Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Favorit porucha

Čím to může být, že na starém Favoritu začala stále svítit kontrolka oleje, ale oleje je v motoru dostatek? A neznáte v Praze nějakého dobrého opraváře na tyto auta?
Díky za rady.

loading...

Zadřít motor se může v případě, že je špatně promazáván. Pokud je voda v oleji, tak mu to nesvědčí, ale hned se nezadře - někteří s tím jezdí, aniž by o tom věděli. ;-)
Pokud sundáte víčko pro nalévání oleje, podívejte se, jak z vnitřní strany vypadá - je suché, nebo je na něm pěna (emulze)?

nejspíš to bude ta voda v oleji, protože zrovna dnes jsem dolejvala chladící kapalinu a hned nastal tento problém. V Praze je všek problém s nějakým normálním opravářem, neboť už to nechtějí kvůli stáří opravovat, prý ať to schodím ze skály a koupím si něco jiného. A jinak když je ta voda v oleji, tak to asi špatně maže a abych to hned nezadřela má na to vliv rychlost jízdy?

Zbytečnost! Ve starých motorech běžně kondenzuje voda, takže emulze vzniká i bez příčiny vadného těsnění, nebo hlavy. Olejové čerpadlo taky jentak na favoritu neodejde. Jediná rozumná možnost je koupit nové čidlo a tesnící podložku z Cu... Občas se stává že kontakt na čidle je špatný, protože ten kabel není krytý a dostane se na něj spoustu bordelu soli a vlhka...

Mám doma jedno malé a to jsem celý víkend hlídal, takže přesně vím o čem mluvíš. Já zas někdy z toho věčného plnění "mateřských povinností" mám obavu abych ještě nezačal menstruovat :-)

Je fakt že to asi nebude s cenou opravy tak horké. Je to Favorit a vrakáčů je plno. Mně když se potkal motor u Renaulta,oprava by vyšla asi na 15, celý motor jsem sehnal za 3 klacky.

Ak je v oleji voda /vadné tesnenie pod hlavou/, tak na viečku, zo spodu, bude biela emulzia a samozrejme bude ubúdať voda z vyrovnávacej nádrže a pribudať olej.Problém s mazaním sa prejavý hlučným chodom motora a ak by to vôbec nemazalo, tak by sa motor zadrel.Oleju môže byť dosť, ale tlak je nízky.Pokiaľ svieti kontrolka trvalo, môže byť vadné čidlo-to je ten lepší prípad.Príčin môže byť viac, napr.starý olej + ol.filter, vylágrovaný motor a pod.Treba to zveriť do rúk odborníkovi.

Zajímavé, že když jsem použil do škodovky (RIP) nějaký laciný olej, tak se na tom víčku ta sr... udělala taky. Přitom po výměně oleje za kvalitnější to během chvilky zmizelo. Chtělo by to toho fagota vidět/slyšet... Motor co nemaže je poznat poslechem, pokud tedy není zralý na hození do kopřiv za garáží.

Nezadrel, ne nutne. Exmanzelka mela skodovku 105, kdyz jsem chtel menit olej, tak jsem ho vypustil sotva 2 litry; kontrolka nesvitila. Po naliti oleje a serizeni ventilu motor o polovinu ztichl.
Nove auto doporuci kazdy jine, podle preferenci, sympatii a samozrejme penez. Se soucasnymi novymi auty sotva slapnete vedle, maloktere jsou vyslovene sunty. Obecne ale plati, ze Skodovky a VW jsou pomerne predrazene; skodovky hlavne u nas. Asi jejich cena zahrnuje vlasteneckou prirazku nebo dan z blbosti, chcete-li. Jinymi slovy - za stejne penize koupite mnohdy lepe vybavene auto jine znacky. Take uz davno neplati ze Skoda = levny servis & dily. Opet - mnoho znacek je levnejsich.

příčina může být různá. V první části se musí zjistit, zdali motor maže či nikoliv. To se zjistí pohledem a poslechem. Odtud se rozvíjí postup dále, směrem elektrickým: vadné čidlo, prodřený kabel...
mechanický, nekčastěji v 99% je ucpáno síto ve vaně oleje. Odtud se nasává olej čerpadlem a tlačí do rozvodů.
Jak to dopadne, když kontrolka svítí, oleje je v autě dost a řidič si říká. to asi není žádná vada, když tam je olej.

Já měl to samé a pak mi dokonce voda utekla.
Příčina?
Rozežrané těsnění a načnutá styčná plocha hlavy. V počátcích, já jsem až druhý majitel,byl zřejmě naléván nevhodný Fridex.
Oprava?
Zfrézování hlavy a nové těsnění.

přečetl jsem si pár odpovědí na Vámi uvedenou závadu a některé z nich jsou úsměvné. Pěna na víčku-je to zkondensovaná voda a projevuje se to u Mogulu. Je-li motor v pořádku tak to po pár ujetých km zmizí, prostě se to odpaří. Pravdou je, že k určení je více aspektů. Čerpadlo oleje je zubové, u tohoto typu se může stát, že se spodní plotna, na které je sání z vany vydře. V daném okamžiku dochází k poklesu tlaku. Taktéž i klikové nebo ojniční šály jsou volnější, ale motor není vylágrován dochází k částečnému poklesu. Na olejovém kanálku ze strany motoru je šroub, ve kterém je kulička s pružinou, která má za úkol udržovat tlak. Pod šroubem je těsnění, výměnou za slabší se tlak zvedne a že máte spínač funkční usuzuji z toho jak popisujete svítí, nesvítí. Když je olej studený tak má jinou viskozitu nežli když je horký, proto když je studený tak se dociluje vyššího tlaku. Těsnění pod hlavou? Tady dochází mezi druhým a třetím válcem k destrukci a tím se dostává kapalina do spal prostoru a kucká to. Oprava? Brus a srovnat, práce cca na hodku. Málokdy se těsnění prosekne do prostoru tyček na vahadla, aby se voda dostala do oleje. Nejlépe se pozná tlak manometrem místo čidla. Při vyšších otáčkách to má cca od 2,5 baru a na volnoběh by to mělo ukazovat přes 0,5 baru, aby nesvítil policajt. Zkrátka je toho dost, ale zase tak náročné to není

Dobrý den, díky za obsáhlé vysvětlení. Spínač je opravdu funkční, to máte pravdu. Zítra jedu ke garážníkovi, protože v autoservisech nemají zájem, tak uvidím jak dopadnu. Chce vše vyčistit a vyměnit olej. Zeptám se ho na ty věci o kterých píšete a zítra sdělím, jak jsem dopadla.

Tak problém byl nakonec v oleji. I když byl měněn před 10 měsíci, zřejmě mě tenkrát okradli a dali tam starý olej, ale účtovali nový.
Ale vyskytla se nová porucha. Když otočím klíčkem, rozsvítí se všechny kontrolky a nejde nastartovat. auto naskočí až na další pokusy, nebo se musí roztlačit. Co myslíte, že je špatné, když to zlobí zase jen někdy?

zaoxidované kontakty na cívce u startéru popř. vnitřní zkrat, která má za ůkol vysunout volnoběžku a zapojit obvod s roztočením startéru, druhá možnost je, že jsou již vadné uhlíky včetně vydřeného komutátoru rotoru uhlíky a potom může být zaoxidovaný i impulzový kablík, To jsou nejčastější závady