Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Záložní zdroj pro napájení oběhového čerpadla plynového topení.

Máme k topení plynový kotel s oběhovým čerpadlem.
Manželka padla na tenhle článek
https://www.idnes.cz/technet/technika/powerbanka-jackery-umi-napajet-bezne-230v-spotrebice-solar-saga-ji-dobije-ze-slunicka.A190802_092313_tec_technika_nyv
a zajímalo ji, jak dlouho by plně nabitá powerbanka dokázala pohánět oběhové čerpadlo, aby plynové topení v zimě při výpadku proudu topilo.
Já jsem to zatím nepočítal ale domnívám se, že maximálně několik hodin, a to bychom vydrželi i kdyby topení po tu dobu netopilo. IMHO lepší by bylo pořídit si benzínový agregát, v případě delšího výpadku proudu by bylo možné doplňovat benzín vycucávaný z auta.

Jak jsem to převaloval v hlavě, napadlo mne (čistě teoreticky, zatím jsme nezažili tak dlouhý výpadek proudu a doufám, že ani nezažijeme tak to nebude potřeba řešit), jestli by nebylo možné pořídit si měnič 12Vss/230V,50Hz, připojit ho do auta na 12V rozvod, auto nechat brblat na volnoběh a na ten měnič připojit plynový kotel.
Jak píšu, jde o teoretickou úvahu, tak mne zajímá, zda by to mohlo fungovat, neřeším co by to znamenalo pro ekologii a jestli to není proti nějakým předpisům.

Zkoušeli jste někdo něco takového třeba jako zdroj na chatě kam nevedou dráty? U starších aut kde bylo dynamo by to asi nešlo (vybilo by to akumulátor), myslíte, že u nových aut by to při volnoběhu alternátor utáhnul?

Nejak melieš a spietaš hrušky s jablkami, pravda, ak nemáš vlastný zdroj plynu, prípadne pod parcelou vlastné ložisko.

Každý plynový kotol napojený na IS sa okamžite vypne, ak jeho riadiaca jednotka zistí zníženie tlaku plynu, zníženie tlaku ohrevného média v sústave v prípade deravého potrubia v kúrení. (Aby ste sa ako potkani nepodusili).

------

Ak myslíš kotol na tuhé palivo, tzv. splynovací kotol, ktorý je naharcovaný v podávači tuhým palivom do prasknutia, pričom je napojený na nútený, cirkulačný obeh do ohrevných telies, nemaj obavy. Obehové čerpadlá s hriadeľmi uložené v keramických puzdrách žerú pár Wat a teda bežná baterka udržiavaná na hranici samovybíjania, povedzme s kapacitou 40Ah, ti vydrží hnať v nútenom obehu čerpadlo niekoľko dní, týždňov, až kotol bezpečne nevyhorí do tla.

Záložný zdroj udrží moderný, splynovací kotol s vlastnou turbínou, regulačnými klapkami, vstavaným obehovým čerpadlom detto, niekoľko dní než vyhorí palivo.

Lenže s riadiacou elektronikou to nie je jednoduché, aby sa zapol náhradný zdroj (DC/AC/sínusový menič) v prípade výpadku el. siete 230V / 50Hz.

Je nutné podľa servismanuálu zistiť, akú spotrebu má čerpadlo a kotol na tuhé palivo.

Nedělej v tom hokej.
Plynový kotel s elektrickým spouštěním je ti snad věc známá. Případně s věčným plamínkem, ale oběhovým čerpadlem.
Za těch X let, co ho máme, nebyl ani jeden problém s dodávkou plynu, zatímco elektřina vypadne několikrát do roka.

Odpíchni se od toho, co máš za oběhové čerpadlo.
Jsou modely s adaptivním příkonem, které si vezmou jen pár Wattů, jsou modely, které berou 100W, jsou modely, u nichž můžeš natvrdo nastavit průtok a opět tak ovlivnit spotřebu.
Chceš napájet jen čerpadlo nebo má kotel i řídící elektroniku, která taky potřebuje krmit, aby se čerpadlo roztočilo a kotel zapálil elektricky?

Počítej s tím, že zdroj musí být předimenzován, aby netrpěl přehříváním a hlavně aby zvládl rozběhový proud čerpadla, který může být několikanásobný oproti ustálenému, který bývá uveden na štítku.
Dále potřebuješ ideálně zdroj s průběhem čistý sinus - modifikovaná sinusovka by měla motoru stačit, ale bude při práci divně vrčet nebo pištět a celkově mu to nedělá moc dobře.

Třeba pro čerpadlo 90W bych hledal zdroj čistý sinus, 300W trvale, 600W špičkově.

A než něco koupíš, tak zvaž, když už teda do toho chceš investovat, jestli nekoupit měnič, který ti zvládne provozovat i mrazák - páč když je člověku zima, tak se může vždycky oblíct, ale co s plným mrazákem, který se po celonočním výpadku elektřiny začíná pozvolna roztékat? U mrazáku už ale stopro počítej s čistým sinem a ještě vyšším rozběhovým proudem. Mrazák si v provozu bere třeba 100W, ale leckterý měnič s 600W špičkovým výkonem ho nenastartuje - teprve 2000W (sic!) se to povedlo.

Kua to se vyjadřuju fakt tak maďarsky? Zjednoduším to:

- v zimě tě může trápit oběhové čerpadlo
- v létě tě může trápit mrazák bez elektřiny

Takže když už pořizovat záložní zdroj a měnič, tak je vhodné zvážit, jestli nepokrýt obě rizika.

Náš tři roky starý stojací mrazák Bosch (kupovaný jako nějaký A+++++++) deklaruje udržení mrazu 12 hodin.

Ptal jsem se na to i v jiné poradně, nikdo, kdo by to zkoušel se tam neozval, ti co se ozvali se domnívají, že je to spíš 3,14čovina.

Tak dotaz změním:
Je tu někdo, kdo si do auta pořídil měnič 12Vss/230V,50Hz, používá ho a je ochoten se podělit o zkušenosti?
Třeba jak to zvládá auto, zazněl i názor, že auta nejsou přizpůsobená pro dlouhodobý volnoběžný provoz.