Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Led panel se stmíváním

Ahoj!
Do skříňky budu vkládat menší akvárko a řeším už s předstihem osvětlení. Přemýšlej jsem o ledpanelu z aliexpresu, ale vzhledem k malé velikosti akvária jsem měl strach, že kdybych měl světla moc, tak bych s tím nic nezmohl a všichni píší, jak svítí jen např na 60% z důvodu řasy atd. Tytéž panely s vestavěným stmívačem stojí neporovnatelně víc, než stmívač a panel každý zvlášť. Můj dotaz zní, zda je možné napojit tento stmívač

https://www.aliexpress.com/item/32848588542.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.4b615ecc3gZlI8&algo_pvid=7ed25b8d-bf02-4566-912f-e9e839582490&algo_expid=7ed25b8d-bf02-4566-912f-e9e839582490-16&btsid=0ab6fa7b15821433410035076e7367&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

například na tento panel...

https://www.aliexpress.com/item/10000019657138.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.3eb91ab535TQCA&algo_pvid=cc3d8e16-7437-4634-a39f-e601c9f63362&algo_expid=cc3d8e16-7437-4634-a39f-e601c9f63362-24&btsid=0ab6fab215821439981824432e9e80&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

Jste někdo schopen mi potvrdit mou myšlenku, že si to napojím sám a bude vše fungovat? :-)
Díky, Bartex

Samozřejmě, že to jde. Jen musíte ten "stmívač" zařadit mezi tu černou krabičku na šňůře panelu a panel. Takže cvaknout šňůru mezi černou krabičkou a panelem, odizolovat a dle schématu u "stmívače" tento zapojit a mělo by to fungovat.

Ta černá krabička u toho panelu je normální usměrňovač (zdroj, trafičko). Tedy napájí ten panel cca 12 V stejnosměrnými. Protože žádný diodový panel není na síťové napětí, že. Onen stmívač neshoří protože bude napájen proudem z toho zdroje pro panel. Jak jsem napsal výše.

Tedy napájí ten panel cca 12 V stejnosměrnými

Tady se dle mého názoru mýlíš. Ta černá krabička může být taky proudový led driver vyrobený pro danou variantu LEDek a může je napájet proudem třeba 100mA a napětí si přizpůsobí podle aktuálního počtu LED například 30 až 80 voltů. Protože výrobce tam tuto informaci neuvádí, nelze jednoznačně poradit, naopak - tvoje rada může spíš uškodit.
PS: "Diodové panely" na 220 samozřejmě existují...
Například tyto...
Nebo tyto...

Já myslel diody na síťové napětí. Samozřejmě panel může být uzpůsoben i na VVN. Já mu tedy mou radu doplním. Tak pokud to nebude fungovat dle mé první rady, ale na 99% bude, tak před stmívač zařaďte zdroj DC. Jakékoliv trafíčko 12 - 24 V odpovídajícího výkonu.

Fungovat by to mohlo pouze za předpokladu, že z toho jejich zdroje leze 12 nebo 24V. Což si tipuju, že nepoleze, protože nevidím vedle LEDek žádné rezistory, tak tipuju, že tam mají proudový zdroj a to mu fungovat NEBUDE!
Najdi si přímo stmívatelnou verzi, případně jsem tam viděl i s časovačem, abys nemusel sám řešit den/noc...

Proudový zdroj je zdroj poskytující konstantní proud při připojení jakékoliv zátěže. To trafičko u led panelu jen snižuje napětí na +-12 V stejnosměrných, které jsou nutné k napájení diod. Jak je chronicky známo. Takže to na 99 % fungovat bude.

Protože nemám možnost zažízení prozkoumat, myslím, že jsou dvě možnosti.
Černá krabička je jen zdroj třeba 12V. Ale pak uvnitř světla musí být LED driver, nebo předřadné odpory.
Druhá možnost, že krabička je LED driver, zdroj konstantního proudu.
--- Přikláním se na 90%, že je to driver, zdroj konst. proudu. Je to úspornější, ve světle nemusí už být a ani odpory.
Zdroj je stejný pro všechny varianty svítidla, protože stabilizuje proud a napětí se přizpůsobí počtu LED.
I technicky je to jednodušší, protože napájecí elektronický zdroj a stabilizátor proudu je v jednom zapojení.

Pokud by krabička byla jen napěťový zdroj, musel by být proudový zdroj navíc, nebo alespoň výkonově ztrátové odpory.
Myslím si tedy, že spojení s regulátorem je nemožné.
Pokud to je, jak myslím, tak pokud by došlo k náhradě originálního zdroje nějakým DC zdrojem, Třeba 12V, tak pro světlo s více diodami bude napětí malé. V případě světla s menším počtem diod, by napětí stačit mohlo, ale při vybuzení regulátoru na max.
by došlo ke zničení LED. Proud LED by nebyl ničím omezen. :puff:

Ještě jednou vysvětlím. Výrobek má několik variant, s různým počtem LED. Pokud by černá krabička byla jen DC zdroj, musel by každý druh panelu vlastní LED driver. To znamená dvě elektroniky, zdroj a driver. Nebo by konstrukce panelu musela být jako u LED pásků, tedy předřadné odpory. Ty bývají vedle LED a viditelné, ale na panelu vidět nejsou. Navíc odpory jsou energeticky ztrátové.
Tedy se jeví konstrukčně a cenově výhodnější, udělat zdroj zároveň jako LED driver. Tedy jen jednu elektroniku, která není složitější, než jen zdroj. Podobně jako u LED žárovek, zdroj a zároveň driver je v jednom a jednoduchý.
Takový zdroj produkuje naprázdno tak velké napětí, aby to stačilo na nejdelší použitý řetězec diod. (podle velikosti panelu).
Proud je ale stabilizovaný na potřebný proud LED. Tím se napětí přizpůsobí podle počtu LED.
Jde tedy o to, že podle množství LED, může být napětí o dost vyšší, než je napájení regulátoru (12V). Tím možnost zničení regulátoru.
Kdyby regulátor napětí vydržel, tak pokud je to PWM, tak "rozseká" výstupní proud ze zdroje na pulsy s proměnnou šířkou.
Teoreticky, pokud by výstupní stabilizovaný proud ze zdroje byl stejnosměrný a vyfiltrován, mohla by regulace i fungovat.
Otázkou je, jak by si s tím zdroj poradil a jak stačil na takovou zátěž reagovat.
Ale myslím si, že výstupní proud ze zdroje, nebude filtrovaný (není důvod) a bude mít také pulsní charakter.
Pokud by se zařadilo další pulsní zařízení do série, vlivem rozdílných frekvencí, by došlo k "hádání" a nejspíš by vzniknul zázněj a diody by blikaly na záznějové frekvenci. Možná by takovou zátěží vzniknul nedefinovaný stav zdroje a neschopnost stabilizovat proud.
Pak by mohlo dojít i ke zničení panelu nadproudem.
Je možno ověřit, jaký charakter zdroj tedy má. Odpojit od panelu a změřit napětí. Pak panel připojit a změřit napětí. Pokud je zdroj zároveň driverem, tak napětí znatelně se zátěží poklesne.

To je mi jasné... Já teda tuším, že ta černá krabička mezi panelem a zástrčkou je nějaký druh trafa, které udělá z 230V 12V nebo 24V. Mám doma ještě 24V adaptér, který bych mohl klidně použít a znám dva lidi, kteří mají nějakou elektro minulost a zvládli by mi to napájet a zapojit. Jen vím, že nemají zkušenosti s LEDkama a stmívačema atd. Proto píšu sem.

Henten 8A stmievač či už v bielej alebo čiernej plastovej krabičke nekupuj, ten je naprd, ovela lepší je tento 30A v čiernej kovovej krabičke a neni ovela drahší. Zhodou okolností riešim niečo podobné - osvetlenie pracovného kútiku s LED, s tým že som chcel aby sa dala regulovať intenzita osvetlenia. Pôvodne som to chcel riešiť práve tým PWM regulátorom, ale potom som zistil že v TME majú aj napájacie zdroje pre LED či už prúdové alebo napäťové ktoré umožňujú aj priamo reguláciu intenzity pripojeným potenciometrom. Takže od číňana som objednal takéto LED a budem ich radiť paralelne a napájať týmto zdrojom konštatného napätia ktorý má aj funkciu stmievača a tým pádom externý stmievač nebudem potrebovať + umožňuje navyše doladiť výst. napätie i prúd v určitom rozmedzí podla potreby.

Ale pre tvoj účel (pretože ten 30A je v tvojom prípade kanón na vrabce) by mal postačovať aj takýto menší smievač, alebo takýto, alebo takýto s wifi, či takýto akvaristický. Všetko to ale záleží aj od toho ako je napájané to samotné svetlo.

A inak napr. u tohoto akvarijného svietidla máš napájací kábel s konektorom, takže nebudeš musieť nič odstrihávať a upravovať, len tam vrazíš niektorý ten stmievač na kábli a máš to hotovo.

Omlouvám se, že jsem se tady dostal až teď, ale byl to hektický den :-) Každopádně jsem nečekal, že se mi tady pohádáte ^^
Zeptám se jinak. Když to objednám a pak to zapojím a bude to ta méně pravděpodobná špatná kombinace, tak odpálím stmívač, ne Led panel, je tak? Panel bude tak jako tak za tou "černou krabičkou". Z toho mi vyplývá minimální riziko a půjdu do toho :-)

Pak nám nezapomeň napsat, jak jsi dopadl. Možná, ještě než zničíš ten stmívač, by neuškodilo po ustříhnutí toho kabelu změřit voltmetrem, kolik leze z té jejich černé krabičky (pokud to na ní třeba zespodu nebude napsané).
Tipuju, že naměříš víc jak 40V. Když naměříš 12V nebo 24V, tak můžeš v klidu stmívat :-)

Mi to nedalo, poslal jsem dotaz prodejci toho panelu na aukru a konečně mi (sice stručně ale jasně) odpověděl:
Dotaz:

The source used for this lamp is a constant current version? This means that it is not possible to connect a PWM dimmer for it?

Odpověď:

Yes it can't adjust the brightness

Takže za předpokladu, že odpověděl až za dva dny proto, že sám nevěděl a ptal se u výrobce, tak jsem to tipnul správně...