Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Elektrický hoblík - priority?

Zdravím,
rád se tady radím, protože odpovědi bývají ze zkušeností.
Dnes jsem viděl při práci elektrický hoblík. Prý ten konkrétní stál 100 000kč. Chlápek brousil trámy a šlo mu to "stokrát" rychleji, než když brousím vzduchosuché surové smrkové dřevo z pily, brusným kotoučem(šmirglem) na rozbrušovačce. Chtěl bych taky el.hoblík :D .

Proto se tu chci zeptat, na co si dát při výběru pozor. Co od hoblíku očekávat? Co by měl dobrý hoblík mít? Jaké by měl mít vlastnosti?

Otázka k vlastnosti: Lze odhoblovat třeba jen čtvrt milimetru?

Nejsem stolař. Nemám kde uskladnit protahovačku. Dělám ročně tak 5-6 výrobků od poliček, po postele. Dělám to pro sebe(ne na kšeft) v rámci stavby, úspory a pro radost. Brousím nejčastěji desky 10-20cm(dvacítky ovšem výjimečně) široké a tlusté od 2cm do 4cm. Taky hranolky od 3x3cm po 8x8cm.

Obecně když bych dal za hoblík 4-5000kč, tak mám pocit, že by se mi časem "splatil". Brousím někdy i 2h, a pak mě brní ruce jak cep. Na druhou stranu, už těch věcí na výrobu moc nemám. Řekněme na 2-3 roky max. Pak už jen véélmi příležitostně třeba rodině nějaký regál, polici, nebo tak něco drobného. Takže se mi moc těch 4-5000 dávat nechce. Rád si tady vyslechnu zkušenosti a pohledy na věc.

Taky bych chtěl říct, že mám zkušenosti se základnějšími řadami různých nástrojů. Akučka z Lidlu(super kauf života) za 1000kč, přímočárka z Lidlu(dobré tak akorát na přefiknuti něčeho tak od oka)/800kč, dvojkotoučová bruska z Lidlu(2h jsem vyvažoval kotouče, ale pak už ok)/700kč, pokosová kápovací pila s potahem z lidlu(budu vracet, neboť dorazová zábrana není v rovině, ale do "véčka", takže když nastavím jednu stranu do pravého úhlu, tak druhá strana už kolmo není)/2700kč. Ty nejlevnější rozbrušovačky z Tesca, Kaufu, Alberta(obecně se to dá opravit a není to vždy vyloženě šunt co se pokazí do druhého dne)/500-700kč.
Takové stroje jsou vyloženě levné k tomu, jakou práci zastanou. Před koupi jsem měl často nějakou zkušenost s něčím podobným. Ale el.hoblík, o tom nevím vůbec nic. Proto bych se tu chtěl poradit.

velice děkuji za postřehy.

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Napišu zase odpověď pod svou otázku, jakože píšu všem. Náhoda tomu chce, že je v Tescu zrovna akce…
patyk 13.11.2020 19:05
patyk
Tak v Lidlu mají už jen tu menší, já mám PARKSIDE PBS 900 C3, ta má 900W delší pás 533 mm, regulaci… nový
Karel04 13.11.2020 20:05
Karel04
ještě přikládám ten doraz šmirglu na tom předním válci nový
patyk 14.11.2020 09:20
patyk
no já když jsem tu BD brusku kupoval, tak mi to právě známý majitel obchodu vysvětlil proč je výhodn… nový
paul 14.11.2020 10:16
paul
je škoda, že ten BD už není. I za cenu vyšší bych ho vzal. Parkside 600W má kratší plochu. Ten 900W… nový
patyk 14.11.2020 11:04
patyk
Tak jsem dohledal mail a fakturu k té brusce PBS 900 C3, kupoval jsem ji na Lidl eshopu 15.6.2020.Ně… nový
Karel04 14.11.2020 12:01
Karel04
tak ten Parkside by snad šel...p100304498 možná jsem našel....pasova-bruska-ka89ek-z62.html nový
paul 14.11.2020 17:12
paul
Našel jsem Extol premium 1010W. Má to ty svorky k uchycení naruby. Za nějakých necelých 1700kč to vy… poslední
patyk 14.11.2020 19:52
patyk

Napišu zase odpověď pod svou otázku, jakože píšu všem.

Náhoda tomu chce, že je v Tescu zrovna akce na pásovou brusku Reikel. Koupil jsem poslední kus. Ještě s rozbitým obalem. Vyzkoušel jsem to. A mám trochu smíšené pocity.

1.Přední válec má na jedné straně doraz pro šmirgl tak, že je vyšší než ten šmirgl, a tak leží na dřevě doraz, a ne šmirgl. V tom místě se dělá vytlačená rýha, kterou následně musím taky zbrušovat. Předpokládám, že je to konstrukční vada a budu ji vracet.

2.Rychlost práce je o něco pomalejší, než s brusnými kotouči. Možná proto, že ty otáčky nejsou kdoví co. Dovedu si představit, že to jede rychleji. Šmirgle na unášeči na rozbrušce se točí bych řekl mnohem rychleji. Brusil jsem ovšem tím dodaným šmirglem(zrnitost 60 asi). Na ty surové desky to chce 40ku, je to rychlejší. Tak uvidím zítra.

3.Kladem je, že nemusím mít filtr na pysku. Práší se, ale ne tak do vzduchu, jak to rozdmychává rozbruška.

4.Líbí se mi, že mohu hrany zbrušovat přímo tím, a ne lehce ohoblovaným lamelovým kotoučkem(nemusím přehazovat unášeč s tím lamelákem). Pásovka dělá krásnější konce desek(ta odřezá strana)

5.V železářství měli 240zrnitost, tak zítra zkusím a pak poreferuji. 60ka nechává ve dřevě drobné rýhy jako kotouče.

6.Celkově ergonomie práce s bruskou je prostě jiná. Musím si zvyknout.

7.Celková práce s bruskou, dřevem a úchytem dřeva se mi zatím líbí více než s rozbruškou. Na jedné straně si to upnu do stolku(takový svěrákový stolek z jakéhosi super/hyper(Work Bench se to jmenuje)). Na druhé straně položím o žebřík. Delší desky asi bude třeba na tym žebříku vymezit svorkama, ať to nemá tendenci ucházet do boku.

8.Pravděpodobně je ta bruska opravdu vhodnější a univerzálnější, než ten hoblík. Hoblíkem bych asi nechtěl renovovat kuchyňskou linku(dub). Tou bruskou to přeleštit asi bude vhodnější volba.

9.Brusku Tescu vrátím a možná zkusím ten Parkside. Má ty svorky na otočení brusky jako stanice. https://www.lidl-shop.cz/PARKSIDE-Pasova-bruska-PBDS-600-A1/p100304498 Má to ovšem jen 600W příkon. To se mi zdá málo. Možná zkusím přihodit něco ještě více a koupím ten doporučený black and decker. Mám dojem, že už není v prodeji, tak pohledám obdobný. Mít možnost brusku otočit pásem nahoru a obrušovat nějaké malé dřevíčka, to se mi líbí.

10.Zdá se mi, že ruce z toho brnět nebudou. Anebo ne tak jak z rozbrušky.

11.Lehce nevýhodou proti kotouči je, že nemám dobrý přehled, kde právě brousím. Je to asi zvyk. Možná je to levný Reikel. Nevím. Ale asi toto mě taky brzdilo v rychlosti.

12.Dost se zahřívá. Jak ten šmirgl valí po té kovové desce, navíc z venku po dřevě, tak to po 10min.pálí. Práci to bude značně zpomalovat. Naštěstí už jsem 90% výrobků odedřel s kotouči :D

13.Mám pocit, že ten pás se vůbec neničí a snad bude práce s bruskou ekonomičtější. Nicméně pás stojí 30-50kč. Výsek na unášeč asi 3-5kč dle zrnitosti.

14.Asi to nedělá takový rachot jak rozbruška. Ale na špunty do uší to je.

no, už se těším na zítřek :)
děkuji všem za postřehy a zkušenosti

Tak v Lidlu mají už jen tu menší, já mám PARKSIDE PBS 900 C3, ta má 900W delší pás 533 mm, regulaci rychlosti a větší váleček vepředu.On Lidl tohle nářadí má v akci vždy tak 2x ročně v prodejnách a pak na eshopu do vyprodání.Já měl zrovna štěstí, že když jsem nestíhal se svojí starou (bruskou :-)), tak byla tahle v akci za 1199 Kč.Pásy mám na obě stejné, kupuji ty levnější.V Lidlu bývá sada 6 ks 40-150 za dobrou cenu, loni výprodej v Tescu za 1/3,tak jsem nakoupil zásoby 60 a 80 así po 25 Kč/3 ks.A mají to i vietnamci.Na měkké dřevo vydrží pás dlouho a přetrhl se mi snad jen dvakrát za rok.Výhoda je to otočení a upnutí 2 svorkami na stůl- video tady.

no já když jsem tu BD brusku kupoval, tak mi to právě známý majitel obchodu vysvětlil proč je výhodný přední válec menší. Navíc ten Paksaid mi přijde že má krátkou plochu. Black má ještě stavitelnou přední rukojeť takže se dá držet pohodlně. Má regulaci otáček s vypínačem na MAX otáčkách. Opravoval jsem v něm jen výměnu tyristoru což není problém viz odkaz kde jsem to nafotil a rozkreslil zapojení protože nikde není k sehnání. Jinak pro jemnou práci bych si dovolil doporučit modelářský hblík. www.kolmanl.info

a tady elektrika Black&Deckera:balck%20decker.pdf

je škoda, že ten BD už není. I za cenu vyšší bych ho vzal.

Parkside 600W má kratší plochu. Ten 900W, co právě na jejich eshopu není, a byl tak před 2mi léty. Takže kdo ví kdy a zda vůbec, bude, má standard 533x75mm.

Jinač, člověk musí být připraven si drobné opravy těchto kutilských zařízení opravit sám. Nějaký tranzistor, tyristor, uhlíky, baterie... Jak jsem psal o akučce od Parksidu. Tak ten má uvnitř ozubení ocelové. Vcelku dobrý stroj. Ale taky jsem už měnil baterie(li-on) za nové a s větší kapacitou. A opravoval tranzistor ve spoušti(regulace otáček dle síly stisku spouště).

Tak jsem dohledal mail a fakturu k té brusce PBS 900 C3, kupoval jsem ji na Lidl eshopu 15.6.2020.Nějak jsem to neodhadl, myslel jsem, že už loni.Takže je naděje, že Lidl tuhle nebo novější typ zařadí za pár týdnů znova.Možná by stálo za to jim poslat dotaz, jestli bude v dohledné době v nabídce nebo kde ji sehnat.Akci Dílna mají každý týden a tohle nářadí tam 2-3x ročně opakují.Ovšem netvrdím, že je ze všech brusek nejlepší, mně ale výkonem vyhovuje a cena solidní.

1 x PARKSIDE® Pásová bruska PBS 900 C3
Číslo výrobku: 100274848
Předběžné datum dodání: 18.06.2020
Jed. cena Cena 1199,00 Kč

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru