
Proudový chránič - rekonstrukce elektriky
Už mám nějaký pátek po škole a v době, kdy jsem to ještě praktikoval byl proudový chránič povinný pouze pro koupelny. Trošku si tedy potřebuju osvěžit stav věcí.
Dnes je proudový chránič povinný pro celý objekt, je to tak? Můžu mít několik nezávislých větví, aby problém způsobený v jednom místě nevyhodil celý dům? Přesněji takto:
Co se týče jištění pro nadproudy, tedy klasický jistič, rád bych měl pro každou místnost zvlášť dva jističe, pro světelný a pro zásuvkový okruh.
Proudový chranič by byl samostatný pro Koupelnu+zachod, kuchyn, Venkovni prostory, IT infrastrukturu a všechny ostatní místnosti. Může to tak být?
Pojistkové skříně pak na každém patře na chodbě (možná v budoucnosti ještě v garáži, aby to bylo blízko), udává se někde minimální nebo maximální výška umístění?
Když jsem chodil v pátek do školy, proudové chrániče se ještě takřka nepoužívaly, protože byly velké jak televize, ale o dost dražší. Jó dneska, to je jiná. Můžeme si "nasekat" instalaci, jak je libo, podle "nerušivosti" provozu i pohodlnosti obsluhy. Chrániče nejsou povinné "generálně", ale jen pro nebezpečné prostory a zásuvky (dříve pouze pro zásuvky v koupelně a venkovní "1fázové"). Doporučuji posoudit rozdělení do samostatných "chráničových" obvodů tak, aby např. kvůli chybě vně objektu nevypnula současně i mraznička, aby nezhaslo veškeré osvětlení současně (u světel - doporučuji "nouzáky" na schosdech a u rozvaděčů s chrániči).
Chránič je fakt dobrý zařízení, ale svojí citlivostí může rušit jinak bezchybný provoz např. u rozsáhlých rozvodů ve vlhkých prostředích... Nedoporučuju dávat "pro jistotu" chrániče za sebe, protože se mohou vzájemně rušit a bez zjevného důvodu vypadávat...
Větším počtem chráničových obvodů snad neporušíte nic, kromě svého konta.
U umístění rozvodných skříní se řídím především přístupností a bezpečností při obsluze, protože lézt kvůli nahození jističe po židlích a na schodišti, je nepraktické
Už se to "vylepšilo":
Zdroj: elektrika.cz, proprojektanty.cz a poslední školení - když na něco zajímavého narazím, uložím si to hezky do textového souboru...
Supr, to je dobrá zpráva
Takže pouze na zásuvky, to je skvělé a ještě u IT infrastruktury to být nemusí, to je ještě lepší. A světla pouze v koupelně. Supr, díky.
No a pokud mas v koupelne pouze jedno svetlo, tak ho muzes vytahnout ze zasuvkovyho okruhu a udelat proste jeden okruh koupelna.
No, se svetly mam trosku jiny zamer, kazdopadne nebezpecne napeti je pouze a jenom ve svitidlech, ve vypinacich je bezpecne nizke napeti (5V).
Asi to bude slozitejsi, Nejprve bude sada chranicu, a po nich poruznu rozvetvene jistice do finalnich vetvi.
Nač sada? Dnes jsou chrániče kombinovány s jističi. Tam, kde je přístup laikům mají být v nově provedených rozvodech zásuvky chráněny proudových chráničem s patřičným vybavovacím proudem (<=30mA), pokud se nelze z toho vykecat - lednice, IT, atd. Mimo zásuvek i světla v koupelně buď proudový chránič, nebo světla na malé bezpečné napětí (12V st, 25V ss).
No, bude to podle ceny samozrejme. V okruhu obytnych mistnosti by mohl byt jeden trifazovy chranic + 8 jisticu a nebo 8 jisticu kombinovanych s chranici. To zalezi, co vyjde levneji.
Dovolil by som si nesuhlasit s 1 trojfazovym chranicom na 8 jednofazovych obvodov. Jednak by sa mal trojfazovy chranic pouzivat iba na trojfazove obvody a za druhe ti spadnu vsetky zasuvky, ked ti vyhodi chranic. Lepsie riesenie je pouzit 2 (alebo viac - podla financii) samostatnych 1-fazovych prudovych chranicov s vyssim povolenym max. prudom, ako budu istice za tym (cize pri isteni zasuvkovych obvodov 16A isticmi pouzit chranic bez nadprudovej ochrany na aspon 25A). Okruhy pridelit k prudovych chranicom podla predpokladaneho zatazenia rovnomerne. Prudovy chranic je okolo 30 eur, istice su za 2,50.
Jak jsem psal vyse, zasuvky jsou jistene po mistnostech, tedy max 10A jistic na mistnost (dobra, prehnal jsem to s poctem 8, bylo by jich 6. Koupelna smostatny chranic a dva jistice - svetla zvlast, zasuvky zvlast, kuchyn samostatny chranic na zasuvky a opet svetla zvlast a zasuvky zvlast. IT infrastruktura bez chranice, venkovni prostory s chranicem.
Co te k tomu vede? Mas to natahany 1.5kou? Zasuvky jistit 16A, pac to umi a na jedny desitce se toho dohromady moc neudrzi...
kdo si aspoň trochu pozorně přečte normy, zjistí, že i vedení z 1,5ky lze za určitých podmínek jistit jističem zjistím 16A. Podmínky se týkají izolace kabelu a uložení kabelu. Izolace musí být z PVC a kabel musí být uložen ve zdi.
A kolik tím ušetřím na (normálním) baráku? Riskovat zalomení kabelu a oslabení průřezu?
Když kolikrát vidím, co dokáže elektrikář "od stolu" ......byste se divili co dokážou.
Nedávno jsme dostavěli barák, elektriku sem si samozřejmě dělal sám.Nevidím důvod cokoli šidit.Každý okruh zvlášť pro každý pokoj, jak světla tak zásuvky.Zvlášť přívody pro myčku, pračku, boiler, konvici......
Pro kuchyňskou linku dva přívody, protože zásuvek není nikdy dost.Tři chrániče, pro každou fázi jeden.Mimo chránič jen rozvody PC a mrazák, oběhovku topení a dobíjení záložního osvětlení.Dále pak přívod k indukci a troubě, zásuvce 380 V a kotli.
To vše pro bungalov 150 m2 tři pokoje, technická místnost, koupelna, šatna, druhé WC a obývák s kuchyní.Spolu s venkovním osvětlením a zásuvkama, přívodem pro ČOV, studnu a vjezdová vrata.Veškeré zásuvky v 2,5 a světla 1,5kou.
Vše taháno v podlaze v chráničce.Tady si nemůžeme poruchu slabého kabelu dovolit.
Rozumím tomu dobře, máš u linky dva okruhy? Měl jsem za to, že to není možné.
A proč ne? 2x6 zásuvek bych těžko pověsil na jeden jistič když uvážím příkon spotřebičů v kuchyni.
Ráno se zapne konvice na čaj, espresovač, toustovač .Dál nepočítám trvale zapojenou mikrovlnu, rádio......