Z firmy mi volali niekokoľkrát. Podotýkam jednali veľmi slušne, na rozdiel od pripadu z minulých rokov, kde mi v telefóne nadávali a vyhrážali sa súdmi (šlo o 2 firmy, ktoré boli v spore), empaticky az s nádychom veď pomožte, vidíte, že nám ubližujú. Že či by sme nezmazali vlákno, lebo ich silne poškodzuje. No možno by sme aj zmazali, keby sa neudiali nasledovné veci. Šlo hlavne o provokáciu usera BlankaH, ktorý ma vo vlákne viacero príspevkov a podprahovo sa pokúša ovplyňovať nespokojných zákazníkov. Čoho je moc to je moc....a tak vznikol tento článok.
Přejít na článek
Smažit na co nejvíc pánvích, hotový házet do hrnce a hrnec mít v troubě, troubu zapnout:)
V podstatě takto řízky děláme pokaždé. Na pánvi se usmaží jen do tři čtvrtě a pak se dají všechny najednou dopéct do trouby. Jsou pak daleko křehčí. Tedy alespoň u nás máme takový pocit.
Záleží asi, jaký množství. Ono se to dá taky osmažit, aby byly úplně dodělaný, křupaný, ale musí se pomalinku a trvá to celkem dlouho. 40 řízků bych tak nedělal ani náhodou a u 5ti řízků bych zase asi neroztápěl troubu.:)
pf pf.. 5 řízků maj naši parchanti (2) jako předkrm. Řízek zakusujou řízkem a jako specialitu tlustej řízek mezi dva ještě tlustší řízky. Jak jich k obědu neni dětská vanička tak bych se ani nestih najíst.
To je mi nějak povědomý! Jako bys bydlel u nás...
Za nějakých 12 let mě to čeká taky. Už teď ti dva sežerou jak malej polskej zájezd.
Dej si pod ně nějaký pařáček nebo mřížku, aby nebyly namočený v tuku, co pustí při dopékání v troubě. Jestli má trouba větrák, tak nech režim s větrákem.
No řízek odkapaný a dosoušený v troubě, by mě asi nenadchnul.
Správný řízek musí ještě prskat na talíři a musí z něj
ještě kapat sádlo, na kterým se smažil.
Na povrchu musí mít křupavou strouhanku a uvnitř měkký, ale
šťavnatý.
Výroba řízků do zásoby a podávání později může být problém.
Udržet je teplé problém není. Ale uložené třeba v hrnci v troubě, nebo
tepelně zaizolované třeba v dekách, kvalitu ztratí.
To proto, že strouhanka navlhne a ztratí křupavost a charakter
čerstvě usmaženého řízku. Udržované volně v teple, se naopak řízek vysuší.
Asi, pokud to podmínky dovolí, bych asi zkusil tento postup.
Předem usmažené řízky bych dal do vhodné nádoby, zakryl a nádobu omotal dekami, aby řízky zůstaly alespoň vlahé.
V místě podávání si připravil fritovací hrnec, nebo pánev s vysokou vrstvou rozpáleného tuku. Při podávání bych každý řízek ponořil do
rozpáleného oleje asi na deset vteřin. Na prohřátí to bude stačit a řízek obnoví charakter čerstvě usmaženého. Uvedená doba příliš nezdrží
servírování.
Když je dobře usmaženej, tak je křupavej i studenej.
Proti tuku nějak extra nejsem, ale maso má nějakej, strouhanka toho oleje/sádla nacucá při smažení dost a ještě před podáváním znova vycachtat v sádle? To musí bejt slušná mastná koule.
Ten hrnec v troubě musí být samozřejmě zavřenej a nemá to jak vyschnout. Zapečený brambory taky třebas přiklopím a až ke konci otevřu, aby udělaly kůrku. Kdybych to nechal celou dobu otevřený, tak je ta vrchní část vysušená a nic moc.
""znova vycachtat v sádle? To musí bejt slušná mastná koule.""
Nebude, mám to vyzkoušený. Řízek po opakovaném krátkém
přesmažení vezme jen tolik tuku, jako při normálním smažení.
Rozpálený olej po vyjmutí horkého řízku steče a odkape stejně
jako u čerstvého. I když čerstvý je čerstvý.
Samozřejmě, pro zastánce "smažení" bez tuku na teflonu, nebo keramice,
nebo pečení v troubě to nebude.
Jenže to bych nenazýval řízkem.
Jinak "smažený řízek" je pro mě posvátný artefakt
No fuj!!! To už fakt nemůže být klasickej řízek!
Pod to se můžu podepsat...
Tuk je nositelem chuti. Maso bez tuku je jalový a hnusný. Nic se nemá přehánět, určitě ne aby vše v tuku plavalo, ale zase nasucho je druhej extrém.
V telke minule nejaky hviezda kuchar hovoril ze rezen je jedna z mala veci ktora musi byt urobena cerstvo, inac zvlhne. (a v trube asi zas uplne vyschne a bude jak podosva). Urob si vsetko ostatne dopredu, len tie rezne urob kratko pred podavanim.
Nedá pocit zvlhnutí spíš zbylý tuk kterým strouhanka nasákne a jakoby rozblemcne? Nechci se o tom hádat, jen mi to vrtá hlavou a chtěl bych jaksi "technicky" vědět jak je to správně. Pokud je řízek čerstvě usmažený, je mi jasné že je strouhanková krustička krásně křupavá. Z trouby sice není tak křupavá a řízek není ani vysušený. To je fakt. Naopak maso je krásně křehoučké. O tom nebudu diskutovat protože kdo neokusí, neví. Kde a jak se ale vezme ten efekt zvlhnutí? Jasně, když dám několik čerstvě smažených řízků do misky a přiklopím je, bude poklice zespoda orosená. Je tohle orosení důvodem zvlhnutí? Nebo hraje svou roli opravdu zbylý tuk?? Protože stejně vlhký je i řízek zprostředka...
Himbajs plantážníci.. nikdy bych neřek že řízek je taková věda.
Podle mě může za zvlhnutí jen a pouze voda, která se odpařuje z masa - je horké a voda nemá kam uniknout.
Protože při umístění čerstvě osmaženého řízku do suché horké trouby dojde k jeho scvrknutí a vlastnosti strouhanky se nezmění. Pokud by za rozblemcnutí mohl zbytkový tuk, pak by se musela strouhanka v horké troubě rozblemcnout též.
Jo, řízek je naprosto jednoduchý, přesto je to malá věda.
Nemám nic proti pečení řízků v troubě, pro ty, kteří z nějakého
důvodu musí omezovat tuky.
Nicméně jedl jsem takové taky. Ale přece jen, není to ono. Není to smažení, ale pečení. Pečené maso může být také krásně křehké, ale
přesto není smažené. Již samotný název naznačuje, že řízek je smažený.
Je to něco, jako Američanovi říci, že krvavý steak lze připravit
v troubě.
Tuk při smažení nasáknutý ve strouhance a nasycený chutí, dává řízku
charakter. Právě rychlost, jakou lze řízek smažením připravit je zásadní, pečení trvá moc dlouho.
Řízek při skladování opravdu zvlhne. Čerstvě vyndaný z horkého tuku, má povrch mastný a teplem křupavý. Při pozvolném chládnutí se z vnitřku uvolňuje pára a strouhanka zvlhne. Dokonce i volně ležící nezakrytý na talíři. Řízek navíc zvolna vysychá. Zakrytý nevyschne a dá se "oživit" jak jsem psal. (nevylučuji však, že lze jíst řízky i studené,jako svačinu s chlebem). Barbarství je však ohřát řízek v mikrovlnce.
Já řízek smažím takto. Obalený připravený řízek dám na dostatečnou vrstvu hodně horkého tuku. Po asi 15 až 20ti sekundách ho otočím. Po stejné době ho otočím zpět. Maso i obal se zatáhne a nepustí šťávu ven. Teď teprve nechám udělat jednu a druhou stranu. Někdy i otočím ještě jednou. Řízek má tak maximální šťavnatost. Nesmí se smažit pomalu a dlouho, tím se vysouší.
A teď nekecám, já nemůžu o řízkách jen tak psát. Pavlovův reflex funguje a slinami mám mokré triko. Tak jsem se dnes stavil koupit kus
masa a před chvílí si na řízku s bramborovou kaší pochutnal.
To nebylo žrádlo. To byla modlitba.....
Já taky...
No hoši.. a to tady jde!