipaj - ale to byva problem az u kvaseni stovek a tisicu litru, pri 20l se to fakt nestane. 27°C kvasinky daji.
Zakvas poradne, klidne vic kvasinek nez je v navodu, zvrhnout se to obvykle zvrhne driv nez se to rozjede, jak to kvasi tak tam kvasinky plisne nepusti.
Nakonec to prepalit je jiste moznost, ale rozhodl bych se podle chuti produktu. Kdyz to bude fakt dobry, tak vypit, kdyz to bude dobre vykvaseny, ale chutove nic extra tak vypalit, kdyz to bude zkazeny tak vylit.
Dobré víno se dá udělat také z hroznů.
Já bych možná doporučil koupit za stovku moštoměr a vyladit cukernatost na plus minus 22 NM. Rybízák jsem nikdy nedělal ale dokážu si představit, že tam bude potřeba hrknout celkem dost cukru.
Ono vlastně stačí mít jen nějaký ten demižon, kvasnou zátku a moštoměr a můžeš dělat celkem bezpečně "víno" z čeho chceš.
Výše byly zmíněny teplomilné kvasinky - ani jsem netušil, že takové jsou. Rozhlížím se po Internetu a nenacházím. Věřím, že existují, ale jestli budou existovat v pytlíčcích pro domácí použití, to nevím.
... bude to z takové směsky rybízů vůbec dobré víno? ... Bude,bezďáci v za Tescem v Brně ti urvou ruce.
Jde o to, jestli plná komora nebude i toho rybízáku a nikdo to nebude chlastat. Pokud nejsi milovník domácích ovocných vín (nebo neznáš nikoho takového komu bys ten rybízák mohl dát jako dárek a on měl tolik slušnosti aby se tvářil, že po něčem takovém už dlouho toužil), vážně bych zauvažoval, jestli tomu rybízu nebude dobře v bioodpadu.
Také jsem dělával rybízák.Dokonce mám ještě asi pět litrů archivní 5 roků.Dá se to pít protože jsem jej nechal sladší.Ale protože to v rodině nikdo nepije a kamarádi kteří to se mnou chlastali už jsou na pravdě boží tak to nedělám.Poslední várku 50 lt jsem musel udělat sám ale svinsky mě vždy pálí žáha tak jsem zlikvidoval 12 keřů a nechal jenom dva na ty džemy.Ale nikdy jsem žádné kvasinky nedával.Ale cukr to ano.
Díky za povzbuzení. Můžu se zeptat...? Naředit rybízovou šťávu vodou? A kolik cukru? Děkuji....
Ano, u ovocných moštů se kyselost reguluje ředěním vodou, u hroznových pak vysrážením nadbytečné kyseliny vinné. Ředění ovocných moštů i přídavek cukru záleží na kyselosti ovoce, u bílého rybízu je méně vody i méně cukru, u červeného a černého více. Přesné recepty již nevím, zdejší jsou o ničem, takže pohledej na Internetu:
http://www.tech-info.cz/vino.html
https://domacivino.cz/recepty/rybizove-vino
https://www.labuznik.cz/recept/tatinkovo-rybizove-vino/
https://www.google.cz/search?client=opera&q=recept+na+rybízové+víno&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8
Můj "rybízák" Asi tři kýble rybízu nasypu do 100l bečky. Rozmixuju vrtulí ve vrtačce. Doplním vodou do asi 80l.
Nadopuju to 15kg cukru. Po třetím vypálení vznikne asi 8 až 9l šmakózních 80%. Vhodné na domácí výrobu různých likérů, třeba ořechovky, nebo vaječnýho likéru a podobně. Ale pssst, nikomu to neříkejte!
Takovej bolehlav. Neřekneme,to by nás hnali ...
Proc by to mel bejt bolehlav? Jako ve stadiu mace mozna i jo, ale po tretim prepalu, pokud poctive odkapava, si myslim ze to bude docela fajn.