Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jaký použít kabel na 230V

Jaký použít kabel na 230V místo přehořeného hliníku v podlaze hned u zásuvky? Já použil reprodoktorový kabel fi Monster cable s pruřezem 4mm2. A četl jsem na netu, že maník píše u reprokabelu 2x4mm2, že snese maximálně 50V, což se mě zdá jako blbost, když puvodní drát z hliníku má pruměr 2mm a 4mm2 mají pruměr 3mm, tak bych řekl, že je to lepší řešení než ten blbej hliník, to se nebavím o vodivosti. Tak nevíte někdo jak to tedy je?

Dodám, kabel vede hlavní přívod 228V (fáze) od jističe do všech zásuvek.

loading...

Původni hlinik byl plny, ten repro kabel je lanko, takže ten průměr nebude takový, jaký myslíš. Ale je tam měď a ta pro větší proud potřebuje menší průměr než hliník.

Pokud se bavíš o napětí 50V, tak to s průměrem nemá nic společného, ale souvisí s izolací. Ten repro kabel nepotřeboval izolaci na 240V. Tam byla nižší napětí s vyššími frekvencemi než 50Hz. Nešlo o výkon, který tím protlačíš, ale o co nejnižší ztráty.

Jo a taky dodám, že výrobce těch reprokabelu testují i na pruraz, a to několika KV, takže 230V je nic. Takže muj názor je, že jsem použil asi to nejlepší (také dost drahé) řešení, a mimochodem to funguje bez problému.
A jestli se ptáš jak jsem řešil to že je to lanko, no prostě jsem použil malou podložku (v zásuvce) a pořádně dotáhnul a je hotovo.

Nie je dôležité akým napätím výrobca testuje svoje výrobky. Je to jeho interná záležitosť. Dôležité je to, čo výrobca zaručuje. Takisto je nechutné, keď v pevnej inštalácii použiješ lanko. Svorky zásuviek nie sú určené na prichytenie lanka. Ako si vyriešil prechod Cu - Al? Predpokladám, že tiež nejakou divočinou. A ako si vyriešil farbu vodiča? Prvoradým parametrom pri hodnotení zapojenia nie je cena, ale dodržanie predpisov. Pokiaľ by som nedajboh takéto niečo zapojil, tak to určite nebudem fotiť na internet.

Viz snímek, Monster vede rovnou do jističe, přes klasickou elektrikářkou čokolátku, ale kabel je furt Monster, akorát že já měl 3m a vzdálenost byla 5,5 m takže jsem z dva krát 2x4mm2 udělal jedním trhnutím 1x4mm2 akorát delka 6m.
Hmm za prvé, je to u mě doma, a za druhé je to fuk jakou to má barvu, já vím co tím leze, a ne nějaké předpisy zvysoka dlabu.

Na snímku je vidět jak to řešil předchozí majitel bytu, asi nějaký ten "elektrikář" co to řešil tak, že napojil těsně u země do čokoladového vnitřku hliník a zamotal to izolepou. Tomu říkám prasárna. Do pár let problém, všechny zásuvky najednou mrtvé, a měřím jednou 0V napodruhé 147V poté 153V až jsem to našel kde je problém, stačilo se té isolepy dotknout, rána jak z děla a já mě hned jasno kde je problém. Takže moje řešení je naprosto ok, a ještě navíc to bude fungovat do té doby, než tem barák se rozpadne.

Jo a ten opálený šroubek je od předchozího opraváře (magora) ještě dodám, zásuvka musela značně (vevnitř) jiskřit, protože spodní kryt je dost natavený o očousený, a nejlepší je natom to, že ta zásuvka je zamou postelou, takže ani není vidět. Tomu říkám časovaná bomba...

"...ten opálený šroubek je od předchozího opraváře (magora)..."
To je naozaj zaujímavé hodnotenie od človeka, čo má takýto názor:
"...za prvé, je to u mě doma, a za druhé je to fuk jakou to má barvu, já vím co tím leze, a ne nějaké předpisy zvysoka dlabu..."
Takže mal si k dispozícii celú trasu a vymenil si len jeden vodič. Tiež zaujímavé. Normálny inštalatér (aj magor) by v takom prípade namiesto drahého lanka 1x4mm2 natiahol lacnejší CYKY 3x2,5mm2. Vyhol by sa tak kombinácii medi a hliníka, mal by to lacnejšie, nemal by problém s predpismi a umožnil by výmenu zásuvky za novú. Tie nové zásuvky naozaj nemajú možnosť pripojenia na lankový vodič. A fakt si myslíš, že je v poriadku keď máš fázu privedenú 4mm2 Cu vodičom a uzemnenie a nulák 2,5 mm2 hliník?

Co máte s tím hliníkem???.... Měd značky Monster cable vede od jistíče a až na šroubek v zásuvce. Je to jasné??
Dodám, že se mě tam moc nelíbí ta čokolátka, ale pokud se s tím moc nehýbe tak to musí fungovat furt a jak jsem psal, jedině ta čokolátka je to co spojuje 3 s 3 m dohromady.

ježuro, nečteš nebo nechápeš ty detaily:
- měl jsi po ruce vyhovující průřez se silikonovou izolací, až na barvu celkem ok, očko máš u něj zatočené pěkně, ale má být "lanko: jedině s nalisovanou dutinkou na konci"
- jestli je toto přívodní strana od jističe a k ní patří sdružený vodič vpravo, pak má správně vést nejdřív na kolík, potom doprava na nulák. chápu že krátký drát takže je to opačně, ale není na tom nic k chlubení.
- a ten průser nahoře s blbě nasazenou zemí proti směru utažení šroubu, na pár milimetrech, tak se snad učí šroubovat spoje ve školce, ale toto v zásuvce nechceš vidět.

...Hmm za prvé, je to u mě doma, a za druhé je to fuk jakou to má barvu, já vím co tím leze, a ne nějaké předpisy zvysoka dlabu...

Když musím doma nějak zasahovat do elektriky, tak občas (po zralé úvaze) taky musím udělat nějaký "kompromis" co by se případnému revizákovi nemusel líbit. Ale nikomu jinému bych to neradil.
A rozhodně kolem toho nesháním rozumy na poradnách. Pokud to děláš ty, znamená to, že tomu howno rozumíš a neměl by ses v tom šťourat.

No tvé názory jsou dost extra. Na co se ale ptáš, když jsi přesvědčený, že je to dobře?
Asi si myslíš, že čím je to dražší, tím je to lepší. Tedy natahej to zlatem, to bude supr extra.
My, co o tom něco víme, ale máme trochu odlišný názor. Věci by se měly používat na to, na co jsou určeny.
Repro kabel, i když se zázračnými vlastnostmi, je určený na vedení audio signálu. (i když já na zázračné vlastnosti oproti obyčejné dvoulince stejně nevěřím, je to jen obchodní trik, aby to mohlo být drahé, pro snobhifi).
Takový kabel na vedení síťového napětí žádná norma nepovoluje. Zejména mimo jiné, nemá žádnou odolnost proti šíření plamene, což třeba kabel CYKY má zaručeno v předepsaných mezích.
Také jak je zřejmé z fotky, natáhl jsi jeden vodič tím reprokabelem. Norma předepisuje, že všechny příslušné vodiče musí být ve společném opláštění, ne nějak jednotlivě.
Docela by mě zajímalo, pokud by náhodou došlo k požáru a při vyšetřování se našel ten drahej kabel, jak by se k tomu stavěla třeba pojišťovna. Rádi hledají hrubé zavinění někoho, aby nemuseli plnit.

Jako vždy,ele.debata plná chytrolínů.Pletete měrný odpor a vodivost,což je jeho převrácená hodnota,desetkrát menší je hloupost.
Pořadí od nejmenšího odporu nebo největší vodivosti je stříbro..měd..ZLATO..hliník..atd.No a nechápu,proč s tím tazatelem diskutujete,vždyt on ví NAPROSTO VŠECHNO.

použít 2.5mm2 Cu drát (pokud máš okruh jištěný 10A, tak stačí 1.5mm2), napojit přes wago svorku, přičemž zdířku na zasunutí Al vyplníš oxidační pastou.
https://www.e1.cz/produkt/1215963-pasta-kontaktni-pro-spojovani-al-vodicu-do-wago-svorek?t=popis

Případně "čokoládku" - tu starší, s krycím plíškem pod každým šroubkem. Ty nové bez plíšku jsou při dotahování pidišroubku schopné Al vodič ustřihnout jako nic. Wago je nicméně lepší - pružinka uvnitř stále drží dobrý kontakt s Al vodičem.

Když už bych "musel" použít lanko, tak jedině s nalisovanou dutinkou na konci. Se skřípěním zubů bych přijal pocínování.

Nic jiného bych před elektrikářem obhájit neuměl. Před sebou samým člověk nicméně obhájí cokoliv...

Panové, včera jsem šel už spát. Ale chci říct jedno, ten drát co jsem použil na 228V jen naprosto správné řešení, a navíc to funguje. Bavím se o tom, že jsem udělal to, že jsem použil na hlavní přivod 228V do skoro všech zásuvek v bytě kabel 4mm2 z bezkyslíkaté mědi lanko s transparetní isolací (nic lepšího doma nebylo, mimochodem made in usa). Možná je to prasárna, ale chci vás vidět jak taháte panelem tvrdej vodič, a hlavně jak? Na to je jediné řešení sekat, a platit až 10000 Kč za práci.

Stručně má elektronika stála celý majetek, a proto volím tuhle cestu. A jak říkám funguje to. Po téhle diskuzi mě je jasné, že elektrikář a hifista se nikdy nedomluví. I když tady se řeší elektrika.

Já bych to nechal na někom, kdo má vzdělání v oboru a může takové věci legálně dělat. Podobných kutilů jsou plné hřbitovy. Třetina se utřepala, třetina uhořela a třetina spáchala sebevraždu, protože jim uhořel někdo blízký. Myslím to smrtelně vážně.
Ale pokud to chceš přeci jen pokoušet, tak bych se odpíchl od hodnoty hlavního jističe a v normě si dohledal, jaký má mít kabel průřez.

Citát z klasika (mistr s učněm zapojují osvětlení na nějaké zahradní slavnosti):

"Pane mistr. Bude nám to probíjet."
"Nám ne. Jim to bude probíjet."

.

"...za prvé, je to u mě doma, a za druhé je to fuk jakou to má barvu, já vím co tím leze, a ne nějaké předpisy zvysoka dlabu..."

Chlapče. Pokud se ti stane doma nějaká škoda, tak tím hrozně potěšíš likvidátora pojišťovny.
:-D:-D:-D:beer:

Po přečtení tohoto vlákna opravdu nechápu proč jsi vůbec zde psal svůj dotaz.
V podstatě všichni ti odepsali, že tvoje provedení není dobré. Plně s nimi souhlasím.
Nemá cenu se dále o tom rozepisovat.
Když jsi i po tom přesvědčený, že máš nyní i něco extra, tak je to jen tvoje věc.
Dle tvých reakcí jsi magor který nikdy nepřizná svou chybu, nebo nudící se TROLL, který akorát chce ostatní prudit.

KDO CHCE KAM, POMOZME MU TAM

zeptej se nějakého bezpečáka, co všechno řešil a viděl. Budeš valit bulvy, co lidi dokáží zprasit a jak je to pak karmaticky vytrestá.

To co jsi udělal, je prasárna. Ale ono to už zprasené i bylo, třeba kabel PEN máš zapojený obráceně (na nuláku musí končit, zemí procházet.) Důvody jsou opět logické: pokud dojde k přerušení kabel u mezi PE a N, pak ve tvém případě je PE v luftě a zkratový proud nemá kam téct (tedy do doby, než se chytneš přizemněné části spotřebiče), a přitom spotřebič bude stále zapojený v okruhu.

Šmarjá, cos očekával? Pochvalu za dobrou práci? Znalecké pokývání hlavou, že jsi použil tlustou dvacetinásobně předraženou "bezkyslíkatou" měď místo drátu? :-)

Buď rád, že to funguje, zadekluj to a nikomu to neukazuj a už vůbec ne vyšetřovateli od hasičů, kdyby něco :-)

Jinak pro vysvětlení: drát (a ne lanko) se používá proto, že dobře drží pod jednoduchým šroubkem jako je v zásuvce (zdůvodnění: drát je pružný, lanko pouze poddajné). Když už se musí použít lanko, tak s nalisovanou dutinkou (stojí asi tak korunu) ale i tak je to horší řešení než drát. Pokud je živý vodič silnější než nulák, není to dobře. Lépe je to naopak, nulák má při problémech přehořet jako poslední. Hliník je časovaná bomba paneláků. Teče (creep + teplotní roztažnost nekompenzovaná pružností při smrštění) a sám se uvolňuje ze šroubků. Navíc při přímém spojení s mědí dochází k elektrochemické korozi. Něco jako bezkyslíkatá měď neexistuje (tedy existuje, ale nedělají se z ní dráty), ta vzniká ve skladech obchodníků s hifi potřebami z běžné konfekce natisknutím nápisů :-) Kabel má pak vyrovnaný, sytý a rychlý zvukový projev. A nepohrdej předpisy, zrovna ty elektro jsou psané krví :-)

...Hliník je časovaná bomba paneláků...

Hliník patří do Humpolce a ne do zdi.
IMHO už je do obytných objektů zakázaný.
BFU se s hliníkovými vodiči obvykle setká hlavně, když se mu pokazí vypínač, on si ho sám chce vyměnit a přitom se mu hliníkový drát ulomí.
3-[:beer:

a ještě dodám pár věcí, které jsi ježku nevzal v potaz:

1. izolace - z pohledu elektrického průrazu je možné, že její maximum je 50V, To neznamená, že se ti při 230V rozteče, nebo bude probíjet, ale to, že DLOUHODOBĚ s ní při takovém napětí nemůžeš počítat jako s bezpečným izolantem. Vznikají z toho pak zajímavé požáry (při větším průtoku proudu) nebo úrazy.

2. Dále platí, že 50V je napětí bezpečné (samozřejmě pouze v prostorách bezpečných, viz tabulka z norem), tudíž se výrobce tímto na první pohled nesmyslným argumentem jednak zříká jakékoli odpovědnosti za úrazy a druhak jasně deklaruje, že daný kabel nesmí sloužit jako silové vedení.

3. použití licny místo drátu ti vysvětlil už jiní, a netvrď mi, že nejde protáhnout kabel nový. V mědi je cyky 3x1,5 poměrně slabý kabel, který protáhneš snadno. Pokud tam doteď byl 2mm AL Bunda, bude ti 1,5mm Cu stačit (neřeším, zda samotné zapojení a původní dráty byly OK - ale když vidím to zprasené TN-C, tak bych i v tomto ohledu byl zdrženlivý)

než je 0.2A v zásuvce. Ano je to tak.

a ty 16A jističe jsou tam pro tvoje krásné oči. aspoň ze sebe nedělej nechápavého.
pleteš si možný odběr nějakého tvého zařízení s možnou vydatností fázového zdroje, kterou omezuje jen jistič.

u nízkého napětí (zesilovač) potřebuješ nízký úbytek napětí, i když 4mm jsou předimenzované, ale hyfysti si rádi zaplatí.

reagoval jsem na tento konkrétní blábol:

Sorry ale výstupní signál ze zesilovače má cca tak 50x větší proud než je 0.2A v zásuvce. Ano je to tak.

lidi si rádi pletou odběr zařízení s výkonem napájecího zdroje.
a že si jako hyfysta myslíš, že rozumíš aspoň výstupu nf zesilovače, tím tu sice každý rok bavíš publikum, ale ani fyzika ti nejde.

kdesi výš jsem ti popsal 3 věci, co jsou v té zásuvce špatně, neodpověděl jsi na nic.
místo toho obhajuješ tloušťku hifi drátu, kde nezáleží jestli je 2.5 nebo 4mm, když nejkritičtějším místem je čokoláda s lankovým vodičem.

fak nechápu smysl celého toho příspěvku, když jen dále rozčvachtáváš, co neumíš.
jsi registrován, tak si tam dej "vyřešeno".

1. jistí se vždy vedení, takže počítej, že tvým vytuněným kablíkem poteče 16 ampér při 230V, což je přes 3,5kW.
2. srovnávat nízkonapěťový zesák se silovkou, to jsi nemohl myslet vážně, že ne? :-)

Prasak a Brtník to vystihli velmi dobře. Ty ani nevíš, co se všechno může stát, a tak (zatím) klidně spíš.

Teda ježkuhifi, asi nemá cenu už reagovat, ale jo, bavím se. :-)
Přece jen musím napsat pár věcí, se kterými určitě souhlasit nebudeš. Ale je až neuvěřitelný, kolik takových
samozvaných odborníků, se znalostmi v elektrice, ale i Hi-Fi, na úrovni netopýra, je na světě a evoluce je ještě
neeliminovala. Jak se zdá, tak pro tebe je hlavní kvalitativní kritérium a to, co je drahé, to je dobré.
Tak klidně jedním drátem porušíš hned několik norem, které ale nejsou jen tak pro nic a myslíš si, že je to úplně
perfektní. Proto jsem psal o tom natažení zlatem, protože je drahé. Že nemá dobrou vodivost samozřejmě vím, ale když je to drahé...
Věřím tomu, že máš doma HiFi v ceně dopravního letadla kde i kus kabelu stojí majlant.
Prostě podléháš marketingu firem, které takové zboží nabízí a na "vědeckých" základech zveličují extra vlastnosti.
Přitom jsem schopen vsadit barák na to, že pokud budeš mít možnost poslepu poznat poslech reproduktorů připojených kabelem za tisíce a obyčejnou dvoulinkou, tak to nepoznáš. Spešl kabely z nějaké údajně bezkyslíkaté mědi a snad i s posvěcením Pána Boha, vedou elektřinu stejně jako obyčejné a nějaké miliohmy rozdílu nepoznáš. Nebo snad na impedanci třeba 8ohmů rozeznáš odpor kabelů třeba v rozdílu několika miliohmů? Přenos vyšších kmitočtů? V akustickém pásmu? Obyčejná měď v kabelu od satelitu vede frekvenci řádu GHz.
Nejvíc se směju, když někdo se chlubí, zařízením za statisíce a poslouchá hudbu z MP3.
Nebo si dokonce myslíš, že ve studiu, kde byly nahrávky pořízeny byly všechny propojovací kabely, spoje v zařízeních a plošné spoje v zesilovačích provedeny ze stříbra, nebo té zázračné mědi? Nikoliv, konstruovali to lidi, kteří tomu rozumí a řídí se technickými znalostmi a ne marketingem snob-hifi. A nějaká údajná přirozenost hlasu a takové věci?
Hotový záznam na médiu, po všech úpravách podle sluchu zvukaře, po všech průchodech zařízeními a dalších vlivech, je na hony vzdálený skutečnému hlasu zpěváka. Ve skutečnosti, kdyby jsi porovnal skutečný hlas zpěváka naživo bez elektroniky a hlas reprodukovaný i nejdražším zařízením, bude se dost lišit. A reprokabely za majlant už budou mít vliv opravdu zanedbatelný.
No to jsem zase dost odbočil od tématu, ostatní snad prominou. To jen reakce na to, že jsi psal, že tvoje HiFi stálo majlant. :-):beer:

Trefa.
Teda ta med, co vede 1GHz+ uz docela dostava cocku a tam uz se o nejakym stribreni ma cenu bavit, 10GHz+ je temer povinne, ale v technickych/akustickych kmitoctech je to naprosta kravina, stejne jako bezkyslikata med a predimenzovany prurezy.
A kdybychom chteli byt nejak prisny - tak by ta audio dvoulinka mela mit taky charakteristickou impendanci 8Ohm, coz je ale prakticky nerealizovatelny, vychazi to tak, ze prumer dratu<nez potrebna vzdalenost mezi nima. Ale ono je to jedno, vzhledem k vlnove delce akustickych signalu bezne jakoliv dlouhy kabel je elektricky kratky, takze zanedbatelny.

No proto existují hudební studia, kde dbají i na kvalitu drátu. Jinak specialně pro tebe udělám test, kde např na pravé straně bude kabel Krautwire model 3 se a na levé tu tvou tkaničku, tak věz, že rozhodně to poznáš i ty, z které strany to hraje lépe. A mimochodem MP3 a podobné sračky mě nesmí do baráku.

A dodám: je ti snad jasné, že existuje odpor, indukčnost a kapacita.

Budeš se divit, ale že existuje odpor a další vím, už jsem o tom někde slyšel. :-) A právě proto, že to vím a dokonce i jiné veličiny,
Tak vím, že co děláš a co si myslíš jsou ukázkový kraviny.
Jo, pokud tam bude nějaký Krautwire za cenu půlky baráku a na druhé sraně dvoulinka z elektry za 10,- za metr, tak neponám samozřejmě nic. A kupodivu nejspíš ani špičkovým zařízením nezměřím něco, co by bylo podstatné. Ale věřím tomu, že to nepoznáš ani ty. To by jsi musel mít sluch zázračných vlastností, třeba rozdíl výkonu 0,01%, navíc pro určitou frekvenci ve směsi signálu.
Pevně věřím tomu, že například v dané poslechové místnosti s daným zařízením, bude mít na výsledný zvuk v místnosti větší vliv na stolek postavené pivo, než výměna drahých kabelů za obyčejné. Ale to se snobhifistovi nedá vysvětlit. U takového hifisty na výsledný zvuk zesilovače mají vliv i pozlacené nožičky zesilovače. :-)

Nikdo ti tady neodsouhlasí tvoje řešení jelikož je v rozporu s normou a je zbytečné o tom diskutovat. Za to co si udělal neseš plnou odpovědnost a tím to končí. Musíš si uvědomit, že pokud se v tvém bytě něco nebo někomu stane v důsledku tvého zapojení budeš popotahován ty. Pokud by ti to tady někdo odsouhlasil tak by mohl být popotahován i on a proto to ti nikdo neodsouhlasí. Jasné!!!!!!!

S těmi hifisty a jejich kabely je stejně legrace. Co jsem koukal, tak se prodejci chlubí lanky z ultrajemných drátků 0.08 mm, jako že špička. To je třída 4 podle VDE. V průmyslu ale v kritických aplikacích používáme třídu 6 - to by teprve hifistům vypadly bulvy. Jenže to se k nim nikdy nedostane. Podobně izolace. Postavit něco s těmi jejich kabely, tak nám to EZÚ hodí na hlavu. Obrazně řečeno, fakticky jen provedou všechny objednané testy a napíšou NEVYHOVUJE. Ale když se začnu s někým takovým bavit, bude ty své kabely z hrubých drátů, ani ne poniklovaných a izolovaných nějakým mizerným laciným plastem do nebe vychvalovat a považovat je bezmála za jedenáctou reinkarnaci boha Višnu, protože stály pětikilo za metr a psali o nich v renomovaném časopise, že prý basy jako živé :D

Tohle je ještě celkem levný. Dělají se třeba i celostříbrné kabely a cenovky bývají v desítkách i stovkách tisíc. Není problém koupit napájecí kabel na 230V k síťové pračce (čili žádný speciální signálový či datový kabel, ale "prachsprostá" šňůra do zásuvky) za 20 tis. Kč. A hned dojde k projasnění zvuku a lepší separaci nástrojů :-D

Tem Krautwire org je nejvyšší a také nejkvalitnější kabel který byl kdy vyroben, a hlavně je ze stříbra, no proto ta cena. Jelikoš mám model 3 se, tak mužu napsat svědomitě, že je to naprosto racionální produkt. Fakt se nebudu o tomto bavit s elektrikářem, pro kterého je to blbost. Howgh.

To asi nemyslíte vážně, že KrautWire je nejlepší kabel na světě? Se vzduchovým dielektrikem :-) Zjevně mají ještě mezery ve vývoji když k nim nedorazil SF6. To žádné pozlacení stříbrných vodičů nespraví. Kabel má být pod tlakem plněný fluoridem sírovým, s indiovým zátavem na konektorech. Takhle nachytá bůhvíjaký šum, který se ještě mezi jednotlivými vodiči (kruhového průřezu!) kapacitně prokopíruje. A 2 zákruty na centimetr u základního svazku taky nic moc. Když už, tak minimálně 4 nebo rovnou 12 TPI jako má veškerá kabeláž v amerických špionážních družicích řadou KH-7 počínaje.

:-D:-D Tak mi prosím popiš, na fyzikálních veličinách, v čem je lepší, než obyčejná měď.
Z fyzikálních jednotek známe například odpor, indukčnost, kapacitu a další. Jaký například, když vezmeme odpor, má vliv odpor stříbra, oproti mědi, v délce třeba dva metry. Těch pár miliohmů? To má na impedanci třeba 8(!!!) ohmů takový vliv? Maximálně tak na opravdu minimální snížení výkonu, které bys nejen sluchem nepoznal, ale i obtížně naměřil. A i kdyby, stačí na vykompenzování nepatrný pohyb regulátoru hlasitosti. A nevadí pak náhodou v sérii zařazená cívka reproduktoru z mědi, a 8 ohmovým odporem?
Jo, možná se dělají repro s cívkou ze stříbra, v ceně asi pět milionů :-D
Je vidět, že o elektrice a fyzikálních zákonech víš úplný prd a tak věříš "odborně pojatým" kecům výrobců a prodejců, které jsou umně vymyšlené jen k oblbnutí potenciálních kupců. Jo, vždy platilo, že "za blbost se platí". A to výrobci snobhifi dobře vědí.
Ale i zde platí stejná kritéria, jako třeba v umění. Obraz od "světoznámého autora", byl vydražen za 60milionů. Soudný člověk by řekl, že je to mazanice, na které není poznat co to má zobrazovat. Kupující sám pro sebe "no je to hnusný", ale musí ukázat že na to má.
Ve skutečnosti je zřejmé, že autor obrazu byl asi něčím sjetej pod obraz. :-D Samozřejmě se vytvoří odborná teorie o tom, jak autor věc viděl a jeho pocity, které vyústily v nenapodobitelné tahy štětcem a vložení vlasní ojedinělé osobnosti do daného díla.:-D Ale naštěstí je takových co potřebují ukázat že na to mají dost, tak se do toho dají uložit prachy.
Ale zpátky. Napiš prosím, jaké nahrávky posloucháš přes ty zázračný kabely? Silně pochybuju, že by byly dostupné nahrávky na zařízení, kde mikrofony, nástroje, mixážní pulty, zesilovače a všechny propoje byly na podobné úrovni, jako třeba ty supr kabely.
Pokud ale nahrávka tyto kritéria nesplňuje, na co jsou potřeba ty kabely??
Jedním ze základních poznatků hifisty (normálního), je, že nejslabším článkem řetězce jsou reproduktory. A to i ty nejkvalitnější a nejdražší. Ty vnesou do reprodukce takové zkreslení, že nějaký rozdíl mezi kabely k nim jsou naprosto (zcela úplně) nepodstatné.
Dnes dostupné digitální nahrávky už samotnou digitalizací změní charakter mnohem víc, než jakékoliv kabely.
Ale já, jako elektrikář o tom vím prd. Důležitá je víra. Víra je mocná. Tak tomu věř, v líbivém omylu se žije lépe než v realitě. 8-)

Tak ti laskavě ještě napíšu, že je to prostě prasárna, nerespektující normy. Vodič má mít správnou barvu, má mít stejný průřez jako ostatní vodiče, má být ve společném opláštění, má být odolný proti šíření plamene, a vodiče mají mít dvojitou izolaci.
Kolik z toho splňuje tvoje zapojení? Věci se mají používat, na co jsou určené. Že je to funkční, není podstatné.
Například, když v rozvaděči dáš místo správné pojistky hřebík, bude to také funkční. A podle tebe asi správné.

Dobrý den,krásně jste to zde rozepsal ,včetně doličné dokumentace pro pojišťovnu či kriminálku pokud by se něco nepříjemného přihodilo.Zde dohledají autora jádra pudla průšvihu.Né,že by ste se chtěl udat,ale oznámit tuto prasečinu celému internetovému světu musíte,celkově se divím,že toto zde vůbec zveřejňujete,nemá to žádnou inteligentní logiku.:-)

Tak ony takový Trabanty taky fungovaly, často bez sebemenšího problému. Ale taková palivová nádrž umístěná hned nad vzduchem chlazeným motorem, jo, ono to taky fungovalo, ale fakt bych v tom nechtěl být, kdyby nastala nějaká kritická situace.
No a tvoje řešení je v tom smyslu, že když nádrž v trabantovi začala propouštět, tak jsi místo ní nacpal PET flašku. Ono to taky bude fungovat.

Znovu opakuji - elektriky se nebojí jen ti, co jí nerozumí.

Musim podotknout, ze ten kabel, ackoliv je to naprosta 3.14covna, me vcelku zaujal. Ma totiz skoro spravnou charakteristickou impendanci, vypoctem mi to vychazi na cca 9ohm. Dosahli toho velikym zvysenim kapacity tim propletenim tech kabliku a pouzitim teflonu jako dielektrika. Skoro 1nf na metr kabelu! Popravde, zajimalo by me, jestli uz se takovej kabel nezacne chovat jako dolni propust, ale to bych si musel namodelovat a reproduktor neni trivialni odporova zatez.

já si naopak myslím, že je to silikon, čili teplotně podstatně odolnější než standardní pvc v cyky 3x2.5
a pokud to monster dělá přiměřeně tlusté, bude i napěťová pevnost vyhovovat, i když je původně určený jen do 50V.
ale to si hyfysta jistě dohledá sám, pokud ho to zajímá.

(píšu zásadně malými písmeny, protože kdo má na klávesnici hledat shift. ale z piety k oboru někdy dám elektrické jednotky velkým, bo jsem obětavý)

nejsem, v ruce jsem to neměl, z fotky mi to tak připadá. jestli je to jen pvc, tak to ježura totálně pohnojil (a já ho ještě přecenil).
aha, on to na začátku sám píše: "a mimochodem taky pvc"
já si říkal, že silikon by mohl zachránit spornou izolaci a taky nic moc mechanickou montáž.

vypadá to, že je zvyklý si hrát na čmoudíky, a strčí tam kabel s neodolnou izolací, který není určený pro síťové napětí.
nechá tam fušerské uzemnění a ještě se tou fotkou chlubí.
plus ten skrytý fór s čokoládou na lanko.
to je fak lepší nevidět.

tak po desáté: doporuč nějakému elektrikářovi lanko pod šroubek.
nejspíš tě poleje pivem, pak tě asi profackuje aby ses konečně probral, nakonec ti doporučí si ten zázrak podat v polsku nebo v číně jako zlepšovák - proč firmy vymýšlí dutinky na lankové vodiče a proč to zbytečně používají lidi, co se tím živí?
že pochopíš jak a proč se zapojuje zásuvka, že na pořadí z nějakých důvodů záleží, to je beznadějné, ty to víš nejlíp. už radši nic s elektrikou neopravuj.

zfušovat doma jednu zásuvku a ještě se tím po roce znovu chlubit, to není naivita, ale až smrtelná nechápavost.

Co by se ohřívalo 4 mm2 jsou víc než dost a na zásuvku(y) naddimenzované (i hliník se dával jen 2,5). Problém neni vodič, problém je izolace. Když je na 50 V neznamená to, že při 51 začne hořet, to ne, i těch 230 velmi pravděpodobně vydrží; jenom to nikdo nezaručí a když vyhoříte, můžete si za to sám. Síťové kabely na 400V mají zkušební napětí 2000V (po dobu 1 minuty a možná i nějaké ta přepěťové pulzy), je otázkou, jaké zkušební napětí mají reproduktorové kabely, pokud vůbec nějaké (na druhou stranu, vezmu-li 4 ohmové reproduktory a proud řekněme 30 A (což by na takový průřez bylo adekvátní; nevím proč tomu říkají slaboproud, tohle je prostě silnoproud) dostávám se na 120 V což už neni tak malé napětí).
Jde taky o třídu izolace, jsou od 0 (venkovní vedení, kde se přepětí očekává) po 4 (kde se přepětí vůbec nečeká), větřinou římskými číslicemi. Možná je to obráceně, opravdu nevím, musel bych hledat. Takže když na něčem vidíte 500V class II je to něco jiného než 500V class IV. Měl jsem na to někdy nějaký prospekt (když jsme vybírali osciloskop, byli jsme právě těmi třídami napětí zmateni), zkusím to dohledat. Každopádně u reproduktorového kabelu se žádné přepěťové špičky očekávat nemusí a tomu odpovídá provedení izolace.

Vid odkazy na kable . . . Směrovost: Všechny data kabely jsou směrové. Správný směr záleží na vodičích v každém AudioQuest kabelu. Všechny signální vodiče jsou kontrolovány pro správný směr, který je šipkami na každém kabelu jasně zaznačen. :-) Svetovy unikat, jednosmerne UTP Cat 7 kable.