Chápu, já jsem také spíš praktik, než teoretik, proto mám hodně věcí "ošahaných". Máš pravdu, ale jen v něčem.
Ano, lidlovku mám taky a znám ji. Pokud dostane baterii s příliš malým napětím, nesepne nabíjení. I já totálně vybitou baterii
nastartuji tebou popsaným způsobem, mockrát jsem to dělal. Ale je vybitá baterie a baterie vybitá a zesulfatovaná.
Pokud je baterie ještě jakž takž dobrá, ale třeba necháním rozsvícených světel totálně na nule (můj občasný případ ), tak ji nabíječka odmítne.
V tom případě pomůže ji oživit jiným zdrojem, (já ji kopnu svářečkou, napětí vyleze na cca 10V a dám na nabíječku).
V tom případě to funguje bez problémů. Ale pokud se baterie po vybití nechá dlouho, tak zesulfatuje a desky se pokryjí nevodivým sulfátem.
V tom případě má baterie tak velký vnitřní odpor, přes který napětí nabíječky neprotlačí proud, nebo jen velmi malý. I tento malý proud sice po delší době dokáže na bateri zvýšit napětí, ale stejně už baterie nebude nikdy startovat.
Větší proud se přes baterii dá dosáhnout větším napětím z nějakého zdroje, ale výsledek bude v podstatě stejný.
V době, kdy baterie byla dost velkým nákladem provozu, tak jsem tak laboroval mockrát. Dokonce se dal koupit chemický přípravek na desulfatizaci, i to jsem vyzkoušel, ale s tak regenerovanou baterkou jezdil asi tři měsíce a vyhodil. Vždy to sneslo tak jedno dvě nastartování a baterie prázdná. Jednou zesulfatovaná baterie se k uspokojivé funkci už nedostane.
Právě proto, že tu nabíječku z Lidlu znám a na videu viděl reakci, troufnul jsem si s téměř jistotou tvrdit, že je baterie zcela kaput a neopravitelná.
Právě sice jen na mžik, než nabíječka zareaguje, se objevilo vysoké napětí, zřejmě napětí nabíječky bez zátěže. To jednoznačně platí pro zcela sulfatovanou baterii a velký odpor. Pokud by baterie byla jen vybitá, třeba i na nulu, ale bez velké vrstvy sulfátu, měla by malý odpor a napětí by nemohlo tak vysoko vyběhnout ani na okamžik. Při připojení obyčejné nabíječky by začal procházet proud a zvolna by se napětí zvyšovalo. Ale se žádným zdrojem by nemohlo být hned na 15V. Tedy snad po připojení tak silného zdroje, který by to způsobil. Ale to by baterie snad vybuchla.
Tedy s žádnou nabíječkou, není možné aby zcela vybitá (nebo i jen částečně) baterie měla hned víc než 15V. To je možné jen na nepoužitelné baterii.
Nechci se za žádnou cenu dohadovat, ale právě že s tím mám dost velkou praxi, tak si troufám názor obhajovat a také ušetřit tazatelku zbytečné snahy.
Zrovna vloni na podzim jsem to přesto zkoušel. Sestra má měnič na čerpadlo u topení a 80ku baterii. Zapomněla ji minulou zimu po použití dobít. Při kontrole jsem zjistil napětí asi pět voltů a připojená nabíječka (obyčejná) neprotlačila ani čvrt ampéru. Pustil jsem do ni z jiného zdroje asi 30V, tím se mi podařilo dostat proud asi pět A. Napětí zpočátku asi 25V, se začalo vlivem částečného rozpouštění sulfátu snižovat a proud šel nahoru. Potom jsem zkusil klasickou nabíječku a proud byl asi tři ampéry. Nechal jsem to tři dny nabíjet. Baterie kupodivu vykazovala napětí nabité baterie. Ale při zkoušce jsem zjistil, že do zkratu dá baterie asi jen deset ampér, což je na takovou baterku nic. Zkušebně připojený měnič jel asi půl hodiny. Ještě tam leží, na pokusy věnuji .