Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Problémy se startem vozidla

Zdravím pánové, chtěl bych vás požádat o radu k problému se startováním vozidla. Ráno nelze nastartovat, odpoledne již ano. Včera jsem dal baterii nabít. Po dobití a instalaci do vozu jsem normálně nastartoval. Dnes ráno opět nastartovat nelze. Změřil jsem ji, má 12,6V. Baterie 100Ah, stáří 4 roky, bezúdržbová. Proč tedy ráno nechytne a později během dne ano ? Děkuji

Také by to chtělo uvést, o jaký typ vozidla, tedy spíše motoru jde. Podle kapacity baterie typuji spíše na naftu. Pokud by se jednalo o toto, pak je možné, že pokud již bylo ráno chladno, případně i mrazík, může být spíše problém se žhavícími svíčkami, případně vstřiky u dieslu. Odpoledne, po zvýšení teploty a celodenním prohřátí motoru pak již nastartuje. Toto bývá poměrně častým problémem s přicházejícím podzimem u "nafty".;-)

To né, stojím hned vedle "problémového" vozu s Fabií - rovněž naftová - a ta funguje. Už více než 2 hodiny tady svítí Slunce, tak jsem šel prubnout otočit klíčem - a chytlo to. Tak to asi budu muset za pěkného počasí dopravit servisákovi :).

Pokud to při vyšší teplotě vzduchu, případně po ohřátí motoru startuje, jsou to nejspíš mnou uvedené problémy. Buďto vadné žhavičky, případně nefunkční žhavení (relé), nebo částečně ucpané některé vstřiky. U žhaviček je možná kontrola žhavení - žhavicího napětí, změřením multimetrem na přívodu jedné svíčky proti kostře, ihned při zapnutí startování. Po chvilce musí napětí klesnout. Jestli jsou vadné se zjistí buďto proměřením proudu do jednotlivých svíček (ten je ale dost velký), nebo po demontáži zkouškou na baterii 12V. Co se týká vstřiků, nejlépe je provést diagnostiku pomocí kontroly přepadu u vstřiků. Pokud budeš mít zájem, koukni na YouTube, tem je to v ukázkách. Jinak pak servis.
Pokud to tedy není případně opravdu špatnou naftou, jak píše nerady. Což by bylo to nejjednodušší.:-D

Také bych tipoval žhavicí svíčky. Diesel motory dokážou startovat i bez žhavicích svíček, viz kupa motorů, které žhavičky vůbec nemají. Žhavicí svíčky start pouze usnadňují.
Pokud by nefungovaly, tak se start, zejména při vyšší teplotě může podařit bez problémů.
Ale třeba při nižší teplotě může být start obtížný.
Chtělo by to změřit, jestli na svíčky jde napětí. Případně multimetrem změřit odpor svíčky proti kostře.
Měl by se naměřit jen malý odpor.

Děkuji vám všem, pánové, za pomoc s mým problém.
Vaše rady mi určitě pomohly se ve věci orientovat a nasměrovaly k "jádru pudla" :). Zítra budu kontaktovat servismana a po další dny se modlit, aby bylo teplo a vozidlo mohlo dojet po vlastní ose :). Před chvílí jsem to znovu zkusil a chytlo to opět na první otočení klíčem.

Pokud by jsi potřeboval spolehlivě nastartovat i pře nízkých teplotách, do doby než zajistíš opravu auta, tak se dá použít startovací sprej (třeba viz odkaz). Při startování se vstříkne trochu směsi, nejlépe pod filtr sání a ihned se nastartuje. Lepší je, pokud jedna osoba startuje a druhá provede vstřik. Ovšem je nutné vstřikovat pouze malé množství, neboť při použití velké dávky může dojít i (vyjímečně) k poškození motoru. Používal jsem krátce, z nutnosti ježdění, loni u Jeepa Cherokee -diesela, než jsem odstranil u něj závadu (výměna 3 vstřiků z 5). Chce to vstříknout tak 3 vteřiny a pak startovat. Po nastartování a cca 3-5 minutách běhu motoru už můžeš motor vypnout a další start už je možný bez spreje. Ale používání často, nebo stále se nedoporučuje, dosti tím (údajně) trpí motor. Já s tím žádný problém neměl.

https://www.eshop-zemedelske-potreby.cz/startovaci-sprej-400-ml-p501/