Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rozmezí teploty v chladničce.

Máme chladničku Gorenje, už pár let starou.
Momentálně tam máme uložené léky co vyžadují určitou teplotu skladování.
Nedávno jsem do chladničky dal bezdrátové čidlo, abych ji nemusel otevírat, když chci zkontrolovat vnitřní teplotu.
Teplota v chladničce se pohybuje v rozmezí asi (+4) ÷ (+9) °C.
Měl jsem tu opraváře, nic nezjistil.

Zkoušel jsem regulovat nastavením termostatu, ale moc to nepomáhá.

Chci se zeptat, jestli je to normální nebo jestli máme kupovat novou chladničku. Ty léky nejsou nejlevnější, neměly by zmrznout a vyšší teploty jim taky na trvanlivosti moc nepřidají.
:-(

" Běžné bakterie se určitě pod 4 stupňě nemnoží"
Otázkou je, co jsou běžné bakterie.
Kdyby byla vhodná minimální (správně maximální) teplota 4st, tak vlivem diference dojde určitě ke zmrznutí části potravin. Proto je zpravidla doporučená teplota v chladničce v rozmezí cca 4 až 9 st.
To zcela stačí ke krátkodobému uchování potravin. Na dlouhodobé slouží mrazák.
4 stC je zajímavá teplota spíš z jiného důvodu. Je to nejvhodnější teplota například pro
fermentaci (naložení) masa před uzením, nebo jinou úpravou. Právě při této teplotě je dostatečně omezeno množení (nikoliv zcela zastaveno) škodlivých mikroorganismů a naopak je podporováno
množení prospěšných mikroorganismů. Například fermentované salámy typu uherák.
Také se taková teplota používá při "staření" hovězího masa. :puff::beer:

Optimální teplota pohybovat mezi 0 až 8 °C Asi patříš mezi ty,co rádi žvaní o ničem. cituji....Abychom to shrnuli, za optimální teplotu v lednici lze považovat hodnoty v rozmezí od 0 – 8 °C. Moderní ledničky je velmi snadné nastavit na požadovanou teplotu a monitorovat změny. Co když máte ale starší model? K měření teploty v lednici vám poslouží teploměr do lednice. Díky němu budete mít přehled a snadno nastavíte požadovanou teplot...přečti si to NĚKOLIKRÁT...Hezký den .

Pánové, mažete si zde každý své ego. Každá lednice má své teplotní patro. Moderní lednice mají nejchladnější horní patro, "nejteplejší" je spodek, kde se uchovává zelebina. Takže ano, teplota v lednici je rozdílná. Já například mám digitálně nastavenou v lednici +4°C, ale to je když se neotvírá, pak to jde kousek nahoru. Proto doporučuji Yardovi aby dal léky do horního patra dozadu k výparníku a nejlépe uskladnil do nějaké dózy, aby se teplota při klasickém otvírání v té dźe moc nepohybovala

Je to běžná diference v chladničce. Kdyby lednička udržovala teplotu třeba + - 1stC, tak by zapínala a vypínala příliš často a to by se negativně projevilo na spotřebě i životnosti.
Navíc ledničky s auto odmražováním čekají až nebude námraza na výparníku, což také zvyšuje diferenci. Lednička nemá za úkol zamezit množení bakterií, ale pouze zpomalit. To se v podstatě neděje ani v mrazáku při minus 18, proto i tam mají potraviny omezenou skladovatelnost.
Pokud se měří teplota v ledničce, v podstatě se měří teplota vzduchu. Ale uložené potraviny svou hmotností nestačí sledovat teplotu vzduchu a svoji vnitřní teplotu přibližně zprůměrují. Tedy pokud teplota kolísá mezi třeba 4 až 9 st, je teplota potravin někde mezi tím.

Otázka je, kde je teplota v chladničce měřena. V horní části bývá většinou teplota podstatně vyšší než v části spodní. Takže ve spodní části, která se doporučuje pro uložení věcí s potřebou nižší teploty, bývá třeba i +2 až 3 st.C a v části horní může být i kolem +10 st.C. Máme v chladnici Candy, nastavené na ekonomický provoz, s elektronicky řízeným invertorovým kompresorem, vložen trvale digitální teploměr, který je umístěn v horní části a zde je ta teplota (nyní v létě) i kolem 10 st.C. Jeho druhé čidlo je ve spodním šupleti a zde bývá ta teplota kolem +3 st.C . A to bývá i při běžícím cirkulačním ventilátorku.
Ono hodně záleží rovněž na tom, jak často a na jak dlouho se chladnice otevírá. Ráno to bývá s menším rozdílem, během dne a v době vaření, se rozdíl zvětšuje.

Obávám se, že to bude normální jev. Udržet teplotu v celém prostoru třeba v rozpětí ±1°C už je docela oříšek i v klimakomoře, která má podstatně výkonnější kompresor než lednička, řízený přepouštěcí ventil, několik ventilátorů, několik teplotních čidel, čidlo vnější teploty a PID regulaci.

To čidlo měří teplotu vzduchu. Ta kolísá víc než teplota uložených potravin.
Zkusil bych přidat i klasický teploměr třeba do malé skleničky s vodou a zkoušet police.
Fotrovi starší lednice často spínala, dal do lednice malý ventilátor z pc 3x3 cm napájel to zvonkovým trafem s usměrňovačem. Pomohlo to vzduch se líp promíchal a lednice spínala méně často a ušetřil.
Podle mě kolísání teploty vzduchu +-2 stupně bude i u nových ekoledniček víceméně normál.

Jestli ta lednička jinak jede co tak lednička na víno ?
https://elektro.bazos.cz/inzerat/155214281/mini-lednice-scooby-40l-zaruka-6-mes.php
https://elektro.bazos.cz/inzerat/155292637/vinoteka-napojova-lednice-guzzanti-gz-59.php
recenze a jak to hučí kolik to žere si najdi.