Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Malé, ojeté, levné auto

Jako student mám finanční limit na koupi ojetiny 65 000- 70 000. Nejsem náročný, potřebuju zkrátka jen takové přibližovadlo. Snad jen, aby mělo airbagy a posilovač řízení, rok výroby asi ne starší než 2000. Logicky se nabízí stará Fabia, ale když porovnávám její ceny s podobnými vozy stejné výbavy, najetými km apod., kolikrát mi přijde, že je dražší než konkurence. Na druhou stranu má určitě výhodu v tom, že náhradní díly a servis bude asi naopak nejlevnější, a že není příliš poruchová (?).
Rád bych se dozvěděl nějaké tipy na další modely malých aut, které jsou cenově v limitu, málo poruchové a mají dostupné náhradní díly.
Napadá mě Peugeot 206, VW Polo, VW Golf IV (už je ale dražší), Fiat Punto, Hyundai Getz, Renault Clio, Opel Corsa, Ford Fiesta. Nevím ale, jak to s nimi je s tou poruchovostí apod.

Pak bych ještě měl dotaz, zda je lepší koupit auto s rokem výroby 2001 a najetými 70 000 km, nebo třeba rok výroby 2005 a najetými 150 000 km.
Ročně nenajedu víc jak 6 tisíc km.

Děkuju za rady a tipy

Myslíš si, že auto z roku 2001 bude mít najeto 70 000????? A vozidlo z roku 2005 najeto 150 000 ???
Trochu divné, co?

Koukni se po nějakým Golfu, Oplu Corsa, VW Polo.Ale nepočítej s tím, že budou mít tyhle kilometry.Teda v České republice ne.
Budou hodně stočený ( kilometrově) .

Našel jsem třeba toto http://www.sauto.cz/osobni/detail/peugeot/206/1171 1123?goFrom=list nebo http://www.aaaauto.cz/cz/renault-clio/car.html?id= 30470619&make=100&model=152&sort%5B0%5D=4&sort%5B1 %5D=0 . Samozřejmě neříkám, že jsem si jistej, že nejsou přetočený tachometry.

Obecně mi jde o to, zda se vyplatí koupit relativně zachovalý, starší auto, nebo novější, ale hodně používaný ...

Tak jsem si zadal na cars.cz omezeni do 70 kKč, od r.2001, do 1400 ccm, airbag, LPG (levný provoz pro studentíka), první majitel. Tohle mi vyšlo: Opel Corsa 1.2 16V+ LPG, klimatizace, ALU. Dovoz Německo takže na prvního majitele bych nedal, kilometry bude mít stočeně nejmíň o 150000. Když půjdu do 1,6, vypadne mi tohle: Ford Focus 1.6 16V. Podle fotek plynová nádrž místo rezervy. Bral bych Focuse se zřetelem na stáří nádrže.

Na druhou stranu má určitě výhodu v tom, že náhradní díly a servis bude asi naopak nejlevnější

Tomu nevěř. Mnohdy naopak.

Ročně nenajedu víc jak 6 tisíc km.

To bych chtěl vidět...

Na druhou stranu má určitě výhodu v tom, že náhradní díly a servis bude asi naopak nejlevnější

Takže Fabia má srovnatelný ceny náhradních dílů jako třeba Ford ? S ohledem na stáří auta dřív nebo později budu něco vyměňovat, opravovat

Jako student...

bych se poohlídnul po něčem levnějším. Za 25 tisíc koupíš od solidního dovozce slušný auto a ještě ti 40 tisíc zbude na benzín.
Než ho strčíš do šrotu, budeš už vydělávat a koupíš si něco lepšího za stejnou cenu ale s pozdějším datumem narození. :-D
PS. Tohle je ale poměrně velké auto zato má poměrně malej rejd. ;-)

Pak bych ještě měl dotaz, zda je lepší koupit auto s rokem výroby 2001 a najetými 70 000 km, nebo třeba rok výroby 2005 a najetými 150 000 km.

To první je samozřejmě pitomost. Nikdo nenajezdí s autem jen 5000km/rok, čili to první bude stočené víc, než to druhé, nic víc ten ukazatel kilometrů neznamená.

Co takhle poptat se mezi známými a příbuznými, jestli někdo nechce ekologicky zlikvidovat ještě dobré auto. Kdysi jsme nechali odhlásit a zlikvidovat ještě dobrou škodovku 120, pokud by se z ní nemuselo platit, tak bych si ji dodnes nechal jako druhé auto.

Zeptat se blízkého okolí je stále lepší než brát jako zdroj referencí anonymní inzerci a bazary.
Tak jako tak je třeba mít technicky zdatného a zkušenostmi ošlehaného automechanika (ten ověří, že sdělené informace sedí + najde zbytek chyb + posoudí rizika nákupu)! Prodává se hodně naleštěných aut (a to často bouraných, bazarník nepřizná dokud se mu neukáží důkazy, tachometr je dnes už nic neříkající informace, "všichni ho stáčí") a je třeba počítat, že se lidi často sbavují aut, které už mají nějaké technické nedostatky a je třeba vyměnit větší díly.
Já osobně jsem na poprvé nalít na hodně špatný auto, v servisu mi řekli, že jsem koupil vysloveně šrot neboť by nové díly a servis vyšel na 2x tolik co byla pořizovací cena :-). Kupodivu se mi to podařilo prodat dál (z venku vypadalo moc pěkně) studentovi a kupoval mu to otec profesor z univerzity. Potom jsem už koupil dobrý laciný auto, které nebylo nutný hned dávat do servisu a něco měnit...... ale bylo to náročné hledání mezi dost špatnými auty (pomohl mi kolega z práce, který měl nějaké zkušenosti). Good Luck.

Na poruchovost značky/modelu se moc nedívej, u starýho vehiklu je to jedno, tam je to kus od kusu. Hodně totiž záleží na tom, jak se k tomu chovali předchozí majitelé (styl jízdy, nezanedbaná údržba a servis). Můžeš koupit solidní auto, nebo šrot, přitom to budou dvě stejný auta (model, rok výroby).
Fabie a levný díly a servis? To je jen mýtus, kterej přežívá. Výhoda je, že škodovku opraví opravdu každej servis, ale s běžnýma evropskýma značkama nebudeš mít problém nikde.
Osobně bych se mrknul po Citroenu C3.

Nevěř tomu, že bys sehnal levnější díly. Přímo z fabriky ti nikdo nic neprodá.

Servis Forda? Spíš rozhoduje to, jaký auto servisuješ, jestli malou Fiestu, nebo Mondeo. Čím vyšší třída (tedy luxusnější), tím dražší díly. Cena za hodinu práce servisu už se pak moc nemění. Malej příklad - brzdy na Fabii budou levnější, než na Octavii. Ale jejich výměna v servisu bude mechanikovi trvat zhruba stejně. A můžu tě ubezpečit, že ta práce je většinou ta nejlevnější položka v celkovým účtu. Já nechal měnit starter a vyvažovat kola a z účtu necelých 7 tisíc byla práce jen asi 1500Kč. Zbytek matroš.

Edit:
Co třeba tohle:
http://www.sauto.cz/osobni/detail/citroen/c3/11764 800?goFrom=list

Jen sem chtěl upozornit na to, že když si pořídím fabii neznamená to automaticky, že budu mít levnější díly než na oktávii (samozřejmě to neplatí u všech). V dnešní době je hodně dílů na koncernových autech shodných.
Co se týče těch destiček pokud se nepletu jedná se o Fabia 1.4 a Octavia 1.9 TDi (66kw). To tvzení (jak už tu padlo), že díly na škodovky jsou levnější než na jiný evropský auta taky dávno neplatí.
Všeobecně bych se asi vyhnul Ranaultu, kde jsou ND drahý jak sviňa. Nejlepší je "vybrat" si několik vozů a zajít se zeptat do nějakýho obchodu na ceny ND (rozvody ....)

S auťákama to nejni jednoduchý. Auto = věčná pokladnička, na jedný straně skončíš a na druhý můžeš začít znova.

Mně se prostě ty Citroeny z posledních let líbí, ta C3 je moc pěkný auto a i nový je za velice slušný peníze se slušnou výbavou. Pokud bych hledal menší auto pod 100 tisíc, šel bych do C3.
Fabia se může za tu cenu zahrabat, tam dostaneš jen holej plech a sedačky jsou za příplatek.

Snad si nemyslis, ze Fordy delaj jen v Americe :-) Treba Fiesta by stala za zvazeni, tusim, ze to tady nejbliz delaj v Nemecku, Kolin nad Rynem.
Dily na Fordy jsou pokud je mi znamo snadno dostupne a hlavne druhovyroba je u Fordu dost rozsirena a tim i cenove dostupna.

Za tebou oznaceny financni strop se da poridit i r.v 2005, podle me nenarocny, spolehlivy auto, ktery neni ani skaredy a vykonove naprosto dostacujici.

LPG bude výhodný při jakýmkoliv nájezdu, pokud už tam bude zabudovaný. A ten nájezd bude o to vyšší, o co levnější palivo do toho je - proč si někam jen tak nezajet, když je to tak levný!
Ale LPG v ojetým autě má i nevýhody:
- Může to trochu zvyšovat pořizovací cenu ojetiny.
- Nádrž má předpisově životnost na 10 let. Může ho čekat brzká výměna za dost peněz.
- Ojetina s LPG bude nejspíš hodně ojetá. LPG si dává do auta ten, kdo jezdí hodně, aby se mu to do dvou let vrátilo. A taky to auto vyjede až na konec životnosti, tj. kdy opravy jsou neekonomický (převodovka na odchodu, spojka před výměnou, motor na generálku, vyskákanej podvozek - tlumiče, silentbloky). O možnosti koupit auto na LPG v hodně dobrým stavu pochybuju. Já sám ten svůj vehikl na LPG dám pryč až bude mít najeto ke 300 tisícům (to bude odhadem do 4 - 5 let). Pokud ovšem bude do té doby vyžadovat nový tlumiče, nebo spíš i spojku, tak to hodně zvážím, jestli to budu měnit, nebo raději už půjdu pro nový auto. Přece jen by ta částka byla slušnej podíl do akontace novýho vozu.

Filozofií je, aby vozidlo dokázalo po vlastní ose opustit brány bazaru. Že se ti to po 2km vysere na silnici nikoho nezajímá. Stačí sledovat média, poptat se známých, kamarádů. Znám člověka co si u nich koupil auto a je spokojený a znám dalších 20 co maj nepojízdnej vrak na špalkách a dovolání nikde.

AAA obejdi velikým obloukem.Vím, co se tam s auty dělá.Přivezou zahnojenej hnůj do garáže a za tři hodinky už stojí naleštěnej na place, po prvním majiteli se stočenými kiláky.A čím starší a levnější auto, tím horší.

S výběrem tvýho auta ti moc neporadím, stačí ale hledat a něco seženeš.My koupili s tchánem Corsu, 2001 rok, 1,0 obsah za 23 tisíc v krásném stavu po dědulovi, co už prostě nemohl řídit.
Auto jezdí za hubičku.Kromě investice 2500 do váhy vzduchu, jezdí bez problémů.
Druhé auto k baráku bylo POLO, taky 1,0 obsah.Stálo 35 tisíc před 3mi lety.Jezdí bez problému dodnes.
Já mám Golfa 1,9 tdi, stařeček, rok výroby 1996.Nalítáno 350 tisíc a furt jezdí velmi dobře.Bohužel kastle už docela reziví, proto plánuju obnovu vozového parku a koukám po nějakém Sharanu, tak od roku 2005.

Jestli máš čas a chuť, zkus tady na poradně najít pár starších diskuzí na téma nákupu ojetiny. Nejen já, ale i ostatní tam vypsali spoustu tipů, čeho se vyvarovat a na co dát pozor při nákupu (např. novej nátěr pod koberečkem v kufru indikuje novej blatník, nerovnoměrný spáry okolo dveří - oboje znamená, že auto bylo bouraný).

Třeby tohle:
http://kutilska.poradna.net/q/view/65474-vyber-aut a-do-150-000kc
http://kutilska.poradna.net/q/view/60020-vyber-aut omobilu
http://kutilska.poradna.net/q/view/57272-koupe-oje tiny-cena-cca-100000-kc

Kamarádka jsi koupila před pár lety v AAAčkách Felicii za 30000,-, kupovala ho jako nebouraní a mělo najeto asi 130000km. Po dvou dnech šla do kopru elektrika, tak šla hned do AAAček a tam se sní odmítli bavit. Potom to dala mému známému do servisu, tam se zhrozily že to auto je totálně v prdeli a že bylo minimálně dvakrát bourané, taky i vytopené. S tutou informací šla zase do bazaru a opět se s ní odmítli bavit. Nakonec se jí ujal nás známej advokát, kontaktoval bývalého majitele. Ten říkal že do toho bazaru přivez vrak na ND který měl nejeto přes 250000km, který dvakrát naboural a svépomocí opravil. A když to auto utopil na nějaké stavbě v laguně po přívalovém dešti tak ho rovnou odvezl do AAA a dostal za něj 2000,-. Tak nakonec uznali svojí chybu a peníze jí vrátily.

Brácha dal prodat do áček toytu .Měla najeto cca 90000km a 7 let stará(kupoval nový) .Když jsem se díval pak na jejich stránky po cca měsíci .Tak tam měli stejný kilometry a akorát dražší než mu dali peníze .Byl to jedinej bazar ,kde mu dali hned peníze než auto prodaj.
Když jsem tam byl a chtěl koupit , tak jsem tam nic nenašel . Co měli na stránkách a co bych chtěl , tak to tam neměli a nabízeli mě něco jiného .Takže jsem koupil jinde .
Bouraný auta se prodávají všude .Co mě říkal znamý tak měl dobry zkušenosti z autem jarov v praze .Ale nebyl jsem tam . Jen předávám co jsem slyšel.

Při tomhle nájezdu bych vzal nějakou tu "nákupní tašku", jako např. Fiat Punto nebo Citroen Saxo od r.v.2000. Oba mají zinkované karoserie takže pokud nebyly vážně bourané a lacino opravované, nebývají shnilé. Motorizaci bych volil jedině benzín, u Punta 1.2 8V a u Citroena 1.1 Jsou to léty prověřené jednoduché motory s dostatečnou dynamikou a přitom úsporné. Nenechal bych se nalákat na výbavu, spíše bych koukal po základních verzích, protože čím méně kabelů tím méně poruch.

jestli myslíš běžné věci jako destičky, kotouče tak ty se používají na tigru i z jiných opelu. Naopak, díly na tigru nejsou vůbec drahé, spojkové lamely, spojky, tlumiče, nárazníky všechny díly jsou levné, levnější než na škodovky :-) U pumy je výběr sice menší ale pořád je zde transparentnost z jinych fordu (z eskortu, fiesty) opět díly levné.

A auto se kupuje na požitek a ne na to, abych až ho zbořim počítal, kolik mě to bude stát?... Samozřejmě kdo chce kobylu, musí mít na oves. Tzn provnozní kapaliny, filtry, destičky,převodovkový olej, (u nafťáka rozvody), po nějakým tom čase ložiska, vybroušení lemů, nástřik spodků a dutin, doplnění-vyčistění klimy, ale to jsou běžné věci. Časem se může přidat výměna spojky, brzdových kotoučů.

Ještě pokud nelpí tazatel bych mohl doporučit něco z mazdiček (323), nebo mitsubischi galant 2.0

Ale tvoji oblíbenci nesplňují požadavky levnýho auta. Jsou to starý vehikly, který jsou kvůli stáří a z podstaty zaměření na sportovnější jízdu vyhuntovaný od frikulínů do mrtě, takže po nákupu by ho s velkou pravědpodobností čekal poloviční repas auta a to ne jen běžně opotřebitelný díly, ale takový tlumiče, silentbloky, ramena...
Vyhuntovanj motor taky nepotěší a rozhodně to nebude nic úspornýho, co se spotřeby týče.

A auto se kupuje na požitek

A tohle tvrzení je VELMI subjektivní. To TY ho kupuješ na požitek. Spousta jiných potřebuje samohyb coby přibližovadlo s co nejnižší režií a spotřebou. Navíc naložit do Tigry, nebo Pumy něco jinýho, než pár igelitek z nákupu bude úkol hodný Sysifa.

V Tigrách jsou stejné šestnáctiventily 1,6 a 1,8, co se dávaly do Vectry. Tichý motory, spotřeba normální, akorát to na 90% bude žrát olej, o tom žádná. Vectru 1,6 jsem měl, naštěstí bez zvláštních olejových požadavků (co jsem zjistil, tak to byla docela výjimka, ale zase žádnej div přírody), motoricky to byl punc spolehlivosti. Jo, Oply reznou.

Jo, tady je nějaký popis, spotřeba, co uvádí, v podstatě odpovídá. Je to přesně ta motorizace, co jsem měl. http://www.cars.cz/autorecenze/auta/Opel/Vectra/Re cenze-Opel-Vectra-Dobra-volba.-1016612.html Jen dodám, že po městě jsem jezdil tak za 8L, v zimě krátké po městě i za 10L. Ono taky - jak s tím kdo jezdí, ale to znáš.
Mělo to poměrně dlouhou pětku, samotný auto nemělo snad ani 1150kg (asi ten plech, proto to taky rezne...). Naložený je to líný... v podstatě to co ten kluk píše sedí. Akorát tedy to odpružení - proti P 407, kterou jezdím teď, to bylo tvrdší. Zase to líp sedělo.
+ bonus co byl spíš pro mě - u oplů mi vyhovují sedačky, třeba v oktávce se cítím jak na pryčně, v oplu bych za jízdy i usnul. Dodnes na ně vzpomínáme. Ale to už je subjektivní.

S tím Puntem se s rozumnou nohou dostane na nějakých 5,5 litrů. Což při současných cenách benzínu udělá rozdíl okolo 0,8Kč/km. Což není málo. Už v úvodu psal, že chce nějaký nenáročný přibližovadlo, což Punto bohatě splňuje. Jako městský vozítko je to super.
Motor 74kW mám v Oktávce taky a ten popis z odkazu na to sedí taky. V nižších otáčkách to netáhne tak pěkně, jak bych si představoval a při plným autě už to taky není hitparáda :-) Ale pro rozumnou jízdu to stačí, i s tak těžkým autem, jako je Oktávka, nebo Vectra. Výhoda toho Punta je, že je to lehoučký, takže i ty litrový motory v tom s tím dokáží pěkně mrsknout.

BTW, předpokládám, že podobné benzíny budou i v těch Corsách, proto bych já hledal Corsu. Ale - oply reznou a reznout asi jen tak nepřestanou, to vidím jako hlavní minus. Pokud to tedy někomu u auta, o kterém už nepředpokládá, že by ho prodával dál, ale že ho dojede, nějak extra vadí. :-)

Nedávno jsem tu měl taky diskuzi o výběru auta. Roční nájezd mám jen o něco vyšší než ty. Vybíral jsem mezi Puntem II (1,2 8V), Fabií (1,4), Saxem a v hledáčku byl ještě Ford Fusion a Suzuki Ignis.
Nakonec jsem vybral to Punto a jsem vcelku spokojený. Povedlo se mi sehnat ve výborném stavu, od soukromníka. Takže za mě Punto.
- Saxo je podle mě menší, takže při vyšší postavě můžou být problémy.
- U Fabie mi vadil línější motor (1,4), vyšší povinný ručení, hůře vyřešená palubovka. Výhodou zase je, že je i v kombíku a že je jich dost, takže se dá snadno sehnat v hezkém stavu (oproti třeba Puntu).
- Fiesta mi nebyla doporučena kvůli větší náchylnosti na rez.

Mohu doporučit Toyotu Yaris, já jí mam dva roky a jsem spokojen. Sice jsem najel za ty dva roky jenom necelých 9000Km ale mají jí i čtyři mojí známí i 10 let a říkají že až na pár běžných drobností jenom lejou benzín a jezdí. Na to že je to jenom litříček tak to jede skvěle, lépe než nějaká Fabie 1,4 MPI a žere to ho*no, průměrná spotřeba okresky/město 5litru.
Nevýhody jsou špatné boční vedení sedadel a je to dvoumístní auto i když to ma zadní sedačky. Ale to se mu dá odpustit při tvejch plánovanejch 6000Km za rok.

Já to řikám pořád, Daewoo ať si dělá vysavače, ale nesere se do aut :-D záleží na tobě no, já bych nebral ani za mák.
V té cenové relaci v jaké hledáš si už typy dostal (Fiat Punto, Opel Corsa, Astra, Vectra, Tigra, Mazda 323, Yaris, Saxo,Škodu Fóbii).

Musíš si projít každej inzerát, zvážit dle fotek a stavu co píše dotyčnej, ale uplně nejlépe, vzít si sebou někoho zkušenějšího a auto si dojet omrknout, projet a pak se teprve rozhodnout (rozhodně nečekej zázraky, ovšem dá se provést povedenej kup). Pak si vzít bokem cca 15 tisíc a počítat s tím, co bude třeba vyměnit.

Výměny dílů závisí na jejich stavu. Rozvody se obvykle mění preventivně, protože u nich se těžko zjišťuje stáří a stav. Ostatní až se to vysype, tedy výfuk když proděraví, tlumiče když jsou měkký (i když to není akutní, ale snižuje to stabilitu a prodlužuje brzdnou dráhu).
Takže ani ty rozvody nejsou bezpodmínečně nutný, ale doporučuje se je měnit, pokud chceš, aby ti auto vydrželo a nenechalo tě to někde mezi polama s rozbitým motorem.

Ještě bych provedl výměnu oleje + olejového filtru, těžko zjistíš jeho stáří a nedá se spolehnout na prodávajícího, který tvrdí, že ho zrovna před měsícem měnil (obzvlášť když auto prodává). A taky filtru paliva. Setkal sem se i s názorem, že palivový filtr se nemění nebo jen v případě problémů (nejspíš tím bylo myšleno, když zůstaneš trčet někde na okresce nejlépe po půlnoci).
Výměna ostatních filtrů dle posouzení jejich znečištění.

No právě a sme zase u toho. Když koupím "nové" auto preventivně udělám rozvody + olej, zkontroluju stav brzd a náprav (čepy, tyčky řízení), filtry.

třeba vnímat každou odchylku v chování auta a co nejdřív ji řešit

No a tohohle nový majitel není schopen, protože nezná předchozí stav. Takže i když auto špatně potáhne, bude mít pocit jak mu to jeho "nový" autíčko jezdí jako z praku (obzvlášť pokud nemá nějaké předchozí zkušenosti nebo přešel na "nové" auto z ještě většího vraku než si nyní pořídil).

Auto je prostě pokladnička do který se peníze strkají horem dolem a představa, že koupím starej křáp a dva roky budu jezdit a lejt jenom PHM je mylná.
Do auta a ženský nevidíš :-)

Sám sem si to zkusil, koupil sem auto (Diesel) za 170k, dva roky jezdil bez problémů a pak 25k za výměnu vstřikovacího
čerpadla a od tý doby jen opravy (čepy, ložiska př. kol aj). + pravidelný servis samozřejmě.

Jo jo, pokladnička. Mám Oktávku asi 3,5 roku a pokud počítám i montáž LPG, tak jsem do toho auta narval přes 60 tisíc. A to jsou bežný opravy - brzdy, ložiska, olej, startér, akumulátor, škrtící klapka... běžný díly, co se prostě opotřebují. Když to spočítám, tak servis toho auta mi vychází 1Kč/km. A to některý opravy děláme svépomocí s bráchem (brzdy, ložiska), v servisu by to stálo o pár fufníků víc.

Dobrý, já koupil feldu v plný parádě asi za 30 (+- už si to přesně nepomatuju), 1,6MPI, mam s ní od té doby najeto 150tis a za servis sem za celou dobu nedal víc jak 15tis (2x spojka - tahám za tím těžký přívěs, zapalovací cívka, termostat a nějaký další spíš blbiny jako brzdy, filtry...). Aktuální nájezd se blíží 250tis a co je u mne, tak bez větší údržby (výpis závad z ŘJ je čistý, všechny parametry v normě). Už jen čekám, kdy doslouží, abych koupil něco jiného a mrška pořád drží a že dostává pěkně do těla. :-)

Tak já to koupil ve stavu, kdy to prostě mělo brzdy před výměnou, LPG přišlo na 25 tisíc, rozvody po koupi a dva silentbloky vyšly na 8 litrů. No a pak největší pálka byl ten starter na podzim a k tomu akumulátor, to bylo dalších 8 litrů. Jinak nic moc to nechce, já do těch 60 tisíc počítám i takový věci, jako oleje, filtry, doplnění klimatizace... běžný náklady. Nic závažnýho, jen jsem to prostě dostal ve stavu, kdy to původní majitel dal pryč v půlce životnosti (dovoz z Německa). Ale taky některý věci měním zavčas a nenechávám to dojet až do konce, nestojím o to, abych se kvůli úspoře pár korun někde zabil.
Ale další auto už bude úplně nový.

STK na to nemá vliv, vysypat se ti může kdykoliv cokoliv, takže jak raděj kluci (každopádně olej+filtry), a zbytek na uvážení. Lepší je si to nechat zkontrolovat v servisu, nebo u někoho zkušeného - pokud tomu nerozumíš(podvozek, destičky, olej v převodovce atd.) Když budeš mít štěstí, tak tě čeká jen ten olej.