Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Elektrický hoblík - priority?

Zdravím,
rád se tady radím, protože odpovědi bývají ze zkušeností.
Dnes jsem viděl při práci elektrický hoblík. Prý ten konkrétní stál 100 000kč. Chlápek brousil trámy a šlo mu to "stokrát" rychleji, než když brousím vzduchosuché surové smrkové dřevo z pily, brusným kotoučem(šmirglem) na rozbrušovačce. Chtěl bych taky el.hoblík :D .

Proto se tu chci zeptat, na co si dát při výběru pozor. Co od hoblíku očekávat? Co by měl dobrý hoblík mít? Jaké by měl mít vlastnosti?

Otázka k vlastnosti: Lze odhoblovat třeba jen čtvrt milimetru?

Nejsem stolař. Nemám kde uskladnit protahovačku. Dělám ročně tak 5-6 výrobků od poliček, po postele. Dělám to pro sebe(ne na kšeft) v rámci stavby, úspory a pro radost. Brousím nejčastěji desky 10-20cm(dvacítky ovšem výjimečně) široké a tlusté od 2cm do 4cm. Taky hranolky od 3x3cm po 8x8cm.

Obecně když bych dal za hoblík 4-5000kč, tak mám pocit, že by se mi časem "splatil". Brousím někdy i 2h, a pak mě brní ruce jak cep. Na druhou stranu, už těch věcí na výrobu moc nemám. Řekněme na 2-3 roky max. Pak už jen véélmi příležitostně třeba rodině nějaký regál, polici, nebo tak něco drobného. Takže se mi moc těch 4-5000 dávat nechce. Rád si tady vyslechnu zkušenosti a pohledy na věc.

Taky bych chtěl říct, že mám zkušenosti se základnějšími řadami různých nástrojů. Akučka z Lidlu(super kauf života) za 1000kč, přímočárka z Lidlu(dobré tak akorát na přefiknuti něčeho tak od oka)/800kč, dvojkotoučová bruska z Lidlu(2h jsem vyvažoval kotouče, ale pak už ok)/700kč, pokosová kápovací pila s potahem z lidlu(budu vracet, neboť dorazová zábrana není v rovině, ale do "véčka", takže když nastavím jednu stranu do pravého úhlu, tak druhá strana už kolmo není)/2700kč. Ty nejlevnější rozbrušovačky z Tesca, Kaufu, Alberta(obecně se to dá opravit a není to vždy vyloženě šunt co se pokazí do druhého dne)/500-700kč.
Takové stroje jsou vyloženě levné k tomu, jakou práci zastanou. Před koupi jsem měl často nějakou zkušenost s něčím podobným. Ale el.hoblík, o tom nevím vůbec nic. Proto bych se tu chtěl poradit.

velice děkuji za postřehy.

no já když jsem tu BD brusku kupoval, tak mi to právě známý majitel obchodu vysvětlil proč je výhodný přední válec menší. Navíc ten Paksaid mi přijde že má krátkou plochu. Black má ještě stavitelnou přední rukojeť takže se dá držet pohodlně. Má regulaci otáček s vypínačem na MAX otáčkách. Opravoval jsem v něm jen výměnu tyristoru což není problém viz odkaz kde jsem to nafotil a rozkreslil zapojení protože nikde není k sehnání. Jinak pro jemnou práci bych si dovolil doporučit modelářský hblík. www.kolmanl.info

a tady elektrika Black&Deckera:balck%20decker.pdf

je škoda, že ten BD už není. I za cenu vyšší bych ho vzal.

Parkside 600W má kratší plochu. Ten 900W, co právě na jejich eshopu není, a byl tak před 2mi léty. Takže kdo ví kdy a zda vůbec, bude, má standard 533x75mm.

Jinač, člověk musí být připraven si drobné opravy těchto kutilských zařízení opravit sám. Nějaký tranzistor, tyristor, uhlíky, baterie... Jak jsem psal o akučce od Parksidu. Tak ten má uvnitř ozubení ocelové. Vcelku dobrý stroj. Ale taky jsem už měnil baterie(li-on) za nové a s větší kapacitou. A opravoval tranzistor ve spoušti(regulace otáček dle síly stisku spouště).

Tak jsem dohledal mail a fakturu k té brusce PBS 900 C3, kupoval jsem ji na Lidl eshopu 15.6.2020.Nějak jsem to neodhadl, myslel jsem, že už loni.Takže je naděje, že Lidl tuhle nebo novější typ zařadí za pár týdnů znova.Možná by stálo za to jim poslat dotaz, jestli bude v dohledné době v nabídce nebo kde ji sehnat.Akci Dílna mají každý týden a tohle nářadí tam 2-3x ročně opakují.Ovšem netvrdím, že je ze všech brusek nejlepší, mně ale výkonem vyhovuje a cena solidní.

1 x PARKSIDE® Pásová bruska PBS 900 C3
Číslo výrobku: 100274848
Předběžné datum dodání: 18.06.2020
Jed. cena Cena 1199,00 Kč