Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem favorit nestartuje

dobry den, prosim oradu. favorit mi nestartuje. je mozne, ze dosel i benzin, ale to auto proste skoro nereaguje na startovaci polohu klicku. kdyz s nim otocim, tak to tak skoro neslysitelne skytne a to je vse. ba terka je v pohode, tam problem nebude, ani v civce. prosim, poradte. diky

Roztočí se ti starter? Neroztočí? Tak to nebude benzínem. Pokud to ve starteru jen cvaká, může být vadný stykač, nebo uhlíky. Pokud se neozve žádný zvuk, maximálně jen kontakty ve spínací skříňce, tak si zkoušečkou zkontroluj jestli ti jde do kablíku mezi sp. skříňkou a elektromagnetem proud. Je to ten tenký vodič u starteru s fastonem.

proud ze spínačky jde, protože to jednou škytlo a pak to už jen cvakalo. Jako by tam bylo něco, co by bylo mezi spínačkou a baterkou, co by bránilo nastartování, něco, co by baterku vytížilo natolik, že by baterka neměla sílu natočit auto.

to můžu napat hnedka... rozsvítit mi jdou teďka jen parkovačky, protože tm nemám relé, je vyndaný, ale když jsem tam měl, a rozsvítil jsem parkovačky a do toho tlumený, tak to skoro zhaslo, když jsem to zkusil za chvíli, tak to svítilo celkem slušně, zkusil jsem to natočit a světla skoro zhasla... To stejný dělá světýlko na stropě. Když ho rozsvítím a zkusím to natočit, světýlko skoro zhasne, to samý dělají i kontrolky na přístrojovce.

no tak máš v podstatě jen dvě možnosti. Baterka, nebo někde pořádně nedokonalej kontaktzareylé třeba na kostru atd....takže zkusit jinou baterku-půjčit...nebo hledat v instalaci....protože pokud by to bylo OK tak ti při startování světla jen trochu pohasnou,

Společného to má hodně. Je rozdíl naměřit 12,7V nebo 12,2V. Podle toho lze zhruba zjistit stav baterky. Vybitý akumulátor stále horkotěžko drží napětí, ale nenastartuje z něj.
On musí zjistit, jesti ho má opravdu vybitý, nebo jestli má jen velké přechodové odpory v kabelech. Ideální by bývalo bylo, kdyby při startování měřil napětí přímo na aku.

Něco si o tom zjisti.
Pak si popovídáme o kapacitě akumulátoru, Jmenovité kapacitě, Skutečné kapacitě, o vnitřním odporu, jeho měření a velikosti která jediná určí celkový stav akumulátoru a jeho stáří.
Dobereš se k tomu, že musíš měřit pod zátěží velkým vybíjecím proudem.U starých baterií to bylo možno měřákem jednotlivých článků se zátěžovým rezistorem. Dnes z konstrukčních důvodů se měří celkový vnitřní odpor akumulátoru na vývodech baterie.

Ale on NEMÁ zařízení, kterým by si zjistil přesný stav akumulátoru, ani ho to nezajímá, on si musí vystačit s tím co má!
Každý mluvíme o něčem jiném, mně jde o to, aby věděl PROČ se mu nedostává proudu do starteru, jestli je to vybitou baterkou, nebo přechodovým odporem v očku nebo svorce nějakého kabelu.
Jak řekl paul, v tomto případě je to nepodstatné, to jenom ty to zbytečně rozvádíš do podrobností.
Teď už je na něm, jak to vyřeší.

Aha, takže ti starter protočil motorem, a teď už jen cvaká?
Říkáš, že máš baterku v pořádku. Pokud starter nezabírá a jen cvaká, mohl se usmažit stykač co pouští proud do vinutí starteru. Nebo se mohl zlomit uhlík.
Klesá ti při startování napětí? Pohasínají ti kontrolky?

Sundej objímky z baterky, očisti objímky i kontakty, zkontroluj zem na kostře auta od baterky.Cívka nemá s protáčením starteru nic společného. Rada - Když ti z jakéhokliv důvodu zhasne auto v křižovatce, na přejezdu, uprostřed potoka. Zařaď jedničku a drž startování. Na starter dojedeš z kritického místa. Tím chci říct, že cívku, benzin nemusíš řešit. Proud od baterky jde do elektromagnetického spínače, kde po zapnutí klíčku pohne elektromagnet s tyčkou kde na jednom konce jsou kontakty které pustí proud do starteru a na druhém konci je táhlo, které zatlačí ozubenou volnoběžku do věnce setrvačníku a starter točí klikovkou motoru.
Když se u starteru ozývá při otočení klíčkem cvakaní, elektomagnet funguje. Má li motor sbahu se aspoň trošku protočit jede zřejmě i starter. Proto očistit jak psáno výše, pujčit si baterku a vyzkoušet. Nebo soused a startovfací kabely.
I prázdná baterka ti dá na zkoušečce 12V to nic o baterce neříká.

ok, ráno očistím svorky a baterku. Jinak startovat přes kabely jsem zkoušel, vůbec nic to nedělalo. Jo a ještě detil. Když jsem měl zapnuté stěrače na cyklovač, pískalo asi relé v pojistkovce, možná že to ale se stěrači nemělo nic společnýho.

Občas se stane, že je velký přechoďák mezi očkem a kabelem. Je to tam jen nakrymplovaný. Kostřicí pásek pod autem (karbec) nebo kabel od karoserie na motor (stříkačka) je OK?
A nebo je to tím akumulátorem. Tyhle věci řeším v servisu u starých aut každou chvíli, takhle na dálku se radí blbě. Chce to píchnout zkoušečku přímo na elektrody akumulátoru, ne na jeho kabelové svorky a startovat. Jedině tak zjistíš, jestli ti klesá napětí na baterce nebo v kabelech. Nebo máš přidřený motor a snažíš se zbytečně.

Zemnicí pásek je zespodu zleva mezi převodovkou a nápravicí.
Přidřený to asi nebude, ale za vyzkoušení nic nedáš. Zkus s vyšroubovanými svíčkami pootočit řemenicí klikového hřídele golou za její šroub. Doprava, samozřejmě. Budeš muset odmontovat dekl u pravého př. kola.

Já myslím, že tato diskuze nemá smysl. Od samého začátku ti všichni říkají že máš problém s baterkou. Něco měříš a nevíš co.Mohl sis přečíst, že bez zátěže nic nezměříš. Máš li vadný článek a zkusíš baterku neodborně zatížit, tak ti leda bouchne. Nabíječka je ti u staré či vadné baterky leda k ....

Tato "závada" je diagnostikovatelná obyčejnou zkoušečkou během pár minut. Jenže se musí vědět kam sáhnout. První co měl udělat, požádat někoho, aby mu držel zkoušečku přímo na akumulátoru a startovat. Pokud se snižuje napětí už na baterce, nepsat že má "baterku v pohodě", ale hned jí nechat nabít nebo vyměnit. Pokud se na baterce mění napětí jen nepatrně, je to v kabelech resp. v jejich koncovkách. Takové místo se také velice silně hřeje.
Závady starteru se prakticky vždy omezují jen na kartáče, poškozený komutátor, spálené vinutí kotvy nebo spálenou cívku stykače. To ale není tento případ, jemu starter evidentně funguje, protože se snaží točit motorem.

To může způsobovat několik věcí. Pokud auto chcípá přímo při jízdě, tak může být špatný kontakt ve spínací skříňce (vypne se všechno, co jde "přes klíček" takže je to snadno poznat), nebo problém ve vedení k zapalovací cívce a zapalovací jednotce. Už jsem se setkal i s cívkou, která když se ohřála, přestala fungovat. Karburátor bych podezříval jen v případě, kdy auto chcípá jen na volnoběh nebo při přidání plynu a podobně.