Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Navigace v telefonu

Ahoj,

jakou mně můžete doporučit navigace do telefonu/auta? Mám stažené Waze a Mapy.cz, nezkoušel jsem však podle nich jet. Jak fungují bez připojení k internetu? Přepočítávají a navigují? Jakou mají spotřebu dat, když budu cestou potřebovat přepočítávat?

Osobně používám dvě:

1. Waze (skvělá na běžné i kratší cesty, hlásí policajty, radary, zácpy a přesměruje tě na objížďku)
2. Here WeGo - perfektní vzhled map - přehledné, velmi dobré hledání např. benzinek podle značky nebo adres, pokud to není adresa v ulici (waze se zde nechytá, neumí ani pořádně odlišit zástavbu od krajiny, maximem co umí, je zelený les). V poslední době zapracovali na hlášení kolon, takže očekávám, že se budou blížit v tomto ohledu Waze. Jo a samozřejmě umí fungovat úplně bez dat (na wifi stáhneš mapy na kartu do telefonu). Má skvělé webové rozhraní, kde si můžeš po registraci/přihlášení předem nacvakat POIčka, nebo nasimulovat trasu.

Obě jsou komplet zdarma.

A že ty mapy dávají zadarmo? Mapy to je to nejdražší a nejdůležitější v navigaci. Nokia je uvolnila, to vím. Vyzkouším WeGo, díky za info - zatím jsem byl s Waze spokojen, ale jsem pro důkladné vyzkoušení i něčeho jiného, s WeGo jsem jel jen po Bosně, kde mi kvůli absenci Internetu bylo Waze naprd...

PS: Já potkal fotografující auto od Seznamu v Mladé Boleslavi, jelo proti mne, tak tam budu vidět :-)

Dávají je zdarma proto, že tě použijí stejně jako tě používá Waze nebo Google - jako sondu pro zjišťování dopravní situace (což mně nevadí, protože je to všude stejné). A Here teď vlastní nějaké automobilky, které zřejmě používají/prodávají podklady i s dopravní situací v zabudovaných autonavigacích (kde realizují profit).

Ano, je to tak. Waze je izraelský projekt, byli pred několika lety koupeni firmou Google. Google Maps přebírají z Waze DB aktuální informace o událostech a další info o rychlostní průjezdnosti komunikaci z FCD generovanych Waze aplikací. Však kdo pouziva google maps, jiste již narazil na to, ze u události na trase byl jako zdroj info uveden "Waze".

BoR je jednak na ovládání hrozná, ale to by se dalo přežít, člověk si zvykne. Právě tato navigace používá free mapy OpenStreeat a ty stojí totálně za prd. To jsou komunitní mapy a velmi moc toho tam chybí. S blbou mapou neudělá zázrak ani super navigace.

Dneska jsem jel do práce podle offline navigace Mapy.cz. Cestou tam se navigace až po 7 kilometrech a tedy asi tak 10 minutách napojila na GPS a začla navigovat. Při zpáteční cestě se na GPS již napojila hned a navigovala mě celou cestu. Nemám si na co stěžovat. Líbí se mi hlasové navádění - hlas je srozumitelný, jasný. Pokud tedy zrovna nejedete do mírné zatáčky - tam jsem se tonu hlasu musel usmát.

mně to teda "cajk" nepřijde. Zkus čekat 7 minut někde ve velkoměstě, kde musíš vyrazit někde z podzemních garáží a není čas a ani místo na to, abys čekal na gps fix. Na cestě do/z práce, když testuješ, to samozřejmě nevadí. Ale v neznámém prostředí je tohle masakr a důvod navigaci okamžitě vyměnit.

Je fajn, že se ti to nelíbí, jenže to je tak všechno co s tím můžeš udělat pokud v daný okamžik nemáš připojení k internetu. V takovém případě se almanach a efemeridy - data nezbytná pro fungování GPS - stahují ze satelitu rychlostí 50bps. Bez načtení efemerid nemůže být satelit zahrnut do výpočtu a zároveň je podmínkou načtení efemerid satelitu 30 s nepřerušeného příjmu.
Takže shrnu - pokud nemáš připojení k internetu, aby přístroj mohl stáhnout potřebná data vyšší rychlostí než ze satelitu může fix trvat v krajním případě i víc než 12,5 minuty a je to v cajku a fyzice je zcela jedno, že nevíš v kterýchžeto garážích si parkoval.

Tak existuje něco jako A-GPS (naprosto mizivé množství dat), jiné si pomůžou tím, že si uloží poslední pozici a tiše předpokládají, žes mezitím nepřeletěl půl zeměkoule a neuběhlo moc času. Tudíž píšeš správně - a většina navigací takto funguje. Pokud to ta od Seznamu neumí, tak je opravdu k ničemu.

Jsi vedle jak ta jedle. Jednak je tu řeč o tom, že tak jak je popsáno se chová navigace pokud nemá připojení k internetu. A je zcela jedno jestli jde o jeden byte nebo sto terrabyte. Prostě A-GPS bez datových přenosů nefunguje. Ukládání pozice nemá žádný vliv na rychlost fixu satelitů, pokud vyprší efemeridy tak můžeš mít pozici uloženou milionkrát a stejně k fixu nedojde dokud je navigace nenačte alespoň od tří satelitů. A žádná navigace neukládá pozici kvůli rychlejšímu fixu, jejich tvůrci narozdíl od tebe vědí, že by to bylo k ničemu.

Navigace se ale nemusí spoléhat jen na to co jí předhodí systém, a to je to, o čem píšu. A-GPS totiž není jen o funkci stažení GPS dat alternativní cestou, ale třeba také triangulace polohy pomocí GSM BTS (používá Here, Google). A dále, třeba právě Waze dělá to, že ti bez okolků ukáže poslední pozici a ikonku "tady parkujete", i když nemá vůbec žádnou polohu (autoři mají zřejmě jiný názor než že to je k ničemu) a nejde o to získat rychlejší fix, ale o to, mít přehled kudy se vydat, včetně plánování trasy (funguje to velmi dobře).

Další věc, ve které s tebou naprosto nesouhlasím, je ohledně dat. "všechno nebo nic" platilo možná ještě před rokem, dnes není problém si kvůli navigaci platit nějaký malinkatý datový paušál, ve kterém se minimální A-GPS naprosto ztratí (a díky euronormalizaci dat to funguje v celé EU). Waze si při online navigování řekne o desítky MB dat při cestování napříč Evropou, A-GPS+dopravní info ovšem za použití Here "vyžere" max. desítky kB.

Motáš hrušky s jablky. Navigace prostě bez funkčních dat ze satelitů nemůže fungovat. A ta data může získat jedině s platnými efemeridami. S tím nic neuděláš ani kdyby ses postavil na hlavu. Triangulace je metoda podružná a polohu ukáže jen velice přibližně, asi tak, že budeš vědět jeszli jsi v nemocnici nebo už v krematoriu. To co uvádíš u Waze jako bůhvíjakou vymoženost je jen šikovnost tvůrců prodat laikům jako přednost jednoduchou skutečnost - nesmazat poslední polohu, případně ji automaticky uložit. Jiné navigace mají na uložení polohy funkci vyvolanou uživatelem - co je "lepší" je věc názoru. To ovšem nijak nesouvisí s fixem satelitů - bez zafixování polohy můžeš tisíckrát vědět kde máš zaparkované auto, ale stejně ho nenajdeš pokud nebudeš vědět kde jsi ty sám.
A pokud jde o data - se mnou můžeš nesouhlasit jak chceš, já si prostě data platit nebudu (také telefon k navigování nepoužívám). Ale možná by ses divil, s jak velkým procentem lidí zárověň nesouhlasíš. Platit za data spousta lidí prostě nechce a nebude a kvůli navigaci už vůbec ne. Pomíjím ty, kteří mají pro navigovaání třeba tablet bez sim.
Ale tak jak tak - celé je to o tvém výkřiku, že nějaká navigace je sračka, protože jí trvá zafixování polohy nějakou dobu. To svědčí čistě jen a jen o tom, že o fungování navigace víš asi tolik co žížala o kosmických letech. Ale hlavní je zamachrovat si.

Motáš tady pouze ty. Navigace samozřejmě bez GPS fungovat může, jen nebude mít přesnost na desítky cm, ale max. desítky metrů. Nicméně s tím, že ve městě i v otevřené krajině to není většinou problém, protože navigace "naskočí" na nejbližší cestu (problém je to pouze u souběžných komunikací).

Ad téma Waze: a o čem myslíš, že od začátku píšu? O schopnosti okamžitě ukázat kde se velmi pravděpodobně nacházíš a pomoci ti najít směr. Že nemáš efemeridy a tím jsi méněcenný, to trápí jen tebe, protože podstatou je co nejpřesnější a nejrychlejší navigace, nikoli zjištění, že máš fix na 4 satelity z 16.

A poslední věc: kdo chce navigovat častěji, než jednou za měsíc a na navigaci se 100% spolehnout a využít všechny její přednosti, stejně nemá jinou možnost než data používat, s tím se prostě smiř.

P.S.: my kosmické žížaly jsme mobilně navigovaly už před 13 lety s nokií 9500 a externím nokiáckým BT GPS modulem (navigační appku mám ještě doma, stála 2,5 litru). Tak mě prosím nepoučuj o tom, že něčemu nerozumím, protože jsi úplně mimoň. A právě proto si můžu dovolit tvrdit to co tvrdím, protože takto to fungovalo před těmi 10 lety, kdys prostě musel počkat, až dostane GPS fix. Je na aplikaci, aby nějakým způsobem "zakryla" neschopnost "vidět." Schválně jsem teď otestoval Here - vypnul jsem wifi, data, lokalizaci a navigaci spustil - ukázala mi poslední polohu kdy jsem s ní navigoval - v Chorvatsku (před cca týdnem). Po zapnutí lokalizace (a POUZE lokalizace, tj. všechna data vypnuta) uvnitř budovy, kde prokazatelně není GPS dostupné, se okamžitě zobrazila aktuální poloha v ČR, samozřejmě s malou nepřesností. Připomínám, že data byla komplet vypnuta a GPS test appka ukazuje "No fix" a nula satelitů. Tak to je prosím praktická ukázka toho, jak má správně fungovat moderní navigace. Až se přestaneš naparovat tím, že sis nastudoval jak funguje GPS (to mě bralo před těmi 10 lety), zjistíš, že praktická stránka věci je daleko podstatnější a že tímto je seznamácká navigace fakt srajda. A souhlasím s tím, že machrovat je pro některé to nejhlavnější.

Ještě jednou a definitivně naposled ti odpovím, protože když ne každým slovem tak každou větou sám sebe usvědčuješ o tom, že nevíš která bije a zaměňuješ dojmy s pojmy.
Navigace bez GPS fungovat může. A auto bez paliva taky jet může, jen nepojede 100km/h, ale pouze 2, protože rychleji ho neutlačíš. A v odchylkách máš řádový guláš. Přesnost triangulace je ve volném terénu v nejlepším případě 60m, v zástavbě 200m a to je pro navigování nepoužitelné. Uvádím ideální hodnoty. Přesnost určení polohy komerčních přijímačů GPS (neboli HDOP) není v desítkách centimetrů, ale v jednotkách až desítkách (to v nepříznivém případě) metrů. Proč navigace uvádí jiná čísla je dáno výpočtem HDOP, navigace prostě nemůže do výpočtu zahrnout chyby, které nemá jak změřit, jde tedy o hodnotu v daném okamžiku maximálně teoreticky možnou, nikoli reálnou.
O čem od začátku píšeš? O tom, že aplikace mapy Seznamu je sračka protože nedokázala najít polohu okamžitě - to jsou tvoje slova. Na Waze a další ses přesunul až dodatečně. Další věta je fakt perla. Čímpak je asi umožněna co nejpřesnější (a nejrychlejší ať je po tvém) navigace? Co nejpřesnější určení polohy a to s dostatečnou přesností bez GPS doposud nejde a ještě asi nějakou dobu nepůjde. Aby GPS (a potažmo GLONASS a třeba i Galileo) dokázal polohu určit, potřebuje relevantní data ze satelitů. A ta data nedokáže zpracovat pokud nebude mít u jednotlivých satelitů tebou opovrhované efemeridy. Bez nich prostě satelit do výpočtu zahrnout nemůže. No a jen detail - k výpočtu horizontální polohy jsou nezbytná data nejméně ze tří satelitů. Takže nejde o zjišťování kolik satelitů bylo do výpočtu zahrnuto (tedy fix), ale o to, aby satelity vůbec bylo možné do výpočtu zahrnout.
A poslední věc - kolik navigací má možnost příjmu mobilních dat? Ani Garmin, ani Mio, ani TomTom ba zatím jen mizivé procento navigací napevno zabudovaných v autech. A přesto navigují často, a je na ně minimálně stejné spolehnutí jako na amatérské dílko Waze. Čímž nechci říct, že Waze je špatný SW. Netvrdil bych to ani kdyby skutečně byl, protože ho nepoužívám a tedy neznám.
A když už jsi začal s poměřováním pindíků - bez dokonalé znalosti problematiky GPS a navigace vůbec bych asi těžko mohl na začátku devadesátých let zavádět GPS do tehdy československého a později českého letectva. A už vůbec bysch se nemohl podílet na vývoji takového systému jako je CCNS4/5.
No a tvůj "test" - opět ses usvědčil. Že zůstala v navigačním SW poslední poloha kdy byla aplikace spuštěna není nic neobvyklého, to je normální. Jenže zapomínáš na jednu podstatnou věc - aplikace polohu nepočítá (ani Waze ba ani žádná jiná), ta ji dostává od GPS v podobě vět NMEA a jejím jediným úkolem je polohu, kterou takto obdrží interpretovat v mapě. Proto aplikace mapy nenašla polohu - v daném okamžiku by ji nenašla žádná jinaá navigační aplikace. No a jelikož zjišťování polohy (které si mimochodem zapínají i mnohé aplikace u kterých bys to nečekal) fungovalo i při vypnutém navigačním SW byly poslední souřadnice uloženy v cache GPS čipu a nawigační SW je prostě použil, protože je při zapnutí obdržel.

Přátelé, klid zbraním :-)

Neni k tomu od charlieho skoro co dodat, souhlasím. Takový je aktuální stav.
Se Sirf Star čipy a programovanim sériové komunikace (III) uz si dlouho nehraju, Dnes uz je snad venku i čtyřka a obdobné čipy dela uz dnes snad i Qualcomm a asi i další.
Ano, do budoucna se připravují standardy pro triangulaci z i dalších pozemních zdrojů, ale je to furt hudba budoucnosti. Stávající A-GPS a Wi-Fi-list jsou stále jen pomocným nástrojem, ale je možné, ze do budoucna se s určením přibližné polohy (asi ne navigací) obejdeme v kritickém případě i bez GPS, Baidu, Glonass, Galileo apod. Ale kdo by to delal, kdyz mobilní data a služby budou stále levnější (i třeba nad rámec regulovaných PRS u Galilea).

pro charlieho: ten Waze i zkus, je fakt dobrej, s minimálníma pozadavkama na data (i kdyz po 15.6.2017 je to i v zahraničí skoro jedno díky příslušnému nařízení EU/EK, jak se maji operátoři chovat k datovemu roamingu). Fajne jsou hlavně on-line info o policajtech/radarech, havarkach, kolonách, vozidlech či předmětech na silnicích, uzavírkách, praci na silnici apod. či aktuálních cenách na čerpacích stanicich. Našemu RDS-TMC bohužel za stávajícího stavu nelze věřit. Mapu nemá Waze tak podrobnou jako google maps stran čísel popisných a orientačních, ale vždy je cesta najít danou cílovou adresu v google maps a přímo v nich zvolit navigovat k cili pomoci Waze.

To co tvrdíš, platilo někdy před 10 lety, a z pohledu operátora. Dnešní mobily mají možnosti přijímat v daleko větším spektru frekvencí a různých operátorů (pak stačí mít jen databázi BTSek), dále platí, že v aglomeracích fungují daleko hustší sítě vystavěné na vyšších frekvencích, což automaticky zpřesňuje zaměření (BTS není vzdálena až 35km, ale je ve vzdálenosti max několika jednotek km).

Ale to není podstatné.

Podstatné je to, že i nepřesná poloha je poloha. A v součinnosti s inteligentní navigací dokáže zajistit alespoň přibližnou orientaci na mapě. Prostě se přichytí k (někdy jediné) komunikaci co je k dispozici v rámci dané chyby měření. Takže ve městě možná pojedeš po silnici vedle své reálné polohy, na venkově to bude naopak naprosto přesné, protože silnice bude jediná široko daleko. Ale budeš znát směr a přibližnou polohu na mapě - a z toho se dá velmi dobře vyjít. Toto není teorie, takto fungují moderní navigace (tedy ne ty prastaré a zastaralé krabice od TT, Garmina apod.)

Mimochodem, autonavigace (ať ty krabičkové, nebo zabudované) jsou svou kvalitou daleko za těmi mobilními - ať už aktuálností map, nebo schopnostmi hledat adresy, firmy, apod., nebo moderní augmentací navigování (srovnej kvalitu, rychlost a obsáhlost RDS informací vs. online dopravní info waze/google/here). Autonavigování není geocaching, tam na pár metrech nepřesnosti nesejde. A BTW je docela úsměvné, že Waze neznáš, ale dokážeš hned tvrdit, že to je amatérské dílko.

P.S.: pokus jsem zopakoval s vypnutím telefonu a vytažením baterky. Výsledek byl totožný (tedy až na tu první (ne)aktuální polohu bez geolokace, posun byl tentokrát jen o 50 km). ;-)

Mimochodem, autonavigace (ať ty krabičkové, nebo zabudované) jsou svou kvalitou daleko za těmi mobilními - ať už aktuálností map, nebo schopnostmi hledat adresy, firmy, apod., nebo moderní augmentací navigování (srovnej kvalitu, rychlost a obsáhlost RDS informací vs. online dopravní info waze/google/here).
Nevím s jakým autem jezdíš, ale asi se škodovkou, když toto tvrdíš......... nesmysl.

Podívej, tvoje tvrzení je opravdu nesmysl. Vestavěné navigace mají naprosto běžnou aktualizaci map, dopravní info i lepší signal ze satelitu. Konektivita je normálně WIFI nebo 3G, kde si vše dotáhne. Dále mi povídej o lokalizaci satelitů v autech s pokoveným předním sklem u navi v telefonu. Vestavěnka má trochu jinou anténu...... Dále velikost displeje a tím pádem přehlednost je také poněkud jinde. Tak to prostě je.

Jen malý příklad u obyčejného vozu :
Automobilka Hyundai uvádí na trh nové aktualizace navigací Lifetime MapCare. Program nabízí bezplatné roční mapové a softwarové aktualizace pro všechny vozy Hyundai s vestavěným navigačním systémem od roku 2010. V případě zájmu provede aktualizaci pracovník servisu během servisní prohlídky vozu.

To byl jen příklad, nic ti nebrání si za pár korun ( pokud to potřebuješ) dokoupit Q. 95 % lidí potřebuje soukromě jen navigaci na dovolenou, pracovně s vyhledáváním čísel popisných jako třeba já, se budeme bavit tak o 10 % -15 % řidičů, kteří stejně využívají placené firemní navi a ne bezplatné, a o nákladních autech nebudeme asi vést řeč.

ve firemním autě navigaci mám, ale jezdím podle mobilu, protože naviguje líp a přesněji. Kromě toho Here umožňuje plánovat body zájmu, cesty apod. přes webový prohlížeč, tj. v klidu, na velké obrazovce a ještě s pohodlným ovládáním klávesnicí a myší. Mimochodem, ten Hundají navigátor má taky mapy Here, problém je, že Here (zatím) nedosahuje kvalit Waze co se týká online navigování.

Není to problém ani navigace a ani telefonu. Je to prostě dáno principem GPS pokud nemáš možnost získat almanach a efemeridy jiným kanálem než příjmem ze satelitu. Almanach má platnost 6 dní, efemeridy 4 hodiny. Pokud je přijímač GPS zapnutý není problém, data se stahují průběžně. Ovšem v okamžiku kdy je přijímač vypnut přísun dat končí. Pak je několik možností - od posledního vypnutí nevypršela platnost almanachu a efemerid a fix trvá maximálně několik desítek vteřin. Jestliže platnost některých dat vypršela trvá fix několik desítek vteřin až několik málo minut. V okamžiku kdy vypršela platnost almanachu i efemerid pak nastává nejhorší případ a fix může trvat i oněch uvedených 12,5 minuty. Podobná situace (včetně kombinací) nastane pokud se během nečinnosti změní poloha přístroje. A žádná aplikace (a GPS status už vůbec) s tím nic neudělá. Jediným řešením je asistovaný GPS kdy almanach a efemeridy (u těch je to ještě maličko jinak) přístroj získá jiným kanálem než velmi pomalým stahováním ze satelitů. Ovšem předpokladem jsou datové přenosy ať už přes WiFi nebo mobilními daty.

Je to jen spekulace, ale mapy patří Seznamu a to není žádná chudá firma. Mapy jako takové jsou též poskytovány firmám za peníze, také umístění odkazu na firmu v mapách se dá koupit. A takových aktivit souvisejících s mapami a přinášejících zisk asi bude víc, jen o nich nevíme.

Už více jak 10 let používám TomTom, napřed jako velkou navigaci a dnes v mobilu. Projezdil jsem s ní celou evropu a vždy mě dovedla spolehlivě k cíli. Vyzkoušel jsem snad všechny navigace co google play nabízí, ale vždy jsem se pokorně vrátil k TT.

Tak se mi zdá, že při zadávání trasy musím zadat přesné místo, kde jsem. Myslel jsem, že když tam nechám zadaný kilometr vzdálený domov, tak si to navigace přepočítá. Nepřepočítá. Po 50 minutách stále nenastalo spojení s GPS. Výchozí bod to chce zadat takový, kde je zrovna telefon.