Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nůž na všechno?

Ahoj, potřeboval bych dobrý nůž, který bych mohl používat na spoustu věcí. Asi nějaký univerzální? Hodně chodíme s klukama na ryby a do lesa. Často děláme na chatě táborák a nebo jezdíme do kempu. Takže něco takovévo.

Souhlas s Lubomírem. Pokud ho chceš nosit stále u sebe a nechceš budit pozornost tak nějaký zavírací s delší čepelí. Já třeba preferuji u zavíracího nože delší čepel, otvírač konzerv a vývrtku. Ostatní udělátka považuji za zbytečné. Můžeš si koupit kvalitní nože od naší firmy Mikov nebo švýcarské armádní. Na to co popisuješ by to mělo bohatě stačit a ztráta nože, který nestojí víc jak 2000,- Kč tolik nemrzí.

To je čistě otázkou priorit. Krom toho, že lepší oceli mají totálně odlišné vlastnosti (například práškové oceli CPM S35VN a nebo Elmax jsou houževnatostí a schopností držet ostří někde totálně jinde, než klasická 440C a ty čepele se dají kalit i na víc než 63HRC bez toho, aby se lámaly), tak někdo má prostě nože rád. To máš jak u aut. Někomu stačí Škoda, nebo Renault, někdo si kupuje Mercedes. A i často vařící amatér v kuchyni ocení lepší nůž z dobrého materiálu, dobře vyvážený. A to nejsou nože za pár stovek. O těch ručně dělaných od nožířů nemluvě.
Mně se třeba staršně líbí nože od Petra Dohnala, ale jak píšeš, je to pro už moc drahé:
http://www.dohnalknives.com/strana01cz.htm

Pro běžné účely - na uříznutí větve, očištění hub, ukrojení chleba na výletě, namazání paštiky na chleba, očištění mrkve nebo oloupání kedlubny, na uříznutí provazu, odizolování kabelu, případně přeříznutí bezpečnostního pásu v nouzi, kdy nejde odepnout, na vyřezávání figurek ze dřeva, na nadělání třísek na podpal ohně, na nakrájení cibule, na vykuchání ryby, nařezání papíru na menší kusy, na otevření zalepené krabice, atd. atd - úplně stačí obyčejný kapesní nůž s jediným želízkem.

Například elektrikářský nůž, například Mikov 336-NH-1 viz https://www.briol.cz/mikov-nuz-336-nh-1-elektrikarsky nebo elektrikářský nůž Kreator KRT00091 viz https://www.alza.cz/hobby/krt000901-elektrikarsky-nuz-d6774505.htm a další. Obyčejný kapesní nůž, který je i vhodný dárek pro kamaráda. Jediný rozdíl od obyčejných nožů je žlábek na stažení izolace z kabelu.

Za jednu dvě stovky udělá spoustu užitečné práce a když ho ztratíte, koupíte si nový a šťastný nálezce z něj bude mít radost.