Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem napojení kamen na komín

Dobrý den! Prosím radu, nejlíp od kominíka. Objednal jsem si krbová kamna i s odkouřením a jak teď studuji na internetu jak se správně napojují kamna na komín, udělal jsem chybu v objednávce. Do komínu mám vysekat díru a zazdít tam "zděř", taková trubka, do které se pak bude strkat odkouření. To jsem si nastudoval ještě než jsem kamna objednal. Teď jsem ale narazil na celkem správnou poznámku, že pokud mám cihlový komín, měl bych mít dvouplášťovou zděř. Teď to chápu, protože tu větší trubku těsně obezdím, do té menší (vnitřní) pak budu strkat odkouření a ta vzduchová mezera mezi tím mi bude absorbovat roztažnost kouřovodu během topení. Už se stalo, přišla mi "zděř" jednoduchá (jednoplášťová), co mi doporučujete:
1. nechat to tak a zazdít tu jednoplášťovou (roztažnost není tak velká)
2. koupit novou dvouplašťovou zděř
3. co kdybych obalil tu jednoplášťovou zděř nehořlavou tkaninou a zazdil to s ní. Ta tkanina by mi pak absorbovala tu roztažnost roury během topení a těsnit by to mělo 100%.

Děkuji moc za názory

Možná ještě podstatná informace, ty kamna mají psaný výkon 6,4kW

Předmět Autor Datum
Mám krb a jednoduchou zděř do cihlového komína bez problémů, cca 200mm.
Kyncl 11.10.2020 11:33
Kyncl
Kyncl.Z každého dřeva uniká pára,ukládá se do cihel ,,dříve,čí později ..problém...do nerezu ..nikdy…
E250TD 11.10.2020 11:39
E250TD
Asi by se dnes řešilo jinak, ale zatím 40let OK. Mimochodem, ten komín je široký - bezúdžbový. Ne, ž…
Kyncl 11.10.2020 11:50
Kyncl
Díky, to jsi mě potěšil.
lupkovic 11.10.2020 11:57
lupkovic
Jak dlouho ti to tak funguje? Protože to co píše "E250TD" má logiku a o to, že by se mi to prodražil…
lupkovic 11.10.2020 11:55
lupkovic
Krbová kamna do cihlokomína..špatně...vyvložkovat..ideal nerez..Nezapomeň před obezděním ..pořádně v…
E250TD 11.10.2020 11:33
E250TD
Jako co bych měl před obezděním vypálit a proč?
lupkovic 11.10.2020 11:56
lupkovic
Někteří je částečně obezdívají ..vypálit vždy..prvních pár rozpálení ..smrdí ,,vypalují se ..pak je…
E250TD 11.10.2020 11:58
E250TD
Dobře, rozhodnuto, dám na rady "Kyncl". Jestli jsem tě totiž dobře pochopil, jde ti o životnost komí…
lupkovic 11.10.2020 12:10
lupkovic
Jo a ještě píšeš "Někteří částečně obezdívají". Co to znamená částečně obezdít? S tím vypálením, to…
lupkovic 11.10.2020 12:15
lupkovic
Postavíš krbokamna na místo,a vedle nich s odstupem,! postavíš zídku z přiznaných ..holých hezkých s…
E250TD 11.10.2020 14:18
E250TD
Dnes jsem napojil, zatopil, neuvěřitelné teplo z pár polínku dřeva no a tu zděř, jsem opravdu dal na…
lupkovic 19.10.2020 18:59
lupkovic
No jak jsme se tu sešli všichni jako odborníci (mimo mě). Já jsem myslel, že tam spálim i kartony a…
lupkovic 19.10.2020 19:09
lupkovic
Jako, abych nebyl jako dobytek, plasty, uhlí určitě nééé, ale proč tam nehodit účty z pokladny, nebo…
lupkovic 19.10.2020 19:12
lupkovic
Zdravím Co se týká těch papírů, není dobré je pálit, většina papírů o to víc kartony totiž dělají ve…
Petr M. 19.10.2020 20:43
Petr M.
Otevírám znova téma. Ani jsem nevěděl, že topení je tak složité. Kartony jsem vyřešil a nepálím, jel…
lupkovic 26.10.2020 17:55
lupkovic
Hoření také ovlivňuje atmosférický tlak (počasí). Dále nevím zda topíš stejným dřevem (druh - buk, d…
nerady 26.10.2020 18:13
nerady
No jak jsem psal, je to nějaké prý tvrdé dřevo a koupil jsem ho jako suché (je to pravda, není to pr…
lupkovic 26.10.2020 18:39
lupkovic
Začnu od začátku . Správná kamna by měla být vzduchotěsná . To znamená , že ve dveřích je těsnící šn…
jenda d 26.10.2020 19:54
jenda d
No to jste mi moc nepomohl. Já jsem to i výše psal, jsem s nimi jinak maximálně spokojen, žáden smra…
lupkovic 26.10.2020 20:31
lupkovic
Sklo by mělo mít oplach vzduchem . Nevím co máte za kamna tudíž zda to vubec mají . Nahoře nad sklem…
jenda d 26.10.2020 20:41
jenda d
No asi jste mě nepochopil. Mám ten oplach a až jsem tomu nevěřil, že to může být. Ale jak jsem psal…
lupkovic 26.10.2020 20:48
lupkovic
Jak jsem psal . Záleží na těsnění . Stačí zavřít vzduch a oheň mě zhasne a jen doutná . Pokuď vám ne…
jenda d 26.10.2020 20:59
jenda d
Dobře, chápu, já mám kamna Nordica Junior. Ale to těsnění jsem kontrolaval už po nákupu, kvůli rekla…
lupkovic 26.10.2020 21:09
lupkovic
Výkon reguluji vzduchem a podle toho hoří dřevo . Hodně drobného dřeva - velký oheň a tedy výkon. Dv…
jenda d 26.10.2020 21:25
jenda d
Aha, to mě nenapadlo. Budu sledovat, ale asi je to opravdu ten případ, protože mě ty klapky vůbec ne… poslední
lupkovic 26.10.2020 21:55
lupkovic

Jak dlouho ti to tak funguje? Protože to co píše "E250TD" má logiku a o to, že by se mi to prodražilo by mi nevadilo, ale je to zase dost zdržení a já bych už chtěl dát obývak do richtiku. Navíc, já nepředpokládám nějaké časté a intenzívní topení, spíše pro návštěvu vytvořit atmosféru, nebo v případě poruchy plynového kotle, nebo výpadku elektřiny. Mě se totiž roztekl kotel na tuhá paliva, který mi zajišťoval rezervní topení. Nový kotel jsem už kupovat nechtěl, rozhodl jsem se pro ty kamna.

Dobře, rozhodnuto, dám na rady "Kyncl". Jestli jsem tě totiž dobře pochopil, jde ti o životnost komínu, vlivem působení par, z mokrého dřeva. Toho bych se ale nebál. Ve vlastním zájmu nechci, aby mi v obývaku smrdělo z mokrého dřeva, tak budu topit pouze pokud možno suchým dřevem, nebo dřevěnými briketami. Co my jsme v kotli ve sklepě 50let spálili někdy i hodně vlhkého dřeva, mokrého uhlí (bohužel, vytopilo nám sklep a topit bylo třeba) a ten kotel měl 24kW (tam se přes zimu ládovalo jak do lokomotívy) a komín drží a jak koukám zrcátkem opravdu jak nový. Navíc ty kamna půjdou úplně do nového nikdy nepoužitého průduchu, takže pokud opravdu myslíš na tu životnost komínu, tak toho se nebojím (měl by vydržet min. taky 50 let, spíše si myslím aspoň jednou tolik)! Každopádně díky za názor!

No jak jsme se tu sešli všichni jako odborníci (mimo mě). Já jsem myslel, že tam spálim i kartony a letáky, které jinak musím nosit k popelnicím. No a jak čtu návod, tak tam přímo zakazují spalování novinového papíru a kartonu. No a asi mají pravdu, protože jsem nejdřív zatopil dřevem, vše Ok, pak jsem hazel i ty kartony a novinový papír a opravdu mi to očoudilo sklo. Je to opravdu tím?

Toto je už jen takový EKO dotaz, jestli tam hodím karton z bomboniery nebo né, to už vám opravdu neslíbím

Zdravím
Co se týká těch papírů, není dobré je pálit, většina papírů o to víc kartony totiž dělají velké popelové "plaky" které pokryjí žhavé nebo rošt a zamezují hoření, při čištění nebo i příkládání to pak také může "létat všude", jinak ale co se eko týká tak samozřejmě papír (potištěný apod.) může obsahovat různé barvy a tím i chem. látky jež životu neprospívají...

Otevírám znova téma. Ani jsem nevěděl, že topení je tak složité. Kartony jsem vyřešil a nepálím, jelikož mi to často zaprasilo sklo, ale nedávno jsem neodolal, a jednu menší krabičku jsem tam hodil a nic. Ale né kartony půjdou na sběrný dvůr. Co mi ale není jasné. S kamnama jsem velice spokojen, hoří nádherně, nečoudí, ale občas mi "zasviní" to přední sklo, i když se snažím topit už jen ekologicky, ale mám vlhký sklep, takže to dřevo asi bude trošku vlhké i když ho koupím suché (na netu jsem četl, že v Německu je zakázano topit dřevo s vlhkostí nad 20%) To já asi budu mít víc.
Jde mi ale o to. Snažím se topit podle doporučení výrobce. Než zatopím, otevřu primární přisáváni (to dole) na maximum, komínovou klapku na maximum, sekundární vzduch uzavřu. Jak se to rozhoří a komín se vyhřeje (poznám to už i pohledem, že oheň jde přímo do kouřovodu, uzavřu primární přívod vzduchu, otevřu sekundární přívod a vše OK. Většinou sklo úplně čisté, ale jindy přesto očouzené. Sledoval jsem to jak v TV a občas se v těch kamnech začalo dít to, že se to moc rozhořelo a začal se dělat plak na skle a tehdy jsem si všimnul, že nevím co mi reguluje hoření, mohl jsem otevírat zavírat primár, sekundár, hořelo si to pořád podle sebe. Jde to spalování vůbec nějak rozumně regulovat a jak? Dnes to byla úplna katastrofa. Hoří to jak blázen ať pozavírám vše a sklo mám očouzené zase jak prase a topím pořád stejným dřevem, které je umístěno na stejné hromadě ve sklepě (možná trošku vlhké, ale naomak je suchučké, ale vím, že ve sklepě ta vlhkost je). To ještě musím dodat, že v kouřovodu jsem si udělal klapku sám, protože kamna ji nemají a do nich jsem zasahovat nechtěl, abych nepřišel o záruku.

Máte nějakou radu? Jinak není to velký problém!

Hoření také ovlivňuje atmosférický tlak (počasí). Dále nevím zda topíš stejným dřevem (druh - buk, dub atd.), každé dříví hoří jinak a i jinak nasává vlhkost. Dále hoření může ovlivňovat také například otevření okna nebo dveří do jiné místnosti (průvan). Pokud topíš smolnatým dřevem (jehličnany), tak to také může způsobovat smůla ve dřevě.

No jak jsem psal, je to nějaké prý tvrdé dřevo a koupil jsem ho jako suché (je to pravda, není to pravda, to nevím, nemám to jak změřit, ale v rukou se zdá suchoučké, i když mám vlhký sklep, kde to je uskladněné. Toto bych ale snad neřešil, protože to dřevo je na stejném místě asi 3 měsíce. A ze stejného místa ho beru každý den (neberu zásobu třeba na 3 dny, které by třeba v pokoji proschly). Optravdu pokaždé když zapaluji jdu do sklepa, naložím kyblík a ten tento den celý spálím. Takže já opravdu vezmu do pokoje jen tolik dříví, kolik většinou ten večer spálím a dělám to každý den. Takže si dovoluji tvrdit, že ta vlhkost mého sklepa se nemůže těmi změnami projevovat, taktéž, pokud bych koupil vlhké dřevo, dělalo by to problémy pořád. Mě ani nejde o to, proč mi to občas zasviní to sklo, spíše, jak mám regulovat to spalováni. Znova zopakuji. Neměl jsem co dělat, sednul jsem si ke kamnům jako k TV, dál jsem si pivko (ale opravdu jedno pivko, žádné opíjeni) a koukám, jak plamen chce ke sklu a ven a ono ho něco otočí (to je asi ten oplach skla) a paráda. Pak se něco zvrtlo, hodně se to rozhořelo a začalo i čoudit, tak jsem chtěl nějak snížit výkon a nic nepomáhalo (uzavřel / zavřel jsem primár, sekundár, komínova klapka) Nic nic nic postě si to hořelo svým životem. To mi je divné, na to se ptám, jak snížím ten výkon, když náhodou moc přiložím. Naštěstí to jsou jen 5kW kamna, tak to není kritické, jen by mě zajímaly nějaké "finty" pokud jsou. Jen znova podotknu, dnes to bylo extremně nejhorší, ale je venku extrémně velký vítr. takže možná tím!!!

Začnu od začátku . Správná kamna by měla být vzduchotěsná . To znamená , že ve dveřích je těsnící šnura . Když jsou studená kamna tak vemte proužek papíru a přivřete jej dvířkami . Neměl by jít vytáhnout - vyzkoušet po celém obvodu dvířek . Dále sklo . To je zatěsněné také šnurou . Zevnitř většinou pružnými plechy + šroubky je sklo přimáčknuto na šnuru ve dvířkách . Sklo se tedy nesmí hýbat . Dále pokuď máte popelník , je také zatěsněn šnurou a těsní .
Já mám už čtvrtá kamna a skončil jsem u klasického skandinávského systému ,, S,, topeniště (cigaretové odhořívání ) jako mají jotule f 602 nebo f 118 . Tam je dlouhá doba přikládky , jemná regulace a sekundární spalování a bezroštové topeniště . Mám tedy už pár let uplandy 27 a jsu spokojen jak želva.

Ještě doporučím magnetický teploměr https://www.ventilatornakamna.cz/produkt/magneticky-teplomet-na-krb-kamna/
Ten se dává cca 40cm na kouřovod nad kamna a dává dobré info kdy začít dusit kamna , aby naběhlo sekundární spalování dřevoplynu

No to jste mi moc nepomohl. Já jsem to i výše psal, jsem s nimi jinak maximálně spokojen, žáden smrad, výborné teplo, dobré spalování (žádné těsnění určitě nepotřebuji), ale už mám za ty 2 týdny více zkušeností. Jak jsem psal výše, opravdu spaluji správné dřevo (hlavně pořád stejné a občas jsou ty mrzutosti). Jde o to, že se mi třeba najednou rozhoří, nebo naopak začnou čoudit, tak se snažím zasáhnout ale ať dělám co dělám, nic nepomáhá. Pokud čoudí, čoudi nezávisle na tom, co dělám s primárním vzduchem, nebo sekundárním vzduchem, nebo klapkou v komíně. pokud nečoudí, ale hoří hodně, tak podobně, je jedno, jestli vše pozavírám, nebo pootvírám, hoří si svým tempem až do doby jak dohoří.

Znova jak říkám, není to až tak velký problém, kamna jsou maličká, počkám až to dohoří a přiložím až pak, ale asi to musí jít nějak seřídit a jen já nevím jak. Takže pokud máte nápad, sem s ním, pokud né, nechme to tak, už mám sprej na sklo a přikládat budu pomaličku!

No asi jste mě nepochopil. Mám ten oplach a až jsem tomu nevěřil, že to může být. Ale jak jsem psal výše, opravdu plamen letí na dveře, pak ho něco zvedne (a to je asi ten oplach). Mě jde teď spíše o tu regulaci. Že ať se děje co se děje, já to nemám jak uregulovat. Plamen nemám možnost snížit ani v opačném případě podpořit. Možná bych ho podpořil foukáním, ale to si saze přenesu do obýváku. Omlouvám se, nejsem lenivý, ale posuňte se o řádek výš, tam jsem to popsal, ať se zase neopakuji

ale děkuji za reakci

Dobře, chápu, já mám kamna Nordica Junior. Ale to těsnění jsem kontrolaval už po nákupu, kvůli reklamace. je úplně stejné, po celém obvodu, znova jsem tam zašel, tak za těch asi 14 dnů je to opravdu jak nové. V konstrukci těch kamen to asi nebude. Spíše se prosím podívejte na ty mé první příspěvky. Bohužel mi odpovídate až na to co mě moc nezajímá. spíše bych chtěl odpověď na ten můj základní dotaz Jak upravit výkon hoření, pokud to vůbec možné je. Mě se to stalo párkrát a hoření nereagovalo na žádnou klapku

Děkuji moc i za tyto návrhy

Výkon reguluji vzduchem a podle toho hoří dřevo . Hodně drobného dřeva - velký oheň a tedy výkon. Dva velké špalky dají dlouhý a pomalý oheň na nízký výkon .

Znova. Pokuď máte vše zavřené a stejně to hoří , tak tam jde vzduch jinudy.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru