Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nabíječka autobaterie

Zdravím a pokusím se jednoduše.
Prosím o pochopení laika.
Automatická dobíječka autobaterie po zapojení na baterii vrní, ale nic neukazuje.
Může to bít tím, že je baterie plně dobitá?
Měřit to neumím.
U staré baterie dobíjela, ručička ukazovala, potom se sama vypnula.
Prosím nepište mi, že je dotaz provokace, opravdu není.
Děkuji

Není špatné pořídit si něco takového
https://www.palmat.cz/autoadapter-usb-12v-5v-2-1-1a-s-voltmetrem

případně i tohle - mají to v různých qelbech pod různými názvy za různé ceny, já jsem si to koupil kdysi u Vietnamců:
https://www.tipa.eu/cz/multimetr-rebel-rb-830/d-223755/
je to i s měřicími kabely. Ale u toho je nebezpečí, že by někoho mohlo napadnout změřit, jaký proud je v síťové zásuvce - mně se to taky omylem povedlo :-(

Karel 04 ti už napsal, že bez značky nabíječky ti tady asi nic neporadíme. Mohl si mít např. špatný kontakt na pólech baterie nebo také můžeš mít přerušené články na baterii. Nejdříve si nech změřit baterii a pak řeš zda je vadná nabíječka. Většina těch nabíječek jako si dal na obrázek má pojistku a některé mají chlazení ventilátorkem. Elektrické závady se občas těžko určují na místě, natož na dálku.:-)
A napadla mě ještě jedna otázka. Z jakého důvodu nabíjíš tu novou baterii, zda dlouho stála, zda najednou "klekla" či z jiného důvodu.

Protože mi to poradil mechanik, když v zimě málo jezdím, abych alespoň jednou za zimu připojila nabíječku.
A ta mručí, ale ručička se nehne. Tak jsem myslela, že to může být tím, že je baterie nabitá.
Ale jak vidím, odpověď na to není.
Tak děkuji

Kdy jsi naposled jela, bylo to v pořádku? IMHO pokud auto je v pořádku, nic ten akumulátor moc nevybíjí když auto stojí, tak stačí občas vyjet a akumulátor se dobije při jízdě. Tedy pokud to není úplně nové auto (tam prý může být taková hifikundace co rozhoduje jestli se akumulátor má dobít nebo ne kvůli spotřebě a akumulátor po jízdě nemusí být zcela nabitý - Вот техника большая).

Ale podle toho co píšeš si myslím, že akumulátor nabitý je a nabíječka ho dobíjet nemusí (světla svítí, startér startuje?).

Tak s touhle úvahou souhlasím ! Auto není nové. jen rok stará nová baterie.
Startuje dobře, tak že asi nepotřebuje dobíjet.
No a o to mi právě šlo, jestli dobíječka na tento stav může reagovat tím, že se ručička nepohne!
Že i když se k baterii zapojí, tak nic neukazuje, jen vrní.

Jen k tomu dobíjení stojícího auta. Většina moderních aut má počítač a ten "žere" proud když auto stojí. Občasným nabitím předejdeš poškození akumulátoru, nicméně lepší je tak jednou až dvakrát měsíčně auto projet cca 30 km. Když auto stojí tak korodují brzdové kotouče a brzdové bubny, pneumatiky díky stání na jedné plošce také z toho nemají radost a i ostatní rotační součásti auta a motoru ze stání cca 5 měsíců nejsou nadšené. Řešení je snadné. I během zimy jsou dni kdy jsou vozovky bez soli a je sucho a tak udělat vyjížďku těch cca 30 km. Auto se nenasolí, jízda vyjde kolem 60-80 korun a ty zjistíš zda se ti tam např. neuhnízdila kuna, či ho někdo nevykradl.:-)

Ukazuje to napětí v síti auta. Mělo by být 12V plus mínus něco. Tu nabíječku neznám, může v ní být nějaká automatika, když je napětí na baterce o hodně nižší než by tam mělo být nabíječka se nezapne (aspoň takhle jsem to slyšel). Jestli je akumulátor vybitý, napětí je menší než těch 12V a rozsvítíš světla tak napětí ještě poklesne. Ten měřák má výhodu, že můžeš měřit přímo na kontaktech akumulátoru (ale můžeš udělat něco co třeba zkratuje akumulátor a dějí se věci). Když zapojíš nabíječku, napětí by mělo postupně růst. Pokud neroste, někde je chyba. Třeba mně se stalo, že jsem samodomo dobíječku připojil na akumulátor motorky a ten se vybil - nabíječka měla nějakou chybu, na svorkách měla nižší napětí a akumulátor se vybíjel přes ni.

Ten měřáček z prvního odkazu asi bez nebezpečí strčíš do zásuvky po zapalovači cigaret, s tím druhým měřáčkem už by měl měřit někdo, kdo tom aspoň trochu rozumí - třeba překontroluje jestli má přepnuto na měření napětí a správný rozsah než začne měřit.

Tak už to vím!!
Prodejce té dobíječky z firmy Moje dílna mi odepsal, že dobíječka je analogová, a proto se chová tak, že když je baterie nabitá, nemá co do ní dávat a nic neukáže, jenom vrní.

Děkuji všem za snahu a na ty doplňky se podívám.

Možná jsem měl v ruce vadné kusy (měl jsem 3), ale tolerance napětí byla větší než 0,5V (ono při této konstrukci je to ještě slušný výsledek). Ovšem taková chyba měření může znamenat, že u jednoho indikátoru může maximum znamenat opravdu nabitou baterii zatímco u jiného téměř vybitou. Samozřejmě existují testery, které stav akumulátoru změří vcelku přesně, dokáží zkontrolovat startovací proud i stav alternátoru. Ovšem pro laika jsou drahé (tedy pokud tisícovka pro někoho znamená drobné...) a naměřené hodnoty mu mnoho neřeknou.

Před rokem 1990 se používal měřič napětí akumulátorů s odporovou spirálou. Neměl žádnou stupnici jen 6 diod na 7 a 8V byly červené a na 9, 10, 11 a 12 zelené a stačilo to. Používám ho i nyní jelikož má tu odporovou spirálu a poznáš co dělá baterie pod zátěží. :-)

No v sedmdesátých letech jiné než ručkové nebyly (META ZB 2). Tyto indikátory ovšem dokáží rozlišit akumulátor dobrý/špatný (v několika stupních). Jenže jsou hodně závislé na vnitřním odporu akumulátoru (potažmo maximálním startovacím proudu) a tedy i na jeho teplotě a dají rozdílné výsledky i podle konstrukce akumulátoru (zaplavený, AGM). Rozhdně se nelze spolehnout, že ukáží správně to o co tazatelce jde - stav nabití akumulátoru.

Souhlas,ukazuje to jen ,že tam jsou nějaké volty,kapacita nikoli.Asi tři roky vlastním ten v odkazu.Když jsem ho koupil,zajel jsem ke kámošovi do servisu,dělá hlavně autoelektrikařinu,repas alternátorů a startérů.Porovnali jsme naměřené hodnoty s jeho profi měřákem na různých bateriích co tam měl na hromadě a měření překvapivě téměř shodné.Fajn věcička,žádná baterie,napájí to ta co je měřena,jediný nedostatek,že to měří až od vyšší kapacity,baterku na motorku to nezměří.Tak beru zpět,ten model v odkaz by měl měřit 3-200 A ,tak to koukám vylepšili,jinak naprosto na pohled stejný.:-)

https://www.aliexpress.com/item/1005006465132488.html?spm=a2g0o.productlist.main.21.25fe342fa7iIl8&algo_pvid=0e6cee53-cc3b-4b3f-89c0-cdc399fc74fa&algo_exp_id=0e6cee53-cc3b-4b3f-89c0-cdc399fc74fa-10&pdp_npi=4%40dis%21CZK%21410.61%21410.61%21%21%21123.42%21123.42%21%40211b813b17074834004882595ea204%2112000037296078487%21sea%21CZ%210%21AB&curPageLogUid=HoERPfpo1poz&utparam-url=scene%3Asearch%7Cquery_from%3A