Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Prostorový termostat

Prosím o radu,jaký prostorový termostat/dálkový/použít.Jedná se o plynové radiátorové topení v bytovce o velikosti 2+1 s kotlem Baxi ECO3 240Fi s ohřevem vody.Na trhu se nachází velké množství těchto termostatů a já nevím,který by byl nejvhodnější.Děkuji za radu.

loading...

Dobrý den,dnes je na trhu velké množství různých termostatů se spoustou programů,hlavně hledejte takový,který má možnost nastavení hystereze a to dost citlivé.Jedná se totiž o seřízení výkyyvu teploty mezi zapnutím a vypnutím kotle.Polopaticky asi takto,jestliže je hystereze půl stupně bude váš kotel při natápění vypnut v požadované teplotě,ale bude trvat do dalšího sepnutí pokud se neochladí o půl stupně,je to poměrně hodně,voda v radiátorech bude pravděpodobně již studená a je to celkově ztrátové po ekonomické stránce,proto doporučuji hysterezi co nejmemší,častější spínání ,ale voda stále vlažná.Momentálně používám pokojový termostat PT21,jedná se o náš výrobek,cena okolo osmi set,jsou již i novější modely,PT31 více možností nastavení,cena okolo tisíce korun.Dnešní doba přináší spoustu dalších možností regulace topných systémů,termostatické hlavice dálkově řízené pro každou místnost a podobně,je to veliké plus,když vše dobře promyslíte,přinese vám to ekonomické plus a současně teplo ve vašem bytě.

Pokud má dobře zateplenej byt, tak mu radiátory stejně vychladnou. Já mám hysterezi 1°C a než kotel znovu sepne, jsou radiátory dávno studený - teplota se drží i přes půl hodiny, za tu dobu je to studený.
Doporučuji hlavně dobře popřemýšlet, kam termostat umístit, aby ho neovlivňovalo přímé slunce, nebo třeba spuštěný televizor.

Vaše odpověď je vyčerpávající a plně s ní souhlasím, opravdu hodně záleží na nastavení hystereze (citlivosti). U dříve vyráběných termostatů bývávala + 0,5 - 0,5 od nastavené hodnoty a to je řekl bych na dnešní dobu opravdu dost (samozřejmě hodně záleží na daném typu topení, tepelné setrvačnosti budovy a spoustě dalších okolností). Jediné co bych dodal je možnost termostat dočasně vyřadit např. při větrání a podobných stavech kdy teplota dočasně rychle klesne ale není potřeba sepnutí termostatu (vyřešit např. předřazeným vypínačem) když po zavření oken dožene teplotu setrvačnost budovy nebo sluníčko. Samozřejmě i toto dnešní termostaty už umí ale je to jen o penězích.

Bral bych termostat s nastavením po půl stupni. A nastavit když chci mít 22°tak vypnout při 22,5° a dole zase o půl stupně výš než chci minimum. Docela to je znát.
Aby měl týdenní program a několik nastavení pro 24hod. cyklus a možnost zamknout nastavení, ale to asi mají všechny.

Já mám shodou okolností stejnej kotel :-) a k němu termostat AURATON 1500 - dle plynařů, co mě to spouštěli, termostat není to pravý ořechový, že jsou i jednodušší a lepší (termostat jsem nevybíral já, ale dodavatel bytu).

Jen popíšu, co umí, abys věděl, co od něj očekávat, pokud bys na něj padnul:
- nastavení denní a noční teploty po půl stupni
- hystereze 1°C nebo 2°C
- možnost zapnutí prodlevy 5 minut (kotel je spuštěn nejdříve po 5 minutách od posledního vypnutí, aby nespínal ve velmi krátkých intevalech)
- obsahuje 10 pevně definovaných programů + dalších 10 si může uživatel naprogramovat sám, např. já to mám tak, aby kotel topil hodinku ráno, když vystávám, pak celej den je na noční teplotu a pak to sepne na dobu, kdy se vracím z práce. Naprogramování je super věc, ušetří spoustu financí
- možnost ručního přepnutí na druhý režim (v noci si třeba na hodinku nebo i více zapnout topení na denní teplotu, pokud nečekaně ponocujete, nebo naopak přepnout na noční teplotu, pokud jdete přes den na dlouho pryč, nebo když větráte)
- možnost nastavit různé programy pro různé dny (jinej ve všední den, jinej na víked) - tohle je super, nastavíte to a pokud máte pravidelnej pracovní režim, netřeba se o topení jakkoliv starat
- indikace sepnutí kotle, tedy je vidět, že kotel topí

A teď pár nevýhod, co mi trochu vadí:
- změna cílové teploty se provádí jen směrem nahoru, pokud chcete mít v bytě o půl stupně víc, není problém přidat, ale pokud to chcete dát zpět, musí se teplota nastavit "cyklicky", tj. tlačítkem zvedat teplotu až do maxima (32°C) a pak to skočí na nejnižší a vyjet si zase na původní teplotu. Takže pro jednorázové přitopení je to dost krkolomný, večer je člověku subjektivně chladněji, než přes den. Na den mám 22,5°C, ale večer bych ocenil o půl stupně víc. Přestavovat to složitě se mi nechce.
- spínací relé v termostatu dost hlasitě cvaká
- tchýně má stejnej termostat, asi před hodinou jsem byl u ní a musel jsem ho vyresetovat, nějak se zbláznil a furt topil až na 26°C

Co bych tedy od jiného termostatu očekával, tak hlavně možnost jednoduššího nastavování cílové teploty, aby bylo tlačítko nahoru i dolů. Pro jednorázové přitopení mnohem pohodlnější.
Konkrétní model ti neporadím, taky se v tom nevyznám, jen předkládám zkušenosti, co mám - snad ti to pomůže dobře vybrat.

Trošku bych zde oponoval.
Hysterezní řízení kotle už je minulostí, nastavování velikosti hystereze už není to pravé ořechové. Dnes je nejlepší takzvaná PI regulace. I když moderní inteligentní termostaty dovedou pracovat jak s hysterezí, tak i PI regulací a můžeme si demokraticky vybrat, jakou chceme použít.

Nesmírně důležitý je inteligentní časovač (takzvané Předčasné zapnutí kotle). To znamená, že když chci mít třeba třeba v 16 hodin (když přijdu z práce) 23°C, tak nemusím přemýšlet (spíš zkoušet), že je třeba nastavit aby termostat začal topit v 15:20. Inteligentní časovač si sám zjistí, jaká je kolem zima, jaká je setrvačnost cimry a sám rozhodne, kdy začít topit. Nastavuje se tedy, že chci v 16:00 mít 23°C a ono bude. A co nejefektivněji.
Doporučuji inteligentní prostorový termostat PT30 viz zde, kde je také orientační popis jak PI regulace a inteligentní časovač fungují. Vážnější zájemci si raději stáhnou návod k použití v PDF, kde je PI regulace a předčasné zapnutí topení lépe vysvětleno.
Tento termostat jsem v OBI nebo v Globusu viděla cca za 1200.- a vřele jej doporučuji. Vložená investice (byť i za cenu ve výše uvedeném odkazu) se u plynového kotle vrátí za pár týdnů na ušetřeném palivu.

Pro ideální řízení kotle je ještě k tomuhle vhodné pořídit ekvitermní regulaci teploty otopné vody - elektronický teploměr venku na baráku zajišťuje, že dle mrazu všude kolem se dělá vhodná teplota otopné vody automaticky.

PI regulace funguje výborně, mám ho už 2 roky s plynovým kondenzačním kotlem Buderus. Mohu jedině doporučit. Obzvlášť vynikající je to předčasné zapnutí. Prostě mám nastaveno, kdy ráno čile vyskočím z pelechu a vypotácím se do práce, kdy přijdu. Kdy to má začít topit si zjistí termostat sám a každodenně si to dolaďuje.

//Edit: Je ale třeba velice pečlivě vybrat místo pro ten termostat, nejlépe do místnosti, kde se nejdéle zdržuje podstatná část rodiny a aby na to nesvítilo slunce nebo nešlo přímo jiné teplo

Mám jednu otázečku - nespíná kotel příliš často? Třeba každých 5 minut? Mě spíná v zhruba od 15 minut výše. Mám obavy, jestli příliš časté spínání nevadí kotlu. Co jsem vypozoroval, tak kotel mi funguje tak, že vyžene vodu někam na 80°C (což je otázka chvilky) a pak jen honí horkou vodu, než trochu schládne a pak zase přihřeje (termostat je sepnutý). Nevím, jak by se to snášelo s PI regulací.

Termostat mám asi trocha nevhodně - občas na něho zasvítí slunko, ale to nevadí, protože v tu chvíli mi slunko vyhřeje celej obývák, ale předělávat už to nemá cenu. Jedině tam dát bezdrátovej termostat. Ale ať bych to dal na jediné další příhodné místo, tak by na to slunko taky po ránu svítilo.

Když je to ve stavu PI regulace, tak spíná tak po 2 minutách, dobu zapnutí lze nastavit, pro plynový kotel se doporučují ony dvě minuty. Plynovému kotli naprosto nevadí ani častější zapalování. Pozor ovšem! Zásadně nedoporučuji mít trvale otopnou vodu na 80°C, je zbytečně velká spotřeba plynu. Teplotu otopné vody je vhodné nastavovat vzhledem k mohutnosti venkovního mrazu. Ekvitermní regulace (termostat na baráku venku) se dovede sama postarat o správnou teplotu vody. Zhruba (záleží na typu kotle, spočítaném průtoku atd) je vhodné nastavovat asi takto:

venku    teplota vody
do   0°C...45°C - 50°C
do  -5°C...60°C
do -10°C...70°C
do -15°C...80°C
-20 a víc  90°C

Těch 80°C jsem přehnal, leze to tak k 70°C. Jinak si můžu teplotu vody regulovat sám přímo na kotlu. Vzhledem k tomu, že mrazy už pominuly, můžu to teď trocha stáhnout, díky za radu.
Kolik odhaduješ úsporu PI regulace vůči hysterezi?

V tuto chvíli si nemůžu novej termostat dovolit, ale na příští topnou sezónu si musím rozhodně pořídit termohlavice na radiátory do ostatních pokojů, tam vidím největší ztráty.

Přesné sledování jen na tu regulaci nemám, protože jsem jí nasadil současně s kondenzačním kotlem, celková úspora je kolem 35-40%. Úsporu na PI regulaci (spolu s funkcí Předčasné zapnutí) bych odhadoval tak na 3-7%. Hlavně ta výhoda, že po příchodu z práce je tam přesně tolik, kolik si člověk nastaví a ten termostat zapne topení nejefektivněji tak, aby tam v zadanou dobu byla nastavená teplota. Netopí zbytečně dřív a ani není kosa z důvodu pozdního zatopení. Stejně tak ráno nevystrkuješ z podpeřiny všechny svoje údy do ledové cimry ;-):)).

Teplotu rozhodně stáhni, nemá cenu to honit na 70-80, pro tohle podnebí co tu je (u nás kolem 2 až 3) nastav nejvýš 50. Bohatě to stačí (nemáš-li enormní ztráty ve zdech a stropech).

PS: Jestli jsi z Prahy a okolí, tak naše firma dělá i topení...:-)

Já mám úplně novej byt, takže topení předělávat určitě nebudu :-)
O novém termostatu budu uvažovat do budoucna, až uvidím, jaký budou platby za plyn. Jak jsem psal - největší úspory vidím v termohlavicích, aby se mi nepřetápěla ložnice a dětský pokoj.
Já můžu programovat topení akorát po celých hodinách. Vstávám před pátou, tudíž si to nastavím od 4:00 do 5:00 a pak zase na večer to pustím v 18:00 a já přicházím v 18:30. Odhaduji, že na vytopení bytu (hlavně obýváku) po chladné noci je potřeba asi půl hodiny.

Ještě k tomu PT30 - ty 4 nastavitelné programy - jsou snadno nastavitelné? V tom AURATONu, co mám, musím program měnit vždy vyjetím až k poslednímu a zase to odklepat do požadovaného od nuly (programů je tam 20). Vzhledem k tomu, že pracuju 4 dny a pak jsem 4 dny doma, se mi pracovní cyklus vůči klasickému týdnu pořád po jednom posouvá (8denní cyklus vs. 7denní týden) a termostat umožňuje nastavení různých programů pro každý den v týdnu, tak musím každý týden chodit přeštelovat programy na jednotlivé dny a je to takový krkolomný. Osobně potřebuji minimálně 4 uživatelem vytvořené programy, idálně 5 programů. V tom mi ten AURATON zase vyhovuje, že svých programů můžu mít 10.

S PT30 nic odhadovat nemusíš. Nastavíš, že chceš ve 4:00 teplo a budeš ho mít. Stáhni si návod k tomu krámu, někde výše jsem dal odkaz. Programuje se to snadno. Lze v každém ze 4 programů naprogramovat extra každý den v týdnu, na každý den je možno zadat až 6 intervalů topení. Celý jeden den jde zkopírovat tlačítkem do dalšího. Já nastavil pondělí, zkopíroval až do pátku, sobotu naprogramoval extra a zkopíroval do neděle. Měnit jde cokoliv, nastavíš číslo programu co chceš změnit a den v týdnu, ten se pak programuje od začátku, neměnné hodnoty odklepneš a nové zadáš. Když se ti pracovní cyklus o den posouvá, stačí poslední den zkopírovat do prvního a předposlední do posledního, ani na teplotu a časy nemusíš sahat. Jo, tady je vada, že nejde nastavit víc uživatelských programů jak 4, nechápu, proč nedali větší paměť na víc programů, technicky to nemusí být problém. Třeba to časem přidají, starší verze měly jen 2 programy. Možná na víkendy by se ti hodil "ruční" režim. To nastavíš teplotu a drží jí to, dokud nepřepneš zpět na program. Taky je výhodná funkce "party" :-D, to jednoduše zvýšíš/snížíš teplotu a ono jí to drží až do nejbližšího naprogramování, kdy se pokračuje dále podle toho programu.

Právě to, že jsou tam jen 4 užiatelské programy, já potřebuji:
1)ranní šichta
2)před noční šichtou
3)mezi nočníma šichtama
4)po druhé noční šichtě
5)volný den

Kdyby jeden chyběl, musel bych se někde přizpůsobit a starat se o to mnohem častěji.

A právě že něco, jako je klasickej volnej víkend já vůbec neznám, makám, ať je víkend, nebo není. Kdybych měl normální práci od pondělí do pátku, tak je to jiná situace. Ale i k tomu možná časem dospějeme, takže mi ty 4 programy budou stačit.
Ruční režim mám naštěstí taky, když jdu z domu, tak prostě ručně přepnu na noční (18°C) a je vymalováno. Ale jednorázový zvýšení teploty ("Party") by se hodila.

Ale zatím to řešit nebudu, potřebuji spoustu jiných věcí, ale jsem aspoň o něco chytřejší a můžu vědět, co do budoucna chtít.

Ještě mě zajímá jedna věc - mám nastavenou denní teplotu 22,5°C a noční 18°C, tedy rozdíl 4 a půl stupňa. Není to příliš velkej rozdíl? Jestli je ekonomičtější nechat spodní teplotu vyšší, třeba 20°C. Je fakt, že na spodní hranici to snad nikdy nestihne vychladnout, ale jestli vyjde levněji to držet výš, než pak jednorázově vyhánět větší teplotní rozdíl. Dnes jsem to měřil a z 20°C to na 22,5°C to lezlo nahoru hodinu, ale to asi taky záleží na teplotě otopné vody, zkušebně jsem to trochu stáhnul a časový rozdíl je znát, jinak by to bylo rychlejší.

No to takhle říci "z voleje" nelze. Nezáleží ani tak na "podlahovce", a na klasických radiátorech ale kupodivu na materiálu zdí, tepelných ztrátách oken, stropu, podlahy atd a hlavně jejich tepelné setrvačnosti. Proto bych při výroku, jestli jeden či dva stupně byl opatrnější. Musíme si uvedomit, že topení dodává pouze tepelné ztráty místnosti. Bude-li cimra postavená na způsob termosky, nebudeme muset v zimě vůbec topit, stačí jí vyhřát v létě (za předpokladu že v zimě nevytáhneme pr**l :))).

Představme si hypotetický dům z metr silného polystyrénu, bez oken. Tepelná setrvačnost polystyrénu prakticky nula avšak izolační schopnosti mohutné. Proto můžeme bez obav klidně nechat "vymrznout" místnost o 10 až 20 stupňů aniž by bylo následné vyhřátí energeticky náročné. Jednoznačně se ušetří i při velkém rozdílu teplot.

Přesně opačná situace bude v domě vydlabaném do skály. Většina tepla bude spotřebována na akumulaci a opětovné ohřátí skály a bude velmi dlouho trvat, než se vyhřeje vzduch v místnosti na přijatelnou teplotu. Úspora z vystydnutí je diskutabilní, i když nepochybně je také (je zase delší vychládání).

K výpočtu co je lepší, slouží složité vzorce. Prakticky lze poradit zhruba toto: Nastavit v nepřítomnosti takovou teplotu, aby trvalo opětovné vytopení domu nejdéle 1/5 času snížené teploty. Příklad: Při pětihodinové nepřítomnosti aby se to stihlo vytopit za 1 hodinu. Chce to trochu zkoušet, nebo hodně počítat :)). Prakticky bych se v klasickém baráku nebál do max 4 stupňů rozdílu.

//Edit: 2 Prasak: Na teplotě vody taky záleží, ale teplejší voda = rychlejší vyhřátí = ale mnohem větší spotřeba. Teplotu vody zásadně udržovat jak jsem výše napsal.

Ja bych si taky prihral polivcicku ;-)

Jak regulovat topeni v dome se dvema bytovymi jednotkami a jednim kotlem? Obyvatele obou maji rozdilne navyky, jsou poruznu doma. Take tepelne vlastnosti obou se vyrazne lisi. Je to stary dum, takze zatimco v prizemnim byte je v lete prijemny chladek, tak v zime je tam vetsi zima, v hornim byte je v lete docela horko a i na podzim tam neni nutne dlouho pritapet, ale v prizemnim uz to na topeni je. Vyuziti mistnosti v jednotlivych bytech se vyrazne lisi ve vsedni den a o vikendu. Navic kotel vytapi jeste "dilnu", kde je take nenaplanovatelne vyuziti.

Tohle uz je pomalu na termostat v jednotlivych mistnostech a regulacni ventily :-(

Nemate nekdo zkusenost s podobnou situaci?

Nuže, Džejáre. Toto lze řešit několika způsoby, záleží na vydatnosti bankovek v kapse a na požadovaném komfortu.

1. Nejlevnější (i když otázka, kolik je kde radiátorů) a nejjednodušší je na každém radiátoru ventil s termohlavicí - cca 300 až 800 Kč kus. Tam si nastaví každý ve své cimře jakou teplotu chce, kotel když nemá odbyt tepla se vypne. Lze kombinovat i s mnou výšeuvedenou celobarákovou regulací prostorovým termostatem - pak doporučuji umístit termostat do nejchladnější místnosti - třeba na chodbu, schodiště...

2. Prostorovým termostatem řídit třícestný ventil, který bude určovat přívod tepla do stanovené části baráku. Dále doplnit dle bodu 1 celodomním řízením.

3. Dát dva menší kotle, samostatně regulované. Nejdražší ale co do spotřeby plynu nejlepší řešení. Turbokotel je malinkatý, lze nacpat prakticky na každou venkovní zeď. Lepší řešení než kotel do komína, který se musí podle nových předpisů vložkovat jedině nerezem (dřívější hliníkové choboty EU z neznámých příčin zakázala) a to ti vystříkne z očí, až uvidíš cenu. Kondenzační turbokotle mají o třetinu menší spotřebu plynu, než klasika a to bude do budoucna, při stále rostoucí ceně plynu, rozhodující.

4. Přitápět ohníčkem uprostřed, jako někteří spoluobčané :-D.

Moderní kondenzační kotel ano, ale je potřeba znát teplotní spád. Při tepelném spádu 40/30 až 55/45°C se opravdu využije latentní teplo získané kondenzačním kotlem, pokud je ale teplotní spád 90/70°C určitě bude návratnost investice do kondenzačního kotle o hodně delší ,pokud se vůbec o návratnosti dá hovořit.

Pokud je to možné, tak oba byty rozdělit aby každý měl svůj okruh a topnou vodu mixovat pomocí trojcestných ventilů, regulace každého bytu (prostorovými termostaty, ekvitermně) pak záleží na tepelné pohodě kterou si nastaví jedni nebo druzí uživatelé zcela nezávisle.

Nejsem zrovna příznivcem termostatických hlavic na radiátorech (pískání při uzavírání ventilu-dá se odstranit nainstalováním oběhového čerpadla s regulací otáček v závislosti na hydraulickém odporu topné sestavy), ale u nevyvážených teplotních soustav asi jiné levnější řešení není.

Nezkoušel jste někdo termostat auraton 2000 (nebo podobný typ) donutit k menší hysterezi, místo +-0,5 stupně na +-0,25stupně ?
Taky bych uvítal menší hysterezi, ale nechce se mi kvůlivá tomu kupovat nový termostat (v tomhle případě asi auraton 2005 - aby měl aspoň stejné ovládání).

Dobrý den,původně jsem používal termostat TS-101,jenže hystereze špatná,jeden čas byl na denní provoz zapojen s obyčejným regem v sérii,rego má totiž menší výkyvy,taeplota nastavena na něm a na TS,nastavena teplota vyší,než vypínací na regu,pracovalo to dobře,ale pouze na denní režim,noční pouze hystereze velká,určitě by to vyřešit šlo,ale myslím,že při dnešních cenách se tím nemá smysl zabývat.Termostat jsem nerozebíral,znám princip hystereze,vyrábím si vlastní termostaty do líhní s přesností 0,1°C,jenže to je jná kapitola.Nastavuji to nejdříve pomocí trimru a pak změřím a napájím odpůrky,jsou stabilní,trimr nikoli.Jak jsem již výše uvedl,používám PT21,koupil jsem ho v OBI,někdy loni na podzim,cena necelých osmset.

Myslím,že nejednodušší by bylo do toho kouknout a podívat se,kam vede tišťák od přepínače hysteréze a k čemu,myslím,že tam budou odpůky,odpůrek opatrně odpájet a proměřit a použít nejdříve trimřik k vyladění a pak oět napájet odpor,který bude udžovat žádanou hysterezi.Ale opravdu nevím a nemám momentálně čas do to ho starého termostatu koukat,je ve skříni v origo krabici,naprosto funkční,však on si své uplatnění někde najde.

Tak jsem do něj kouk, a asi smůla, od přepínače jdou spoje rovnou (přes diody) do procesoru, asi mu jen řeknou, že hystereze buď ta nebo ta druhá - je to tam pevně naprogramované.
Chci se tě zeptat, u toho PT21 máš hysterezi nastavenou kolik? Jestli by mi stačil ten auraton2005 - ten má hystezi +-0,25 stupně - aby měl alespoň stejné ovládání, jako ten můj dosavadní.
Tu hysterezi 0,1 stupně chápu jako přípravu pro PI regulaci u PT30 - tam je to asi potřeba, takže si to vyzkoušeli už u PT21 - chápu to dobře, nebo i bez PI regulace se dá použít tahle mrňavá hystereze 0,1 stupně, na jak dlouho se při ní kotel zapíná a vypíná? Mám pocit že můj kotel se stejně nebude chtít pořád cyklovat, že má ještě nějakou svojí anticyklovací ochranu.
Jak se to teda chová v praxi a jakou hysterezi máš skutečně na termostatu nastavenou?
Předem dík za odpovědi !

Hezký den,hysterezi mám nastavenu na 0,1°C,je to možná neuvěřitelné,termostat mám umístěn uprostřed místnosti ve výšce 160cm,na sloupu kde perfekt cyrkuluje vzduch,čidlo v termostatu však je umístěno uvnitř a otvor je malý,po záruce půjde mimo termostat,aby opravdu dobře reagovalo.A pravdívý výkyv teploty v místnosti je okolo 0,3°C.Čidlo musí být opravdu v prostoru a né kde na něj vyzařují teplo okolní předměty,které teplotu drží určitou setrvačností.Moje představa je totiž taková,nejmenší výkyv teploty vody a bez vychladání a opětovného natápění.Tento způsob považuji po ekonomické stránce za nejlepší,který jsem vyzkoušel,bylo toho opravdu povícero,můžete kouknout v diskuzi i ohledně placení za plyn,myslím,že jsem na tom velice dobře a teplo mám.

Lubomíre, zdá se mi, že jsi kolem toho dost přemýšlel, nenapadá tě, proč se ve všech návodech k pokojovým termostatům zakazuje umístění onoho na venkovní zeď ?
Bohužel to teď nemohu vyzkoušet(je léto), ale až nastane topná sezóna, tak to zkusím. Můj problém je, že kotel zapíná po strašně dlouhých intervalech (v přechodném období klidně i po 2 hodinách), což bych chtěl zkrátit.
Napadla mě právě ta venkovní zeď (samozřejmě zevnitř :-)), která by možná donutila (po patřičném snížení teploty regulované termostatem) termostat zapínat kotel v kratších intervalech.
Proč je vlastně prohlašována venkovní zeď pro termostaty za tabu?

Dobrý den,přemýšlel jsem opravdu hodně.Topení je řešeno takto,termostat otevře komínovou klapku,ta sepne jiskřiště a podpálí kotel,kotel až je nahřátý na 40°c ,tak další termostat,který je umístěn hned za kotlem na výstupu sepne čerpadlo,je to z důvodu šetření kotle před nežádoucím rosením a rzí,ale čerpadlo potom běží i když plamen v kotli zhasne a voda stále cirkuluje pokud neklesne její teplota pod 40 stupňů,takto jsem usoudil mnou nejlepší systém,který jsem vyzkoušel,stopky a čekání na sepnutí a sledování počitadla plynoměru.Termostat musí být opravdu v prostoru,kde dokonale proudí vzduch.Vyrábím si přesné termostaty do líhní a vlíhni cirkulaci podporuje počítačový ventilátor,ale i takto bylo dosti složité hysterézi opravdu naladit,dnes mi to pracuje 0,1-02 stupně,což stačí.Vyráběné termostaty tu hysterézi mají nastavenu stejně,ale je tam opravdu problém s tou cirkulací,neboť,když jsem tento termostat připojil do líhně a foukal na něj ventilátor,tak je hysteréze pravdivá.Proto,jak jsem již napsal,po záruce půjde čidlo na kabílek vně termostatu,aby rychleji reagovalo.Jak píšete,nemá smysl natopit a pak voda vystydne,jsou to energetické ztráty na ohřev.Takže nejlepší řešení pouze vodu častěji dohřívat při malé spotřebě energie.Mnohokráte jsem toto řešil se známými a nevěří ,že málo protopím a mám všude teplo.Mají i menší domy a protopějí více a to nemám zatepleno a okna už jsou také na odchodu,jenže jsem ID,tak finančně vše nestíhám.

Venkovní zeď je vždy dosti chladná a vyzařuje chlad do prostoru místnosti,tudíž má vliv i na termostat,takže na termostatu nastavíte na venkovní zdi třeba dvacetdva stupňů ,ale v místnosi budete mít šestadvacet,neboť termostat bude spínat až nahřejete venkovní zeď na požadovanou teplotu.

Ta frekvence se mění proto,že to trvá déle,než se prostor u venkovní zdi nahřeje na požadovanou teplotu,neboť tato zeď vyzařuje chlad a tím jsou intervaly sepnutí jiné.A jak jsem již uvedl výše,teplota na termostatu neodpovídá teplotě v prostoru.

Proto dochází k velkému natápění a ohřevu vody,která potom vlastně ještě zvedne teplotu v místnosti svoji setrvačností vvíce ,než je požadováno a takto to pracuje stále dokola se spotřebou velké energie,lépe topit vodou na méně stupňů a stále minimálně dohřívat a takto šetřit.Proto termostat s velmi malou hysterézí.Venkovní zeď je vlasně zdroj energie,podobně by to fungovalo špatně,kdyby jste termostat umístil na komínovou zeď kde se topí,opět nežádoucí problém.Energie,která zkresluje funkci termostatu.

Pánové, nechci vám do toho kecat, ale malá hystereze je prakticky kvůlivá setrvačnosti místnosti neproveditelná. Protože když se dosáhne určité teploty, termostat vypne ale teplota místnosti vlivem setrvačnosti zdí a prostředí ještě bude dále stoupat - záleží i na typu radiátoru, ten bude furt ještě nějakou dobu topit. Stejně tak při zapínání, než se vyhřejou radiátory a než se překoná setrvačnost cimry, teplota bude ještě nějakou dobu klesat, i když kotel začne topit. To nejde obyčejnou elektronikou (bez procesoru/inteligence) vyřešit, protože i sebemenší hysterezi termostatu zcela hatí obrovská hystereze okolního prostředí. Malou hysterezi a dokonalé opravdu ekonomické topení zajistí jen PI regulace, která předvídá setrvačnost místnosti (a lze ještě parametry upravit) a ta ve skutečnosti přestane topit dřív, než vystoupí teplota kam má, protože ví, že ještě nějakou dobu bude stoupat a ví jak dlouho (pamatuje si několik předchozích cyklů a přizpůsobuje se). Taktéž při zapínání. Jediný efektivní způsob jak ušetřit a topit opravdu optimálně, je PI regulace.

BTW termostat by z důvodů setrvačnosti neměl být u žádné zdi, pokud možno v luftu. Venkovní zeď bývá mohutná, setrvačnost obrovská, proto tam nelze dát termostat i kdyby se tam nastavila nižší teplota.

Nebudu Vám oponovat,ale moje zkušenost je taková,jak jsem napsal,malá hystereze udržuje radiátory na určité teplotě a tudíž nedochází k přetápění,jen pro zajímavost,vedle termostatu mám ještě digitální teploměr,velice přesný,jeho čidlo je v prostoru a tím vidím,že čidlo zabudované uvnitř termostatu reaguje podstatně pomaleji.O vámi popsané reulace jsem se též zajímal,ale ani jedna z jejich tak zvaných předností mě nepřesvědčila o něčem lepším,neboť logicky je to nesmysl.Záleží totiž na spoustě jiných věcech.Touto problematikou se zabývám dost dlouho,počalo to řešením v líhních a různých odchovnách a nejdůležitější je vždy reakce termostatu a setrvačnost topných médií.

Čidlo v termostatu samozřejmě zareaguje později a podstatně nepřesněji, není to laboratorní přístroj, jako je třeba digi teploměr. S čidlem mizerné přesnosti (a, že do těch termostatů nic super nedávají) se zázraky neudělají. Ve vytápění baráku záleží samozřejmě na spoustě dalších činitelů, to jistě. PI regulace to předvídá - zase ne nějaká levná za pětikilo, ale s procesorem a pamětí. Parametry místnosti se totiž neustále mění, větrem, venkovní teplotou. PI regulace není samospasitelná, ještě je třeba mít ekvitermní regulaci teploty vody dle mrazu venku, nelze topit na 90°, když je venku kolem nuly, to také zvětšuje náklady. I když IMHO nějaké jemnější řízení už nebude mít podstatný vliv na spotřebu energie, ale při stále vyšších cenách... Jinak souhlasím, že reakce termostatu a setrvačnost topných médií a setrvačnost prostředí je velice důležitá. Setrvačnost ústředního topení ve vile a prostředí baráku je moc moc veliká a nedá se s tím nic dělat, na rozdíl od nějakého laboratorního termostatu a líhně. Proto byla pro domky vymyšlena PI regulace s předvídáním - nevím, proč by měla být logickým nesmyslem. Pro líhně nebo laboratorní autoklávy stačí mít přesný termostat - zde je setrvačnost ohromně menší.
:-)

Díky, vřele všem skeptikům doporučuji graf, co je na tebou uvedené stránce. Ten říká vše, co jsem se tady snažil složitě vysvětlit. Překmit teploty nevyřeší sebemenší hystereze a ztráta (červená bublina) je tím větší, čím víc je vody v otopném systému a čím větší je akumulační schopnost zdiva.

Hezký den,neberu Vám iluze,ale praxe je naprosto jinde,nač mít další řídící systém,když mám dokonalý jeden.Je to jen další chyták ,jak z lidí vytahat peníze,znám i lidi ,kteří to mají namontované a nechtěli mě věřit,že vyhodějí peníze,neboť nerozumějí celému principu problému,později uznali,že to je na nic,jen tak dál,je potřeba přesvědčit další,budou provize.

Nejsem prodejce těchto systémů, i když je jako firma montujeme. Naše praxe plně potvrzuje moje slova. To nejsou iluze, to je fakt. Sebedokonalejší proporcionální regulace nezabrání zbytečnému přetopení při nájezdu z nižší teploty. Tvůj systém funguje pro trvale stejnou teplotu - třeba v té líhni. Ale v domě když jsou všichni fuč v práci nebo v noci, kdy se snižuje teplota, tak při nájezdu na provozní prostředí to prostě překmitne. Viz výše zmiňovaný graf. Howgh. ;-)

Dobrý den,nic nepřekmitne,zapoměl jsem napsat jednu věc,při natápění je ještě teplota řízena kotlovým termostatem,který nedovolí vyšší teplotu než sedmdesát stupňů,tato teplota mě totiš postačuje i při -25°c mrazech,takže tento termostat vypne dříve,než termostat prostorový a voda stále koluje,tudíž kotel dále nenatápí,tkuste to a uvidíte.Funguje to perfekt.

Člověče, nezlobte se, ale nevíte o čem mluvíte. Na kotli jsou dva termostaty a ani jeden nemá s teplotou místnosti nic společného. Jeden řídí teplotu otopné vody a pouze zajišťuje efektivní vytápění podle venkovní teploty (BTW při -25 je 70 na vodě sakra málo) - viz výše mnou uvedená tabulka. Druhý termostat je havarijní, odstaví kotel do poruchy při 95° otopné vody. Nic ve zlém, ale nastudujte problematiku vytápění budov, ne líhní :-).

Záleží na modelu kotle,mám gasex automatik,termostat má jak provozní,tak blokovací,studujte Vy,neboť tyto kotle někteří lidé používají i bez dalších termostatů,jen se naběhají.Líhně neřešte,jen jsem se zmínil,ono to také není sranda varobit přesnou a dobře funkční líheň.Jsem praktik a opravdu Vaše teorie je lichá.

neboť tyto kotle někteří lidé používají i bez dalších termostatů,jen se naběhají

A nedělají tím běháním tak trochu ekvitermní regulaci: poklesne venkovní teplota - přidám termostatem teplotu náběhové vody, zvýší se venkovní teplota - stáhnu termostat náběhové vody.:-)

Přesně tak. Ono zas to běhání nemusí přinášet výkony olympijského sprintera, stačí 'ekvitermně' regulovat po průměrných 5° venku :-). Opakuji, dle venkovní teploty. Dle tepelných ztrát se nenastavuje teplota vody, ale výkon (wattáž), tudíž velikost radiátorů. Pan kolega má v něčem pravdu, ale ve většině má totální hokej :)).

Autor: Standa Fow
Datum: 07.02.2009 22:38 odpovědět upozornit redakci editovat nahoru
Nainstaloval jsem termostat PT 30, nerozumím ohromnému zpoždění teploty na termostatu. RtuŤový už ukazuje 21°C a na termostatu je 19°C a na 20°C se dostane po 3/4 hodině. Je to normální, dokáže mi někdo odpovědět?
Děkuji
standa.fow@centrum.cz