Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nůž na všechno?

Ahoj, potřeboval bych dobrý nůž, který bych mohl používat na spoustu věcí. Asi nějaký univerzální? Hodně chodíme s klukama na ryby a do lesa. Často děláme na chatě táborák a nebo jezdíme do kempu. Takže něco takovévo.

Základní požadavek,zavírací ,či nikoli.Zavírací je náchylný na nečistoty,zrovna na rybařinu a kuchání ryb,bude plný šlemu,špatně se to čistí,univerzální nůž asi není,sám jsem na nože zatížený od mala,od dýk po kapesní miniatury a tlačné dýky.Celý život nosím zavírák,nebo vystřelovák při sobě,každou chvíli je potřeba,hlavně v přírodě,ořezat klacek,uříznout kytku do vázy,vydloubnout náletový stromek na bonsaj a podobné aktivity.Jinak nůž je zbraň,takže vždy s rozvahou,může vám však i zachránit život při nepřiměřeném útoku.
Dnešní vygumovaná společnost považuje lidi s noži v kapse za teroristy,nemají to v hlavě v pořádku.Osobně jsem měl nůž vždy i při rvačce na zábavě a já pod parou,nikdy mě nenapadlo ho vyndat z kapsy,byl jsem i bit ,příště se karta obrátila.Zbraně nejsou nebezpečné,jen ti co je neumějí použít.:-)

Souhlas s Lubomírem. Pokud ho chceš nosit stále u sebe a nechceš budit pozornost tak nějaký zavírací s delší čepelí. Já třeba preferuji u zavíracího nože delší čepel, otvírač konzerv a vývrtku. Ostatní udělátka považuji za zbytečné. Můžeš si koupit kvalitní nože od naší firmy Mikov nebo švýcarské armádní. Na to co popisuješ by to mělo bohatě stačit a ztráta nože, který nestojí víc jak 2000,- Kč tolik nemrzí.

Než jeden univerzál, tak bych volil nože dva. Menší zavírák do kapsy na každodenní nošení (já mám Gerber E-Z-Out Junior, lehký, pevný) a táboření bych pak vybral tábornický nůž, tj něco většího, do pouzdra. Ovšem záleží na stylu vašeho táboření, pokud je to s batohem někam do lesa, tak asi pořádnou kudlu, se kterou se dá nasekat trocha klacků na oheň. Moje táboření znamená, že někde v dosahu mám auto a v něm vozím univerzální nůž Fiskars za nějakých 250 Kč, takovej ten s plastovým pouzdrem. Ale stejně si vystačím s tím Gerberem. Je robustnější, než klasický švýcaráky, kdybych ho někdy ztratil, koupil bych si ho znovu.
Na ryby bych si asi pořídil rybářský nůž, se kterým půjde kuchat ryby snadněji, než s univerzálním tábornickým (nehledě na to, že ten nůž pak bude pěkně smrdět).

Ve finále tě 3 kudly můžou vyjít levněji a praktičtěji, než nějaký supernůž za šílený prachy.

Přiznám se, že spoustu let mám představu, že bych chtěl "pořádný nůž", ale pořád se mi ho nepovedlo sehnat. Představuju si ho jako takový středně velký tábornický nůž neboli přibližně 15cm Bowie, ovšem bez okras a blbostí, naprosto podřízený funkci. Jenže všude je to samá nerez co nedrží ostří a má stěží 58 HRC, nebo úplně zbytečný jakoby damašek akorát pro parádu, případně "luxusní a unikátní nůž" se střenkou z rohu jednorožce (pokud se výrobci nepovede sehnat něco ještě exotičtějšího), ale kudla z pořádné oceli se střenkou z kožených kroužků nebo klidně i z dobrého plastu, to nikde není.

Kožené kroužky nechceš - to je čepel, na kterou je navařený trn a na tom navlíknuté kroužky.
Pokud pořádný nůž, tak fulltang.

I nerezovka umí držet ostří, ale musí to být kvalitní ocel, ne ty levné čínské chrommolybdenové.
Dobrá uhlíková ocel je levnější, ale zase se o ni musíš starat.

Kvalitní nůž podle tvých představ ti udělá jakýkoliv nožíř. Osobně preferuju tvar prop point než bowie.

Full tang je rozumná varianta, jen mi pocitově přišla trochu složitější u ručně kovaného nože (ledaže bych si to dobrousil na magnetce:-)) Tu uhlíkovku ani nechci kvůli ceně, jako spíš kvůli mechanickým vlastnostem. Až jednou budu mít čas, za nožířem asi zajdu a domluvím se s ním :-) Hlavně aby si nemyslel, že chci šetřit na materiálu :-)

To je čistě otázkou priorit. Krom toho, že lepší oceli mají totálně odlišné vlastnosti (například práškové oceli CPM S35VN a nebo Elmax jsou houževnatostí a schopností držet ostří někde totálně jinde, než klasická 440C a ty čepele se dají kalit i na víc než 63HRC bez toho, aby se lámaly), tak někdo má prostě nože rád. To máš jak u aut. Někomu stačí Škoda, nebo Renault, někdo si kupuje Mercedes. A i často vařící amatér v kuchyni ocení lepší nůž z dobrého materiálu, dobře vyvážený. A to nejsou nože za pár stovek. O těch ručně dělaných od nožířů nemluvě.
Mně se třeba staršně líbí nože od Petra Dohnala, ale jak píšeš, je to pro už moc drahé:
http://www.dohnalknives.com/strana01cz.htm

Pro běžné účely - na uříznutí větve, očištění hub, ukrojení chleba na výletě, namazání paštiky na chleba, očištění mrkve nebo oloupání kedlubny, na uříznutí provazu, odizolování kabelu, případně přeříznutí bezpečnostního pásu v nouzi, kdy nejde odepnout, na vyřezávání figurek ze dřeva, na nadělání třísek na podpal ohně, na nakrájení cibule, na vykuchání ryby, nařezání papíru na menší kusy, na otevření zalepené krabice, atd. atd - úplně stačí obyčejný kapesní nůž s jediným želízkem.

Například elektrikářský nůž, například Mikov 336-NH-1 viz https://www.briol.cz/mikov-nuz-336-nh-1-elektrikarsky nebo elektrikářský nůž Kreator KRT00091 viz https://www.alza.cz/hobby/krt000901-elektrikarsky-nuz-d6774505.htm a další. Obyčejný kapesní nůž, který je i vhodný dárek pro kamaráda. Jediný rozdíl od obyčejných nožů je žlábek na stažení izolace z kabelu.

Za jednu dvě stovky udělá spoustu užitečné práce a když ho ztratíte, koupíte si nový a šťastný nálezce z něj bude mít radost.