Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Třífázový proud

Dobrý večer. Chci se jen zeptat, co se mohlo stát, když byla zásuvka na 380 zapojena takto : 4-žilový kabel - jeden na fázi, druhý na fázi, třetí na fázi, čtvrtý na ochranném kolíku a z ochranného kolíku byla klema na fázi (L1). Na pracovní nule nebylo nic. Děkuji za odpověď

Však jsem zde psal článek o sítích TN, ve kterých jsou i obrázky jak zásuvky zapojit...

KLIK

Pokud je to třífázová zásuvka v síti TN-C (čtyři žíly), tak se vše přivede jak má, ale od zemnícího kolíku se vede již odholený vodič (bez izolace) na dutinku označenou N.

Jj, já vím jak to zapojit ... mirektatra, ano bylo to tak jak píšu, stroj kupodivu fungoval, ale přehříval se rychle motor a po chvíli ho ochrana nechtěla znovu zapnout dokud mírně nevychladl.

Mě spíš zajímá jestli z toho mohl být průser v podobě zranění, protože jistič nevypadával, jen ten stroj (štípač)

Zkoušel jste měřit napětí na fázích - mezifázové a proti zemi, co jste naměřil? Napadá mne, jestli třeba ta fáze co k ní byla klema není nějak trvale odpojená (uhnilý vodič nebo svorka) a jestli nějaký kutil neřešil, aby to aspoň nějak fungovalo. Předpokládám, že ta soustava není IT.

Tak eště raz. Byl zapojen L1,L2,L3, PE a z PE byla klema místo na N, tak na L1. Elektrický štípač normálně fungoval, ale motor se za 2 minuty tak zahřál, že na něj nešlo sáhnout. Fáze jsem neproměřoval. Když se štípač vypnul a pak zapnul tak ho ochrana automaticky vypínala. Žádný jistič nevyhazoval. Nicméně to mohl být zapříčeněno i několika dalšími faktory: 1) starý kabel, 2) slabý průměr, 3) dlouhý kabel a docházelo ke ztrátě.

Takže jsem vzal silnějsí průměr, z 16ti metrového kabelu jsem udělal 8mi ( v prodejně doporučovali max. 10, když jsem tam volal) a opravil zapojení 5ti kolíkové zásuvky tak jak má se 4žilovým kabelem vypadat. Štípač jede jak má a motor byl dnes po 2 hodinách vlažný. Nicméně mě jen zajímalo jestli hrozilo nějaké zranění tím špatným zapojením že byla klema z PE na L1. Já pracuji v rukavicích, ale můj milovaný děda ne.

To by vážně chtělo schema (a lépe křišťálovou kouli). Jestli původně na L1 byla připojená fáze a jestli na PE byl připojený vodič z rozvodné sítě. Mohlo se stát, že na L1 nebylo žádné napětí (přerušený vodič v přívodním kabelu) nebo tam napětí bylo a PE bylo připojené jen na tu štípačku, pak by kovové částí štípačky měly proti zemi napětí 230Vef a to by bylo hodně nebezpečné, pokud by se toho někdo dotknul a byl vodivě spojený se zemí. Jestli ale stál při práci na suchých pilinách, nemuselo se mu stát nic. Nebyla by aspoň fotka té štípačky?
Že předtím štípačka fungovala ale motor se zahříval, z toho bych usuzoval, že běhal na dvě fáze a L1 tam vůbec nebyla přivedena.

Nejpravděpodobnější je, že L1 nebyla přítomna (upálený drát, vadný kabel... a to, že jste místo ní přivedl z kostry nulák, mělo za následek to, že se elektromotor roztočil (a dokonce ve správném směru), ale s nulákem místo jedné fáze měl výrazné podpětí a proto se při odebíraném výkonu zahříval. Z hlediska provozu tedy přetížení / nebo podpětí . Jak chcete. Z hlediska bezpečnosti - pokud Z/Ž vodič byl spolehlivý- nebylo nic mimožádného a nebezpečného.

X2G

Ahoj, tak jsem se snažil to nakreslit jak to bylo zapojeno... Bylo to na 16ti metrovém prodlužovacím kabelu, kde z jedné strany byl 4-kolík a z druhé 5-kolík a na 5ti kolíku bylo tohle zapojení. Nakreslil jsem tam 2 obrázky, protože nevím jak se značí klema, ale prostě z dutinky L1 vedla klema do dutinky ochranného kolíku. Stroj je to : SCHEPPACH HL710, ale znova opakuji, že vše šlape jak má. Prodlužovací kabel se zkrátil na polovinu (tedy 8m), opravilo se zapojení a zvětšil i průměr žil. 5ti kolík jde do stroje a 4kolík do zásuvky ve zdi. To, co to dělalo předtím a co si myslím, že to způsobilo jsem psal už výše a vy jste na to taky reagovali, takže díky moc za příspěvky. Opravdu mě jen zajímalo, jestli se mohlo někomu něco stát.