Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Krokový motorek

Zdravím,

potřebuji koupit krokový motorek s označením 17HS3401S. Na internetu jsem našel jen s označením 17HS3401, bez S. Co znamená "S" na konci kódu?
Co jsem zatím pochopil, tak "34" by mělo znamenat rozměr těla motorku. Můžu použít motorek s označením 17HS4401? Bude jenom delší, nebo je tam ještě nějaký jiný rozdíl?

Díky za rady

Bylo by vhodné uvést k čemu bude motor použit a především čím bude ovládán. Sektor 3d tiskáren a různých "domácích" CNC frézek ovládly motory bipolární (4 vodičové) včetně nejběžnějších driverů jako jsou A4988 DRV8825 a jim podobných. Pokud plánuješ podobné použití potom použij tento motor. Výhodou bipolárních motorů je větší moment, nevýhodou složitější řízení. Ovšem současné drivery nevýhodu složitějšího ovládání prakticky vymazaly. Nutno dodat, že unipolární motory lze zapojit též jako bipolární. A nejsem si jist, že unipolární motory NEMA 17 o který zde jde jsou v unipolárním provedení k dostání.

Dobrý den,mám ty motorky na 3D tiskárnách.Běžně ke koupi na ali.Jinak by tam šel dát i jiný,podobný výkonově,musí mít však stejný počet kroků na otočku a systém zapojení jak zde už bylo uvedeno.Jinak by to špatně pracovalo podle řídícího programu,jiná délka kroku je velký problém.Pokud máte unipolární,nelze použít bipolární,musíte mít konstrukčně správný.:-)

https://fr.aliexpress.com/af/-17HS3401S.html?d=y&origin=n&SearchText=+17HS3401S&catId=0&spm=a2g0o.best.1000002.0&initiative_id=SB_20220512023219

Aha, takže jako náhradní díl? Má nahradit vadný motorek? Pokud ano, bylo by vhodné zjistit co je tomu vadnému, aby případně nedošlo k dalším škodám. Mechnicky by záměna motorků nebyla problém, místa je dost a dost. Pokud jde o elektrickou záměnu mají motorky 17HS4401 rozdílný jmenovitý proud (z čehož vyplývá větší moment) což by nebyl problém, stejnou indukčnost vinutí, ale rozdílný odpor vinutí (2,8 Ohmů u menšího proti 1.7 u většího) takže by bylo potřeba nastavit na driveru správný proud. Počet kroků na otáčku se u krokových motorů ustálil na 200n/ot a u všech motorů NEMA je stejný. Troufnu si předpokládat, že motory jsou bipolární nebo jsou jako bipolární zapojeny - o tom svědčí použité 4 kontakty u motorů NEMA jsou to kontakty 1,3,4,6 na kontakty 2 a 5 by byly vyvedenu středy fázových vinutí což lze zjistit proměřením ohmmetrem. I kdyby byl motor konstrukčně unipolární je zřejmě zapojen jako bipolární, stačí vynechat kontakty 2 a 5. Z poslední věty vyplývá, že nový motor může být v obou provedeních.

Díky za vyčerpávajcí odpověď. Ano, má nahradit vadný motorek. Původní nejspíš prokluzuje. Je cítit snaha, ale hřídel neotočí. Motor bude tedy zapojen jako bipolární. Na piny 2 a 5 není přiveden vodič. Větší moment by byl možná i vhodný, ale předpokládám, že nastavení proudu na driveru nebude pro amatéra nic jednoduchého. Nejspíš bude potřeba nějaký program a někdo, kdo to ovládá, že?

Nejdřív je potřeba zjistit, zda je vadný motor nebo driver, podle popisu bych tipoval spíš ten driver, ale můžu se plést. Vyměnit motor není nijak zvláš náročné po stránce mechanické. Jen bude potřeba napnout správně řemen (to je určitě popsáno v návodu). Výměna driveru je triviální, ovšem má to háček - záleží na konstrukci ovládací desky. Ta bude téměř jistě postavena na bázi řadiče ATmega328P nebo na desce Arduino (tentýž řadič). Běžně používají výrobci svoje desky a záleží na tom, zda jsou drivery integrovány přímo do desky (takový by nebylo úplně jednoduché vyměnit) nebo jestli jsou v soklu (ty stačí jednoduše vyjmout a nový do soklu zasunout). K nastavení proudu motorem je potřeba voltmetr s přesností na dvě desetinná místa a s jeho pomocí se nastaví referenční napětí, které se vypočítá podle vzorce pro daný driver. Přidám poznámku - je nevhodné posunovat pojezdy ručně, protáčející se motorky generují napětí, které může driver zničit. Nestává se to často, ale to nebezpečí je reálné!

Tak teda nevím. Od poruchy jsem měl motor demontovaný. Dnes jsem chtěl zkusit vyměnit motory z jedné osy na druhou, abych vyloučil vadu motoru nebo driveru. Po namontování oba motory na obou osách fungují, tak nevím, co si o tom myslet..... Uvidíme, jak se budou chovat v průběhu času. Zatím všem děkuji za cenné rady.

Jeste jednou, kabely a konektory. Cinan je schopnej na pohybujici se kabel pouzit hlinik platovany medi, ktery se klidne prezvejka pod neporusenou buzirkou a sem tam vede a sem tam ne, konektory se vyzvejkavaji a kvalita krimplovani pinu je prachbidna. Strasne blbe se to hleda, ale vypeklo to me i kolegy a ne jednou. Nejlepsi je udelat si svoje, ale chce to vybaveni nebo kamarada s klestema.