Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vymena istica

Potrebujem vymenit stary istic, este cierny bakelit. Bezne to nieje problem, ale u tohto je na vyvode nepripojeny kablik, ale akasi AL konzolka na ktorej su pomocou 4 srobikov pripojene 4 AL vodice.
Zda sa mi nie moc dobre riesenie pripojit ich (4 al vodice) do noveho istica, ako by to bolo mozne vyriesit? Nielen esteticky, ale hlavne korektne. Vymena vodicov momentalne neprichadza do uvahy.
Nieco ako "drziak bezskrutkovych svoriek" wago, ale nasiel som len pre 2273, resp. pre wago 0,5-2,5. Potreboval by som na wago povedzme 1,5-4, lepsie az do 6. Ak by slo tam dat al vodice. Alebo ine svorky, ine riesenie?

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Nejsofistikovanější řešení je - zjistit co který kabel napájí (což pro elektrikáře není problém, nap…
Jarick 01.12.2021 20:32
Jarick
Když jsem to poprvé dělal, tak prvním šokem bylo, že ta redukce (retrofit) stojí 3x víc než nový tro… poslední
ml1 02.12.2021 14:25
ml1

Nejsofistikovanější řešení je - zjistit co který kabel napájí (což pro elektrikáře není problém, např. postupným připojováním). A rozhodit to na více nových jističů (není problém připojit max 2 vodiče stejného průřezu do jednoho jističe, bez nějakých dalších svorek) tak, aby byla dodržena max hodnota jističe na průřez připojených vodičů a nějak přiměřeně vyrovnat proudy (proto je dobré vědět, kam který vodič vede). Místo jednoho starého 3fázového bakeliťáku se ti tam vleze více nových 1fázových jističů (zabírají méně místa), možná máš navíc i trochu místa kolem něj. Na koupelnu bych dal nový "jističochránič" (chránič s funkcí vypnutí při zkratu a nadproudu).. Nevím co vše tvůj rozvaděč obsahuje, osobně bych ale přemýšlel nad jeho výměnou (možná to vyjde levněji, než aby se někdo drbal s montáží DIN lišt atd.). Asi ale pro tebe nebude překvapením, když ti doporučím, aby jsi si na tuto práci našel elektrikáře.. Laik by neměl v El. rozvaděči co pohledávat..

Když jsem to poprvé dělal, tak prvním šokem bylo, že ta redukce (retrofit) stojí 3x víc než nový trojfázový jistič (byl to nákup za pětikilo z toho jistič stál 170). (Tehdy můj pokus o opravu sporáku skončil tím, že sporák je v pořádku, ale nejde do něj elektrika z jedné fáze, proto netopí dva vařiče.) Nutno říct, že na tu redukci se po vyndání (vynechání) rámečku vešly 4 jističe. Napříště jsem se radši drbal s din lištou, respektive jsem koupil za asi 30 korun 4 modulovou krabičku, do které se zbylé jističe vešly a která šla do té domovní rozvodnice nějak vestavět (ne vcelku, musel jsem ji trochu upravit).
Jo a taky tam byl produkt šetření, kdy byly dva okruhy připojené na 1 jistič (a já proč se pořád nemůžu dopočítat těch maximálně 10 zásuvkových vývodů, jak jsme se to učili ve škole, vycházelo mi jich minimálně 15). Takže jsem to rozhodil na dva jističe, ten druhý šel právě k tomu sporákovému (přišel sice o rámeček, ale bylo to jinak v pohodě).
V delším horizontu bych rád starou rozvodnici vyměnil za novou (s din lištou), ale do toho se mi moc nechce, nechci vrtat do něčeho, co funguje, i když to ošklivě vypadá.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru