Domácí pálenka - jak na to.
Mohl by mi někdo poradit, jaký je postup při výrobě domácí pálenky. Předem děkuji za kladné a pozitivní rady.
Mohl by mi někdo poradit, jaký je postup při výrobě domácí pálenky. Předem děkuji za kladné a pozitivní rady.
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Nalozis ovocie alebo cokolvek s cukrom (mnozstvo tak 100kg apod :), nechas nakvasit, nasledne odnesies do palenice (miesto kde maju destilacny pristroj s patricnymi srandickami aby si potom nechlastal metanol a nevystrelo ta) ktora je pod danovym dozorom, ak nechces skoncit v chladku za dane :)
P.S. mozno by si mal upresnit ze o co ti ide, mas nejake ovocie a nevies jak to nalozit aby z toh onieco bolo, alebo si technicky typ a ta zaujima destilacna technika alebo?
Domácí výroba pálenky je přestupek, takže to hlavně udržet v tajnosti nebo využít služeb pálenice.
Děkuji za odpověď.
Potřebuji to vědět proto, protože, když mi minule pálili slivovici (i hrušky jsem měl naložené), tak mi tvrdili v pálenici (A), že to bylo špatně připravené. Jenže v té pálenici(A) nevěděli, že ten samý kvas (prostě druhou polovinu) mi pálili v jiné firmě - v pálenici (B) a tam jsem měl podstatně více pálenky. Když jsem to potom porovnával a vyptával se, tak mi v té druhé (B), (asi lepší) pálenici řekli, že v pálenici (A) neumí nastavit správnou teplotu pro vypálení, no a potom se vymlouvají na dodavatele kvasu. Takže jsem s toho asi "jelen"
Některé pofidérní pálenice míchají kvas od zákazníků dohromady a následně pálí jako celek - taky už jsem to zažil. Takže váš kvas může být naložený sebelépe, ale když to smíchají s nějakým sajrajtem, tak máte po chuti a kvalitě.
Slivovice (švestky) začínají kapat při cca 88°C při čemž se nechá odkapat první velký panák - metanol, zbytek se už může pít. Většinou to přestává týct při cca 98°C, ono to teda teče pořád, ale více a více se to zakaluje a přes 100°C už destilujete vodu Taky znám takového borce Nejkvalitnější pálenice je okolo cca 90°C.
antibalda, 03.06.2015 00:44 /// Děkuji za radu. Podruhé jak dovezu kvas do pálenice, tak budu bedlivě sledovat, jak to pálení provádějí. Raději v pálenici setrvám celou dobu výroby, než abych potom pil sajrajt
Tak ono hlavně záleží, kolik kvasu zákazník přiveze. Když nenaplní zásobník, tak musí jít s někým do holportu, ale je dobré být u toho a podívat se s kým a co tam dává. A taky být u toho celou dobu (a zajistit si řidiče na cestu zpátky, protože krácení dlouhé chvíle u destličního přístroje je spojeno s popíjením a ochutnávkami ostatních účastníků). Aspoň na Moravě to tak je. V Čechách to dělají jinak, aspoň co já jsem se setkal, tak že si zákazník přiveze svoje sudy s kvasem a za několik dní, nebo dokonce i týdnů si odveze "cosi" vypálené.
methanol se destiluje pri 64st, ethanol (to co pijem) se destiluje pri 78st, z toho plyne, ze kdyz kvas zahri zahrivame na destilacni teplotu ethanolu, zacne nam nejprve vytekat methanol, pokud teplotu podrzime, tak nam vytece vsechen methanol z kvasu, pokud teplotu rychle preskocime na 78st , tak vylejem vse, co nam do te doby vyteklo, dal uz potece jen ethanol, pokud teplotu jeste zvysime, vytecou nam nepitelne sracky, dobra palenka se pozna tak, ze je pitelna tepla (po vychlazeni jeste lepsi)
Zdravím, a hlavní je, že dobrá pálenka se nedá pít hned!!! Skapaná pálenka v nádobě se musí uložit na cca 14 dní s hadrem v uzávěru, aby vyčichnuly všechny čmuchy.
Děkuji
Děkuji za radu
Cely kouzlo teplot je v tomhle grafu:
homedistiller.org - bible paleni pro ty co umi anglicky.
Modra cara je tekutina, cervena para. Takze pokud kvas ma rekneme 10%, zacne varit pri 92°C a na uvod potece 55%lutr. Rekneme, ze prvni paleni utnu pri 99°, kdy tece cca 10%. Pak palim podruhy, lutr ma zhruba tech 40%, zacne varit pri 84°C a potece na uvod 77%, utnu to pri 95°, kdy tece 40%.
Jenze tohle je teorie. Jednak graf plati pri 0m nad morem - u nas pujdou ty teploty o nejakej stupinek nizsi a druhak se uplatni nejakej interni reflux a potece to o nejaky maly procento silnejsi.
BTW, to co tece na zacatku neni jenom methanol, to je taky aceton, ethylacetat, jiny estery... docela fajn redidlo Osobne odkapavam jak poprvy tak podruhy. Ani ne tak panaka, vzdycky cekam, kdyz to zacne tyct proudem a je to hezky a vonavy. Radsi ukapnout vic a taky na konci to utnout vcas, pak tecou vyssi alkoholy. Nejsou sice nejak extra nebezpecny, ale vyrazne zhorsujou kocoviny.
Jinak zacatky(bez ukapu) a konce paleni davat stranou a pak hromadne prepalit jeste jednou nebo dvakrat - chut bude nulova, ale na vyrobu likeru a podobnejch zalezitosti OK.
Kadý by měl odpovídat je když tomu rozumí.Toto je snůška nesmyslů,jaké jsem už dlouho nečetl.
Útočit na jiné umíte, poradit zase tolik ne. Pokud nemáte co napsat k tématu, tak si nechte podobné příspěvky od cesty.
má to cenu ještě jednou pálít?Já to palím jen jednou
Co? A na cem?
Oboji ma zasadni vliv na odpoved.Pokud se pali v obycejnem destilacnim pristroji, je druhy paleni v podstate nutnost. Behem prvniho sice natece trochu uplne luxusni palenky, ale pak to tece prilis ridky. To je ale nutny posbirat, protoze to porad obsahuje spoustu alkoholu. Dvoukolovy paleni da optimalni vysledek co do kvality a vyteznosti.
Uplne jina situace je s pristrojem vybavenym nejakym rektifikatorem s refuxem. Tam se to vezme na jeden zatah, protoze ono "vicekolovost" probiha v tom rektifikatoru.
Vyse uvedeny plati pro ovoce, pro vodku, rum, whisku se jede vic kol na jednoduchym destilaku, nebo se jede na mnohapatrovy kolone a vystupem je neco hodne blizky cistymu lihu, co se pak naredi a (krome vodky) zraje v sudu.
Posledni jsou borovicka, gin, absinth... to je jedno kolo na jednoduchym destilaku a bud se to koreni a bylinky nahazi do kotle, nebo se davaj do takovyho kosiku kterej se profukuje parama pred chladicem. Ovsem do kotle se leje vcelku vysokoprocentni smes vody a lihu.
Pán asi nepochopil otázku. Zřejmě to myslel, tak, že tazatel šel napřed do pálenice A a pak s tím vypáleným do pálenice B. A ne, že vzal polovinu do A a druhou do B. ))
Na to je jednoduche riesenie: vyuzivat sluzby palenice B, a palenici A sa vyhybat znacnym oblukom :)
P.S> este ma napada ze si tie polovice rozdelil akurat tak blbo ze si v prvej polovici mal vsetok alkohol a v druhej polovici nic :) Neviem zhlavy ci sa to v tom kvase nejak samo neusporiada ze lahsie (=alkohol) na vrchu apod., nemam sajnu
kvas z každého ovocia je iný a iný je aj postup ako kvasiť a kedy páliť, pokiaľ nemáš možnosť kontrolovať teplotu v miestnosti kde je kvas umiestnený a nemáš možnosť páliť na vlastnom zariadení v okamíhu kedy je kvasenie ukončené ani sa do toho teraz v letných mesiacoch nepúšťaj, zbytočná námaha
....
Tak tak, kvas treba sledovat a v presnej dobe dat vypalit, ani skoro ani neskoro. U sliviek aj ked nechas dlhsie nic sa nestane. Idealne ak su kostky(pecky), tak vykostkovat(vypeckovat), tie kazia chut. Idealne nepridavat ziadny cukor. A potom uz len aby to neprihorelo.
Dejte si heslo Deslik a na tomto vlákně se dozvíte vše potřebné.
Napiš na netu do vyhledávače třeba deslik, nebo turbokvasinky a čti a čti a čti a pak budeš vědět. Taky jsou knihy.
3 roky stare tema.
Pokud se historicke prameny nemyli, je toto tema stare cca 1000 let - a porad je co objevovat.
Což nic nemění na tom, že odpovídat tazateli je po těch letech k ničemu a téma může sloužit tak maximálně jako poselství budoucím pokušitelům.