Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Prostorový termostat

Prosím o radu,jaký prostorový termostat/dálkový/použít.Jedná se o plynové radiátorové topení v bytovce o velikosti 2+1 s kotlem Baxi ECO3 240Fi s ohřevem vody.Na trhu se nachází velké množství těchto termostatů a já nevím,který by byl nejvhodnější.Děkuji za radu.

loading...

Nezkoušel jste někdo termostat auraton 2000 (nebo podobný typ) donutit k menší hysterezi, místo +-0,5 stupně na +-0,25stupně ?
Taky bych uvítal menší hysterezi, ale nechce se mi kvůlivá tomu kupovat nový termostat (v tomhle případě asi auraton 2005 - aby měl aspoň stejné ovládání).

Dobrý den,původně jsem používal termostat TS-101,jenže hystereze špatná,jeden čas byl na denní provoz zapojen s obyčejným regem v sérii,rego má totiž menší výkyvy,taeplota nastavena na něm a na TS,nastavena teplota vyší,než vypínací na regu,pracovalo to dobře,ale pouze na denní režim,noční pouze hystereze velká,určitě by to vyřešit šlo,ale myslím,že při dnešních cenách se tím nemá smysl zabývat.Termostat jsem nerozebíral,znám princip hystereze,vyrábím si vlastní termostaty do líhní s přesností 0,1°C,jenže to je jná kapitola.Nastavuji to nejdříve pomocí trimru a pak změřím a napájím odpůrky,jsou stabilní,trimr nikoli.Jak jsem již výše uvedl,používám PT21,koupil jsem ho v OBI,někdy loni na podzim,cena necelých osmset.

Myslím,že nejednodušší by bylo do toho kouknout a podívat se,kam vede tišťák od přepínače hysteréze a k čemu,myslím,že tam budou odpůky,odpůrek opatrně odpájet a proměřit a použít nejdříve trimřik k vyladění a pak oět napájet odpor,který bude udžovat žádanou hysterezi.Ale opravdu nevím a nemám momentálně čas do to ho starého termostatu koukat,je ve skříni v origo krabici,naprosto funkční,však on si své uplatnění někde najde.

Tak jsem do něj kouk, a asi smůla, od přepínače jdou spoje rovnou (přes diody) do procesoru, asi mu jen řeknou, že hystereze buď ta nebo ta druhá - je to tam pevně naprogramované.
Chci se tě zeptat, u toho PT21 máš hysterezi nastavenou kolik? Jestli by mi stačil ten auraton2005 - ten má hystezi +-0,25 stupně - aby měl alespoň stejné ovládání, jako ten můj dosavadní.
Tu hysterezi 0,1 stupně chápu jako přípravu pro PI regulaci u PT30 - tam je to asi potřeba, takže si to vyzkoušeli už u PT21 - chápu to dobře, nebo i bez PI regulace se dá použít tahle mrňavá hystereze 0,1 stupně, na jak dlouho se při ní kotel zapíná a vypíná? Mám pocit že můj kotel se stejně nebude chtít pořád cyklovat, že má ještě nějakou svojí anticyklovací ochranu.
Jak se to teda chová v praxi a jakou hysterezi máš skutečně na termostatu nastavenou?
Předem dík za odpovědi !

Hezký den,hysterezi mám nastavenu na 0,1°C,je to možná neuvěřitelné,termostat mám umístěn uprostřed místnosti ve výšce 160cm,na sloupu kde perfekt cyrkuluje vzduch,čidlo v termostatu však je umístěno uvnitř a otvor je malý,po záruce půjde mimo termostat,aby opravdu dobře reagovalo.A pravdívý výkyv teploty v místnosti je okolo 0,3°C.Čidlo musí být opravdu v prostoru a né kde na něj vyzařují teplo okolní předměty,které teplotu drží určitou setrvačností.Moje představa je totiž taková,nejmenší výkyv teploty vody a bez vychladání a opětovného natápění.Tento způsob považuji po ekonomické stránce za nejlepší,který jsem vyzkoušel,bylo toho opravdu povícero,můžete kouknout v diskuzi i ohledně placení za plyn,myslím,že jsem na tom velice dobře a teplo mám.

Lubomíre, zdá se mi, že jsi kolem toho dost přemýšlel, nenapadá tě, proč se ve všech návodech k pokojovým termostatům zakazuje umístění onoho na venkovní zeď ?
Bohužel to teď nemohu vyzkoušet(je léto), ale až nastane topná sezóna, tak to zkusím. Můj problém je, že kotel zapíná po strašně dlouhých intervalech (v přechodném období klidně i po 2 hodinách), což bych chtěl zkrátit.
Napadla mě právě ta venkovní zeď (samozřejmě zevnitř :-)), která by možná donutila (po patřičném snížení teploty regulované termostatem) termostat zapínat kotel v kratších intervalech.
Proč je vlastně prohlašována venkovní zeď pro termostaty za tabu?

Dobrý den,přemýšlel jsem opravdu hodně.Topení je řešeno takto,termostat otevře komínovou klapku,ta sepne jiskřiště a podpálí kotel,kotel až je nahřátý na 40°c ,tak další termostat,který je umístěn hned za kotlem na výstupu sepne čerpadlo,je to z důvodu šetření kotle před nežádoucím rosením a rzí,ale čerpadlo potom běží i když plamen v kotli zhasne a voda stále cirkuluje pokud neklesne její teplota pod 40 stupňů,takto jsem usoudil mnou nejlepší systém,který jsem vyzkoušel,stopky a čekání na sepnutí a sledování počitadla plynoměru.Termostat musí být opravdu v prostoru,kde dokonale proudí vzduch.Vyrábím si přesné termostaty do líhní a vlíhni cirkulaci podporuje počítačový ventilátor,ale i takto bylo dosti složité hysterézi opravdu naladit,dnes mi to pracuje 0,1-02 stupně,což stačí.Vyráběné termostaty tu hysterézi mají nastavenu stejně,ale je tam opravdu problém s tou cirkulací,neboť,když jsem tento termostat připojil do líhně a foukal na něj ventilátor,tak je hysteréze pravdivá.Proto,jak jsem již napsal,po záruce půjde čidlo na kabílek vně termostatu,aby rychleji reagovalo.Jak píšete,nemá smysl natopit a pak voda vystydne,jsou to energetické ztráty na ohřev.Takže nejlepší řešení pouze vodu častěji dohřívat při malé spotřebě energie.Mnohokráte jsem toto řešil se známými a nevěří ,že málo protopím a mám všude teplo.Mají i menší domy a protopějí více a to nemám zatepleno a okna už jsou také na odchodu,jenže jsem ID,tak finančně vše nestíhám.

Venkovní zeď je vždy dosti chladná a vyzařuje chlad do prostoru místnosti,tudíž má vliv i na termostat,takže na termostatu nastavíte na venkovní zdi třeba dvacetdva stupňů ,ale v místnosi budete mít šestadvacet,neboť termostat bude spínat až nahřejete venkovní zeď na požadovanou teplotu.

Ta frekvence se mění proto,že to trvá déle,než se prostor u venkovní zdi nahřeje na požadovanou teplotu,neboť tato zeď vyzařuje chlad a tím jsou intervaly sepnutí jiné.A jak jsem již uvedl výše,teplota na termostatu neodpovídá teplotě v prostoru.

Proto dochází k velkému natápění a ohřevu vody,která potom vlastně ještě zvedne teplotu v místnosti svoji setrvačností vvíce ,než je požadováno a takto to pracuje stále dokola se spotřebou velké energie,lépe topit vodou na méně stupňů a stále minimálně dohřívat a takto šetřit.Proto termostat s velmi malou hysterézí.Venkovní zeď je vlasně zdroj energie,podobně by to fungovalo špatně,kdyby jste termostat umístil na komínovou zeď kde se topí,opět nežádoucí problém.Energie,která zkresluje funkci termostatu.

Pánové, nechci vám do toho kecat, ale malá hystereze je prakticky kvůlivá setrvačnosti místnosti neproveditelná. Protože když se dosáhne určité teploty, termostat vypne ale teplota místnosti vlivem setrvačnosti zdí a prostředí ještě bude dále stoupat - záleží i na typu radiátoru, ten bude furt ještě nějakou dobu topit. Stejně tak při zapínání, než se vyhřejou radiátory a než se překoná setrvačnost cimry, teplota bude ještě nějakou dobu klesat, i když kotel začne topit. To nejde obyčejnou elektronikou (bez procesoru/inteligence) vyřešit, protože i sebemenší hysterezi termostatu zcela hatí obrovská hystereze okolního prostředí. Malou hysterezi a dokonalé opravdu ekonomické topení zajistí jen PI regulace, která předvídá setrvačnost místnosti (a lze ještě parametry upravit) a ta ve skutečnosti přestane topit dřív, než vystoupí teplota kam má, protože ví, že ještě nějakou dobu bude stoupat a ví jak dlouho (pamatuje si několik předchozích cyklů a přizpůsobuje se). Taktéž při zapínání. Jediný efektivní způsob jak ušetřit a topit opravdu optimálně, je PI regulace.

BTW termostat by z důvodů setrvačnosti neměl být u žádné zdi, pokud možno v luftu. Venkovní zeď bývá mohutná, setrvačnost obrovská, proto tam nelze dát termostat i kdyby se tam nastavila nižší teplota.

Nebudu Vám oponovat,ale moje zkušenost je taková,jak jsem napsal,malá hystereze udržuje radiátory na určité teplotě a tudíž nedochází k přetápění,jen pro zajímavost,vedle termostatu mám ještě digitální teploměr,velice přesný,jeho čidlo je v prostoru a tím vidím,že čidlo zabudované uvnitř termostatu reaguje podstatně pomaleji.O vámi popsané reulace jsem se též zajímal,ale ani jedna z jejich tak zvaných předností mě nepřesvědčila o něčem lepším,neboť logicky je to nesmysl.Záleží totiž na spoustě jiných věcech.Touto problematikou se zabývám dost dlouho,počalo to řešením v líhních a různých odchovnách a nejdůležitější je vždy reakce termostatu a setrvačnost topných médií.

Čidlo v termostatu samozřejmě zareaguje později a podstatně nepřesněji, není to laboratorní přístroj, jako je třeba digi teploměr. S čidlem mizerné přesnosti (a, že do těch termostatů nic super nedávají) se zázraky neudělají. Ve vytápění baráku záleží samozřejmě na spoustě dalších činitelů, to jistě. PI regulace to předvídá - zase ne nějaká levná za pětikilo, ale s procesorem a pamětí. Parametry místnosti se totiž neustále mění, větrem, venkovní teplotou. PI regulace není samospasitelná, ještě je třeba mít ekvitermní regulaci teploty vody dle mrazu venku, nelze topit na 90°, když je venku kolem nuly, to také zvětšuje náklady. I když IMHO nějaké jemnější řízení už nebude mít podstatný vliv na spotřebu energie, ale při stále vyšších cenách... Jinak souhlasím, že reakce termostatu a setrvačnost topných médií a setrvačnost prostředí je velice důležitá. Setrvačnost ústředního topení ve vile a prostředí baráku je moc moc veliká a nedá se s tím nic dělat, na rozdíl od nějakého laboratorního termostatu a líhně. Proto byla pro domky vymyšlena PI regulace s předvídáním - nevím, proč by měla být logickým nesmyslem. Pro líhně nebo laboratorní autoklávy stačí mít přesný termostat - zde je setrvačnost ohromně menší.
:-)

Díky, vřele všem skeptikům doporučuji graf, co je na tebou uvedené stránce. Ten říká vše, co jsem se tady snažil složitě vysvětlit. Překmit teploty nevyřeší sebemenší hystereze a ztráta (červená bublina) je tím větší, čím víc je vody v otopném systému a čím větší je akumulační schopnost zdiva.

Hezký den,neberu Vám iluze,ale praxe je naprosto jinde,nač mít další řídící systém,když mám dokonalý jeden.Je to jen další chyták ,jak z lidí vytahat peníze,znám i lidi ,kteří to mají namontované a nechtěli mě věřit,že vyhodějí peníze,neboť nerozumějí celému principu problému,později uznali,že to je na nic,jen tak dál,je potřeba přesvědčit další,budou provize.

Nejsem prodejce těchto systémů, i když je jako firma montujeme. Naše praxe plně potvrzuje moje slova. To nejsou iluze, to je fakt. Sebedokonalejší proporcionální regulace nezabrání zbytečnému přetopení při nájezdu z nižší teploty. Tvůj systém funguje pro trvale stejnou teplotu - třeba v té líhni. Ale v domě když jsou všichni fuč v práci nebo v noci, kdy se snižuje teplota, tak při nájezdu na provozní prostředí to prostě překmitne. Viz výše zmiňovaný graf. Howgh. ;-)

Dobrý den,nic nepřekmitne,zapoměl jsem napsat jednu věc,při natápění je ještě teplota řízena kotlovým termostatem,který nedovolí vyšší teplotu než sedmdesát stupňů,tato teplota mě totiš postačuje i při -25°c mrazech,takže tento termostat vypne dříve,než termostat prostorový a voda stále koluje,tudíž kotel dále nenatápí,tkuste to a uvidíte.Funguje to perfekt.

Člověče, nezlobte se, ale nevíte o čem mluvíte. Na kotli jsou dva termostaty a ani jeden nemá s teplotou místnosti nic společného. Jeden řídí teplotu otopné vody a pouze zajišťuje efektivní vytápění podle venkovní teploty (BTW při -25 je 70 na vodě sakra málo) - viz výše mnou uvedená tabulka. Druhý termostat je havarijní, odstaví kotel do poruchy při 95° otopné vody. Nic ve zlém, ale nastudujte problematiku vytápění budov, ne líhní :-).

Záleží na modelu kotle,mám gasex automatik,termostat má jak provozní,tak blokovací,studujte Vy,neboť tyto kotle někteří lidé používají i bez dalších termostatů,jen se naběhají.Líhně neřešte,jen jsem se zmínil,ono to také není sranda varobit přesnou a dobře funkční líheň.Jsem praktik a opravdu Vaše teorie je lichá.

neboť tyto kotle někteří lidé používají i bez dalších termostatů,jen se naběhají

A nedělají tím běháním tak trochu ekvitermní regulaci: poklesne venkovní teplota - přidám termostatem teplotu náběhové vody, zvýší se venkovní teplota - stáhnu termostat náběhové vody.:-)

Přesně tak. Ono zas to běhání nemusí přinášet výkony olympijského sprintera, stačí 'ekvitermně' regulovat po průměrných 5° venku :-). Opakuji, dle venkovní teploty. Dle tepelných ztrát se nenastavuje teplota vody, ale výkon (wattáž), tudíž velikost radiátorů. Pan kolega má v něčem pravdu, ale ve většině má totální hokej :)).

Autor: Standa Fow
Datum: 07.02.2009 22:38 odpovědět upozornit redakci editovat nahoru
Nainstaloval jsem termostat PT 30, nerozumím ohromnému zpoždění teploty na termostatu. RtuŤový už ukazuje 21°C a na termostatu je 19°C a na 20°C se dostane po 3/4 hodině. Je to normální, dokáže mi někdo odpovědět?
Děkuji
standa.fow@centrum.cz