Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Autonabijecka nebo baterie?

Ahoj,
Koupila jsem autonabijecku Ultimate Speed (cervena) z Lidlu, ale myslim ze je rozbita.
Programy na ni prepinat nejdou.
Mam 12V baterii, pri zapojeni nabijecka ukazovala 8.3V, tudiz progam by mel jit vybrat. Ale pri stiknuti tlacitka se spusti pouze diagnostika baterie (viz video-konec diagnostiky cca 14sekunda videa. A pak napeti klesa
Dneska je na nabijecce 8.1V tudyz mene nez vcera,tak jsem vse odpojila.

Nevim jestli je to nabijecka, nebo autobaterie. A v dosahu nikoho kdo by me s tim poradil.

Jedinou dalsi nabijecku mam na laptop a nebo 5V na nejaky jiny pristroj.
Auto.mi stoji uz vic jak dva mesice bez hnuti. Tak jsem je chtela aspon otocit no, ale to uz jsem nenastartovala.

Video: WBHqcFpdMAxz52c87

Navod:EudRacx284RtKUwx9

Diky za vsechny rady.
Jsem mimo CR.

Řešení:

Chápu, já jsem také spíš praktik, než teoretik, proto mám hodně věcí "ošahaných". Máš pravdu, ale jen v něčem.
Ano, lidlovku mám taky a znám ji. Pokud dostane baterii s příliš malým napětím, nesepne nabíjení. I já totálně vybitou baterii
nastartuji tebou popsaným způsobem, mockrát jsem to dělal. Ale je vybitá baterie a baterie vybitá a zesulfatovaná.
Pokud je baterie ještě jakž takž dobrá, ale třeba necháním rozsvícených světel totálně na nule (můj občasný případ :-)), tak ji nabíječka odmítne.
V tom případě pomůže ji oživit jiným zdrojem, (já ji kopnu svářečkou, napětí vyleze na cca 10V a dám na nabíječku).
V tom případě to funguje bez problémů. Ale pokud se baterie po vybití nechá dlouho, tak zesulfatuje a desky se pokryjí nevodivým sulfátem.
V tom případě má baterie tak velký vnitřní odpor, přes který napětí nabíječky neprotlačí proud, nebo jen velmi malý. I tento malý proud sice po delší době dokáže na bateri zvýšit napětí, ale stejně už baterie nebude nikdy startovat.
Větší proud se přes baterii dá dosáhnout větším napětím z nějakého zdroje, ale výsledek bude v podstatě stejný.
V době, kdy baterie byla dost velkým nákladem provozu, tak jsem tak laboroval mockrát. Dokonce se dal koupit chemický přípravek na desulfatizaci, i to jsem vyzkoušel, ale s tak regenerovanou baterkou jezdil asi tři měsíce a vyhodil. Vždy to sneslo tak jedno dvě nastartování a baterie prázdná. Jednou zesulfatovaná baterie se k uspokojivé funkci už nedostane.
Právě proto, že tu nabíječku z Lidlu znám a na videu viděl reakci, troufnul jsem si s téměř jistotou tvrdit, že je baterie zcela kaput a neopravitelná.
Právě sice jen na mžik, než nabíječka zareaguje, se objevilo vysoké napětí, zřejmě napětí nabíječky bez zátěže. To jednoznačně platí pro zcela sulfatovanou baterii a velký odpor. Pokud by baterie byla jen vybitá, třeba i na nulu, ale bez velké vrstvy sulfátu, měla by malý odpor a napětí by nemohlo tak vysoko vyběhnout ani na okamžik. Při připojení obyčejné nabíječky by začal procházet proud a zvolna by se napětí zvyšovalo. Ale se žádným zdrojem by nemohlo být hned na 15V. Tedy snad po připojení tak silného zdroje, který by to způsobil. Ale to by baterie snad vybuchla.
Tedy s žádnou nabíječkou, není možné aby zcela vybitá (nebo i jen částečně) baterie měla hned víc než 15V. To je možné jen na nepoužitelné baterii.
Nechci se za žádnou cenu dohadovat, ale právě že s tím mám dost velkou praxi, tak si troufám názor obhajovat a také ušetřit tazatelku zbytečné snahy.
Zrovna vloni na podzim jsem to přesto zkoušel. Sestra má měnič na čerpadlo u topení a 80ku baterii. Zapomněla ji minulou zimu po použití dobít. Při kontrole jsem zjistil napětí asi pět voltů a připojená nabíječka (obyčejná) neprotlačila ani čvrt ampéru. Pustil jsem do ni z jiného zdroje asi 30V, tím se mi podařilo dostat proud asi pět A. Napětí zpočátku asi 25V, se začalo vlivem částečného rozpouštění sulfátu snižovat a proud šel nahoru. Potom jsem zkusil klasickou nabíječku a proud byl asi tři ampéry. Nechal jsem to tři dny nabíjet. Baterie kupodivu vykazovala napětí nabité baterie. Ale při zkoušce jsem zjistil, že do zkratu dá baterie asi jen deset ampér, což je na takovou baterku nic. Zkušebně připojený měnič jel asi půl hodiny. Ještě tam leží, na pokusy věnuji :-):-). :beer:

Auto jsem odhlasila 17.12. Koncem ledna vycistila a otocila, minimalne hodinu bylo nastartovano.
V polovine brezna jsem uz nenastartovala, ale kontrolky svitily.

Bohuzel meridlo zadne nemam. Videla jsem video, kde se pripoji druha baterie a dobije tu vybitou aspon tak ze se nabijecka nastartuje a zacne dobijet. Zadne druhe auto tu nemam.
Asi budu muset pockat az na nejakou prilozitost to nekde vyzkouset a nebo koupit jinou baterii.

Mam nove zimni pneu, auto jsem byla nucena odstavit. Tak jsem obcas auto chtela otocit. Aby se nenicili pneumatiky.

Za posledni rok jsem najezdila asi 20 000km a baterka je nova z konce 2016,

Ted kdyz to tak hodnotim, tak asi uz bude stara, 2016-2020 najeto 75 000km.
No mozna kdybych nastartovala co 2-3tydny tak by to jeste chytlo.

Kazdopadne dekuji

Dobrý den , 8V je na automatickou nabíječku málo pokud má mín jak 10,5 V tak nesepne, co je to za auto , máme odstavenou felicii s baterii z roku 2012 trvale na podobné lídlové nabíječce a je vždy vpohodě k použití, bohužel moderní auta mají centrální zamykání a pokud je odemčené tak stále něco málo bere , to samé autorádio atd , pokud baterie nebyla plně nabitá na 13,8V tak se i samovybíjením dostala pod 10,8 V které jsou již pro olověné baterie dlouhodobě kritické. jedině použít klasickou "hloupou" nabíječku zda se oživí na 10,5V a pak nechat na automatu alspoň 3 dny ( dobíjí pulzně ) a uvidíte , jinak koupit novou baterii a trvale dobíjet , automat sám přejde z 3,5A na cca 0,8A pulního udržovacího proudu

Kupte novou baterku. Časy kdy se dobíjely autobaterie jsou pryč. A pokud auto je delší dobu odstavené, pak je záhodno akumulátor odpojit a udržovat stále plně nabitý. A pokud kleslo napětí na nějakých 8V což je cca 1.33 V na článek, pak je baterka skutečně, ale skutečně KO.

Na obrázku je kus krabice a je tam napsáno 6V.
Tak mne napadlo, přímo v hlavě, že buď se nabíjecí napětí samo přepíná na 6/12V podle napětí baterie a na té baterii je tak malé napětí, že to nabíječka vyhodnotí jako šestivoltovou a podle toho nastaví nabíjecí napětí.
Nebo je tam nějaký přepínač 6/12V.
Nebo je to nabíječka jen na šestivoltovou baterku.
Není něco v návodu? Stahovat a číst se mi ho nechce.

Napadá mne připojit do série s baterkou nějaký odpor na kterém bude nějaké napětí a nabíječka to vyhodnotí jako dvanáctivoltovou baterku a nastaví si správné napětí.

[89707-nabij-jpg]

S týmto nízkym napätím bude 12V baterka v čudu, nejaký článok je skratovaný, sulfatovaný. Lebo ani dlhodobé podbite pod 10V žiadna baterka nevydrží. Kyselina postupne rozleptá články.

S touto Lídl nabíjačkou ani inými "digitálkami" si neporadíš ak by si baterku chcela oživiť, dostať nad napätie 12.5V. Jedine nejaký kutil s 18V trafom na sekundáre s výkonom prúdu 2 až 6A, 230V/18V AC, ktoré na seknudáre treba osadiť do série jednou lacnou Shutkyho diódou, aby sa osekala spodná krivka sínusoidy čím dostaneš na výstupe iba DC 9V, ktoré sa pri napojení na 12V baterku pozvoľne zdvihne až na cca 17V v prípade, ak by bola baterka k svetu, dala sa ešte oživiť. Takéto jednoduché nabíjačky sú v každej domácnosti k nezaplateniu, a ak na výstupe bude jedna 100W halogénka z reflektora H4 apod. proti vyskratovaniu, spáleniu trafa a diódy, máš jednoduchú, malú, lacnú nabíjačku.

Nelineárna charakteristika žeraviaciaveho vlákna žiarovky v sérii obvodu zároveň plynule vyrovnáva nabíjacie napätie s regulovanou intenzitou dobíjacieho prúdu.

Pokud je na baterii napětí pouze 8 ---V pak jsou pravděpodobně již dva články baterie vadné (zkratovány).
To že se kontrolky rozsvítí nic neznamená, ty mají velmi malý odběr a na to baterie stačí.
Ovšem při startování není baterie schopna nastartovat (protočit startér) a ani sepnout cívku startéru.
Nabíječka na to reaguje tak, že nabíjení nesepne, neboť by došlo k jejímu poškození.
Jedninná pomoc- nová baterie shodného typu (v Ah a max. startovací proud v A) + rozměry.
Po osazení nové baterie doporučuji ještě překontrolovat (pokud auto nemá vlastní měřidlo napětí baterie přímo na palubce) jaké napětí dává alternátor dobíjení baterie za chodu motoru. Mělo by se pohybovat kolem cca 14-14,5V DC (stejnosměrné). Možno změřit voltmetrem (běžným multimetrem) na pólech baterie, případně požádat nějakého elektrikáře, nebo v servisu.

Problém je v tom, že auto je odhlášené (RZ v depozitu?).

Auto jsem odhlasila 17.12.

Vyndat baterku z auta může být problém, když jsem měnil baterku, tak k vyndání by mi nestačila sada vercajků, pokud se ještě k autům dávala.
V případě tazatelky bych snad radil obrátit se na nějaký blízký servis, až bude potřebovat auto zprovoznit.

Takto se chová každá chytrá nabíječka.Ta nedovede vyřešit jestli je aku ve zkratu nebo zasulfatovaný.Vyhodnotí to jako nabitý a přestane nabíjet.Olověný aku má vždy tendenci se samovolně vybíjet i když je mimo vozidlo.Výhoda těchto nabíječek je že může být na aku napojena prakticky neomezeně v udržovacím režimu a k vybití baterie a následné sulfataci nemůže dojít.4 roky na baterii v současné době není až zase tak moc.Paní doporučuji nechat nabít starou klasikou.Pokud není sulfátem zkratovaná tak aku dobije a potom už ta Lídlovka bude dobíjet.

To, že je baterka zesulfatovaná jsem vyhodnotil já, ne nabíječka. Nabíječka vyhodnotila velké napětí, ještě větší, než při plném nabití. Tím vypnula, jako při nabití.
Ale dobrá baterie nikdy po zapnutí na nabíjení nemá takové napětí hned. To právě značí velký odpor vlivem sulfatace. Sulfát desky nezkratuje, ale obalí desky špatně vodivým neaktivním materiálem. Tím ten velký odpor. Taková baterie nepůjde už oživit ani klasickou nabíječkou. Sice by možná po dlouhém nabíjení mohla se trochu zlepšit, ale nemá to smysl. Výkupní cena i v některých prodejnách autopotřeb, je cca 10 kč/kg. Cena nové, je ve srovnání s jinými náklady na provoz zanedbatelná. 8-)

Tak, je jiná doba. Jakmile musím v autě nastartovat na 2x, nebo 3x. Přibrzdím někde u baterkašopu a zase pár let jezdím absolutně v pohodě. Dobíjet dneska není potřeba. A dlouhodobě zapomenutá baterka, která se neudržuje nabitá se samovybije a je prostě KO. Navíc přes zimu, kdy klidně zmrzne.

Dobrý večer,koukněte na video a tam je vše,že to nabíjet nemůže.Kupte startovací kabely,nebo někoho oslovte,má je spousta lidí.Nastartujte vaše auto,nechte půl hodiny běhat,baterie se nabudí.Zhasněte motor,připojte nabíječku a nabíjejte,už to půjde,bude v baterii dostatečné napětí,aby nabíječka počala nabíjet.
Nevěřím,že je ta baterka pryč,prostě jste ji tím pokusem o poslední nastartování vycucla.Až nabijete,můžete nabíječku nechat připojenou dál na zimní udržovací provoz.:-)

https://www.youtube.com/watch?v=FHgqx_1jP0I

Sice je to už uzavřené, ale ještě zareaguju. To jak popisuješ, je zcela zbytečná snaha.
Už jsem to psal. Při pohledu na nabíječku ve videu, je zřetelně vidět, jak se nabíječka snaží začít nabíjet.
Malé napětí dokonce vyhodnotila jako 6V baterii a zvolila nabíjení jako motocykl. Napětí hned vyběhlo na víc než 15V, a nabíječka vypla.
Pokud je baterie alespoň minimálně použitelná, nemůže vlivem malého vnitřního odporu a navíc značného vybití napětí nikdy vyběhnout
tak vysoko. Pouze z minimálního napětí zvolna stoupá.
Z toho se dá snadno usoudit, že baterie je tak silně zesulfatovaná, že se nabíječce ani nepodařilo protlačit nabíjecí proud.
Proto krátce vyběhlo tak vysoké napětí, v podstatě napětí nabíječky bez zátěže.
Při uvedeném postupu s takovou baterií v autě, by se po odpojení pomocného zdroje přes kabely, nabíjecí soustava v autě chovala, jako
s odpojenou baterií. Možná by to regulátor ukočíroval, přesto bych měl velkou obavu, že bez zátěže baterií, by napětí mohlo vyběhnout
tak vysoko, že by to mohlo odepsat elektroniku. :puff:

Dobrý den,to co popisujete je jen teorie.Mám doma různé nabíječky a vím jedno,že ty chytré potřebují v baterii hodnoty dle zadání výrobce.Hodně toho píší kutilové na solárnickém foru,jsem tam často,mám malou elektrárničku ,samodomo ,baví mě to.Baterie jsou pro důchodce drahé,tak čas od času oživím nějaké starší a ono to běhá kolik let.
Je vidět,že jste vzdělaný,ale většinou teoretik.Já jsem na tom jinak,na co si nesáhnu,nebo neodzkouším sám tomu většinou nevěřím,mám neskutečnou trpělivost s každou drobností,vyhodit se dá vše,ale proč to neopravit a nepostoupit ve svých praktických znalostech.Ta baterka té paní nějaké napětí má,po nastartování přes kabely to dorovná alternátor a po odpojení od pomocného zdroje auto poběží v normálním režimu.
Co skáče na tom displeji při zapnutí není směrodatné,tuto lidlovku máme shodou okolností leta doma,je to chytrá nabíječka,ale na totál vybité baterie to není.Mám chytrou modelářskou nabíječku a pokud je baterie více vybitá,musím ji nabudit obyčejnou s regulací.
A v tom videu to pán dobře říká,pokud je v baterii pod devět voltů,tak to nabíječka nechápe.A že přepnul do šestivoltového režimu,nabíječka těch 8,5 voltu vidí jako přebitou baterii,tudy cesta nevede.Takže nastartovat přes kabely,nabudit,vypnout motor,zapnout nabíječku.:-)

Chápu, já jsem také spíš praktik, než teoretik, proto mám hodně věcí "ošahaných". Máš pravdu, ale jen v něčem.
Ano, lidlovku mám taky a znám ji. Pokud dostane baterii s příliš malým napětím, nesepne nabíjení. I já totálně vybitou baterii
nastartuji tebou popsaným způsobem, mockrát jsem to dělal. Ale je vybitá baterie a baterie vybitá a zesulfatovaná.
Pokud je baterie ještě jakž takž dobrá, ale třeba necháním rozsvícených světel totálně na nule (můj občasný případ :-)), tak ji nabíječka odmítne.
V tom případě pomůže ji oživit jiným zdrojem, (já ji kopnu svářečkou, napětí vyleze na cca 10V a dám na nabíječku).
V tom případě to funguje bez problémů. Ale pokud se baterie po vybití nechá dlouho, tak zesulfatuje a desky se pokryjí nevodivým sulfátem.
V tom případě má baterie tak velký vnitřní odpor, přes který napětí nabíječky neprotlačí proud, nebo jen velmi malý. I tento malý proud sice po delší době dokáže na bateri zvýšit napětí, ale stejně už baterie nebude nikdy startovat.
Větší proud se přes baterii dá dosáhnout větším napětím z nějakého zdroje, ale výsledek bude v podstatě stejný.
V době, kdy baterie byla dost velkým nákladem provozu, tak jsem tak laboroval mockrát. Dokonce se dal koupit chemický přípravek na desulfatizaci, i to jsem vyzkoušel, ale s tak regenerovanou baterkou jezdil asi tři měsíce a vyhodil. Vždy to sneslo tak jedno dvě nastartování a baterie prázdná. Jednou zesulfatovaná baterie se k uspokojivé funkci už nedostane.
Právě proto, že tu nabíječku z Lidlu znám a na videu viděl reakci, troufnul jsem si s téměř jistotou tvrdit, že je baterie zcela kaput a neopravitelná.
Právě sice jen na mžik, než nabíječka zareaguje, se objevilo vysoké napětí, zřejmě napětí nabíječky bez zátěže. To jednoznačně platí pro zcela sulfatovanou baterii a velký odpor. Pokud by baterie byla jen vybitá, třeba i na nulu, ale bez velké vrstvy sulfátu, měla by malý odpor a napětí by nemohlo tak vysoko vyběhnout ani na okamžik. Při připojení obyčejné nabíječky by začal procházet proud a zvolna by se napětí zvyšovalo. Ale se žádným zdrojem by nemohlo být hned na 15V. Tedy snad po připojení tak silného zdroje, který by to způsobil. Ale to by baterie snad vybuchla.
Tedy s žádnou nabíječkou, není možné aby zcela vybitá (nebo i jen částečně) baterie měla hned víc než 15V. To je možné jen na nepoužitelné baterii.
Nechci se za žádnou cenu dohadovat, ale právě že s tím mám dost velkou praxi, tak si troufám názor obhajovat a také ušetřit tazatelku zbytečné snahy.
Zrovna vloni na podzim jsem to přesto zkoušel. Sestra má měnič na čerpadlo u topení a 80ku baterii. Zapomněla ji minulou zimu po použití dobít. Při kontrole jsem zjistil napětí asi pět voltů a připojená nabíječka (obyčejná) neprotlačila ani čvrt ampéru. Pustil jsem do ni z jiného zdroje asi 30V, tím se mi podařilo dostat proud asi pět A. Napětí zpočátku asi 25V, se začalo vlivem částečného rozpouštění sulfátu snižovat a proud šel nahoru. Potom jsem zkusil klasickou nabíječku a proud byl asi tři ampéry. Nechal jsem to tři dny nabíjet. Baterie kupodivu vykazovala napětí nabité baterie. Ale při zkoušce jsem zjistil, že do zkratu dá baterie asi jen deset ampér, což je na takovou baterku nic. Zkušebně připojený měnič jel asi půl hodiny. Ještě tam leží, na pokusy věnuji :-):-). :beer: