Je otázkou, která doba je míněna "tou dobou". Pokud konec 60 let a 70 léta, pak možná mohl být Moskvič 412 i nejrychlejší, ale tady se bavíme o š120, jejichž éra patřila zejména do let 80. V 80 letech třeba populární žigulíky nebo Fiaty 125p udělaly bez potíží přes 150km/h(silnější motory), nebo na konci 80 let Lada Samara až 170km/h(nebudeme-li zahrnovat auta jako Tatra 613 - 190km/h, nebo Volha - 200km/h).
Jak jsem psal, škodovky 120 neměly omezovač otáček a tak se motory nechaly vytočit i nad předepsaný rozsah a tudíž i rychlost(samozřejmě ne na čtyřku do kopce). Sám jsem v hovězích letech zkoušel kolik moje š120LS dá a podle tachometru jsem z ní na dálnici vytáhnul 160km/h, což možná mohl být zkreslený údaj(mechanický rychloměr), ale zase ne příliš, soudě podle toho s jakou dynamikou jsem předjížděl auta v pruhu. Ovšem odnesly to ložiska na klice, od té doby byl motor hlučnější a mírně klepal.
Porovnávat můžu také s autem kterým jezdím dnes. Fiat Punto II. 1.2 8V. Podobná pohotovostní hmotnost(š-880kg/f-950kg), podobný výkon motoru(š-40,5kW/f-44kW). Na dálnici po rovině puntíka dokážu rozutíkat až ke 160km/h(shoduje se údaj na tachometru i navigaci), pak zapůsobí omezovač otáček, stáhne rychlost ke 150 a dál už nepustí. Mírná a nepříliš dlouhá stoupání drží, při větších rychle ztrácí dech a rychlost klesá ke 130km/h, které ale dokáže udržet poměrně stabilně. Podotýkám že auto má nejeto odhadem 230 tisíc, tudíž výkon už asi nebude odpovídat nominálu.
Lze tedy i logicky odvodit, že není racionální důvod aby dvě podobné hmotnosti nešly rozhýbat podobným výkonem koncepčně podobných motorů na podobnou rychlost. Aerodynamika nebude ještě hrát při těchto rychlostech zásadní roli(punto ostatně také není žádný sporťák) a rozdíl v počtech převodových stupňů se projeví zejména v časovém úseku potřebném na dosažení maximální rychlosti, v neprospěch škodovky.