Vymena istica
Potrebujem vymenit stary istic, este cierny bakelit. Bezne to nieje problem, ale u tohto je na vyvode nepripojeny kablik, ale akasi AL konzolka na ktorej su pomocou 4 srobikov pripojene 4 AL vodice.
Zda sa mi nie moc dobre riesenie pripojit ich (4 al vodice) do noveho istica, ako by to bolo mozne vyriesit? Nielen esteticky, ale hlavne korektne. Vymena vodicov momentalne neprichadza do uvahy.
Nieco ako "drziak bezskrutkovych svoriek" wago, ale nasiel som len pre 2273, resp. pre wago 0,5-2,5. Potreboval by som na wago povedzme 1,5-4, lepsie az do 6. Ak by slo tam dat al vodice. Alebo ine svorky, ine riesenie?
Jedna fotka vydá za tisíc slov.
Snad to bude z tohto vidiet
Napadlo ma nieco taketo, ale na AL vodic? Aj keby s pastou . . .
Nejsem elektrikar, ale co vim, tak na na AL vodic to neni problem pouzit. Problem dela kombinace Al a Cu v jedne svorce. Hlinik se vyhreje, med ne a pak to muze jiskrit. Podle me bys tam ale mel dat rozbocovaci svorkovnici, mit v rozvadeci wago mi prijde trochu prasarna. Jestli ale sezenes nejakou na 1,5 vodic je otazka. Zkus hledat neco jako HLAK 25 1/6.
Prostě to připoj a basta. Zkazky, že měď a hliník okamžitě končí jaderným výbuchem, patří do bájných pověstí starců. Není to sice ideální kombinace, ale když se to dobře utáhne, je to relativně v pohodě. Problém v hliníku je ten, že hliník teče i za studena. Hliníkové dráty by se po instalaci měly po nějaké době dotahovat, aspoň 2x. Existovaly kdysi také kleště, kterými se konec drátu stiskl a jaksi zhutnil aby tolik netekl.
Hliník je dávno v Humpolci, hlavne nikam "neteče" za studena, akurát oxiduje.
Pri vzájomnom spojení rozdielnej kabeláže na jednej spoločnej svorke Cu+Al, vzniká skutočne problém v oxidácii, rozpadaniu na biely prášok hliníka čomu napomáha valenčné zloženie elektrónov Cu.
Na hliník je vhodná svorka s pružinou. Zároveň po ukotvení je nutné zamedziť prístup vodných pár a okolitej atmosféry k spojom.
Osobne som tento problém vyriešil v šachte a to tak, že obnažené konce Al vodičov som nahrial elektrickou 2kW pištoľou, naniesol na spoje teplom natavený asfalt štetcom, opakovane spoje prehrial, aby asfalt pod horúcim vzduchom zatiekol, oblepil spoje min. 2mm hrubou vrstvou izolačného asfaltu. Pokiaľ viem, tento spôsob drží bez zásahu do svorkovníc inštalácie v neizolovanej šachte s 99% vlhkosťou, takmer 30 rokov.
Za mladých liet som videl, ako majstri z telekomunikácii takto zapečatili, zaliali horúcim asfaltom v liatinovom, skrutkovacom puzdre metalické, analógové, medené káble, ktoré omylom prekopal bagrista. Zrejme dodnes chudák roboš sedí v base za ohrozenie boľševického, plánovaného hospodárstva, prekopaním podzemnej kabeláže priamo pred ústredím slušných, vzdelaných, pracovitých, nemajetných súdruhov z ÚVKSS.
Nevidím v tom problém ,především proto,že na tom vedení je vše za životností .Po namontování sledovat ,kontrolovat dotažení ,i podle zatížení .Já Wago moc nemusím, u hliníku dvojnásob,šroubky mají své .
Proč ten jistič potřebuješ měnit?
Já bych se snažil sehnat stejný typ a provedení jističů a všechno ostatní nechat tak. A při výměně pokud možno nenamáhat vodiče, hliník co už ho někdo zapojoval se rád láme.
Hliník patří do Humpolce a ne do zdí!
Jardo,že bysme mu prozradili souřadnice do kolínského stavebnního bazaru,tam tyto jističe mají stabilně leta.
Loboši, taky se mohl tady zeptat, jestli jej někdo doma nemá. Desítky a šestky mám v kufru na půdě, pouze šestnáctky, který jsou většinou nejžádanější, ty už jsem všechny uplatnil a nechal si pouze pár pro svou nutnou potřebu. Býval tu u nás jeden otevřený kontyš na elektro a tam jsem jich občas pár "objevil" a "zachránil".
Tie cierne som ani 16tky nevidel, len 15tky
Jardo, dnes už "hliník do Humpolce", ale já pamtuji doby, kdy jsem v projektech musel vše realizovat pouze s hliníkem a měď byla jen na vyhrazené obvody, většinou pouze měření a bezpečnostní okruhy. A všechny paneláky jsou v hliníku a těch bytů tedy je. A pro mnoho jejich uživatelů, většinou zatím nepřipadá v úvahu, aby dělali kompletní rekonstrukce. Takže určitě budou sloužit ještě mnoho let.
Dají se, třeba na různých bazarech sehnat ještě i tyto staré jistič typu IJV (IJM) 6A, 10A, 16A. Taková výměna je nejjednodušší. Jinak pokud použiješ již jiný jistič, nového typu (jsou různé a různých výrobců) tak musíš upravit uchycení a většinou použít montážní lištu. Jinak i do nového je možné bez problémů uchytit i tu původní "sběrničku" s vodiči. Pokud by byla moc široká, trochu ji upilovat. A se spojem na hiník si rovněž nedělej problém, když tak občas zkontroluj. Ale ty informace o "tečení" a "oxidaci" Al viodičů ve svorkách se mnohdy přehání. Existuje, v současné době, ještě mnoho el.instalcí v hliníku a fungují a budou fungovat, pokud je uživatel evidentně nepřetěžuje často extrémně vysokým zatížením.
Existují i adaptéry pro bakeliťáky. Pokud to však jen trochu jde, zachovat se podle tvé rady níže, vyměnit a přidat chránič.
Jedna sa o to, ze potrebujem dotiahnut do kupelne kabel na pracku, teda chranic, istic, novy kabel. Takze popri tom by som uz vyhodil aj tie stare , kedze na novy potrebujem din listu. Neviem ci vyhodim aj krabicu, zase moc hybat s tym hlinikom mam obavy, aby sa z jednoducheho natiahnutioa kabla nestala buracka a nadpajanie kablov
Z té Tvé první fotky je vidět, že je to vše "navěšené" na jednu fázi. Zřejmě tedy 1 fázový odběr. Pokud na to ještě přidáš pračku, může se stát, že bude vypadávat hlavní jistič před elektroměrem. Pokud by to byl 16 A (podle stavu instalace by se mohlo i předpokládat) tak si budeš muset hlídat současné zapojení výkonnějších spotřebičů v době praní, případně, pokud bude možné, zajistit zvýšení jističe před elektroměrem na 25 A.
Co se táká těch jističů.
Pokud by jsi tedy chtěl zachovat původní skříň a stávající vodiče, pak bych je tedy všechny vyhodil, osadil DIN lištu a na ni tři nové jističe s hodnotami původních a zhruba do míst původních. Do nich pak upravil a vložil ty pomocné "sběrničky" s vodiči (moc s tím nemanipulovat). No a za ně přidat jističochránič 10A/ 30mA (případně jistič a chránič) a z něj pak zapojit nový kabel CYKY 3J x 2,5 pro tu pračku. A pokud nejsi elektrikář, doporučil bych Ti, nechat si toto vše provést osobou s předepsanou kvalifikací.
A tu zásuvku pro pračku v koupelně a i umístění té pračky, provést s ohledem na zóny pro umisťování el. zařízení v koupelnách.
Viz ČSN 33 2000-7-71 ed.2. a informativně odkaz
https://elektro.tzb-info.cz/domovni-elektroinstalace/6713-elektricke-instalace-v-koupelnach-a-kuchynich-bytovych-i-nebytovych-prostorach
Este som nevidel istic na chodbe, ani osobne tu krabicu, je mozne ze ked to napisem revizakovi tak mi povie ze musim natiahnut novy kabel od hlavneho istica
Vsetko bude poistene spravou . . .
Zistujem info dopredu, moze sa stat ze poviem ze do toho nejdem . . .
Nejsofistikovanější řešení je - zjistit co který kabel napájí (což pro elektrikáře není problém, např. postupným připojováním). A rozhodit to na více nových jističů (není problém připojit max 2 vodiče stejného průřezu do jednoho jističe, bez nějakých dalších svorek) tak, aby byla dodržena max hodnota jističe na průřez připojených vodičů a nějak přiměřeně vyrovnat proudy (proto je dobré vědět, kam který vodič vede). Místo jednoho starého 3fázového bakeliťáku se ti tam vleze více nových 1fázových jističů (zabírají méně místa), možná máš navíc i trochu místa kolem něj. Na koupelnu bych dal nový "jističochránič" (chránič s funkcí vypnutí při zkratu a nadproudu).. Nevím co vše tvůj rozvaděč obsahuje, osobně bych ale přemýšlel nad jeho výměnou (možná to vyjde levněji, než aby se někdo drbal s montáží DIN lišt atd.). Asi ale pro tebe nebude překvapením, když ti doporučím, aby jsi si na tuto práci našel elektrikáře.. Laik by neměl v El. rozvaděči co pohledávat..
Když jsem to poprvé dělal, tak prvním šokem bylo, že ta redukce (retrofit) stojí 3x víc než nový trojfázový jistič (byl to nákup za pětikilo z toho jistič stál 170). (Tehdy můj pokus o opravu sporáku skončil tím, že sporák je v pořádku, ale nejde do něj elektrika z jedné fáze, proto netopí dva vařiče.) Nutno říct, že na tu redukci se po vyndání (vynechání) rámečku vešly 4 jističe. Napříště jsem se radši drbal s din lištou, respektive jsem koupil za asi 30 korun 4 modulovou krabičku, do které se zbylé jističe vešly a která šla do té domovní rozvodnice nějak vestavět (ne vcelku, musel jsem ji trochu upravit).
Jo a taky tam byl produkt šetření, kdy byly dva okruhy připojené na 1 jistič (a já proč se pořád nemůžu dopočítat těch maximálně 10 zásuvkových vývodů, jak jsme se to učili ve škole, vycházelo mi jich minimálně 15). Takže jsem to rozhodil na dva jističe, ten druhý šel právě k tomu sporákovému (přišel sice o rámeček, ale bylo to jinak v pohodě).
V delším horizontu bych rád starou rozvodnici vyměnil za novou (s din lištou), ale do toho se mi moc nechce, nechci vrtat do něčeho, co funguje, i když to ošklivě vypadá.