16" kola a 15" rezerva?
mám na autě osazené 15" kola a k tomu i 15" plnohodnotnou rezervu.
Teď jsem dostal 16" kola. Musím sehnat i rezervu nebo ta 15" lze použít nouzově na dojetí ?
díky
mám na autě osazené 15" kola a k tomu i 15" plnohodnotnou rezervu.
Teď jsem dostal 16" kola. Musím sehnat i rezervu nebo ta 15" lze použít nouzově na dojetí ?
díky
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Zdravím, u automobilek se používají různé druhy disků pro dojezdové kolo. Třeba moje vozidlo má rezervu R13 a kola mám R13 a R14, takže to být může. Pro větší jistotu kontaktujte výrobce svého vozu, ten Vám to potvrdí. Prostě pro nouzové dojetí to být může, ale je lepší mít kolo "plnohodnotné" i pro rezervu, lépe je pak jede.
jedinymimi limity pro rezervni kolo na dojeti je to abys ho dokazal nasadit a veslo se ti nekam do auta.
doplňuji, pozor na hmotnostní index a rychlostní index, ale většina rezerv je stejně dimenzována na max 80 km/h.
Rychlostni limity ani vahove nejsou potreba dodrzovat, je pouze na majiteli vozidla v jakym stavu, jakou a kde ji bude v aute vozit.
Jde o to ji mit schopnou jizdy a aby sla nasadit.
Na dojetí asi jo, ale rozsvítí se ti ABS (pokud vozidlo disponuje).Jedno kolo se bude otáčet rychleji.
Jak tedy bude certifikován tachometr, když na vozidle můžou být 15" i 16" kola (beru schválená výrobcem)? IMHO by rozměr ráfku měl být kompenzován nižším profilem gumy. Jinak by to na jedněch ukazovalo víc a na druhých míň.
tachometr snímá otáčky a v počítači má nastaven rozměr disků + pneu. Takže osazením jiných rozměrů bude ukazovat blbě. Funguje to úplně stejně jako cyklotachometry...
tak jsem se na to ptal v pneuservisu a člověk tam říkal, že: je třeba dodržet rozměry stanovené výrobcem v TP. 15 kola mají gumu vyšší a 16 kola mají gumu nižší takže vlastně dráha, kterou to kolo ujede by měla být stejná? na 160 po dálnici to prý není ale na dojetí do servisu je to ok.
já mám na autě 17" (225/R17/55) a rezerva je nějaký 14" chcípáček tlustý jako galuska A takto to auto přišlo z fabriky.. Tím chci naznačit, že obvod kola OK určitě nebude..
obvod kola je IMHO priblizne stejny. Pozri si co to je za pneumatiku na tej rezerve (druhe cislo je vyska, percentualne z prveho cisla=sirka) a vyrataj si obvod na 14ke a 17ke
napr. ja mam v technicaku
195/65 R15 alebo 205/55 R16
65% z 195 je 126,75mm (pre R15ku)
55% z 205 je 112,75mm (pre R16ku)
a ten 14mm rozdiel mas na oboch stranach to mas skoro presne jeden palec rozdiel, ktory vyrovna ten rozdiel velkosti disku.
Rozdíl obvodu mezi pneu 195/65 R15 a 205/55 R16 je 8 mm,t.j.0,4%,což je zanedbatelné.Viz odkaz zde http://www.e-pneu.cz/rozmery_pneu.php?sirka_pneu_o =195&serie_pneu_o=65&rafek_pneu_o=15&sirka_pneu_a= 205&serie_pneu_a=55&rafek_pneu_a=16.
ja si myslim ze rychleji sa otacat nebude ptz na vacsie disky sa zvycajne dava nizsia pneumatika, ak tam da pneumatiku podla specifikacii od vyrobcu auta (ine tam snad ani dat nemoze)
Taky jsem to kdysi řešil a dostal jsem info, že pokud to kolo má jiný rozměr tak by se nemělo dávat na hnanou nápravu (pokud není 4x4 a dle sepnutí hnací soupravy) takže záleží co je to za auto, ale má to logiku. Nehnaná náprava nemá dif. a není co řešit z hlediska rychlosti otáčení dle mého názoru. (Problem je že defekt na hnané nápravě = prohodit kolo z nehnané na hnanou a rezervu dát na nehnanou)
A od čeho si myslíš, že je diferenciál? Když jedeš zatáčkou, tak se taky jedno kolo pohybuje po kratší dráze . Je to buřt. Ten ten rozdíl vyrovná. Rezerva je prostě na dojetí a dojet se dá téměř po čemkoli...
Co se týká hnaný, tak by to bylo poměrně zajímavý problém při uzavření diferáku, ale stejně by to vedlo max k tomu, že to auto bude někam tahnout, různě nafouklá kola udělaj to samý...
jj..
To je jasný že to dif. vyrovnáva, ale odpor kola bude pokaždý jinde, a defakto dif bude podstatně víc namáhanej, viděl jsem zajímavou reportáž chlapíka co takhle jel s různejma kolama pár set km. a dif to nepřežil a odešel, ale to byl extrém. Na to by dokázal odpovědět nějakej ing. z oboru, jak moc dif trpí při různých velikosti kol na jedné nápravě při jaké rychlosti a typ auta - poptám se kamoša ze servisu.
A že rezerva je na dojetí moc nesouhlasím, v dnešní době je ve většině případů (kolo na dojetí což se s klasickou rezervou nadá rovnat), ale když byla ještě povinná (cca 4 roky) tak se u některých aut dávala po roce na jízdu do objehu aby se sjížděla jako ostatní gumy (doporučováno servisem).
To ojíždění rezervy je blbost. To mám kupovat vždy sadu pěti gum, jen abych mohl ojíždět rezervu? Vždyť rezerva je stejně jen na dojetí, i když je stejných rozměrů, jako kola na autě.
Zdravím, je to tak, jen málo lidí to tak dělá a navíc dezén to kolikrát ani neumožní (bylo by třeba přezout kolo).
Jinak některým vozidlům může rozdílná velikost kol(resp. disků a pneu) poškodit mezinápravový diferenciál (vozy 4x4), takže pozor.
Dobrý den,můžete blíže popsat,jaký je důvod poškození mezinápravového diferenciálu tím,že bude jiný průměr kola.
Pneumatika časem stárne i když se na ní nejezdí. Takže by se měly měnit nejen při sjetí nad určitou míru, ale i po dosažení určitého věku. Doporučuje se prohazovat pneumatiky pravé a levé, stejně jako přední a zadní, aby se ojížděly rovnoměrněji - tedy vydržely déle, než je bude nutno vyměnit za nové.
Pokud musíte měnit pneumatiky kvůli sjetému vzorku (najezdíte dost km), tak je výhodnější do prohazování zapojit i rezervu. Protože pak máte delší interval, než musíte kvůli vzorku kupovat nové a nemusíte vyhazovat rezervu kvůli stáří s novým hlubokým vzorkem. Samozřejmě to předpokládá rezervu na plnohodnotném disku, ne jen na provizorním na dojetí.
Pokud typicky měníte pneumatiky kvůli stárnutí gumy, tak je to jedno. Stejně tak, pokud vám záleží víc na pohodlí a čase, než na penězích za pneumatiky.
Takže kvůli prohazování rezervy koupit i pátej hliníkovej disk? No výborně. Prdlajz, guma vydrží i deset let, někdy i více. Na to dojetí to stačí. To stárnutí gum je taky hnusnej marketingovej kec, donedávna stačily zimní kola na 4 roky, dnes už se začíná plkat jen o třech letech a už se objevují i snahy hustit něco podobnýho o letních gumách, že taky vydrží jen pár roků a honem, řidiči, vyměnit! Ať se jdou všichni bodnout.
I když já osobně to ojedu dřív, než to zestárne.
Ale kulovy, bavili jsme se tu o rezervnim kole na dojeti, ja uz mam na felicci disk s passata(jako rezervu na dojeti) ale jezdim s tim stale-sem linej to vymenit(felicia 165x13 passat 175x13 nizkoprofil)
Imho kdyz jsem udelal kolo na skodovce 105 nevadilo ani policajtum(natoz autu) ze tam mam jednu 13 misto 14 a naopak. je to proste rezervni kolo na dojeti aje jedno z ceho hlavne ze ho nasadis a dojedes kam musis.
Jestli tachometr ukazuje to ci ono, nebo zbytecne nekdo lituje nejakej diferak, kterej ty rozdily stejne dorovna i treba na 4x4, bych neresil.
Já mám na autě celoročně nazuté zimní gumy už asi 8 let, mám na nich najeto přes 70 tisíc a ještě minimálně následující zimu poslouží, než se sjedou na zákonnou mez.
Známý měl na škodovce 120 jedny gumy ještě z výroby přes 20 let a najezdil na nich 90 tisíc.
On i já jsme to přežili bez potíží a bez nehod. Používáme totiž při řízení mozek. A ten nevynahradí ani každý měsíc obměňované obutí.
Taktéž na mě nějak nefunguje ta masírka, jak je třeba co chvíli nakupovat nové gumy, sotva vyprší záruční lhůta. Zase až takový příznivec byznysu nejsem.
Na to máte ze zákona plné právo jezdit na zimních dokut máte výšku dezénu, rovněž záleží na kvalitě pneu kolik jezdíte a hlavně jak. Protože zabrzdit na dálnici ve 140km/h v parném létě kdy povrch dálnice je slušně rozpálen a ta guma se zahřívá taky, tak nepřeju Vám dupnout prudce na brzdy, to se pak dějou věci, a když máte kliku odnesete to jen Vy. Ale jak říkám je tam hodně faktorú. Tak mnoho šťastných km bez nehod.
Děkuji za radu nedupat ve 140 na brzdu, na to bych nikdy nepřišel a dosud jsem tak činil nejméně každých 500m, což je jistě v naprosté shodě s tím, když píšu že při řízení používám mozek. Pokaždé při takovém dupnutí na brzdu zavřu oči, proto netuším jaké se pak dějou věci, ani kdo a jak to odnáší. Ale určitě to musí být strašlivé, srovnatelné možná s Hirošimou 1945.
_________________________________________________
Jen bych dodal k tématu, protože toto jde tak trošku mimo.
Pokud jde o dojezdové kolo, to je dáno výrobcem a má omezené použití. Pokud jde o plnohodnotnou rezervu, tak ta musí spadat do seznamu parametrů použitelných kol, uvedených v technickém průkazu. Rozhodně tedy ne "cokoli", co se nechá na auto namontovat, jak někdo píše v některém z předešlých příspěvků, i když by se jednalo jen o dojetí. Totiž i auto s rezervním kolem musí svým technickým stavem splňovat podmínky pro provoz na pozemních komunikacích. V případě volného uplatňování principu "účel světí prostředky", bych si za účelem "dojetí" mohl třeba v případě poruchy brzd udělat díru v blatníku a brzdit klackem o gumu. Představitelé zákona by pro takovou alternativu asi neměli pochopení, i kdybych jim vykládal že potřebuji dojet jen 2km do servisu a jedu pomalu.
teorie(vyklad zakona) a praxe(tolerance policie a parametru vozidla a pouziti) je napr. v tomhle jina.
s tou dirou v blatniku a tim individualnim zpusobem brzdeni klackem je relevantni.Kdyz se podelaji brzdy nebudu kvuli tomu dojebavat vic auto nez je.
Jak je v puvodnim dotaze psano jednalo se jen o to zda je moznost mimo dojezdovych kol s fabriky nebo rezervniho kola vubec pouzit jine.
§ 21 odst.3 vyhl. 341/2002 Sb. o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích:
(3) Na vozidle, pokud při schválení technické způsobilosti typu není stanoveno jinak, smí
být používány POUZE PNEUMATIKY URČENÉ PRO DANÝ TYP VOZIDLA výrobcem vozidla a výrobcem
pneumatik. Nosnost pneumatik nesmí být nižší než povolené zatížení připadající na kolo
(nápravu) vozidla. Jako NÁHRADNÍHO KOLA s pneumatikou MŮŽE BÝT POUŽITO pro nouzové dojetí kola s pneumatikou jiné nebo zvláštní konstrukce nebo jiného rozměru, URČENÉHO PRO TENTO ÚČEL výrobcem a výrobcem pneumatik.
Netuším co vám na tom připadá být nesrozumitelné a už vůbec bych nespoléhal na to, jestli a který policista(technik StK, pojišťovák v případě nehody, soudce v případě nehody s vyšší škodou nebo s následkem smrti,...), mi něco bude nebo nebude tolerovat.
jenže ta stodvacka dala stěží 100km/h a pokud najel za 20 let jen devadesát tisíc, tak jezdil nejspíše jen kolem komína. S dvacetiletou gumou bych se bál jezdit, zvlášť když celková hmotnost auta je ke třem tunám a maximálka přes 200km/h..
Můj příspěvek byl spíše na pána co jezdí celoročně 8let na zimních gumách.
Navíc ta škodovka měla určitě univerzály, taky je pamatuju ale na zimu nerad vzpomínám, cesty z kopce po sněhu, který je udusaný radlící od shrnování. Stání na brzdě vůbec nepomáhalo jelo to prostě samo vahou auta jako po bruslích, asi tak.
já na stodvacce dělal papíry (v zimě), vím co to bylo za stroje.
Věřím, že vám ta stodvacka dala stěží 100km/h, když vedle vás seděl instruktor autoškoly, ale jinak se z ní nechalo bez potíží vytáhnout 135-140 a krátkodobě i přes 150(neměla omezovač otáček).
Dvacetiletou gumu by asi nikdo s mozkem nedával na třítunové auto s maximálkou přes 200, a to nejen z toho důvodu, že majitel takového auta nejspíš nebude mít zapotřebí řešit takové drobnosti, jako je cena pneumatik. Nicméně Š120 do této kategorie nespadá ani hmotností, ani rychlostí a vlastně vůbec ničím.
právě proto jsem to napsal. Původní hláška o mozku a 20 let starých pneu totiž svádí k tomu, že si nějaký truhlík pořídí olítané "báwo" nebude mít na obutí a ve třetí zatáčce to kvůli starým a sjetým gumám omotá okolo stromu.
ad rychlost Š120: možná po rovince a když nefoukal protivítr
Škoda rapid 136 184 km/h Všechno jde když se chce
Škoda 105L, rychlost 140 km/h, jak už tady bylo řečeno na rovince, ale jaká byla rychlost ve skutečnosti to netuším, 140 bylo na tachometru
V té době byl nejrychlejší Moskvič 412 - 145km/h
kdysi bylo srovnání v časopise Automobil
Je otázkou, která doba je míněna "tou dobou". Pokud konec 60 let a 70 léta, pak možná mohl být Moskvič 412 i nejrychlejší, ale tady se bavíme o š120, jejichž éra patřila zejména do let 80. V 80 letech třeba populární žigulíky nebo Fiaty 125p udělaly bez potíží přes 150km/h(silnější motory), nebo na konci 80 let Lada Samara až 170km/h(nebudeme-li zahrnovat auta jako Tatra 613 - 190km/h, nebo Volha - 200km/h).
Jak jsem psal, škodovky 120 neměly omezovač otáček a tak se motory nechaly vytočit i nad předepsaný rozsah a tudíž i rychlost(samozřejmě ne na čtyřku do kopce). Sám jsem v hovězích letech zkoušel kolik moje š120LS dá a podle tachometru jsem z ní na dálnici vytáhnul 160km/h, což možná mohl být zkreslený údaj(mechanický rychloměr), ale zase ne příliš, soudě podle toho s jakou dynamikou jsem předjížděl auta v pruhu. Ovšem odnesly to ložiska na klice, od té doby byl motor hlučnější a mírně klepal.
Porovnávat můžu také s autem kterým jezdím dnes. Fiat Punto II. 1.2 8V. Podobná pohotovostní hmotnost(š-880kg/f-950kg), podobný výkon motoru(š-40,5kW/f-44kW). Na dálnici po rovině puntíka dokážu rozutíkat až ke 160km/h(shoduje se údaj na tachometru i navigaci), pak zapůsobí omezovač otáček, stáhne rychlost ke 150 a dál už nepustí. Mírná a nepříliš dlouhá stoupání drží, při větších rychle ztrácí dech a rychlost klesá ke 130km/h, které ale dokáže udržet poměrně stabilně. Podotýkám že auto má nejeto odhadem 230 tisíc, tudíž výkon už asi nebude odpovídat nominálu.
Lze tedy i logicky odvodit, že není racionální důvod aby dvě podobné hmotnosti nešly rozhýbat podobným výkonem koncepčně podobných motorů na podobnou rychlost. Aerodynamika nebude ještě hrát při těchto rychlostech zásadní roli(punto ostatně také není žádný sporťák) a rozdíl v počtech převodových stupňů se projeví zejména v časovém úseku potřebném na dosažení maximální rychlosti, v neprospěch škodovky.
o konstrukcni podobnosti motoru(skoda/fiat) bych pomlcel.
Ac nerad to priznavam Fabrico italiano automobile turino byly na svoji dobu bezkonkurencni. I myho oblibenyho moskvice 408 nadale povazuji za favorita tehdejsich silnic a techniky ale pred umenim makaronu te doby se neda nic nez smeknout klobouk.
Coz jentak mimo puvodni dotaz.