Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nahrávaní z DVBT2

Dobrý den, dobří lidé, prosím poraďte invalidnímu důchodci!!!!! Už léta si nahrávám (hlavně dokumenty) na HDD recorder Panasonic a hned si to na něm vypálím na DVD. To šlo doposud z DVBT1. Teď jsem si koupil setobox na DVBT2 a neměl jinou volbu, než ho připojit do Panasonicu přes AV. To chodí super, ale jakmile stisknu na HDD recorderu nahrávání, tak mi to vyhodí hlášku, že program je chráněn a nahrávání se nezapne. To se děje naprosto u všech programů.
Poraďte mi prosím, kde seženu nějaký dekodér (či něco podobného), který tuto hlášku zruší a Panasonic mi bude ze setop boxu normálně nahrávat po Scartu (AV) do Hard disk recorderu Panasonic.
Moc a moc předem děkuji, za jakou koli radu. Michal

To asi bude dost problém. Podobně se dnes chovají asi všechny televize. Kvůli autorským právům neumožňují nahrávání.
Výjimkou je nahrávání přímo na televizoru na připojený HDD. Ale tento záznam nelze přehrát nikde jinde, než na TV, kde byl nahrán. Nelze ani přehrát na počítači, nebo zkopírovat. (možná se tady někdo objeví, kdo zná nějaký program, co to umožňuje).
Asi ani nebude existovat nějaký přídavný dekodér, který by umožňoval, co je potřeba, tedy záznam z tohoto STB na HDD rekordér.
Ale může být přece jen jedna možnost. Asi většina dnešních STB dokážou samy nahrávat na USB zařízení, tedy FLASH paměť, nebo lépe na připojený ext. HDD. Nevím, jestli daný STB to umí.
Pravděpodobně,pokud ano, záznam opět půjde přehrát jen přes STB, kde byl nahrán. Ale některé STB, alespoň dříve na DVB-t1
záznam nekódovaly. V tom případě šlo záznam zkopírovat, nebo přehrát na počítači. Potom by snad pokud by to bylo potřeba, udělat záznam na STB a potom zkopírovat třeba na HDD rekordér.
K tomu ale poznámka: Pokud HDD rekordér disponuje pouze analogovým vstupem, tedy nemá konektor HDMI, znamená to rapidní degradaci signálu. To je při dnešním HD vysílání dost znát.
Pokud nový STB nahrávání má, tak jedině vyzkoušet nahrát na FLASH, nebo ext. HDD a zkusit, jestli to lze přehrát jinde.
Pokud by to šlo v počítači, bylo by ale lepší nepoužívat zastaralý HDD rekordér, ale zkopírovat to na DVD přímo v počítači se zachováním kvality.

Pokud z komercnich stanic, tak tam je v DVB-T2 SD hruza, takze odhaduju tak 1-2GB na hodinu zaznamu. T2 mux CT je v kvalitnim HD se slusnym bitratem, pocitejte hrubym odhadem 6-10GB na hodinu. Takze prakticky libovolny dnesni externi disk toho pojme vice nez dost. ;-) (a neni uplne spatny napad koupit 2,5" USB suplik a do nej SSD, kdyz 500GB stoji uz pod 1500Kc)

Jak to popsal důkladně Zerozero.Na analogový DVD rekordér to z nového STB půjde těžko.Zkuste si tedy koupit/půjčit nějaký flash disk,ten nový STB má určitě USB výstup a možnost nahrávání.Pokud to půjde,lepší by pak bylo používat HDD v boxu připojený přes USB.Podrobnosti budou v manuálu toho STB.
Pro možnost přehrávat a zpracovávat záznamy i v PC musí STB umět nahrávat do souborů *.ts,tj.transportní stream,které nejsou kódované.Přehrávat jdou třeba ve VLC.

Ono to zas tak hrozné nebude, nejjednodušší verze zakoupit USB Flash disk, ten s nějakou min. kapacitou cca 32 - 64 GB na nahrávání seženete klidně do 500 Kč, a nahrávat přímo na settopboxu, kde to můžete též přehrát do připojené televize. Přeskočit reklamy rychloposuvem myslím dnes umí i ten nejlevnější STB. Jediný problém je archivace filmů, to by musel být už externí disk.

DVD už jsou dost retro a navíc když spočtete cenu za 1 GB,tak to vychází přes 2 Kč/1GB.U nových HDD je to kolem 1 Kč a když se kouknete po inzerátech,dá se použitý HDD 500 GB koupit už za 300 Kč i s dopravou a zárukou 1 měsíc na vyzkoušení.Což je kapacita cca 110 DVD a cena 0,6 Kč/1GB..K tomu dokoupit box USB 3,ve kterém se pak dají plné HDD měnit za další.
K těm programům do PC-přehrávač VLC i třeba PotPlayer a KMPlayer jsou zdarma.A stíhat a upravovat videa jde taky zdarma:
https://www.zive.cz/clanky/programy-na-strih-videa/sc-3-a-184242/default.aspx#part=1
https://www.techfan.cz/l/shotcut-skvely-program-pro-upravu-videa-ktery-je-zcela-zdarma/
Ale je mi jasné,že pokud jste zvyklý na ten rekordér,budete se snažit to vyřešit s ním a zůstat u toho vypalování.

Ještě se ktomu vrátím. Problém není v přehrání -ts souborů. To zvládne řada dostupných programů, třeba VLC player.
Problém je v tom, že je program zakódovaný, proti nahrávání, což si vynutili ochránci autorských práv.
Aby ale byla nějaká možnost si program nahrát pro vlastní potřebu, byl vytvořen systém, kdy lze nahrát pořad přímo na přijímači přes USB, na připojené zařízení. Ale záznam je přitom zakódovaný a odkódovat jej dokáže zase jen přijímač, na kterém byl nahrán. To v praxi příliš nevadí, protože se na reprodukci stejně použije stejný přijímač.
Ale problém je, pokud je potřeba záznam nějak upravit, nebo zkopírovat. To kódování zablokuje, protože právě kopírování má zabránit. Sám jsem kdysi zkoušel hledat mezi volně dostupnými programy, něco, co by otevření v počítači umožnilo a nenašel jsem. Pravděpodobně by volné šíření takového programu bylo bráno jako umožňování porušování autorských práv. I když asi mezi nějakými hackerskými programy něco existuje.
Tedy dostat signál do rekordéru asi nebude jednoduché.
Asi nejjednodušší by bylo, jak tu bylo napsáno,přejít na nahrávání na nějaký levnější HDD. Ale sestříhat program nepůjde ani tam. Na střih v přijímači nebude program. Jistou nevýhodou oproti záznamu na DVD, je to, že kdyby HDD náhodou odešel, znamená to ztrátu všech záznamů.
Jedinou nadějí jak ještě rekordér použít, zkusit zjišťovat v různých recenzích a diskusích jestli neexistuje STB, který by pořizoval záznam bez kódování a takový potom koupit.

Přečetl jsem recenzi a nenašel jsem zmínku o nešifrování záznamu. Jen o způsobu formátování a že přes HDMI dokáže zapnout TV. Možná jsem to přehlédl, ale přesto pro případnou koupí s požadavkem nekódování doporučiji nejdřív ověřit. Možná by v obchodě umožnili zkušební nahrávku a zkoušku přehráním na jiném zařízení, což by bylo nejspolehlivější.
Možná by bylo zajímavé, nepokoušet se sehnat dekódovací program, ale jestli by některý z IT specialistů nedokázal v samotném přijímači šifrovací činnost vyřadit. :puff::beer:

Aha, tak k diskusi jsem se nedostal. V tom případě by pro tazatele byla nejlepší rada, stávající STB prodat, teď bude po STB dost poptávka a i za mírnou ztrátu se ho zbavit. Potom koupit takový, který nekóduje.
I když stále je fakt, že nahrávat na DVD přes analog je již historie. Pro menší televize snad, ale pro velké je ztráta kvality moc velká. Já jsem například zkusil připojit na TV s úhlopříčkou něco přes metr staré VHS a nestačil jsem se divit, na co jsem se kdysi díval. Sice na TV asi 69cm. Nahrávka kdysi z analog. vysílání, i s duchem okolo. :-)
Ještě pro tazatele: Když už by byl k dispozici STB, který nekóduje, stejně bych překopírování na DVD nedělal na HDD rekordéru, ale vypálil bych to na počítači. Tak by se dala docílit alespoň kvalita záznamu DVD.
Analogovou cestou přes SCART se signál velmi znehodnotí.
Tedy v STB to nahrát na FLASH (cenově dostupné i s velkou kapacitou) a pak zkopírovat, případně ve vhodném programu sestříhat.

Taky mám ve "sbírce" jeden videorekordér, který dává signál ochrany všude i do menu, jenom ale na výstupu hdmi (kompozitní i komponentní výstupy a scarty jsou v pohodě, teda opravdu chráněnou věc jsem asi ani nezkoušel, na tu tam asi ten signál být musí). Ale převodník HDMI->AV ho nepřenáší, takže pak se dají nahrávat i tituly, které tu ochranu asi opravdu mají a z kompozitního výstupu to nejde (ten převodník máme u staré televize, která nemá hdmi, ale něž jsem ho tam dal, tak jsem s ním udělal pár pokusů), vlastně mě nenapadá proč, DVD se zkopírují v PC a co je na HDD se vypálí na DVD-RAM a zase zkopíruje do PC, tohle mě trápilo spíš u VHS. Také by se dalo zkusit nějakou analogovou televizní kartu v PC, měl jsem i několik značkových (např. gigabite), které rovněž ten signál ignorovaly a jiné naopak si ho vymýšlely i tam, kde nebyl (třeba aver), stačila třeba trochu pomuchlaná páska (ba i přechod mezi nahrávkami) a hned se nahrávání zastavilo z důvodu autorské ochrany.
Takže zkusit jiný settopbox, tento třeba pokud byl kupovaný online vrátit nebo dát k jiné televizi.
Je otázkou, jestli na to jít přes analog. Já už krátce po digitalizaci T1 jsem dospěl k názoru, že nejdřív televizi analogizovat v settopboxu a pak ji digitalizovat ve videorekordéru je blbost (a to měl videorekordér i nějaký remote režim, že kdy spatřil na scartu spínací signál, zapnul se a spustil nahrávání a s tím settopboxem to pracovalo bez chyby, takže jsem video jen přepnul do toho režimu a časoval jsem jen settopbox) a přes settopbox s nahráváním a multimediální centrum jsem dospěl až k nahrávání v počítači, což už nějaký rok praktikuju.

Jinak jediné co znám na DVB-T2 je panasonic DMR-UBC70, k dokonalosti má daleko, cena taky neni nijak příznivá, ale nic jiného na trhu (pokud vím) neni. Na vypalování DVD je asi nejhorší, že si tam nejde nastavit obrázek do menu a přitom dělá menu s obrázky. Zase se v něm dobře stříhá, i přes trochu nezvyklé ovládání (chce to trochu cviku).

I když už nic nenahrávám, tak jsem to šel ještě v noci ze zvědavosti zkusit.
Settopbox Tesla na Hdd rekorder Pioneer přes scart (nic jiného nemá) nahrává úplně normálně.
Zkoušel jsem to na čt1,čt2,nova, ze studia i nějaké filmy.
Nahrávka na USB na stb je s příponou tsv (transport) a jde přehrát i na pc. Třeba Vlc player, Km player, Media player atd.
Pokud by to některý přehrávač nechtěl, tak stačí přejmenovat na ts nebo mp4 a pod.
Programy které stříhaly mpg2 tak mpg4 neumí, ale jde to třeba v programu Avidemux a pak uložit jako avi,mp4,mkv a další.
Pokud některá kombinace stb a rekordéru nechce nahrávat, tak asi zkusit jinou kombinaci
Tak snad se podaří zvítězit :-)

Jo, tak tenhle STB mám doma, údajně nekóduje. Ale ještě jsem ho ani nevyzkoušel, nemám na něj zatím pozemní anténu. Jinak mě celkem DVB-T2 nemusí ani zajímat, přijímám přes satelit.
Ale koupil jsem ho pro případnou možnost nahrát jiný program, než zrovna běží na televizi. Moje TV neumožňuje nahrát jiný program, než je zrovna běžící.
Jinak samotná moje TV kóduje, takže z připojeného HDD lze přehrát jen v TV. Ale to mi nevadí, protože nahrávky používám jen, pokud chci něco vidět a třeba nejsem doma. Po shlédnutí to smažu, nic nearchívuju.
Nahrávání pořadů a filmů z TV a ukládání jsem si užil a opustil již v dobách VHS. Veliké množství nahraných filmů, na které se pak steně nikdo nekoukal. Než si na tu kazetu někdo vzpomněl, tak to třikrát opakovali v televizi. Když dnes vidím na půdě (ještě jsem to nevyhodil) těch několik krabic s kazetami, které jsou často nahrané jen do půlky, tak si říkám, co v tom je vyhozených peněz. :-) Tenkrát jsem kupoval ty nejkvalitnější kazety, aby vydržely. Drží furt, akorát je to na prd. :-)