Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jaký použít kabel na 230V

Jaký použít kabel na 230V místo přehořeného hliníku v podlaze hned u zásuvky? Já použil reprodoktorový kabel fi Monster cable s pruřezem 4mm2. A četl jsem na netu, že maník píše u reprokabelu 2x4mm2, že snese maximálně 50V, což se mě zdá jako blbost, když puvodní drát z hliníku má pruměr 2mm a 4mm2 mají pruměr 3mm, tak bych řekl, že je to lepší řešení než ten blbej hliník, to se nebavím o vodivosti. Tak nevíte někdo jak to tedy je?

Dodám, kabel vede hlavní přívod 228V (fáze) od jističe do všech zásuvek.

loading...

já si naopak myslím, že je to silikon, čili teplotně podstatně odolnější než standardní pvc v cyky 3x2.5
a pokud to monster dělá přiměřeně tlusté, bude i napěťová pevnost vyhovovat, i když je původně určený jen do 50V.
ale to si hyfysta jistě dohledá sám, pokud ho to zajímá.

(píšu zásadně malými písmeny, protože kdo má na klávesnici hledat shift. ale z piety k oboru někdy dám elektrické jednotky velkým, bo jsem obětavý)

nejsem, v ruce jsem to neměl, z fotky mi to tak připadá. jestli je to jen pvc, tak to ježura totálně pohnojil (a já ho ještě přecenil).
aha, on to na začátku sám píše: "a mimochodem taky pvc"
já si říkal, že silikon by mohl zachránit spornou izolaci a taky nic moc mechanickou montáž.

vypadá to, že je zvyklý si hrát na čmoudíky, a strčí tam kabel s neodolnou izolací, který není určený pro síťové napětí.
nechá tam fušerské uzemnění a ještě se tou fotkou chlubí.
plus ten skrytý fór s čokoládou na lanko.
to je fak lepší nevidět.

Co by se ohřívalo 4 mm2 jsou víc než dost a na zásuvku(y) naddimenzované (i hliník se dával jen 2,5). Problém neni vodič, problém je izolace. Když je na 50 V neznamená to, že při 51 začne hořet, to ne, i těch 230 velmi pravděpodobně vydrží; jenom to nikdo nezaručí a když vyhoříte, můžete si za to sám. Síťové kabely na 400V mají zkušební napětí 2000V (po dobu 1 minuty a možná i nějaké ta přepěťové pulzy), je otázkou, jaké zkušební napětí mají reproduktorové kabely, pokud vůbec nějaké (na druhou stranu, vezmu-li 4 ohmové reproduktory a proud řekněme 30 A (což by na takový průřez bylo adekvátní; nevím proč tomu říkají slaboproud, tohle je prostě silnoproud) dostávám se na 120 V což už neni tak malé napětí).
Jde taky o třídu izolace, jsou od 0 (venkovní vedení, kde se přepětí očekává) po 4 (kde se přepětí vůbec nečeká), větřinou římskými číslicemi. Možná je to obráceně, opravdu nevím, musel bych hledat. Takže když na něčem vidíte 500V class II je to něco jiného než 500V class IV. Měl jsem na to někdy nějaký prospekt (když jsme vybírali osciloskop, byli jsme právě těmi třídami napětí zmateni), zkusím to dohledat. Každopádně u reproduktorového kabelu se žádné přepěťové špičky očekávat nemusí a tomu odpovídá provedení izolace.