Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vybírání brzd na auto

Zdravím všechny,
blíží se sezóna přezouvání a já chtěl využít té příležitosti k výměně brzd celkově, při poslední kontrole v autorizovaném servisu mi prodejce řekl, že mám na brzdách tak 30% levé zadní 40% pravé zadní 60% obě přední, ale spíše si myslím, že byl úmysl hlavně prodat. Brzdy občas zapískaly, ale např. při posledním tůře tedy cca 600 km celkem se chovaly naprosto vzorně i při vysoké rychlost (220 km/h na německé dálnici) a po písknutí nebylo ani vidu ani slechu, senzory také nic nehlásí takže z mé strany se jedná spíše o přípravu. Mám mechanika, který mi pravidelně vůz přezouvá a dokázal by mi brzdy vyměnit a teď stojím před otázkou jak takové brzdy vlastně vybrat a co je k tomu potřeba. Mám rád o věcích přehled, jaký byl použit materiál, kde a jak moc je na co spolehnutí tudíž bych rád výběr provedl sám. Jedná se o vůz porsche cayenne, který jsem zadal do vyhledavače na autokelly a vyjela mi nabídka různorodých kotoučových brzd. Každá má však jiné parametry a já bych se rád zeptal podle čeho vybírat a co sledovat. Každý kotouč má jiný průměr, jinou velikost, jeden je lakovaný druhý zas ne, je lepší osadit přední a zadní stranu stejnými destičkami nebo levou a pravou stranu ? Dále bych se rád zeptal jak vybrat vhodné destičky k novým kotoučům a je zapotřebí kupovat i ostatní materiál ? ( indikátory opotřebení, odvzdušňovací šrouby, obložení, hydrauliku třemů atd.) ¨
Moc díky za info !

marže autorizovaného servisu je obrovská, za stejnou cenu za jakou je autorizovaný servis schopen vyměnit brzdy (medium tier) je možné zakoupit (high tier) u nichž předpokládám i lepší výkon. Výměna v autorizované servisu by podle odhadu prodejce vycházela na 70 tisíc bez práce a dph. ( můžete pro odhad juknout na ceny těch nejdražších kotoučů pro porovnání).

Nesmyslná reakce, nikdy jsem nehovořil o tom, že bych si brzdy nemohl dovolit. Řeším pouze svůj spotřebitelský koš a užitnou hodnotu.

Mám mechanika, který je ochotný tuto výměnu udělat

jste nejspíše přehlédl. Dle vaší logiky zaplaťte každému co si řekne a je Vám jedno z jakých materiálů a vlastností se to skládá. Ať byly na Vašem autě použity destičky:
a)polokovové;
b)z lehké oceli;
c)organické;
d)keramické.
to už mi říct očividně nedokážete protože řešíte opice v zoo.

Asi se ptáš na špatném fóru. Nevím kolik zde přispívajících kutilů má doma Porsche a zda ti budou schopni poradit. Spíš bych se obrátil na nějaký klub vlastníků Porsche. Dalším aspektem je, že kdo má takové auto většinou neřeší peníze. Pokud by si se zeptal na Trabanta tak to můžu sloužit měl jsem je 30 let.:-)

myslím, že výměna spotřebního materiálu tedy oleje, brzd a kapalin je u většiny aut stejná nebo velmi podobná. parametry materiálu je zapotřebí řešit na všech autech ne jen na těch od porsche :), typ auta jsem zmínil především kvůli doporučení výběru nápravy/stran. Cayenne je velký, ale sportovní tudíž je velká zátěž kladena na zadní brzdy, což by odpovídalo jejich opotřebení, ale mohl bych se dozvědět o nějakých výhodách postranních kompletů ze zkušenosti někoho dalšího. Dále by bylo možné právě díky typu auta doporučit i nějakou konkrétní zkušenost, například lakovaná vrtaná brzda se Vám bude hodit na zadní nápravu, jelikož se dle slov prodejce zdá být hodně vytížená ale pozor na kombinaci s brzdovými destičkami XXX, keramické destičky jsou vhodné na XX a naopak pro příjemnou jízdu XXX. Každý kutil, který si dokáže vyměnit spotřební materiál ví.

Hm vzpomněl sem si na kolegu a jeho hlášku, když chceš mít opici, musíš mít na banány.
V podstatě říkáš, že tomu vůbec nerozumíš, ale máš nutkavou potřebu se do toho vrtat. Nedejbože objednávat. Proč se se svou potřebou nesvěříš onomu člověku, který bude provádět výměnu? Jistě bude vědět co a jak.
Jaký si máš koupit průměr kotoučů, nikdo netuší. Máš dvě možnosti podle VIN (nejspíše v autorizáku, netuším zda bude někdo z aftermarketu schopný rozkódovat Porsche) zjistit příslušné objednací číslo dílu a tím i průměr nebo po demontáži stávajících průměr změřit.
Kotouče jakožto i destičky jsou díly párové, to znamená, že se jedná o sadu na příslušnou nápravu, nikoliv levá pravá strana. Zda je potřeba objednat čidla opotřebení a další materiál Ti sdělí mechanik po demontáži.
Jakou zvolit značku bude na tobě, každý bude psát svou oblíbenou (ATE, Brembo, Bosch atd.).
Taky je možné, že po upřesnění jednotlivých parametrů bude k mání jen jeden či dva výrobci.

Kdybych tomu rozuměl, mělo by smysl ptát se na stránce poradny ? To bych to měl přeci vyřešené ne ? Pokud si budete vybírat jakoukoliv součástku je lepší si něco o dané věci nastudovat a zjistit a nebo slepě přijít do obchodu a bez znalosti konkrétních potřeb a vlastností slepě důvěřovat prodejci ? Jakou máte záruku, že prodejce zvolil dobře a přesně podle Vašich představ ? CO je vlastně důležitého při výběru ? Průměr kotoučů, které jste zmínil je super začátek. Zkontrolovat OEM číslo podle VINKA na https://7zap.com/en/ a následně porovnat aby seděla, skvěle ! Znamená to tedy, že pokud OEM číslo sedí s číslem nabízeného výrobku lze jej tedy použít bez ohledu na ostatní parametry ? Nebo lze použít výrobek, který má stejné paramtery, ale není u něj uvedeno OEM číslo ?

V první řadě by bylo vhodné se informovat svého mechanika zda vůbec přistoupí k tomu, že si díly dodáš sám. Víš jak tyhle akce v 90% případů končí? Zákazník odjíždí ze servisu s opraveným vozidlem, a své koupené díly si odváží domů v kufru. Z nějakého důvodu nepasují, a mechanik nebude s rozebraným vozem, který blokuje dílnu (zdviž) čekat, až majitel vozu (dílu) provede výměnu. A díly si objedná u svého dodavatele.

Jakou máte záruku, že prodejce zvolil dobře a přesně podle Vašich představ ?

A jaká je ta představa? Jako zákazník svou představu sdělíš prodejci, který na základě svých zkušeností provede vyhledání a objednávku konkrétních dílů.

Zkontrolovat OEM číslo podle VINKA

OEM číslo je super, když budeš objednávat OEM díl.

Znamená to tedy, že pokud OEM číslo sedí s číslem nabízeného výrobku lze jej tedy použít bez ohledu na ostatní parametry ?

Ne. Zvláště pokud se bude jednat o druhovýrobu, je to jakési vodítko. Pravděpodobnost, že díl bude pasovat je (velmi) vysoká nikoliv však stoprocentní. Katalogy ND obsahují chyby.

lze použít výrobek, který má stejné paramtery, ale není u něj uvedeno OEM číslo ?

Ano, u všech dílů z druhovýroby nemusí být uvedeno OEM číslo

To že při objednávce ND dojde k chybě a díl nepasuje není nic neobvyklého. Chyba katalogu, chyba údajů v TP, omlazené vozidlo ...atd.
Servisák má však v této situaci lepší pozici. Objedná u svého dodavatele ND, dodavatel ND zaveze, zjistí se problém - volá se dodavateli a ten zaváží díl nový. Když si jako majitel vozidla objednáš díly z e-shopu, jak dlouho budeš čekat na jejich výměnu?

Jako značku brzdových destiček doporučuji zn Textar. Kotouče od zn Roadhouse (Španělská firma) Jáké rozměry si musíš zjistit ty sám.
Tedy do vyhledávače nahradních dílu zadat přesně všechny udaje o autě.

A dodám, je snad jasné, že na nápravu patří vše stejné i kotouče i destičky. Je jedno co je v zadu, ale doporučuji se řídit pravidlem vše od jedné značky.
S Roadhouse mám já velmi dobrou skušenost. Jo a zn Textar brzdí i Bugatti Veyron.

https://textar.com/cs/textar-oe_oes-releases/

Je to na tobě, budto kup kotouče od Roadhouse a k tomu Textar destičky (tak to mám já a brzdí to jak prase), nebo rovnou kotouče a destičky od Textar.
Jo když se dívám na výběr kotouču na tvé auto, tak tam jsou dva rozměry (pruměr kotouče) to znamená sundej kolo a změř jaký máš pruměr kotouču jak v předu tak v zadu.
https://www.automobilovedily24.cz/porsche/cayenne-2010/33664/10132/brzdovy_kotouc?sort_supplier%5B0%5D=165

Tady něco málo https://www.dieselpower.cz/forum/viewtopic.php?t=142481

Jo a k té diskuzi dodám jedno, ano na krabici je napsáno made in prc, ale to znamená, že tu krabici vyrobily v Číně, ale kotouče jsou ze Španělska (konkrétně Madrid).
Napsáno na vrchu krabice.

Vypadá to na Čínany viz video (neřekl bych) https://www.youtube.com/watch?v=mDAN8IzZYwY

To forum mi docela zamýchalo představou. Viz:

Nevím jestli Španělsko spíš Čína podle toho jak to bývá zamatlané od vazeliny a zatavené v sáčku aby to koroze na lodi nesežrala.Ale montuju je běžně a fungují...Sám je mám na svých dvou autech a nepozoruju žádné zhoršení oproti jiným značkám.Takže pokud s tím nechceš vyloženě závodit bych se jich nebál.

jelikož to auto je skutečně tahoun a je hlavně těžký oproti combi či sedanu, čímž je vynaložený tlak na brzdy větší.

Měl jsem je na dvou autech a jako nějak to brzdilo, ale oproti ate, trw nebo textar je to shit, myslím, že se vyplatí v tomhle případě přihodit pár korun a koupit kvalitu.

Ale abych jen nehanil, musím přiznat, že ty RH mají dost vysokou životnost, vydrželi mi na předku asi 90tis. Km, a to i 3x Most a 1x Brno, a když jsem je měnil, tak kotouče i destičky měli pořád dost velkou šířku, jen kotouče už byly zevnitř vyrezlý a desky nebrzdily celou plochou. Teď mám komplet Ate a rozdíl je to neskutečnej, a ty Ate mají oproti RH antikorozni povrch na kotoučích, takže pro ty, kteří jezdí i prez zimu v soli určitě výhoda.

spíše mě to přiblížilo k brzdám od ATE

také jsem byl překvapen mixem destiček a kotoučů, které je zmiňované na tomto foru.

Na druhým autě teď budu místo RH dávat kotouče Brembo max + desky Textar, tak jsem zvědav na rozdíl

naneštěstí se přispěvovatel dále nerozepsal o výsledku.
výchozí centrovací průměr kotoučů je na eshopu dán na 8,5 cm od čeho se lze odpíchnout. Průměr kotoučů je však variabilní, je nutno použít průměr, který byl používán dosud ? Nebo je možnost výběru a tudíž jiných vlastností ? co jsem tak četl na internetu je možnost výběru vetšího průměru, což ale nezlepšuje brzdné vlastnosti auta.
https://www.mjauto.cz/jake-vybrat-brzdove-kotouce

https://www.brembo.com/cz/company/news/brembo-brakes-drilled-slotted-discs

https://www.autoforum.cz/zivot-ridice/brzdove-desticky-neexistuji-jen-jedny-jake-zvolit-prave-pro-vase-auto/

Tak jasně je to na tobě. Kup tedy kotouče+ desky od Textaru a hotovo. Na Mj auto je to bráno jen jako vodítko.
Jo a to Autoforum je jen tlachání o ničem. Tam moudra nehledej.

Ad Brembo, ano je to kvalita, ale nemám osobní zkušenost. A když to srovnám s Textarem, tak TMD Friction (Textar) je tady od roku 1913! Tedy víc jak 100 let.

Jo a na stejném foru jsem četl, že se Brembo falšuje, tak nevím. A Textar je lepší než ATE.

https://mlparts.cz/autodily/porsche/cayenne-2010/3.0-s-e-hybrid-245kw/brzdove-zarizeni/kotoucova-brzda/brzdovy-kotouc?bn%5B0%5D=34