Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Generátor elektriny - je možné použitie normálneho elektromotora?

Vedľa domčeka na dedine mi tečie potok. S energiami to teraz nevyzerá dobre, nielenže hrozí nejaký black-out, ale aj ich cena riadne stúpa. A pre dôchodcu je každá ušetrená koruna dobrá.
Takže skúšam si zmajstrovať akési koleso (vyzerá ako kedysi tie mlynské, len menšie) a začal som zháňať generátor el.prúdu. Lenže všetko, čo som našiel, tak boli nejaké lacnejšie z Číny (otázna je dodacia lehota, keďže doprava všeobecne hapruje a tiež kvalita) a potom aj z Európy, lenže tie ceny sú akési privysoké.
Elektromotory sú nielen lacnejšie, ale je možné zohnať za slušnú cenu i staršie. Ibaže neviem, či je možné použiť na výrobu el. energie aj elektromotor. Vlastne by sa tam len mala obrátiť funkcia. Nemá s tým niekto skúsenosti? Môže to byť reálne riešenie a čo by tam malo byť vlastne okrem motora pripojené ako nejaká regulácia alebo?!
Ďakujem za radu.

Předmět Autor Datum
Asi nejjednodussi by byl stejnosmerny motor a k nemu nejaky stridac, ktery by z toho pak udelal poza…
Jan Fiala 15.10.2021 20:14
Jan Fiala
Posílám odkaz,je tam toho spousta,zatím jsem nic nerealizoval,potok nemám,vítr v polabí moc nefouká.…
Lubomír 15.10.2021 20:33
Lubomír
vďaka za tip, sú tam dosť zaujímavé veci!
benetri 15.10.2021 21:42
benetri
alternator z auta+menic-alebo pouzit agregat z el.centraly.
jim bim 15.10.2021 20:34
jim bim
Presne nad takým riešením som uvažoval aj ja. Dá sa kúpiť elektrocentrála za nejakých 200 eur. Takže…
benetri 15.10.2021 21:34
benetri
Akýkoľvek vlastný zdroj elektriny, či už je to vodný mlyn, turbína, veterná ružica, solárne články a…
ok 15.10.2021 21:46
ok
http://mve.energetika.cz/ tam je všechno, byť dneska bych to řešil víc elektronicky. Ovšem legislati…
bahno 15.10.2021 21:59
bahno
Tak vodní elektrárna vodu nevypije, však poteče voda dál. Spíš aby byl nějaký výkon, větší jak žárov…
Rce 15.10.2021 22:27
Rce
Co se výkonu týče, je to jednoduchý: výkon P [kilowatty] = 0,00981 × průtok Q [ltr./sec.] × spád H […
bahno 16.10.2021 08:14
bahno
Kolo nutne nemusi mit nahon a vodu shora, existuji i kola pohanena spodem. V tom pripade bys tok vod…
Jan Fiala 16.10.2021 11:55
Jan Fiala
Lopatniky mají ale mizernou účinnost, 30% max. Když kolo, tak buď na horní vodu nebo alespoň na stře…
bahno 16.10.2021 12:20
bahno
Ja vim, ale je to reseni, jak nemenit tok. Pak jen zalezi na tom, jak velky ten potok je.
Jan Fiala 16.10.2021 12:57
Jan Fiala
Nemysliteľné. Pusti "túžbu" po energii z prírodných zdrojov z hlavy. Musíš mať povolenie na takúto…
Nuda 16.10.2021 13:25
Nuda
Tady je inspirace pro budoucnost.
nerady 17.10.2021 11:49
nerady
Ano je to možné a překvapivě jednoduché. Stačí točit víc, než by se točil motor sám a bude elektriku…
ml1 19.10.2021 11:31
ml1
Ono se to resi tak, ze se vypne voda, vodni kolo ci turbina se roztoci motorem a pak se pusti voda a… poslední
bahno 19.10.2021 12:38
bahno
Když jsem nedávno probíral hudební složky, tak jsem narazil na docela starou písničku původně z LP;…
ml1 19.10.2021 11:46
ml1

Presne nad takým riešením som uvažoval aj ja. Dá sa kúpiť elektrocentrála za nejakých 200 eur. Takže len vymontovať motor a ten zvyšok nejako napojiť na to koleso. Akurát tie otáčky sa budú dať ťažko regulovať.
Ale to riešenie je asi najpriechodnejšie, aj keď drahšie, ako použiť starší elektromotor. Som si myslel, že by ten elektromotor snáď fungoval, ale netuším, ako.

Akýkoľvek vlastný zdroj elektriny, či už je to vodný mlyn, turbína, veterná ružica, solárne články a pod. ťa vyjde drahšie ako elektrická prípojka z verejnej siete. Black-out je menšia hrozba, ako možnosť poruchy na tvojom, vlastnými rukami urobenom generátore elektrického prúdu. Bojíš sa snáď Aničkinho hoaxu?:
https://www.cas.sk/cl/1002901/2598257/slovenka-anka-siri-zo-svojej-kuchyne-spravy-o-celosvetom-vypadku-elektriny-policia-uz-musela-zakrocit
A teraz k jednotlivým zdrojom:
Vodné koleso: Niekoľko otáčok za minútu musíš sprevodovať na cca menovité otáčky motora, tj. na niekoľko tisíc za minútu. Povedzme, že viac ako 1500ot/min ak použiješ najbežnejší trojfázový štvorpólový asynchrónny motor, resp. cca 2000 až 5000 ot/min pri použití alternátora z automobilu. Indukčný motor v roli generátora je asi najjednoduchšie riešenie, ale musíš ho mať trvale pripojený k sieti 3x400V a zároveň ho musíš roztáčať na vyššie, ako synchrónne otáčky (záporný sklz cca 3 až 4 percentá). Už len tá predstava bolí.
Vodná turbína: Tá bude mať priaznivejšie otáčky, ale musíš vytvoriť dostatočne vysoký rozdiel hladín (mlynári to volali "náhon"). A bez prevodovky do rýchla sa tiež nezaobídeš.
Veterná ružica: Podobne ako vodná turbína.
Fotovoltaika: Nič neriešiš, všetko kúpiš. Návratnosť investície je však veľmi dlhá. Ak si už teraz na dôchodku, tak do smrti sa ti to nezaplatí.
Slnečné panely na ohrev vody: Asi najrozumnejšia investícia, panely môžu prispievať ku kúreniu, alebo napájať prívod do bojlera.
Nejdem sa už rozpisovať k legalizácii týchto zdrojov, to si nájdi na internete. Je to však vo väčšine prípadov oveľa ťažšia úloha, ako vyrobiť samotný zdroj.

Co se výkonu týče, je to jednoduchý: výkon P [kilowatty] = 0,00981 × průtok Q [ltr./sec.] × spád H [metry] × účinnost [%]. Jak říkám, na tom odkazu je úplně všechno, je tam návod jak změřit průtok několika metodami, jsou tam tabulky pro návrhy vodních kol i jednodušších turbín.
Problém je, že ekologové ve spolupráci s vodáky prosadili minimální zůstatkové průtoky na jezech, tedy nemůže všechna voda téct do elektrárny, část ji musí téct přes jez a původním korytem. No na řece je to dost rozumný požadavek z mnoha důvodů, ale v tý vyhlášce se vůbec nepočítá s malým potůčkem, kterým nic nemigruje a srnka se může jít napít o 100m výš a úplně minimální zůstatkový průtok je stanoven na 130l/s, což tyhle potoky mají jednou za 50 let při velký povodni.
Ovšem na Slovensku to může být jinak, tohle je česká vyhláška.

Nemysliteľné. Pusti "túžbu" po energii z prírodných zdrojov z hlavy.

Musíš mať povolenie na takúto drobnú stavbulienčičku, hať, koleso, rúru napojenú na turbínu ak si v svahu na cudzom majetku, t.j. súhlas povodia s technickým nákresom. To už nie je lopatkový mlyn postavený predpubertálnymi chlapcami na potoku.

Zisti si na ústredí SHMU prietoky (v m3) podľa povodia malebného potôčika nielen ročné, ale desať i storočné a tisícročné. (Jeden flajster desiatky rokov v šuflíku uložených hotových prietokov hydrometeorológmi na f;A4, ťa vyjde otcu materi cca na sumu 150€).

Kto bude čistiť celoročne naplaveniny, haluze, lístie, pníky ba i podpníky ak nebudeš pred mlynským kolesom, turbínou či iným hnacím agregátom prácne budovať železné ohrablá, sitá. Aj tie sa musia čščtiť.

Kto bude celoročne sledovať, ošetrovať klzné ložiská na hriadeli.

Výroba elektrickej energie musí spĺňať bezpečnostné predpisy, jedná sa o verejne prístupný pozemok v rozhraní min.tri metre ochranného pásma potoka z každej strany toku.

Na stabilný striedavý prúd získaný z potoka zabudni, ten nezvládne ani frekvenčný menič. Tebe stačí kostolná svieca v dlhých zimných večeroch, prípadne pohodlné posedenie vo vysedenom ďulíčku zamatového kresla pri plápolajúcom domácom kozube.

Na osvit žiarovky, sledovanie TV, chladničky, rádia, ti stačí malý domáci generátor s plynulou sínusoidou 230V / 50Hz a k nemu ako bonus 20l bandaska s PHM s lacným, voňavým benzínom. Však spotreba PHM je minimálna, tuším 4.5l na osem hodín rapotania prťavého, kufríkového generátora. No a ak spaľovací motor generátora preonáčiš na propán_bután (LPG), budeš fičať roky na jednu tlakovú, 20l bombu s tekutým plynom určený do šporhelta.

Hustýýýý.

Ano je to možné a překvapivě jednoduché. Stačí točit víc, než by se točil motor sám a bude elektriku dodávat. Pokud se bavíme o asynchoňáku, tak ten potřebuje jalový výkon (na "nabuzení"). Při paralelním chodu se sítí to neni problém, jalový výkon dodá síť, která se zároveň postará o správné napětí (provozují se tak běžně větrné elektrárny). Při ostrovním provozu se musí přidat kondenzátory, které kroě toho právě také určují, jaké bude výstupní napětí.
A jak už bylo řečeno, neni možné trumfnout ceny toho, co k nám vede po drátech (to je velkovýroba, kde se uplatňují úspory z rozsahu). Na jedné konferenci, kde jsem před léty byl, se v solární sekci shodlo více lidí na nákladech 1€/kWh (minimálně 3 příspěvky, zejména z pobaltských zemí, kde nejsou moc ochotni brát elektriku od ruska a navíc to mají všude strašně daleko). Lotyši to měli jako nutnost (byly to nějaké samoty (4 baráky a pak v okruhu 50 km nic a podobně), kam by přivedení elektriky vyšlo daleko dráž), český člověk to měl jako koníčka na chalupě a takovou cenu také odhadoval v reakci na ty předešlé příspěvky. Nevím, jak je to s vodou nebo větrem, asi to bude dost záviset na tom, kolik si toho udělá člověk sám a zadarmo (solární panel si člověk doma neubastlí ani nezachrání ze šrotu, vodní kolo a generátor, to je jiná situace).

Ono se to resi tak, ze se vypne voda, vodni kolo ci turbina se roztoci motorem a pak se pusti voda a ta to dotoci na nadsynchroni otacky a a voila, dodavame energii a mame nafazovano. Je potreba hlidat, ze neodpadne sit a pokud by k tomu doslo, odpojit generator, aby tam negenroval neco fuj a neco nechciplo na prepeti/blbou frekvenci, ale v zasade je to hrozne jednoduchy - po ty elektricky strance.

Když jsem nedávno probíral hudební složky, tak jsem narazil na docela starou písničku původně z LP; když jsem si ji poslechnul (a dekódoval, co tam zpívají), uvědomil jsem si, že 40 let před tím, než my tady řešíme nějaké zelené problémy, už zpívali o nahrazení fosilních paliv (petrolej) zelenou energií (vítr) v místě, kde to nedává příliš smysl (možná by s vodním kolem měl větší úspěch). Jenom nevím, jestli ebonitová tyč a liščí ohon je zrovna použitelný generátor elektřiny pro tento účel.
Zkusil jsem vyhledal online a kupodivu existuje https://www.youtube.com/watch?v=K8W_74i5rXw

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru