Proudový chránič - rekonstrukce elektriky
Už mám nějaký pátek po škole a v době, kdy jsem to ještě praktikoval byl proudový chránič povinný pouze pro koupelny. Trošku si tedy potřebuju osvěžit stav věcí.
Dnes je proudový chránič povinný pro celý objekt, je to tak? Můžu mít několik nezávislých větví, aby problém způsobený v jednom místě nevyhodil celý dům? Přesněji takto:
Co se týče jištění pro nadproudy, tedy klasický jistič, rád bych měl pro každou místnost zvlášť dva jističe, pro světelný a pro zásuvkový okruh.
Proudový chranič by byl samostatný pro Koupelnu+zachod, kuchyn, Venkovni prostory, IT infrastrukturu a všechny ostatní místnosti. Může to tak být?
Pojistkové skříně pak na každém patře na chodbě (možná v budoucnosti ještě v garáži, aby to bylo blízko), udává se někde minimální nebo maximální výška umístění?
Když jsem chodil v pátek do školy, proudové chrániče se ještě takřka nepoužívaly, protože byly velké jak televize, ale o dost dražší. Jó dneska, to je jiná. Můžeme si "nasekat" instalaci, jak je libo, podle "nerušivosti" provozu i pohodlnosti obsluhy. Chrániče nejsou povinné "generálně", ale jen pro nebezpečné prostory a zásuvky (dříve pouze pro zásuvky v koupelně a venkovní "1fázové"). Doporučuji posoudit rozdělení do samostatných "chráničových" obvodů tak, aby např. kvůli chybě vně objektu nevypnula současně i mraznička, aby nezhaslo veškeré osvětlení současně (u světel - doporučuji "nouzáky" na schosdech a u rozvaděčů s chrániči).
Chránič je fakt dobrý zařízení, ale svojí citlivostí může rušit jinak bezchybný provoz např. u rozsáhlých rozvodů ve vlhkých prostředích... Nedoporučuju dávat "pro jistotu" chrániče za sebe, protože se mohou vzájemně rušit a bez zjevného důvodu vypadávat...
Větším počtem chráničových obvodů snad neporušíte nic, kromě svého konta.
U umístění rozvodných skříní se řídím především přístupností a bezpečností při obsluze, protože lézt kvůli nahození jističe po židlích a na schodišti, je nepraktické
Už se to "vylepšilo":
Zdroj: elektrika.cz, proprojektanty.cz a poslední školení - když na něco zajímavého narazím, uložím si to hezky do textového souboru...
Supr, to je dobrá zpráva
Takže pouze na zásuvky, to je skvělé a ještě u IT infrastruktury to být nemusí, to je ještě lepší. A světla pouze v koupelně. Supr, díky.
No a pokud mas v koupelne pouze jedno svetlo, tak ho muzes vytahnout ze zasuvkovyho okruhu a udelat proste jeden okruh koupelna.
No, se svetly mam trosku jiny zamer, kazdopadne nebezpecne napeti je pouze a jenom ve svitidlech, ve vypinacich je bezpecne nizke napeti (5V).
Asi to bude slozitejsi, Nejprve bude sada chranicu, a po nich poruznu rozvetvene jistice do finalnich vetvi.
Nač sada? Dnes jsou chrániče kombinovány s jističi. Tam, kde je přístup laikům mají být v nově provedených rozvodech zásuvky chráněny proudových chráničem s patřičným vybavovacím proudem (<=30mA), pokud se nelze z toho vykecat - lednice, IT, atd. Mimo zásuvek i světla v koupelně buď proudový chránič, nebo světla na malé bezpečné napětí (12V st, 25V ss).
No, bude to podle ceny samozrejme. V okruhu obytnych mistnosti by mohl byt jeden trifazovy chranic + 8 jisticu a nebo 8 jisticu kombinovanych s chranici. To zalezi, co vyjde levneji.
Dovolil by som si nesuhlasit s 1 trojfazovym chranicom na 8 jednofazovych obvodov. Jednak by sa mal trojfazovy chranic pouzivat iba na trojfazove obvody a za druhe ti spadnu vsetky zasuvky, ked ti vyhodi chranic. Lepsie riesenie je pouzit 2 (alebo viac - podla financii) samostatnych 1-fazovych prudovych chranicov s vyssim povolenym max. prudom, ako budu istice za tym (cize pri isteni zasuvkovych obvodov 16A isticmi pouzit chranic bez nadprudovej ochrany na aspon 25A). Okruhy pridelit k prudovych chranicom podla predpokladaneho zatazenia rovnomerne. Prudovy chranic je okolo 30 eur, istice su za 2,50.
Jak jsem psal vyse, zasuvky jsou jistene po mistnostech, tedy max 10A jistic na mistnost (dobra, prehnal jsem to s poctem 8, bylo by jich 6. Koupelna smostatny chranic a dva jistice - svetla zvlast, zasuvky zvlast, kuchyn samostatny chranic na zasuvky a opet svetla zvlast a zasuvky zvlast. IT infrastruktura bez chranice, venkovni prostory s chranicem.
Co te k tomu vede? Mas to natahany 1.5kou? Zasuvky jistit 16A, pac to umi a na jedny desitce se toho dohromady moc neudrzi...
Tak tak, zásuvky na 16A, světla 10A.
Světla na 16? i v největší místnosti bude max. 15x11W, jestli dobre pocitam, tak je to 165W pri plnem svitu.. to 0,6A, proc bych tam proboha cpal desitku?
16A je víc jak 3,5kW, nedovedu si představit sestavu přístrojů v místnosti, abych se tomu jenom přiblížil. I těch 2300W je dost i na vysavač. Výkonné spotřebiče v kuchyni samozřejmě budou jištěny samostatně.
V zime si tam zena pichne ohrievac alebo zehlicku a vysavac a mas 10A jak nic. zasuvky sa robia na 16.
Nevim jak tva zena, ale moje zaroven zehlit a vysavat nezvlada
http://www.nejlepsiceny.cz/ohrivace-vzduchu/sencor -sfh-8010.html
zapne to na 2000W lebo jej bude zima, a bude pri tom zehlit.
Mluvis o extremnich sitaucich.. Kdyz rekonstruuju dum, tak situaci, ze by byla nekde zima tady na tu obludnost, tak by to bylo asi dost selhani pri rekonstrukci. Osobne si myslim, ze takova vec by mela mit pevny privod, nikoli byt strcena do zasuvky, stejne jako prutokove ohrivace vody.
Tak bud nemas manzelku alebo si moc mlady, uvidis neskor :)
No, me smele plany pocitaji s moznosti regulace teploty na uroven mistnosti, tedy by melo byt mozne teplotu zvednout lokalne. Pak bych se teto sitauci asi nemel vystavit.
Ludi nezaujima nejaka teplota mistnosti, bud im je zima alebo neni (a to sa zevraj u starsich zien meni z minuty na minutu :). Navyse su aj ine spotrebice ktore mozu zrat aj 2000W a potom nemas ziadnu rezervu pre ostatne spotrebice.
Navyse vykurovanie sa moze posrat.
Ak mas dimenzovane kable na 16A tak sa tam dava 16A ptz proste je tam vyssia rezerva pri specialnych situaciach. Je uplne nezmysel davat tam 10A a potom pobehovat zapinat istice alebo napr. zistit ze nejaky darcek od svokry superdraha zehlicka 2400W je nepouzitelna lebo pan zat z nepochopitelnych dovodov nadrbal 10A istice na vedenia ktore zvladnu 16A, to bude mat svokra radost :)
Vidis, tim me privadis na zajimavou myslenku. Mohla by to byt i zajimava prevence pouzivani takovych spotrebicu. Cim vykonnejsi, tim lepsi. Zvlaste pro CEZ, mene pak pro nasi penezenku.
To je napr. u rychlovarny konvice naprosto zcestna myslenka! Cim ma vetsi prikon, tim ma obvykle vyssi uccinost a tim lip pro tebe.
Boze svaty zehlicka s vacsim prikonom sa rychlejsie zohreje (vyhoda pre manzelku nemusi pol hodinu cakat), a spali sa pri tom menej energie (pretoze sa to polhodinu nechladi zbytocne o vzduch pri zohrievani) takze lepsie pre teba a horsie pre CEZ.
Zehlicka ma termostat, nezere tolko cely cas.
No, asi uznam prohru a dam vam za pravdu. Koukam se po cenach a ceny 10A a 16A jisticu se temer nelisi.
Alebo si kupi superzehlicku
http://www.superdeal.sk/zehlicky/braun?_filter_p_1 767=%3C2300%2Cinf%29
a to neda ani samotne na 10A istici. nie to este 100W televizor a janeviem co k tomu
P.S. na svetla si daj co chces. Dnes stejne treba kupovat LED a tie nezeru nic
Nebo jinak, v dome u rodicu, je cely byt rozdleny elektricky na dve poloviny, ke kazde je jeden 10A jistic na zasuvky a 6A na svetla (+ pracka + sporak). Za cely zivot se nestalo, ze by to nekdo pretizil, ze by vyletel jistic (nemluvim o skratu). Ja budu mit 10A na kazdou jednu mistnost. Nikdo mi nevymluvi, ze 10A jistic je malo. Mimochodem, prodluzovaky se delaji na 10A.
Jiste, ty hodnoty jisteni odpovidaji socialistickejm hlinikovejm dratum. Desitky bych pouzil, pokud bych chtel setrit extremne a tahal zasuvky 1.5kou. Ale pokud to neudelam, a nataham to normalni 2.5, tak pro tu 10A neni zadnej rozumnej duvod.
BTW: ted sem kouknul na jednu jedinou tovarni PES a je na 16A(alespon dle vyrobce). Nepochybuju, ze je delana z 1.5ky a bude asi pri 16A teplejsi, ale da to. No a 50m prodluzku ke svarecce sem si holt udelal z 2.5ky - bylo to drazsi, ale je to v pohode.
ked uz to mas nakupene tak si to nechaj na 10, ale potom sa moze stat ze v zime k ohrievacu bude na zohriatie aj gymnastika k isticom :D
Nakoupene to nemam, ale prijde mi dost obskurdni delat 8x16A + Sporak (nepocitam zasuvky v garazi a venku, tam jeste neni definitivni, jak to bude vypadat) + Jeste samozrejme svetla a IT infrastruktura, kdyz je venku 3x25A.. Na svetla mi staci 6, za tim si tvrde stojim
Pokud budeš dělat zásuvky ven, tak nezapomeň, že venkovní okruh musí mít vlastní proudovej chránič. Nepamatuju si přesně kolik, ale bývá vyšší, než těch 30mA, takový čerpadlo, či sekačka můžou mít nějaký svody, tak aby to nevypadávalo každou chvilku.
Nekde tu je psano, ze venek bude na samostatnem chranici, to je mi jasne. Diky
OK, některý odpovědi jsem jen přelítnul, neviděl jsem.
Můžeš si dát na světla klidně i slabší, ale nevidím důvod. Pokud dojde ke zkratu, tak tam prostě těch 10A bude. To, že odebíráš mnohem míň, tak ničemu nevadí.
Na 16A se dává zásuvkovej okruh, ne světla. To, že tam nehodláš zapojovat nic velkýho, či více větších spotřebičů, to je fuk, ale proč bys to zbytečně poddimenzovával? Až budeš chtít náhodou něco zavařit a někdo přijde s invertorem, napojí se do zásuvky a ty se budeš mlátit do kokosu, žes dal slabší.
Opravdu nevidím důvod zbytečně poddimenzovávat jištění. Neopodstatněná paranoia.
kdo si aspoň trochu pozorně přečte normy, zjistí, že i vedení z 1,5ky lze za určitých podmínek jistit jističem zjistím 16A. Podmínky se týkají izolace kabelu a uložení kabelu. Izolace musí být z PVC a kabel musí být uložen ve zdi.
A kolik tím ušetřím na (normálním) baráku? Riskovat zalomení kabelu a oslabení průřezu?
Když kolikrát vidím, co dokáže elektrikář "od stolu" ......byste se divili co dokážou.
Nedávno jsme dostavěli barák, elektriku sem si samozřejmě dělal sám.Nevidím důvod cokoli šidit.Každý okruh zvlášť pro každý pokoj, jak světla tak zásuvky.Zvlášť přívody pro myčku, pračku, boiler, konvici......
Pro kuchyňskou linku dva přívody, protože zásuvek není nikdy dost.Tři chrániče, pro každou fázi jeden.Mimo chránič jen rozvody PC a mrazák, oběhovku topení a dobíjení záložního osvětlení.Dále pak přívod k indukci a troubě, zásuvce 380 V a kotli.
To vše pro bungalov 150 m2 tři pokoje, technická místnost, koupelna, šatna, druhé WC a obývák s kuchyní.Spolu s venkovním osvětlením a zásuvkama, přívodem pro ČOV, studnu a vjezdová vrata.Veškeré zásuvky v 2,5 a světla 1,5kou.
Vše taháno v podlaze v chráničce.Tady si nemůžeme poruchu slabého kabelu dovolit.
Rozumím tomu dobře, máš u linky dva okruhy? Měl jsem za to, že to není možné.
A proč ne? 2x6 zásuvek bych těžko pověsil na jeden jistič když uvážím příkon spotřebičů v kuchyni.
Ráno se zapne konvice na čaj, espresovač, toustovač .Dál nepočítám trvale zapojenou mikrovlnu, rádio......
Je to tak, radši to ale nikomu neříkám.
Já se jenom divím celýmu tomuhle vláknu. Tak rozsáhlou rekonstrukci elektroinstalace nelze dělat po svém, pokud nejsi projektant.
Na celkovou instalaci musí být projekt od oprávněného projektanta a musí být schválen od dodavatele energie. Na základě projektu a dokumentace potom revizní technik vystaví revizní zprávu. Pokud dodavatel proudu zjistí, že instalace nemá náležitosti, tak to nepřipojí, případně odpojí. Leda snad, že dům je již připojen a celé to bude načerno bez revize. Ale je to dost velký risk. Revizák si to nevezme na triko, aby vystavil revizní zprávu bez dokumentace a projektu. To by mohl o oprávnění přijít.
Jedině bych to chápal tak, že přemýšlíš jak to udělat a potom to projektant udělá podle Tvých představ. To pak jo.
k tomuhle se dá říct jen jedno. Když jsem viděl projekt elektroinstalace k domu, tam se mi chtělo brečet. Projekt se odkazuje asi na 10 norem, je v něm namalováno, kde by měla být světla a kde zásuvky, ale rozdělení okruhů, jakákoli pravidla atd.. To tam není.
co se týká připojení a nepřipojení od ČEZu, tak v tom bych taky nesouhlasil. Projekt je jedna věc, realita druhá věc. Projekt je pro celý dům a nepočítá s tím, že si dám stavební rozváděč. V mm případě ale vše proběhlo tak, že jsem od elektroměrového rozváděče natáhnul do domu přívod a v domě zapojil stavební rozváděč. Na tuhle srandu jsem si nechal udělat revizi a ČEZ mě připojil. No a světe div se, projekt na připojení stavebního rozváděče nepožadoval nikdo. Revizák jen stručně popsal do revizní zprávy zapojení obvodu.
Teoreticky bych teď mohl zapojit elektroinstalaci v domě, vyškubnout přívod ze zrevidovaného stavebního rozváděče a zapojit do domovního rozváděče a mohl bych na to jet bez revize i 20 let, pokud bych během té doby nechtěl kolaudovat nebo by mě někdo neprásknul. Samzřejmě to není správné řešení, a za těch 20 let by mi už nikdo revizi nedal, ale tahle možnost bohužel existuje a provést ji lze